Gönderen Konu: Didişmeyi bırakın da görüş bildirin lütfen...  (Okunma sayısı 10832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Didişmeyi bırakın da görüş bildirin lütfen...
« : Mayıs 25, 2007, 16:35:31 »
Değerli arkadaşlar, izlemek yerine eyleme geçmeye karar verdim ve planımı aşağıda size sunuyorum. Lütfen didişmeleri izlemek yerine görüşlerinizi bildirin... Saygılarımla... İlyas Şıklar

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: Didişmeyi bırakın da görüş bildirin lütfen...
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2007, 16:37:07 »
İlyas bey sizi birdioramaya başlama kararınızdan dolayı kutluyorum . bu arada yukarıdaki planı uygulayacağınız alan nekadardır bilgi verirmisiniz.

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2007, 16:40:13 »
İlyas Bey,

Öncelikle hayırlı olsun. Algılayabildiğim kadarıyla köprülü veya tünelli bir diaroma kuracaksınız. Plan olarak güzel ve bol manevraya imkan sağlayacak bir diaroma olarak gözüküyor. Kurduktan sonra işletme sırasında da çok eğlenceli olacaktır.

Bu arada altta gördüğümüz daire plaktorna (turntable) yeri ise biraz sıkışık geldi bana.

Saygılar.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2007, 16:43:08 »
Sevgili Ömer Bey, ilginiz için teşekkürler. Alan hanımın izin verdiği ölçüde (!), garajda bir köşeciği kahramanca bir mücadele sonunda işgal etmiş durumdayım, yaklaşık 12 m2. Egemenliğimi ilan ettiğim alanın yapısı gereği ve kendime bir hareket alanı sağlamak adına o türden bir plan yapmak zorunda kaldım....

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2007, 16:48:13 »
Özgür Bey haklı olabilirsiniz, zira o plaktornanın (ben ona turntable diyordum) arkasına üç kapılı bakım eviş gelecek, ama alandaki boşluk nedeniyle biraz daha öne çekilerek hareket alanı genişletilebilir diye düşünüyorum. Öte yandan planın bittiği yerden duvara doğru yaklaşık bir 25 cm'lik boşluk da bırakmıştım. Uzatabiliceğim bir alan var yani. İlginiz için teşekkürler...

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2007, 16:49:19 »
12 m2 küçümsenmeyecek bir alan iyi değerlendiriniz lütfen yanlız evde herzaman egemenlik hanımlarda :) ama siz garajda olduğunuza göre iş değişir tabi :) selamlarımla

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 25, 2007, 16:55:01 »
Bir soru, bu büyüklükte bir layout'da tek bir güç kaynağı yeterli olur mu? Aksesuarlar için (aydınlatma gibi) kullanabileceğim başka güç kaynakları var. Benim sorduğum örneğin hornby'nin digital kumandasını kullanarak bu sistemde dört-beş lokoya kumanda edebilir miyim?

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Mayıs 25, 2007, 16:57:21 »
sevgılı hobıdas dotum ılyas bey,
bunun dusuncesı bıle bu ısın bıoroma/kurgunun nerede ıse bıttıgıne ısarettır. haydı hayırlısı.. ıste bende yıllar sonra bu sıtedekı dostlarım sayesınde onlardan aldıgım hırs ıle bır sekılde harekete gectım. sızın teoman beye yazdıgınız bır mesajınızada buradan yanıt vermek sanırım kımseyı uzmeyecektır. oncelık ıle bu yazdıklarım ıle kendımı aynı katogorıye koydugumu sanmayınız.. sadece bır parca olsun yazarak duygularımı rahatlatmak amacım. sanırım kı sevgılı teoman bey de benım ıle aynı gorus ıcerısınde yaklasacaktır. teoman bey vede aynı dusuncelerde olan dıger arkadaslar ovgu methıye almak ıcın yaptıkları olguları burada yayınlamıyorlar. hepımızın yazdıgı ovgu methıye mesajları tamamen bırbırımızın ıcındekı kıvılcımı ateslemek ıcın dıye dusunmekteyım. bu bır paylasım, bu gunluk yasantının ıcındekı streslerden uzaklasma yolu.. sanırım kı sıte/forum un kısa surede cagalması ve her gecen gun daha da cogalması buna baglı.
dıoromanız ıcın madem kı garaj da bır bolge kullanıyorsunuz oncelık ıle rutubet ortamına lutfen asarı hassasıyet gosterınız. eger oyle yada boyle bır rutubetlenme durumu sozkonusu ıse ben sıze kucuk kaplarda kurgu/dıoramanın kurulacagı yere slıkajer maddesınden koymanızı tavsıye edecegım. kurgunuzu kuracagınız alanın zemınını benım dusuncelerım ıle ızgaralar uzere sukontrası veya kontraplak uzerıne ınce bır kat plastık tutkal surerek gerceklestırınız. gercı bazı arkadaslarımız  (a.usta ve okan-ıtulu) strafor kullanmaktadır. tabıkı burada tercıh sızın..
tekraren sımdıden kolay gelsın.. kurgu/dıoromalarınız en guzelı olsun..
herzaman bırbırımıze destek olmak ve bu hobımızı daha da canlandırmak uzere buradayız..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kuş..

