Gönderen Konu: yeni diorama masam  (Okunma sayısı 22496 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
yeni diorama masam
« : Temmuz 12, 2013, 11:46:06 »
Herkese tekrar selam,

masamız bitti ölçümüz 2.90X1.65 son hali bu ve pazar günü kurguya başlıyoruz.bakalım nasıl olucak ?

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
Ynt: yeni diorama masam
« Yanıtla #1 : Temmuz 12, 2013, 17:36:32 »
Turgut Bey merhaba;

Masanızla hızlı bir giriş yaptınız. Ama resimlerden anladığım kadarıyla altını açık, kapaklı veya çekmeceli yapmış olsanız hem malzemelerinizi koyacak yer kazanırdınız hemde kurgunun altına ulaşmak daha kolay olurdu. Özellikle elektrik bağlantıları için.

Sevgi Saygılarımla

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2013, 21:21:20 »
Turgut Bey merhaba;

Masanızla hızlı bir giriş yaptınız. Ama resimlerden anladığım kadarıyla altını açık, kapaklı veya çekmeceli yapmış olsanız hem malzemelerinizi koyacak yer kazanırdınız hemde kurgunun altına ulaşmak daha kolay olurdu. Özellikle elektrik bağlantıları için.

Sevgi Saygılarımla

Ali Nedim ULUS
Öncelikli çok teşekkür ederim , masanın sol yanı açık ön tarafta kumanda malzemeleri yer tutmasın diye bahsettiklerinizi sol kısma yapıcaz. Fikirlrinize her zaman açığım tekrar reşekkürler .

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2013, 21:34:39 »
Süper bir giriş yaptınız benim gibi yıllardır yapamaanlarada iyi bir örnek oldunuz. Yanlız Ali beyin söylediklerine kaılıyorum kurgu üzerinde pekçok eletrik yada farklı yapılar için masa altında çalışmanız gerekecektir iste bu noktada sıkıntı yaşabilirsiniz. Yada kesme işlemlerinde örnek veriyorum plaktorna koymak istediğinizi farzedelim kot farkını azaltmak için delik delmeniz ve tesisatı alttan almanız gerebilir. Bu ve bunun gibi durumlar için ön tarafı acılabilir yapmak önemli. Gelişmeleri merakla bekliyor olacağım. Dönem olarak kafanızda birşey varmı ? Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2013, 22:34:31 »
Süper bir giriş yaptınız benim gibi yıllardır yapamaanlarada iyi bir örnek oldunuz. Yanlız Ali beyin söylediklerine kaılıyorum kurgu üzerinde pekçok eletrik yada farklı yapılar için masa altında çalışmanız gerekecektir iste bu noktada sıkıntı yaşabilirsiniz. Yada kesme işlemlerinde örnek veriyorum plaktorna koymak istediğinizi farzedelim kot farkını azaltmak için delik delmeniz ve tesisatı alttan almanız gerebilir. Bu ve bunun gibi durumlar için ön tarafı acılabilir yapmak önemli. Gelişmeleri merakla bekliyor olacağım. Dönem olarak kafanızda birşey varmı ? Kolay gelsin.
Koray bey kesinlikle size ve Ali bey e katılıyorum. Yapılacaklar bu pazar başlıyor daromanın çizimlari yerlaştirme planları bitti başlangıç olarakta 1 dizel iki buharlı loko alındı yolcu kabinleri ve yük kabinleri  de şimdilik tamam. Kurgu bitmeye başladıktan sonra yeni lokolar için sipariş vericem. Tesistanın çok zor olmuyacağına inanıyorum elektronik konudunda iyiyimdir gerçi elektrik okudum ama zaman içinde elektronik daha ağır bastı. Söylediklerinizi degerlendircem ve sizlerle paylaşıcam darısı başınıza diyelim .

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #5 : Temmuz 12, 2013, 23:02:27 »
Merhaba Turgut Bey

Öncelikle kurgunuz için kolay gelsin. Yeriniz dar olduğu için masanın altına tekerlekler koyarsanız,gerektiğinde öne doğru çekebilirsiniz ve arkasına rahatça ulaşabilirsiniz. Benim 1.3 x 2.5 metrelik bir masa var ve delikli Demir profille yapıldı altında da tekerlekler var, gerektiğinde hareket ettiriyorum.
Merakla yeni fotoları bekliyoruz.

Selam ve sevgiler

Sermet Eray

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Temmuz 13, 2013, 16:23:08 »
Evet sizlerden gelen önemli bir uyarıyı değerlendirip masanın ayaklarına frenli 9 adet tekerlek takılmasını yaptık.kesinlikle daha kullanışlı ve ileriye dönük bir çok sıkıntıya daha kolay müdahale şansımız doğmuş oldu.Teşekkürler.

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Temmuz 14, 2013, 20:15:01 »
Bugün kurgunun startını verdik :)

[imghttp://img694.imageshack.us/img694/2325/nlfj.jpg]http://[/img]

[imghttp://img51.imageshack.us/img51/985/ee42.jpg]http://[/img]

[imghttp://img42.imageshack.us/img42/7140/du3w.jpg]http://[/img]
[imghttp://img707.imageshack.us/img707/8544/wc9v.jpg][/img]
[imghttp://img7.imageshack.us/img7/1482/mgvh.jpg]http://[/img]

[imghttp://img849.imageshack.us/img849/617/3ag6.jpg][/img]

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #8 : Temmuz 15, 2013, 16:42:26 »
   Kolay gelsin çok güzel bir diorama olacak gibi görünüyor.

