Gönderen Konu: Marklin ray çeşitleri...  (Okunma sayısı 4307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Marklin ray çeşitleri...
« : Aralık 21, 2006, 12:56:54 »
Mesaj sıralanması aşağıda yukarıya.

ktuzunalp
kamil
--------------------------------------------------------------------------------
Gar Müdürü? Ne zaman olduğumu ben de bilmiyorum, ama bu forumdaki ilerleme hızına hayranım, sanırım bir yıla kalmaz TCDD Genel Müdürü, sonra Ulaştırma Bakanı, Başbakan, ve Cumhurbaşkanlığına kadar ilerleyeceğim  . Hayatta bunları olabilmek için epeyce ter dökülse de burada hızlıca olunabilir. Sonuçta hayal dünyası, o kadar olacak...

Marklin bilgiler için teşekkürler, sanırım o çivileri, traversi vinç ile monte etmek için kullanlıan kanca olarak hayal edebiliriz. 
--------------------------------------------------------------------------------

abdusta
a.usta
merhaba Gar müdürlüğünüz hayırlı olsun kamil bey

ne yazıkki ortasındaki balik sirtı cıkıntılar cıkarılamaz ancak yandan baglantıları var her rayın 2 taraftaki ucunda onlar yan keskiyle kesilip
irtibatı sonlandırılabilir ama zahmetli ve gereksiz bir işlem bence saygılar a.usta

ktuzunalp
kamil
Markiln K track ortasında bulunan çiviler arasında bağlantı yokmuş gibi görünüyor. Bu çiviler birbiri ile nasıl irtibatlandırılmış ? Ayrıca bu çiviler çıkartılarak dc normal görünümlü ray elde edilemez mi?

HO-187
sevgili tiyatrocu eğer tam profosyonel bir diaroma kurmak istersen  k tipi ray kullanmak lazım ,nedenini sorarsan,  k tipi raylar balastsız olduğu için balasttaşlarını ray altına kendiniz döşüyorsunuz elde ettiğniz görüntünün gerçekliği yüzde yüzdür, c tipi raylarda çok şahanedir,defalarca sökülüp takılacak şekilde dizayn edilmişlerdir ve  diaromalarınızdaki 1santime kadar olan hataları esniyerek kapatabilirsiniz bu raylarla ama bana soracak olursanız profosyoneller k kullanır  zaten marklin de öyle söylüyor..

ctekin
cem tekin
MMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMMM!

Gerçek metal, hemde hiç gerçekçi değil yani tam aradığım şey! Eğersin, bükersin, paslanır, ara sıra temizlersin, yani uğraşırsın. Ha bir de diaroma üzerinde sırıtır - herşey gerçekçilik olsaydı tahta üzerine vida ile demir döşememiz gerekirdi!

Cem.

tiyatrocu
Uğurtan AYDEMİR
Ustam gönderdiğin fotoğraf için çok teşekkürler gerçekten marklin in böyle bir çalışmayı neden yaptığını daha iyi anlıyorum...

mehmetbabacan
Bende de C tipi var. Ancak bir odanız yoksa ve sürekli sök tak yapıyorsanız plastik kısımları kırılıyor. 

abdusta
a.usta
tesekkurler,verdigin link isime cok yarayacak..saygılar a.usta

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Ben de C tipini tercih ediyorum. Hem balastı var, hem de montajı çok kolay.

Ayrıca sabit diaromalarda çok manalı olmasa da elektrikli makas aksamlarının direk rayın balast kısmının içine monte edilebilmesi büyük avantaj.

Balastı üzerinde olmasına rağmen biraz daha gerçeklik için ilave balastlama çalışması da yapılabilir tabii ki.

Detaylı tartışmaları http://www.marklin-users.net/ altındaki forumlar da da bulabilirsiniz.

abdusta
a.usta
bence en iyisi Marklin C tipi
asagıdaki resim TCDD nin yeni Hattı hızlı trenden alınmıstır
tıpa tıp C tipi raya benziyor...

C tipi doseme ve kendinden balastlı oldugundan trenin raydan cıkma olasılıgı cok dusuk

selamlar a.usta

RESİM EKLENECEK

tiyatrocu
Uğurtan AYDEMİR
Sizce hangi ray çeşidi iyi?
Ve neden iyi?

Uğu®

nurialço

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin ray çeşitleri...
« Yanıtla #1 : Ocak 13, 2007, 00:03:03 »
sevgili mehmet babacan  belki biliyorsunuz ama  hatırlatayım dedim..c tipi rayları yanyana gelecek şekilde sökün öyle yaparsanız dayanırlar, aşağıdan yukarıya doğru sökerseniz  kolayca hasar görüyorlar  zaten c tipi rayların kutusu varsa elinizde  sök tak işleminin nasıl yapılacağı  şema ile  detaylı olarak gösterilmiş...  syg 

nurialço

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin ray çeşitleri...
« Yanıtla #2 : Ocak 13, 2007, 00:05:48 »
gerçekçi görüntü vermesinden dolayı ben şahsen k kullanıyorum ama  trenlerin C tipi raylarda gitmeyi sevdiğide bir gerçek, nedenini sorarsanız nem tipi yani ek yerlerinde hem tırnak olmaması hemde rayların birbirine sıfır mesafede bitişik durması  ve plastik kaidenin  olası  titreşimleri emmesi nedeniyle trenler gerçekten c tipi raylarda  gitmeye bayılıyorlar..