Gönderen Konu: MTK Projeleri - No: 1 - ESU & Türk Lokomotif Sesleri  (Okunma sayısı 7364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
MTK Projeleri - No: 1 - ESU & Türk Lokomotif Sesleri
« : Eylül 09, 2008, 21:50:21 »
Merhaba arkadaşlar

MTK Ankara Grubu'nun temsilciliğine seçilmem, dolayısıyla bende daha aktif olmam yolunda bir karar oluşturdu. Bu yüzden, aktif olarak çok fazla bulunamadığım MTK forumumuzda daha fazla bulunup yararlı projeler üretme yönünde çalışmalara başladım. İlk olarak, MTK Ankara Grubu ekibi olarak ilk projemizi tanıtmak istiyorum. Aslında bu proje kısa bir süre önce başladı, fakat iş yoğunluğum nedeniyle henüz tamamlayamadım.
Projemizin amacı, istenilen seslerin yüklenebildiği "ESU LokSound" sesli dekoderlere, TCDD envanterinde kullanılmış olan Türk lokomotiflerinin seslerini ekleyebilmek. Bunun için de ESU'nun LokProgrammer v2 yazılımını kullandım. Geçtiğimiz sene, Microsoft Train Simulator için 7 senedir hazırladığım MSTS Türk Trenleri eklentisi, ya da bilinen adıyla MSTS Vol 4.0 için özel izinle TCDD envanterindeki hemen tüm lokomotiflerin seslerini dijital olarak kaydettim ve bunu oyunda da birebir gerçek sesleriyle kullanılabilir hale getirdim. Bu vasıtayla, elimde detaylı sesler ve incelemelerim oluştu, kayıtlarım sayesinde hangi sesin nereye ait olduğu, ne durumda nasıl çalıştığı vb. konularda oldukça bilgi sahibi oldum.
Bu noktada, ESU LokSound sesli dekoderlerinin, yukarıda bahsettiğim program vasıtasıyla istendiği gibi değiştirilebildiği, düzenlenip istenilen seslerin eklenebildiği, ve bunların bir cihaz vasıtasıyla sesli dekodere eklenebildiğini sevgili Okan Bekatlı'dan öğrendim. Kendisinin de desteği sayesinde programı bayağı inceledim ve elimdeki önceden işlediğim hazır seslerden gerçek TCDD lokomotiflerinin seslerini barındıran yerli bir ses dekoderimizin olabileceğine karar verdim. Bu noktada, ilk olarak yapmaya karar verdiğim TCDD DE24000 serisi Dizel-Elektrikli lokomotiflerin seslerini LokProgrammer üzerine ekleme işlemlerine başladım.
Şu ana kadar, gerçek seslerinin % 80 gibi bir kısmını uygun bir şekilde sanal olarak programda oluşturabildim. Geri kalan % 20'lik kısmı da tamamladıktan sonra, bu sesleri test etmek için hazırladığım dekoder ses dosyasını sevgili Okan Bekatlı'ya göndereceğim, kendisi de bu noktada elindeki ESU Programmer cihazı vasıtasıyla sesleri dekodere yükleyip, bana geri dönüş yapacak. Yaptığım işlemler ve düzenlemelerim doğruysa, kısa sürede gerçek DE24000 seslerine sahip dekoderlerimiz olabilecek.
Eğer DE24000 seslerini başarıyla dekodere aktarabilirsek, bundan sonraki hedefimde DE22000, DE33000, E43000, DH6500 ve DE11000 seslerinin de birebir hazırlanması işlemlerine başlayacağım. Umarım, gerçekten kaliteli ve hepinizin severek kullanabileceği güzel birşey ortaya çıkarabilirim. Gelişmeleri, buradan sizlerle paylaşacağım...

Not: DE24000 lokomotifi ile ilgili, hemen herkesin bir fikir sahibi olduğundan eminim. Zira onun seslerini, heybetli kükremesini henüz dinlememişseniz, sizi derhal en yakın istasyona gidip en az 3 doz DE24000 ve DE22000 sesleri dinlemeye davet ediyorum! ;D Halbu ki bakın kendisi de sizi davet ediyor:  :)

« Son Düzenleme: Eylül 10, 2008, 09:07:31 Gönderen: Şafak Aktaş »
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
Ynt: MTK Projeleri - No: 1 - ESU & Türk Lokomotif Sesleri
« Yanıtla #1 : Eylül 10, 2008, 08:50:36 »
şafak bey yeni projenizde başarılar dilerim güzel bir düşünce dediginiz gibi DE24000 evet muazzam bir motor gücü var. özellikle rampa çıkışlaında ve istasyonda kalkmaya hazırlanırken çıkadığı heybetli motor sesi dinlemeye deger doğrusu.tekrar kolay gelsin gelişmeleri bekliyoruz.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Eylül 10, 2008, 16:54:30 »
Sevgili Şafak forumda daha aktif olma kararına çok sevindim.Üzerinde çalıştığınız gerçekten heyecan verici çalışmanızda sana ve Okan'a başarılar dilerim.Kolay gelsin.
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #3 : Eylül 11, 2008, 12:29:31 »
Şafak merakla bekliyorum çalışmanı ESU nun hangileri direk türkiyede kullanılan lokomotiflerin sesleri yüklü biliyor musun?