Selamlar sevgiler , Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Temmuz 15, 2013, 17:20:17 »
Tabiiki takdir edersinizki resimler üzerinden fikir yürütüyorum
Yanlışda olabilir
Ben resimlerden dar kenarda kısa mesafede fazla eğim gibi gördüm
Loko bukadar kısa mesafeden bu eğime tırmanmayabilir
Sık aralıklarla test etmenizi öneririm

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Temmuz 15, 2013, 22:18:36 »
   Kolay gelsin çok güzel bir diorama olacak gibi görünüyor.

Selamlar sevgiler , Sedat NİŞANCI

Hacı bey çok teşekkürler dediğiniz gibi inşallah güzel bir çalışma olucak.teşekkürler

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Temmuz 15, 2013, 22:19:35 »
Tabiiki takdir edersinizki resimler üzerinden fikir yürütüyorum
Yanlışda olabilir
Ben resimlerden dar kenarda kısa mesafede fazla eğim gibi gördüm
Loko bukadar kısa mesafeden bu eğime tırmanmayabilir
Sık aralıklarla test etmenizi öneririm
İhsan bey uyarınızı dikkate alıcam ray kurulumunu yapıyoruz şu an ve deneyip devam edicez.teşekkürler.

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Temmuz 16, 2013, 21:26:59 »
Bugün ki çalışmamız dan,

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Temmuz 17, 2013, 08:07:25 »
Bu hızla siz İstanbulu bile modellersiniz bravo. İyi çalışmalar dilerim merakla takip ediyorum.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Temmuz 17, 2013, 08:57:14 »
Turgut bey
Çok güzel gidiyor

Başarılar.

G. ÖZKAN
G. ÖZKAN

TURGUTpuradyn

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Temmuz 19, 2013, 21:41:36 »
Koray bey ve Gökhan bey çok teşekkür ederim.
işin başında da dediğim gibi diaorama işini bilen bir arkadaşımız bana yardımcı olmak adına başlamıştı fakat ray kurulumunda yanlış yönlendirmesi sonucu içime sinecek bir başlangıç yapamadım.sizlerden gelen uyarılar da olduğu gibi loko oluşturulmaya çalışılan meyilleri ya çıkmadı yada inerken hep raydan çıktı.sistemi düzelticez diye uğraştıkça köpüktü yapışkandı ortalık gerçek anlamda çirkin bir görüntü vermeye başladı.gördüm ki arkadaşımız yaptığı gibi hesap kitap yapılmadan önceden ray projesi bilgisayarda çizilip oluşturulmadan  bu iş olmuyor bende zararın neresinden dönülürse kar dır diyerek Harun bey in tatilden dönmesini bekledim ve tatil dönüşü hemen yanına giderek yaşadıklarımı anlattım.heyacanım bitmesin istiyordum ve kendisi hemen benim masa ölçülerinde bilgisayarından projeyi oluşturdu.ve Gürkan kardeşim ile birlikte alt yapıyı kurmaya yeniden başladık.Bu en başından beri oluşan başlangıç aslında güzel bir başlangıç olmasa da bana güzel bir tecrübe oldu.bir başkasının ben yaparımlarına değilde kendimin detayları ile bu işi öğrenmem gerektiğini anladım.yani balık satın almaktansa balık tutnayı öğrenmek gibi bende sıfırdan tekrar başladım.bana çalışmamın başından beri uyarılarda bulunan ve tecrübelerini paylaşan tüm camiaya teşekkür ederim.Harun bey be Gürkan ında haklarını ödüyemem.inşallah bundan sonrası çok daha güzel ve keyifli olucaktır.

Çevrimdışı oktayes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Temmuz 19, 2013, 23:31:47 »
Turgut bey bir diaromanin yapimi bazen aylar degil yıllar alabiliyor. Forumu biraz kurcalarsaniz örneklerini görebilirsiniz.  Bu nedenle bence fazla acele etmeden mümkün olduğunca kendi emeginizle birseyler yapmaya çalışın. Forumda size her konuda yardım olacak birçok insan var. Bir gün gelipte diaroma bitmeye yaklasinca vay be ben neymisim diyeceksiniz (şunu da bilin bir diaroma asla bitmez devamli birşey ekleyip çıkarmak isteyeceksiniz en azindan bende öyle oluyor). Uzun yorucu bir o kadarda sizi mutlu edecek bu yolculukta size kolay gelsin.

Çevrimdışı Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Temmuz 20, 2013, 02:09:18 »
LÜTFEN LÜTFEN suntaaaaa KONUSU.......
DIKKATE ALMANIZI ONEM ILE RICA EDERIM..
SEVGI VE SAYGILARIMLA..
« Son Düzenleme: Temmuz 20, 2013, 02:13:34 Gönderen: Nedim »

Çevrimdışı ilkerinko

• ?lker Yunus KARAKA?
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Temmuz 20, 2013, 10:20:37 »
Turgut Bey,

Selamlar. İyi ve hızlı bir başlangıç oldu :) Nedim abime katılmamak mümkün değil. Sunta çok çabuk deforme olan bir madde. Nedim abimin daha önce de belirttiği gibi kontrplak ve 160 dansite pembe strafor iş görecektir. Dioramanızı daha uzun süre kullanabilirsiniz. Sunta da ise zamanla deformasyon oluşacaktır. Nem, sıcak, su vs. Suntayı içten çürütecek ve küçük göçükler, kopmalar yaşanacaktır.

Yardımcı olabiliyorsak tüm üyeler adına sevinirim.

Kolay gelsin,

İlker Yunus KARAKAŞ

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Temmuz 20, 2013, 10:51:56 »

Sunta yerine OSB kullanabilirsiniz