Gönderen Konu: Deneme sürecimizden görüntüler  (Okunma sayısı 5729 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
Deneme sürecimizden görüntüler
« : Ağustos 20, 2008, 14:30:13 »
Herkeze merhaba,
Askerlik süresince yarım kalan projelerime sonunda devam etme şansı buldum. Ben askerdeyken pederin aldıgı 1-2 lokomotif ve benimde son dönemde eklediklerimle kısmetse 1,5 yıl sonra geçmeyi planladıgımız evde kurmayı düşündüğüm büyük dioramamız için hem gerekli alt yapı çalışmalarını yapmak hemde lokomotiflerin yıllık bakımları ve kontrolerini yapabilmek için evin uygun durumundan yararlanıp salonu işgal etmek (ve valideyi delirtmek  :)  ) suretiyle 8 günlük çalışmalara başladım. Bu süreçte hem çok yakın bir dostumun Almanyadan getirtiği dekoderleri ve diğer malzemeleri denem fırsatı buldum. elimden geldiğince sizle paylaşmaya çalışıyorum,

bu yeni getir götür işlerinden sorumlu yeni liliput mak:)   

bu banliyö trenlerimiz için yakında revizyona girecek olan (boyama ve eskitme) BR215 trenitalia

bu ise ben askerdeyken pederin aldığı (Jimmy Cem den öğrendiğim kadarıyla) eski Doğu Alman V100 ü.
bakmayın böle tek başına durguna utanmasa beni taşıyabilecek güçte bir yakışıklı :)

Bu ilerde kurmayı ve büyütmeyi düşündüğüm 2 taraflı dioramamın ilk tarafının daha üzerinde çalıştıgımız hali,
kurplar baya bir genişletilecek. burda birazda kör hat eklemesi var bu kadar loko. yu bir yerde saklamamız gerektiği için,

ameliyatta ki br 215 :)

yapım çalışmaları devam eden kasaba istasyonumuz

çalışmalarımız esnasında ESU piko roco ve uhlenbrock dekoderleri denedim. belki şaşırtıcı gelebilir ama en iyi düşük hızla kalkış
performansını pikodan yakaladık. hemde diğerlerinden ufak olması liliput'un ufak dekoder haznesine bile girmesini sağladı.
memnun kalmadığım dekoder uhlenbrock oldu. çok geç tepkime veriyor. diğerlerinden biraz daha büyük olmasına ragmen en
hızlı tepkimeyi ise esu verdi.

piko dekoder ise tuşlara basar basmaz hareket ettirmiyor. 3 farklı lokomotiftede denedik ve aynı sonucu aldık. ilk 2 basışta loko. yernde
vın vın vın çalışmaya başlıyor ardından yavaşça hareket alıyor. diğerlerinden pahalı olmasına anlam veremiyordum sanırım nedeni buymuş,
video eklemeyi becerir becermez liliput mak ın kalkış videosunu ekleyeceğim,

şimdilik bu kadar ama devam edeceğim,

saygılar
Onur ARSLAN

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Deneme sürecimizden görüntüler
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2008, 11:12:02 »
piko dekoder ise tuşlara basar basmaz hareket ettirmiyor. 3 farklı lokomotiftede denedik ve aynı sonucu aldık. ilk 2 basışta loko. yernde
vın vın vın çalışmaya başlıyor ardından yavaşça hareket alıyor. diğerlerinden pahalı olmasına anlam veremiyordum sanırım nedeni buymuş,
video eklemeyi becerir becermez liliput mak ın kalkış videosunu ekleyeceğim,

Onur selam,

Bu piko dekoder işini anlamadım, Piko'nun kendi dekoderi mi var ?, ben Uhlenbrock kullanıyorlar diye biliyordum.

Hızlanma(Acceleration) ve yavaşlama(Deceleration) ivme değerleri için DCCde ayar yapabiliyorsun. Acc değerini yüksek verirsen, hızlanma süresi o kadar artıyor. Ancak senin şu sorunun olabilir, Piko Digi1 DCC kumanda, CV programlama yapamıyor, basit acc/dec programlamaya da izin vermiyor. Senin kullandığın dekoderin sanırım önceden set edilmiş ve Acceleration değeri var, o nedenle ani hareket ettirmiyor. Bu özellik bütün dekoderlarda var.  Digi 1 programlayamadığı için diğerlerinin değerini değiştiremezsin.

Digi1 bu nedenlerle oldukça başlangıç düzeyi bir kumanda olarak kalıyor, uzaktan kumandası ilginç ve güzel bir özellik, ancak lokomotif adresi değiştirmek dışında bir programlama yapamıyor. Ancak 2 lokomotifi sürebilen yapısı, dekoder bağlandığında makasları da sürebilmesiyle başlangıç için iyi bir seçenek. Yapmaya çalıştığım deneme kurguda makaslara Hornby makas dekoderini bağladım, Elite ile programladıktan sonra Piko Digi1 ile de denedim, sorunsuz çalışıyor, kumandanın alt kısmındaki kırmızı ve yeşil tuşlar doğrudan ilk 4 makasa yön veriyor, elde bir seçenek durumunda.
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 11:21:38 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
Ynt: Deneme Sürecimizden Görüntüler
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2008, 11:53:48 »
Herkeze iyi dilekleri için öncelikle teşekkür ederim
yapmayı planladıgım kurgu bu kurgunun yaklaşık olarak 2 katı kadar oldugu için 2 ye bölmeyi tercih ettik. bu bir kısmının deneme süreci,

