Gönderen Konu: Marklin üretim dönemleri ve karakteristikleri  (Okunma sayısı 4193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ctekin

• Ziyaretçi
Marklin üretim dönemleri ve karakteristikleri
« : Aralık 25, 2006, 13:40:18 »
Selamlar,

Marklin'in bazı temel üretim yöntemi değişiklikleri ile belirlenen dönemleri olduğunu biliyorum. Ama bunların kesin tarihleri ve karakteristikleri konusunda daha fazla bilgi edinmek ve burada paylaşmak istiyorum.

Benim bildiğim dönemler:

Savaş öncesi (II. dünya savaşı) - tarihler: belirsiz,

karakteristik: teneke vagonlar, el boyaması vagon ve lokolar, vagon tamponları gümüş renkte, özellikle vagonlarda ölçekler tam değil (biraz kısa ve yüksek gibi)

1960 öncesi - tarihler: 1945 - 1960 (sanırım)

karakteristik: lokolarda kurbağa gözü lambalar (lambanın ucu dışarı çıkacak şekilde yerleştirilmiş), loko ve tender'larda Marklin isim logo ve model numarası baskısı, traction-tire'lar şeffaf (en azından bir dönem), vagonlar teneke, kırmızı beyaz dandik (!) kutular. 1955'e kadar eski tip pick-up shoe, 1955'den itibaren şimdiki pick-up shoe'lar başlıyor.

1956 öncesi lokolar için enteresan bir durum: o zamanki TRIX patenti nedeniyle Marklin direkt ileri/geri yerine ileri/dur/geri/dur şeklinde çalışan bir mekanizma kullanıyordu. "dur" aşamalarında loko sabit ancak lambalar yanıyor. Bu sistem özellikle küçük setlerde birden çok loko gezdirmek için avantajlı.

1960 - 1980

karakteristik: vagonlar plastik, yeni coupler'lar, coupler yayları artık yok, önce kırmızı sonra mavi ve daha sonra modern karton kutular.

delta ve digital (1980 sonrası)

karakteristik: lokolarda bol plastik kullanımı, gri karton ambalaj, NEM coupler'lar.

Not: Birkaç kez geçiş dönemi ürünlerine rastladım. Bunlar bir önceki dönem karakteristiklerine sahip ancak bir sonraki dönem ambalajında idi.

Evet, benim bildiklerim bunlar. Ekleyecek bilgi sahibi arkadaşlar lütfen buraya yazsınlar.

Bol modelli günler,

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 10, 2007, 12:21:51 Gönderen: ctekin »

ctekin

• Ziyaretçi
Ynt: Marklin üretim dönemleri ve karakteristikleri
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2006, 18:56:07 »
Özgür tekrar selamlar,

Hiç önemli değil, bunlar sadece benim bildiklerim ama umarım daha bir sürü şey ekleriz.

Bu arada elinde, yılını bildiği modeller olan arkadaşlar bu liste ile karşılaştırıp değişiklik gösteren şeyleri yazabilirlerse harika olur.

Bir de savaş zamanı (1940 - 1945) ve hatta Hitler zamanı (1929 - 1945) Marklin ne yapmış bilen var mı? Bence silah falan üretmiştir yani adamlar sonuçta dökümcü - 1929 yazdım çünkü Hitler o yıllarda silah sanayiini geliştirmeye başladı (sanırım).

Bilgi bekleniyor :)

Cem.
« Son Düzenleme: Aralık 26, 2006, 12:02:00 Gönderen: ctekin »

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 06, 2007, 17:02:47 »
BR 216 dizeli türkiyede çalıştımı bunun hakıında bilgi istiyorum.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 06, 2007, 17:33:56 »
Selamlar,

BR216'nın Türkiye'de çalıştığını hiç sanmıyorum. Hatta -manevra lokoları haricinde- Türkiye'de çalışan aşağı yukarı tüm dizellerin TCDD için özel üretim olduğunu sanıyorum. Bu yüzden Türkiye'de çalışmış dizellerin modellerini bulmak çok çok zor.

Bu konuyu en iyi Jimmy Cem bilir; bir cevap yazabilirse aydınlanırız.

Cem.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2007, 21:43:42 »
Evet.Br216 lardan TR de yoktu.Dizellerde hem TR hem de yurt dışında bulunan loko bulmak baya zor.En iyi örnekleri V60 lokoları (DH6500 ler).V100 ler cazip olabilir.(Eski DH11500 ler).
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......