Gönderen Konu: Çerkezköy Gar Çalışması 1:87  (Okunma sayısı 11400 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
  • Yer: Tekirda?
Çerkezköy Gar Çalışması 1:87
« : Kasım 24, 2012, 01:31:06 »
Herkese merhabalar,uzun bir aradan sonra sevinerek bu işe tekrar başladım.İlk (çok) amatör çalışmamı sizlerin eleştiri ve tavsiyelerinize sunuyorum.Belirtmem gereken nokta;hazırlama aşamasında cnc kullanılmamış olması,ayrıca kesme işlemi için sadece maket bıçağı kullandım.Kaynaklar biraz kısıtlıydı.Teknik taraftan ise bilgisizliğim tabi ki etkili bir unsur (ki bu açığımı Teoman abiyi takip ederek kapatmayı düşünüyorum).Umarım daha iyi sonuçlar elde edebilirim.

Saygılarımla

Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.
Kimi belâ vü mihnette, Dün olmuş günleri gördüm.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
Ynt: Çerkezköy Gar Çalışması 1:87
« Yanıtla #1 : Kasım 24, 2012, 11:53:00 »
ellerine sağlık güzel olmuş

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #2 : Kasım 24, 2012, 20:15:08 »
de11000 nickli kardeşim.
1- adını soyadını yaşıı yerini tam yazsan da adınla hitabedebilsek.
2-model yapmanın cnc 'si el yapımı farkı gerçekte bir fark değildir.sonuçta elle montajlanıyor,boyanıyor,eskitiliyor. vs vs.
3-yaptıgın model gayet başarılı.ellerinbwe emeklerine sağlık.
4- gri binanın taş veya tugla dizilişi dikine olmuş. yatay olmalıydı...
5- diğer yapacağın çalışlmalarını da paylaşırsan seviniriz.
sevgiler...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Kasım 24, 2012, 20:59:28 »

Haldun Bey, merhaba.

de11000 nickli arkadaşımızın kimliği aşağıdadır. Kendisi ilk forum üyelerinden sayılır.

Sevgili Gürcan merhaba.

Tekrar aramıza dönmüş olman çok  sevindirici. Hoş geldin. Çalışmalarında başarılar dilerim.

Çerkez Köy İstasyon çalışman,  başlangıç olarak güzel bir girişim. Eline sağlık.

Benim bu tür çalışmalarında ilk önerim, yapacağın maket çalışmasında önce bu çalışmanın gerçek görüntülerinden
birkaç açıdan çekilmiş fotoğraflarını konunun başında açıklamalı olarak yayınlamandır.

Bu görüntülerden esinlenerek maket yapımına başlaman daha uygun olacaktır. Gerçek görüntülerini inceleyerek,
aşamalı olarak yapacağın çalışman seni daha doğru bir maket yapımına götürecektir.

Mimari maket konusunda 35 yılı aşkın tecrübesi ile Mimar Haldun Bey’in önerileri ve eleştirileri ben de dahil olmak
üzere hepimize önemli bir katkı sağlamış ve sağlayacaktır.

Yapacağın çalışmalarda, ben de sana bilgim doğrultusunda yardımcı olmaya çalışacağım.

Çerkez Köy istasyon maketinde çatı birleşim yerlerinde sorun görülmektedir. İki plakayı 45 derece açı ile keserek
birleştirmeye çalışman aradaki açıklıkları kapatacaktır.

Duvarların birleşim yerlerinde kaplama olarak kullandığın taş veya tuğla dokulu kaplama kağıtlarını duvar köşelerinde
açıklık kalmayacak şekilde yapıştırman gerekirdi.

Taş ve tuğla yapısını gerçek fotoğrafları da dikkate alarak Haldun Bey’in de tespiti ile tuğla görünümlerini içeren
kaplama kağıdında ki  tuğla görüntülerini yatay olacak şekilde yapıştırman gerçekçilik açısından doğru olacaktır.

Kapı ve pencere doğrama yapısını tekrar elden geçirmen gerekecektir.

Yaptığın çalışmayı fotoğraflamanda, altına ve arkasına gelecek şekilde karton zemin kullanman yapmış olduğun çalışmayı
daha net bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Kasım 24, 2012, 21:38:39 »
teoman hocam cok teşekkürler.
gürcan kartdeşimin devamlarını da bekleriz..

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Kasım 24, 2012, 22:52:12 »

Sevgili Gürcan , bir önceki mesajımda sana sunum ile ilgili bir görüş belirtmiştim.

Aşağıdaki fotolarda bu görüşlerimi görüntülü olarak aktarmak istiyorum.

