Gönderen Konu: Hemzemin geçit  (Okunma sayısı 4482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
Hemzemin geçit
« : Ocak 08, 2007, 20:53:42 »
Arkadaşlar;
Bir hemzemin geçit projesi üzerinde çalışıyorum. DC akım motoru ve dişlilerde çalışacak. Ama hiç model hemzemin geçidim yok. eğer elinizde var ise bariyerlerin kalınlığı, uzunluğu ve yerden yüksekliği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.
Mehmet UYGUN
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2007, 20:56:52 Gönderen: uygun »

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: Hemzemin geçit
« Yanıtla #1 : Ocak 09, 2007, 00:13:48 »
Mehmet selamlar,

birkaç haftaya kadar hemzemin geliyor bana. o zamana kadar kimse yazmazsa ben verebilirim ölçüleri.

cem.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Ocak 09, 2007, 01:42:28 »
Mehmet bey, elimde bulunan bu hemzemin geçitin fotolarını çektim.
Cetvelle de ölçülerini belirlemeye çalıştım. Umarım işinize yarar.
Ölçülendirmede sormak istediğiniz herhangi bir sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar

teoman

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 09, 2007, 11:13:05 »
Bu Lima hemzemin geçiti, 1967'lerdeki modelin biraz daha gelişmişi. Yıllar sonra tekrar görmek çok hoş oldu. Yaylı sistem ile tren gelince otomatik kapanır ve yay baskı ayarları vardır.  

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
« Yanıtla #4 : Ocak 09, 2007, 22:12:56 »
Cem Bey, Teoman Bey ve Kamil Bey;
İlginize çok teşekkür ederim. Teoman bey emekleriniz için ayrıca teşekkür ederim.
En kısa sürede (tabiki yeniyıl yeni hedefler yeni koşturmalardan fırsat bulablirsem) hemzemin geçit projemi tamamlayıp sizlerle paylaşacağım. Tekrar teşekkür ederim.
R.Mehmet UYGUN

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 11, 2007, 20:35:44 »
hemzemin geçitleri motorluya çevirmek için basit mesela wolkman motorlarını kullanabilirmiyiz. az önce aklıma geldi üç voltla çalışıyor

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 12, 2007, 11:50:28 »
Normal elektrik motorları çok yüksek devirde çalışıyor, başa çıkamazsınız. Redüktör (mekanik hız düşürücü) kullansanız dahi bariyer için hızlı olur gibime geliyor.

Bence mutlaka motor kullanılacaksa, step motor (stepping motor) olmalı. Bu motorun hızını istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz, ama elektronik devre veya bilgisayardan kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer bilgisayardan kontrol edecekseniz, motoru dışarıdan beslemek için bir tane interface (arayüz) kartı daha yapmalısınız ve programını yazmalısınız.

Çok düşük devirli bir motor bulursanız, bunu redüktöre bağlayabilirsiniz. Bu durumda bariyer indiği anda bir "mikro anahtarı bastırıp, devreyi kapatmalı. Bariyer yukarı kalktığında başka bir anahtarı bastırıp devreyi yine kapatmalı.   

Ani kalkıp inmesini isterseniz klasik bobin ile elektrik verilince kalkar, kesilince iner, ama hareketler hızlı olur.

Sanırım daha önce Faller'in elektrikli bariyerleri gönderilmişti, onda nasıl bir sistem kullanılmış?