Markalar, üreticiler > Bachmann Group (Liliput, Bachmann, Aristo)

MT 5300 İÇİN LİLİPUT VT 06

(1/4) > >>

TRAINMAN:
Arkadaşlar, Forumda bir süre önce MT 5300 (MOTOTREN) benzeri model aradığımı belirterek fikirlerinizi sormuştum, sizin verdiğiniz bilgiler ışığında yaptığım araştırmada LİLİPUT VT 06 modelinin (zor bulunuyor)renk ve şekil olarak MT 5300 lere en çok benzeyen model olduğunu  görerek bir firmadan zar zor tedarik ettim analog olduğu için  ESU loksound unu da aldım. Ancak montaj ve testini henüz yapmadım

Aslında trenlerimin üzerinde hiçbir oynama yapmayı düşünmediğim (yanlış bir şey yaparsam keyfim kaçar diye) halde bu üç vagonlu modelimi MT 5300 lere benzetmeye çalışacağım.
Bunun için ilk yapmam gereken, MT 5300 lerin ön tepesinde bulunan farların benzerini uygulayarak tepe şapkasını modelleyip eklemek olacak, sanırım tepe lambasına var olan farlarından elektrik bağlantısı zor olmayacak.
Diğer bir şey tamponların yapılarak yerine monte edilmesi ve yine ön altta olması gereken kar kürüme parçasını yapılarak yerine takılması olacak.
Bu konu hakkında sizlerin değerli görüşleri bana yardımcı olacak.
1-Tepe şapkası ve kar kürüme parçası modellemesi için 0.5 mm plastik uygun olur mu, nasıl şekillendirebilirim,
2-Tamponu  biraz tornadan geçirterek uygun ölçüde kare plastikten yapabilirmiyim,
3-Tepe lambasını parça olarak bulabilirmiyim,
4-Bunları nasıl ölçülendirebilirim.
Herkese şimdiden teşekkürler, selamlar, sevgiler.

Metin TOKMEN

kemalomay:
Metin bey önce kolay gelsin diyeyim , dönüşüm yapacağınız loko ile gerçeğinin resimlerini yükleyebilirseniz daha kolay fikir verebiliriz.

ihsan:
ODTÜ nün bu sayfasında Sn. Ergin Tönük'tende alıntı yapılarak detaylı resimler mevcuthttp://users.metu.edu.tr/tonuk/E40003/Mototren/5300.html

TRAINMAN:
Kemal bey, İhsan bey teşekkürler resim ve video gönderimini bu güne kadar hiç yapmadığım için ilk denemelerimde başarısız oldum, sitede bir açıklaması vardır da be gözden kaçırdım herhalde. Başardığım anda loko ve setlerimi (5 set yeter derken şunu alıyım bunu alıyım tam 16 adet set yaptım) en azından küçük bir ray üzerinde video veya foto yapıp sizlerle tanıştıracağım :)
MT 5300 ölçülerine gelince;
Tren setinin ölçülerinde, yandan bakınca tampon ucu ile tren hizası 65 cm görünüyor fakat tampon dibine kadar bir ölçü yok. Tampon merkezinin yandan bakınca raydan yüksekliği 1060 cm görünüyor bu önemli. Tren genişliği 2865 cm verildiği halde iki tampon arasında ölçü işaretinin rakam bölümü boşta kalmış.
Tamponlar dikdörtgen yapıda öne doğru daralıyor ve hafif yuvarlatılmış uç kısmı tırnaklı. Dolu uygun Evergreen malzemeden ya mevcut ölçülerle yaklaşık olarak yapmak lazım, yada bu tren bir yerde sergileniyorsa yerinde ölçü almak lazım diye düşünüyorum.
Kar kürüme ve tepe şapkasını yine  0,5 kalınlıkta aynı malzemeden uygun şekli vererek yapmak lazım, ancak şekli vermek için bükülen yerlerine biraz ısı uygulamak gerekebilir diye düşünüyorum.
Bilmiyorum ne dersiniz.

Teoman Kardaşlar:


Metin Bey, merhaba.
TCDD MT 5300 ile ilgili çeşitli fotoğraflardan bir bölümünü aktarıyorum.
Görsel açıdan işinize yarayabilir.
Sevgiler, saygılar.
Teoman KardaşlarNavigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git