Model Trenciler Forumu > Kuruluş amacımız, kurallar, bilinmesi gerekenler...

Marka tartışmaları...

(1/3) > >>

Harun:
Arkadaşlar merhaba,

Bazen gözüme çarpıyor, daha önce yaşadığımız tartışmalar gibi tatsız sonuçlar doğurabilecek yazışmalar ve mesajlar oluyor.

Bir arkadaşımız kendini tutamayıp bir mesaj atıyor, ona bir başkası cevap veriyor ve seviye gittikçe düşerek tartışma büyüyor.

Bu arada rahatsız olan arkadaşlardan bana ve belki moderatör arkadaşlarda da özel mesajlar yağmaya başlıyor. Vaktimizi başka şeylere harcamak yerine bunlarla uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Lütfen unutmayın. Forumun amacı gerilim yaratmak değil, paylaşmak.

Anladığım kadarıyla henüz çok büyümüş bir tartışma yok ama seviyesiz tartışmalara "çanak tutan" veya "gebe" bırakan sözlere rastamaya başladım.

Şunu anlamakta çok zorlanıyorum.

Bu forumun doğal sponsoru Proses olduğu ve Proses de DC sistemler sattığı halde şimdiye kadar ne AC sistemleri ne de diğer markaların aleyhine bir tek yazı yazmadım.

Bunu neden bazı arkadaşların da yapamadığını anlayamıyorum.

Her markanın iyi, kötü taraflarını tartışabilirsiniz, söyleyebilirsiniz. Bu gayet doğal ama tahrik edici yazmayabilirsiniz.

Yaş ortalamasının ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu bu forumda yazdıklarınızın kimleri tahrik edebileceğini düşünemiyor olmanızı anlamıyor ve kabul edemiyorum.

Daha önce defalarca söyledim. Gerçek şu ki, bu forumu hasbelkader ben kurdum. Ama bundan dolayı da bir sahiplik duygusu hissetmiyorum ve mümkün olduğu kadar tartışmaların dışında kalmaya çalışıyorum. Herkes yapıcı olmak kaydıyla sınırsız bir özgürlük içinde. Hornby yi bile kötüleseniz (söylenenler yanlış bile olsa) genellikle cevap vermiyorum. Sadece problem büyürse, o da mecburen karışmak zorunda kalıyorum.

Anlıyorum ki, herhalde insan doğasının gereği, tahrik etmek isteyen bir yapımız var. Bunu da doğal karşılamak gerekiyor herhalde. Ne de olsa hepimiz insanız ve bu hataya düşebiliyoruz yarın da düşebiliriz.

Ancak lütfen bundan sonra, istemeden de olsa tahrik edici tartışma (lüzumsuz) yaratıcı mesajlarınız silindiği zaman "kişiselleştirip" alınmayın.

Buna gerek "admin" olarak benim, gerekse diğer "moderator" arkadaşların da mesajları dahildir.

Selamlar,

Harun

ktuzunalp:
Aslında ben bu tartışmaları da anlamsız buluyorum, evet, futbol tartışmalarına dönme eğilimi oluyor bazen. Hiçbir marka birbirinin aynısı değil, hepsinin kendine göre artı ve eksileri var. Bazen de sevmişliğimiz, birlikte yaşantımız olduğundan başkalarının sevmediği bir markayı alıp kullanabiliriz. Kimisi gerçekçilik sever, kimisi mükemmel elektrik alma ve mücevher gibi mekanizma sever. Bu hobi içinde kim neyi seviyorsa, onu alır ve kullanır şeklinde düşünmekteyim.

gargamel:
    Aslında bu sitede,bu hobiye gönül veren çogu trenci arkadaşların,egitim düzeyleri,üniversite yada
yüksek okul seviyesinde,ve herkesin birbirine,(katılmadıgı görüş yada görüşler dahi olsa)ortalama müşterekde düzgün ve dogru cümlelerle hitab etmesi şart.
      Neticede bu site,insanların birbirini rencide etmesi için degil,bu hobiye gönül verenlerin,
birbirleri ile fikir alış-verişinde bulunmaları için tasarlanıp,sayın Harun bey tarafından hizmete alınmış
nadide bir site.Her ne olursa olsun,sitede amaca hitap etmeyen düzeysiz cümle yada cümlelelere
yer vermemekte fayda var diye düşünüyorum ben.

bilgi@gargamelmodelevi.com
Berk

uygun:
Bence gerçekten son derece gereksiz bir tartışma. İnsanlar bir şekilde inanmışlar ve markalarını seçmişler. Benim babam senin babanı döver den ileriye gidilemiyor malesef. Peki şunu hiç düşündünüzmü Binlerce YTL yatırdığımız markalar sizin için önemli de sizler neden markalar için önemli değilsiniz. Bu gün hangi markanın Türkiyede garanti kapsamı ve servisi var? Ben duymadım ama duysaydım O MARKAYI SEÇERDİM.
R.Mehmet UYGUN