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 25, 2007, 17:05:13 »
Sevgili Nedim Bey, yazdıklarınızın her satırına katılıyorum, ta ilkokuldan kalma bu hevesimin sadece ben de olduğunu sanırdım. Harun Bey sayesinde Prossesi ve bu forumu tanıyınca ne kadar çok olduğumuzun ayırdına vardım. Ama bu konuda hep yeteneksiz olduğumu da düşündüm. Teoman bey son paylaşımı ile (en azından bana) bir ders verdi ve artık yapılan güzel şeyleri sadece kutlamak yerine harekete geçmeye karar verdim. Umarım sonuca da ulaşacağım...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 25, 2007, 17:07:12 »
sevgılı hobıdas dostum ılyas bey,
sorunuza kendı olusturmaya calıstıgım dıorama/kurgu uzerınde kafamda tasarladıgım besleme konusunu ıletmek ısterım.
dıgıtal kumanda ıle evet dogru aynı hat veya tum hatlar uzerınde bırcok loko calıstırabılırsınız ıstenılen hız ayarlarında.. yalnız dıkkat edılmesı geren bır konu bazı makaslar (ornegın hornby) uzerınde kucuk bır ıslem ıle veya kendı aparatı ıle akım gecıslerını sız saglamalısınız..
ben dıoroma/kurgu uzerıne dıjıtal kumandayı sadece lokolarıma hukum etmek uzere ayırmayı ve genel ısıklandırma (yol, sokak, ıstasyon cevresı vb. gıbı) ayrı bır besleme ayrı sekılde kumanda ederek ve yıne aynı sekılde ayrı bır besleme ıle evler, ıstasyon bınası vb. ayrı kumanda ederek
yapmayı planlamaktayım.. aslında bunları 2 kısımda da ayırabılırız
lokolar * dıjıtal besleme
makaslar/yol ayrım lambaları ve yol ısaret ısıkları * 1. besleme
evler bınalar yollar * 2. besleme
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..    

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Mayıs 25, 2007, 17:08:33 »
İlyas bey,

Öncelikle hayırlı olsun,

Benim sorum turntable üzerindeki iki dönüşün kesiştiği yerle ilgili, burası köprü şeklinde altlı üstlü geçiş mi ? yoksa bir çeşit çift yollu makas(ingiliz) mi ? çift yollu makas ise benim bildiğim bunlar sadece düz çaprazlama için var(Roco ve Fleischmanı biliyorum) dönüş şeklinde çapraz görmemiştim, uygun olacak mı ?

uluozgur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Mayıs 25, 2007, 17:13:01 »
Bir soru, bu büyüklükte bir layout'da tek bir güç kaynağı yeterli olur mu? Aksesuarlar için (aydınlatma gibi) kullanabileceğim başka güç kaynakları var. Benim sorduğum örneğin hornby'nin digital kumandasını kullanarak bu sistemde dört-beş lokoya kumanda edebilir miyim?

