Gönderen Konu: Marklin AC sistem için diğer loko'lar  (Okunma sayısı 4651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Marklin AC sistem için diğer loko'lar
« : Aralık 22, 2006, 15:45:27 »
Alıntı
Uzun zamandır marklin ho ile uğraşıyorum.Ve diğer markaları da merak ettim.Diğer markalardan lokomotif alacak olursam(marklin ho sistemine göre)sizce hangi markanın lokomotiflerini tercih etmeliyim?Teşekkürler

jazzista'nın "Marklinciler için en önemli kaynak" konusu içinde sorduğu bu soru birçok kimseyi ilgilendirir düşüncesi ile yeni bir konu olarak bunu açtım. Sanırım popüler bir konu olacak.

Benim bilgiğim Lima, Roco, Fleichmann, Brawa ve Rivarossi 3 ray AC sistem için loko yapıyor. Birkaç hafta içinde elime iki adet Roco örneği gelecek. Geldiğinde fotoğraflarını koyarım. Geçenlerde bir başka arkadaşım da hata ile bir başka Roco almış. Hafta sonu onu da fotoğraflayabilirsem resimleri koyacağım.

Bu arada bilmediğim birçok başka markanın da 3 ray AC için loko'su vardır sanırım. Bilenler buraya eklerse seviniriz.

Cem.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
Ynt: Marklin AC sistem için diğer loko'lar
« Yanıtla #1 : Aralık 22, 2006, 22:06:40 »
Çok teşekkürler sağolun :)

uygur

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Aralık 24, 2006, 14:02:29 »
Marklin'in ac çalıştığı herkesin malumu,ancak sınırlı sayıda ve her modelide yapmamakla beraber dc iki ray lokolarda yapıyorlar.Hamo dedikleri bu lokolar tabiatı ile dc sistemlerde çalışıyorlar.Ayrıca Trix'in de ac sistemlerde çalışan çok kaliteli lokoları vardır.Anlaşılan pazardan pay kapmak ve ac veya dc sistemlerinden birine sahip trenpervere!, sistemini değiştirmeden kendi markasını tanıtmak için firmalar böyle bir yöntem kullanıyorlar.

Çevrimdışı yoachim

• Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Ocak 05, 2007, 08:38:30 »
KATO FİRMASININDA AC OLRAK ÇOK GÜZEL MODELLERİ VAR. CONRAD MAÐAZASINDA ALMANYA GİRERSENİZ BULABİLİRSİNİZ. ROCO AC LER DC MODELLERİNDEN 10 İLA 15 EURO DAHA PAHALLI AMA YİNEDE 40-45 EURO FİYATLARIYLA BR210-216 GİBİ  LOKLARI MEVCUT MAERKLİNLERDEN HALA ÇOK UCUZ.
KATALOGLARI İNCELEDİÐİMDE ALT ŞASİSİ İÇİN BİLE METAL OLARAK BİLGİ YOKTU. TAMAMEN PLASTİK İSE DEÐMEZ BENCE.
GERÇİ MAÐAZADAN GEÇEN YAZ BAKTIÐIM 40 EUROLUK İNDİRİMLİ SETTE BİLE LOK METALDİ.
KATO İÇİN YAKINDA BURAYA DÜN KAÇIRDIÐIM BİR LOK FOTOSU EKLEYECEÐİM. BENİM ÇOK HOŞUMA GİTTİ. AC TABİİ.
« Son Düzenleme: Ocak 05, 2007, 08:59:27 Gönderen: yoachim »
maerklinci

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 10, 2007, 09:18:13 »
ŞİMDİ anlamadığım konu AC olarak çalışan bir marklinim var tamam M tipi raylarımda var bir DC lokoyu M tipi raylarda çalıştırmak için kullandığım Güç Kaynağı AC bunları değiştirmemmi lazım yoksa tekerlekleri değiştirmek yeterlimi.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 10, 2007, 10:48:04 »
Selamlar,

Bir DC lokoyu Marklin M tipi raylarda çalıştırabilmek için lokonun motorunu değiştirmek gerekir.

Burada bahsedilenler diğer markalar tarafından (Poco, Rivarossi, gibi) Marklin 3r (AC) sistemi için üretilmiş loklardır.

DC lokolara AC motor takılması oldukça zahmetli ve güç bir iştir çünkü sadece motorun değişmesi yetmez, ayrıca akım pabucu (pick-up shoe) ve ileri-geri şalteri de eklemek gerekir.

Ancak c ve k tipi raylarda izolasyon (trackbed'in plastik olması nedeniyle) doğal olarak olduğundan orta ray iptal edilerek ve diğer raylara + - DC akım verilerek üzerinde DC loko dolaştırılabilir. Hatta altyapınızı biraz elektrik bilgisi ile her iki sisteme göre ayarlayıp ister AC ister DC dolaştırabilecek şekle sokabilirsiniz. Ancak dikkat: AC akım varken raylarda DC loko (ve tabi tersi) bulundurmayın, lokoya zarar verebilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2007, 10:49:49 Gönderen: ctekin »

nurialço

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 13, 2007, 05:30:36 »
mesela bugün elime bir tane roco nun marklin için ürettiği bir elektrikli lok geçti, motor kısmını henüz açmadım ama kaporta ve ince detay  işciliğine hayran olmamak  mümkün değil...