Çerkez Köy İstasyon binasının gerçek görüntülerinden oluşan ve internetten bulduğum iki fotoğrafta binanın iki farklı
görünüşü yer almaktadır.

İstasyon binası 3 parçadan oluşmaktadır. Ortada iki katlı ahşap bir bina ile fotoğrafa göre solda yine ahşap tek katlı bina,
sağ da ise taş yapıdan oluşmuş yine tek katlı bir bina yer almaktadır.

İstasyonun diğer bir açısından ele alınmış görüntüsünde, taş binanın istasyon binasının ilk yapısı olduğu anlaşılmaktadır.

Diğer iki bina ahşap olarak sonradan ekleme yapılmış olduğu gözlenmektedir.

Maketin bu özellikleri dikkate alınarak yapılması gereklidir. Boyama çalışmasının da aynı şekilde son olarak yapılmış yenileme
çalışmasına göre yapılması daha uygun olacaktır.

Maketin yapılmış görüntüsünün sunumu, etrafında çeşitli görüntülerin yer almadığı altına ve arkasına yerleştirilen açık renkli
( Beyaz, açık gri veya açık krem vb. renklerden biri olabilir) karton üzerinde fotoğraf çekimi yapılarak aktarılması izlenim
açısından göze daha uygun olacak şekilde yapılmalıdır.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Kasım 25, 2012, 14:11:16 »
Ozan Bey,Haldun abi ve Teoman abi,çok çok teşekkürler.Kesinlikle son derece faydalı oldu.Bu arada Haldun abi haklısın isim konusunda,ancak benimki avatarın altında neden görünmüyor anlayabilmiş değilim.

Haldun abininde deyindiği noktalarda,sizinde ilave görüşleriniz son derece isabetli Teoman abi.ben ilk etapta şiddetli bir hevesle giriş yaptım,sabırsızlığımında çok etkisi var,bu konuda daha dikkatli olmam gerekli bencede :) Ayrıca fotoğraflama ve paylaşım tekniği noktasında da haklısınız Teoman abi.Dediğim gibi sizinde kıymetli yardımlarınızla dahada iyi olacağı ümidindeyim.

Bir de sormak istediğim bir şey daha var.Teoman abi,eskitme konusundaki tecrübeleriniz tartışılmaz.Sizce binanın önündeki zemin taşlarına gerçeklik kazandırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?Bir kaç küçük denemeyi diğer parçalarda denedim ama istediğim nüansı bir türlü yakalayamadım :(

İlerleyen bölümlerde tekrar fotoğraflandıracağım.

Saygılarımla :)
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 25, 2012, 20:13:03 »

.

Bir de sormak istediğim bir şey daha var.Teoman abi,eskitme konusundaki tecrübeleriniz tartışılmaz.Sizce binanın önündeki zemin taşlarına gerçeklik kazandırmak için nasıl bir yol izlemeliyim?Bir kaç küçük denemeyi diğer parçalarda denedim ama istediğim nüansı bir türlü yakalayamadım :(

Gürcan , istasyon binasının önünde yer alan zemin taşları için size daha önce yapmış olduğum çalışmalardan bir örnek ile yardımcı olmaya çalışayım.

Afyon İstasyon Maket çalışması konusunda, 5. sayfa 82. mesajdan itibaren inceleme yapmanız halinde sorunuza cevabı orada bulabilirsiniz.

İstasyon Platform çalışmalarındaki link
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3571.80

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 25, 2012, 21:16:18 »
Teoman abi enfes..Ve son derece doğal görünüyor.Sanıyorum evvela iyi bir maket boya seti edinmeliyim,farklı renklerle yapmam gerekecek galiba.Çok teşekkür ederim tekrardan.
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 26, 2012, 21:30:19 »
Eksiklikler tam olarak giderilememekle beraber,genel olarak yapısal işlem tamamlandı.Elektrik hatlarıda bitti sayılır,mevcut durumu ilgi ve beğenilerinize sunuyorum :)

« Son Düzenleme: Kasım 26, 2012, 21:38:21 Gönderen: de11000 »
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı de11000

• Gürcan Erdem
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 26, 2012, 22:04:54 »
Işıklı ortamlarda..
Kimisi zevk-u işrette,
Kimi saz-u beşârette.

Çevrimdışı Gürkan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 25, 2013, 16:52:04 »
Gürcan abi ellerine sağlık bizim burada bu işle uğraşan olduğunu bilmiyordum. :) Birde abi modelde gri olan binayı sarı tonlarına çevirirsen bence gerçeğine daha yakın olur. :)