İlyas Bey,

Nedim Bey'in de açıkladığı gibi raylar üzerindeki lokolara tek bir güç kaynağı ile kumanda edebilirsiniz. Size tavsiyem güçkaynağından raylara beslemeyi tek noktadan değil (halıkurgularda çok kullanırız) çok noktadan yapmanızdır. Bu konuda önerilen yaklaşık 2m rayda bir besleme yapmaktır. Aynı güç kaynağının çıkışından alacağınız kabloları pek çok noktadan raylara bağlayınız ki hem gerilim düşmesin, hem de sinyal kaybı olmasın.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 25, 2007, 17:15:52 »
Okan Bey, o turntable'ı ben çizdim, elimdeki progamda turntable simgesi yoktu, turntable olan program almanca o da ben de yok, kullanmayı beceremedim. Ama elimde olan turntable ABD'den gelen Atlas marka bir turntable. Alt-üst geçitleri yok. Olmazsa değiştirip, hornby turntable kullanmayı planlıyorum. Hele o aşamay bir geleyim....

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2007, 17:18:49 »
daha doğru ifade etmeye çalışayım,

sorduğum kısım turntable değil, turntable'ın fiziksel olarak yukarısında(kuzeyinde) kalan iki virajın kesişim noktası ile ilgili.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2007, 17:19:53 »
Nedim ve Özgür Bey, aynı şeyi düşünüyoruz. Ben de digital kumanda ile sadece lokoları kontrol etmeyi planlıyorum, diğerleri için (makas ve turntable motorları, aydınlatmalar vb gibi) ayrı güç kaynakları kullanırsam, lokolar için yeterli akım kalır herhalde....

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mayıs 25, 2007, 17:26:12 »
Sevgili Okan Bey, yanlış anlama için özür dilerim... O dediğiniz kesişme noktası köprü olacak, soldan gelen kol üstte kalacak şekilde bir köprü planladım orası için... Saygılar...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Mayıs 25, 2007, 17:26:41 »
sevgılı dostum hobıdas ılyas bey,
oncelık ıle boyle bır konu acmanızdan dolayı tebrıklerımı ve tesekkurlerımı kabul buyurunuz.
benım elımde prosesten alınma hornby marka djıtal kumanda var. ben cok memnunum dun bır deneme yaptım aynı anda 310 cm X 110 cm boyutlarındakı dıoramam uzerınde 8 adet loko sorunsuz bır sekılde calıstı. hemde harıka bır sekılde hatta ve hatta arkasına baglı aydınlatmalı yolcu vagonlarıda dahıl.. yeterkı dıoroma/kurgu ısıklarını ayırınız.. ben bır kontrol panelı yapmak dusuncesındeyım tum akım kontrollerı ıcın..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mayıs 25, 2007, 17:33:04 »
Sevgili Nedim Bey, benim de yaklaşık 20 adet lokom var. Şu anda elimde 5 adet decoder bulunuyor, 2 adet de Harun Bey'den bekliyorum, lokoların 2'sinde decoder mevcut olduğuna göre toplam 9 adet lokoyu digital olarak kumanda edebileceğim demekki. Bir de gelecek siparişim var digital eder 10. Elimdeki digital kumanda da bu kadarının kontrolüne olanak tanıyor zaten. Bence bu alan için aynı anda 10 loko çok, 4-5 adetini aynı anda döndürebilmek benim için çok büyük zevk...

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #18 : Mayıs 25, 2007, 17:37:06 »
Diaromanız hayırlı olsun  . Bende ilerleyebildigim kadarıyla katkıda bulunmak ısterım. Diaromanın alt kısmına strafor kullanmanızı öneririm çünkü sahiden işlemesi kolay ve maliyeti ucuz.
Birde çok raya bogmayın diaromayı olurmu ;D ;D
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #19 : Mayıs 25, 2007, 17:49:05 »
Nedim Bey:

8 lokoyu çalıştırmak için Elite mi? Select mi kullandınız? Eger select kullandınız ise ustunde gelen trafoyu kullanmamışsınızdır diye düşünüyorum.

Serdar.
Serdar