Gönderen Konu: Hadi Bakalım Model Trenciler: Bu Plan Uygulanabilir mi?  (Okunma sayısı 5033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Aşağıdaki planı hayata geçirsek kontrol edebilir miyiz? Ne dersiniz?

Switch'lere dikkat edelim lütfen....
« Son Düzenleme: Mart 26, 2008, 02:05:26 Gönderen: isiklar »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Hadi Bakalım Model Trenciler: Bu Plan Uygulanabilir mi?
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2008, 02:40:32 »
ilyas abi uygulamada yukardan aşağı olarak listelersek 1. asamada virajdan maksa giriyorsunuz. burda lokoların büyük bir kısmı takılır veya deray olur.
bu geneldede var. ters makaslar arası çok kısa. hepsi aynı yönde olsa belki kurtarır.
bence beyaz noktaları sayarak gidersek ykardan aşağı dogru 4-5-6 nolu bölgeyi kaldırır ve 1-2-3 nolu bölgeyi düz baglarsak problem çıkarmaz.
ama sizin işinizi görürümü bilemem :D
bunlar benim acizane fikirlerim.

enver

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2008, 08:49:02 »
Merhaba İlyas Bey,

Bu tarz zig zaglı ray döşemelerinde, özellikle katarlar geçerken, çok hoş görünüyor. lokolar açısından pek sorun çıkacağını sanmam ama vagonları iTEKLERKEN (çekerken değil) deray durumu olur, özellikle uzun katarlarda. Eğer manevra alanı olarak düşünüyorsanız bu tip sorunlar alabilir.

selamlar

Aynur&Sermet

« Son Düzenleme: Mart 26, 2008, 08:55:14 Gönderen: Sermeteray »

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Mart 26, 2008, 09:44:32 »
bence tamamen açısal hesap bu çok iyiy yapılır ve hız ile vagon sayısı belli bir sisteme oturutlursa olabilir açılar , hız ve vagon sayısı hesaplama sorunu

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2008, 11:34:37 »
Arkadaşlar, bir yanlış anlamayı düzelteyim.. Öncelkle ölçek 1/87, çizimi yaptığım program RTS. Kurgunun ölçekleri uzunluk yaklaşık 3 metre, en ise tam olarak 1 metre. Ayrıca bir hatırlatma daha... Bu kurgunun model trencilik jargonunda ayrı bir yeri var. Ben çoğunlukla bu tür kurguları OO ölçek gördüm yaptığım araştırmalarda ama yukarıda da belirttiğim gibi bu plan HO ölçek. Saygılar... İlyas Şıklar

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdoğan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdoğan
« Yanıtla #5 : Nisan 25, 2008, 22:43:13 »
ilyas bey ben bu kurguya benzer ray döşemesi yaptım lokomotif biraz zorlandı zizin pilanladığınız kurgu geniş olduğu için lokomotif makaslardan geçerken zorlanmaya bilir.benim kurgun biraz dar alana sahip.sizin kurgu ray araları hem geniş hemde makas aralarındaki mesafe uzun.neden olmasın kolay gelsin.