Harun:

--- Alıntı yapılan: uygun - Ocak 03, 2007, 00:48:29 ---Bence gerçekten son derece gereksiz bir tartışma. İnsanlar bir şekilde inanmışlar ve markalarını seçmişler. Benim babam senin babanı döver den ileriye gidilemiyor malesef. Peki şunu hiç düşündünüzmü Binlerce YTL yatırdığımız markalar sizin için önemli de sizler neden markalar için önemli değilsiniz. Bu gün hangi markanın Türkiyede garanti kapsamı ve servisi var? Ben duymadım ama duysaydım O MARKAYI SEÇERDİM.
R.Mehmet UYGUN

--- Alıntı sonu ---

Mehmet bey merhaba,

Görüşlerinize katılıyor ama kendimizle ilgili ekleme yapmak istiyorum.

Diğer firmaları bilemem ama biz Proses olarak 1983 senesinden beri (26 sene) sattığımız veya ürettiğimiz her ürüne duygusal olarak da bağlı olduğumuz için 20 sene evvel sattığımız ürüne bile servis veriyor bunu da kar amaçlı yapmıyoruz. Çoğu zaman parça değişimine para dahi almıyor hele sadece biraz parça değiştirerek tamir edilebiliyorsa kesinlikle hiç bir ücret almıyoruz. Ancak bu doğru ticaret değil. Kendinizi Tanıtın bölümündeki mesajımda da söylediğim gibi "hobinizden para kazanmaya çalışmanın" işiniz açısından kötü, müşterileriniz açısından iyi olduğu bir durum. Üstelik oyuncak kategorisine de giren bu ürünler için (digital kumandalar dışında) normal olarak dünyanın hiçbir yerinde garanti verilmez. Bizim için resmi garanti değil, Proses'in adı ve Türkiye şartlarında faydalı birşeyler yapabilmek önemlidir.

Bundan dolayı da, müşterilerimize sadece ürün garantisi değil amiyane tabirle "kazık yememe" ya da milli geliri 20,000 USD olan ülkelerdeki insanlardan "çok daha pahallıya almama" garantisi de vermeye çalışıyoruz. Tabii elimizden geldiğince ve yapabiliyorsak. Yapamadıklarımızı da açıkça söylüyor (setlerde olduğu gibi) ve bazı firmalar gibi olmayan "gümrük vergileri"nden ve masraflardan bahsedip kimseye yalan söylemiyoruz.

Bence bir firmanın garantisi bu tip konularda olmalıdır. Aslında buna yabancılar "company reliability" (firma güvenilirliği) diyorlar ve garantiden çok daha fazla önemsiyorlar.

Ayrıca haklısınız markalar için tek tek müşteriler önemli değildir. Ama benim ve benim firmam için önemlidir.

Bugün, ismini de vereceğim müşterilerimizden Kemal bey (yarın toplantıya gelirseniz tanışırsınız) İngiltere'den yeni döndüğünü ve fiyatlarımızın oradan, yani ürünlerimizin anavatanından daha uygun olduğunu söyledi. Bunu başarabilmek bizim için önemlidir.

Kusura bakmayın, 26 senedir savaşını verdiğim konulara değindiğiniz için bir kez daha açıklama yapmak ihtiyacını duydum.

Markalar konusundaki saptamanıza da aynen katılıyor ve altına 21 Aralık da yazdığım benzer mesajı ilave ediyorum. (Tarihte Hornby ve Marklin Ortaklığı)

---------------------------------

Arkadaşlar,

Daha önce Hornby mi Marklin mi gibi "tiyatrocu" arkadaşımızın iyi niyetle açmış olduğu konu (bence böyle bir konu açılmamış olmalıydı aslında) bir sürü gereksiz tartışmaya yol açmıştı.

Beni yakından tanıyan arkadaşlar hemen hemen hiç bir konuda "inanç", "takım tutma", "milliyetçilik" dahil olmak üzere taraf olmayı tercih etmediğimi ve bunların tümünü genel hayat felseme ters düştüğü için reddettiğimi bilirler.

Milyon dolarlık oyuncuların oynadığı ve kendilerine hiç bir faydaları olmayan takımları destekleyen garibanların nasıl olup da takımları yenildiğinde kedere büründüklerine hiç bir zaman akıl sır erdirememişimdir. Tabii ki bu benim şahsi dünya görüşümün bir parçası.

Daha önce tren markaları arasında yapılmış tartışmaları hatırlıyorum ve aşağıda vaktiyle Marklin ve Hornby'nin nasıl ortak çalıştıklarını bilginize sunuyorum.

devamı da burada

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=62.msg323#msg323

-----------------------------------------------------

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git