Okan abi,
piko nun kendi dekoderi var. arkadaşa getirtirken baya bir dekoder istedim. daha öncede piko dekoder almıştım zaten Uhlenbrock tan biraz daha küçük zaten fark ediliyor.

piko digi1 Acceleration değeri bence ayarlı değil. çünkü piko dekoderi hangisine takarsam o yavaş yavaş kalktı. uhlenbrock u da hangisine taktıysam o hızlı kalktı. heralde dediğin gibi piko dekoderin bir programlaması sonucu bu oluyor ..
bununn dışında bende sana digi 1 i nelerle kullanabilirim diye soracaktım. bende makas motorları var ancak neye ne şekilde baglayacagım bilmiyorum ayrıca makas motorlarına viessman sinyalisazyonda baglamak istiyorum. neler yapabilirim

ayrıca digi 1 şuan 4 lokoyu kaldırıyor.   yakın bir zamanda digi2 booster alıp biraz modifiye edeceğim:) ozaman 127 lokoya kadar çıkarız :)

bunun dışında kumanda ile şu an yapabilecekllerim nelerdir? biraz deneyeimlerini paylaşabilir misin?

saygılar
Onur

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2008, 12:22:16 »
Evet Onur bende onu belirtmeye çalıştım, ACC/DEC değerleri dekodera programlanabiliyor(kumandanın ayarı değil), ACC/DEC değerleri programlanmış dekoderi hangi lokomotife takarsan tak o değerlerle hareket ettirir. Ancak dekoder üzerindeki değerleri Piko Digi1 ile değiştiremiyorsun, dolayısıyla diğer dekoderlerinin değerlerini değiştiremiyorsun.

Digi1'i ben 2006 Nisan'ında bir başlangıç seti olarak almıştım.

Dediğin gibi denemelerimde bende 4 lokoya kadar aynı anda sürdüğünü gördüm.

Lokomotif/dekoder adres programlamasını yapabiliyor. Ancak ayrı programlama bağlantısı yok, yani eğer hatta dekoderli lokomotif veya dekoderli makas bağlı ise programlama yapmamak gerekli. Programlama için Digi1'i mevcut kurgudan ayırarak yapmak gerekli aksi halde herkes aynı adresi alır. Digital kumanda karşılaştırmaları için Şafak ile bir tablo hazırlamıştık, adresini bulup koyayım.

Adres programlama dışında DCC dekoderlerin hiç bir programlama özelliğini yapmıyor, bunun için fonksiyonu yok.

Bilgisayar bağlantısı yok.

Uzaktan kumandayı oldukça uzun mesafelerden algılıyor, yani ev içi basit kurgular için gayet güzel.

Hornby, ESU dekoderleri sorunsuz olarak kumanda ettiğini gördüm. Ses fonksiyonlarını destekliyor. Fonksiyon tuşlarının kullanımı çok basit ve kolay. Ama yanlış hatırlamıyorsam 10 fonksiyondu.

Sadece bir sorun yaşadım, onda da hem sesli, hem sessiz dekoder takılı idi(ön-arka durumu), bir süre çalıştıktan sonra Digi1 kendini kaybediyor. Elektrik kesip bir süre bekledikten sonra normale dönüyor.

Makas kumandasını, geçen haftalarda makaslarıma dekoder bağladıktan sonra denedim. Uzaktan kumanda üzerinde onlarda çok pratik/kolayca, iki düğme ile kumanda ediliyor. Makas motorlarını, uygun olan makasa bağlayacaksın, sonra kabloları dekodere, dekoderi raya veya kumandaya bağlayarak bitireceksin. Anlattığım bir konu vardı linkini ekleyeyim.

Booster işini denemedim, henüz ihtiyacım olmadı, senden öğreneceğim.

Viessman sinyalizasyon derken sadece lambayı kastediyorsan, dcc olarak kumanda etmek için sinyal süren dekoder gerekli. Makas dekoderleri burst sinyal veriyor o nedenle sürekli ışık yakmıyorlar. Linkte örnekleri var, ama bu konuda araştırmalarımı tamamlayamadım, sen de bakarsan iyi olur.

DCC kumanda seçenekleri http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2371.0 başlığındaki tablo ve çizimlere bakarmısın lütfen.
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 12:26:47 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2008, 12:37:24 »
mesela su viessmanı makasın yanında açık kapalı durumuna göre yeşil/kırmızı yakarak kullanmak istiyorum ancak nasıl yapacagımı bilmiyorum

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
Ynt: Deneme Sürecimizden Görüntüler
« Yanıtla #5 : Ağustos 22, 2008, 14:11:27 »
teşekkürler abi sanırım 10 fırın ekemeğe daha ihtiyacım var :)

bakalım digi 1 e makası baglayabilirsem aç kapa konutlarına göre bunuda baglayabilirim diye düşünüyorum