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #4 : Eylül 11, 2008, 13:10:56 »
Sevgili Şafak, geliştirdiğiniz bu projede başarılar diliyorum, sonuçlarını kısa sürede görebilmek umuduyla kolaylıklar diliyorum. Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2008, 00:44:45 »
Sevgili arkadaşlar,

Şafak Aktaş arkadaşımız, DE24000 sesi ile ilgili çalışmalarının ilk bölümünü tamamlayarak gönderdi. Sıra seslerin bir ESU dekoder üzerine yüklenmesine gelmişti.

Biraz ön bilgi vereyim. ESU Loksound dekoder, hoparlör ve dekoder olarak geliyor. Üzerinde fabrikadan yüklü sesler olmasına rağmen ESU'nun internet sitesinden dekoderi taktığınız, lokomotifle ilişkin ses dosyasını yükleyebiliyorsunuz. ESU dekoder, standart 8 bacaklı soketlere takılabiliyor, lokomotif içinde hoparlörü koyacak yer bulmak çoğu zaman sizin maharetinize kalıyor, ama farklı boyutlarda hoparlörlerde mevcut. ESU'nun bu konudaki bir kısıtlaması 100Ohmluk hoparlör kullanması bu nedenle kendi markasını taşıyanlar dışında hoparlör bulmak kolay değil. Örneğin bu lokomotif Roco BR44 ve içine yuvarlak iki hoparlör tam sığmadığı için Barbaros arkadaşımızın  ESU dikdörtgen formda hoparlöründen taktık.

ESU pek çok Avrupa ve Amerikan lokomotif modeli için ses üretmiş. Dekoderinizi lokomotife taktıktan sonra, rayın üzerine koyarak çalıştırdığınız gibi istediğiniz zaman farklı bir sesi yükleme olanağı da veriyor. Ses yükleme için LokProgrammer adı verilen küçük bir elektronik cihaza, bilgisayar bağlantısına ve ücretsiz sağlanan LokProgrammer yazılımına ihtiyacınız var.

LokPorgrammer yazılımı ses yükleme işlemi yaptığı gibi aynı zamanda yeni sesler hazırlamanıza da olanak tanıyor. Ancak bu işlemin biraz zahmetli olduğunu belirtmeliyim. Eski dekoderler üzerinde 8Mbit yenilerinde 16Mbit bellek alanı var ve ses dosyalarını kısa süreler boyutlarında(saniyeler)hazırlamanız ve tekrara uygun olarak düzenlemeniz gerekiyor.

Bu noktada Şafak Aktaş arkadaşımızın değerli çalışmaları gündeme geliyor. Kendisi MSTS yani Microsoft Train Simulator için Türkiyem hatlarını(pek çok Anadolu güzergahını ve istasyonlarını), TCDD lokomotif ve vagonlarını modellemişti. Buradan hareketle kullandığı Türk lokomotif seslerini ESU için de derleme çalışmasının ilk aşamasını tamamladı.

Bu filmde hazırladığı bu sesleri dinleyeceksiniz. Sesler yukarıda gördüğünüz rüyalarımızın lokomotifi TCDD DE24000'e ait ancak göreceğiniz lokomotif hayal kırıklığı olmasın bir buharlı, Roco BR44. Elimde dizel DCC ready lokomotif olmadığı için hazır ESU takılı olan bu lokomotife yükleme yaparak deneme yaptım. Anlayacağınız dekoderin üzerinde takılı olduğu lokomotif ile yüklü olan sesin herhangi bir ilişkisi yok. Sesin neye ait ve nasıl olacağı LokProgrammer ile ses dosyası hazırlanırken belirleniyor.

Bu kadar bilgiden sonra huzurlarınızda DE24000 sesi için küçük film.

İleteceğiniz yorumlar için şimdiden teşekkürler, bunları dosyanın yeni halini oluşturmak, kulağımıza hoş gelmeyen noktaları düzeltmek için bekliyoruz.

Bu projeyi hayata kavuşturan Şafak Aktaş'a bir kez daha teşekkürler.

http://www.modeltrenciler.com/videopaylas/video/102/ESU-icin-DE24000-Ses-Denemesi
« Son Düzenleme: Kasım 06, 2008, 00:50:41 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #6 : Kasım 06, 2008, 18:43:34 »
Şafak bey yeni proleniz'de çok güzel olmuş.tebrikler.ayrıca okan beyede sunumdan dolayı teşekkürler.
kolay gelsin.