Gönderen Konu: Armut Hatlar İçin MRC AD520 Modülü İle Polarite Değişimi (Uygulama Videosu)  (Okunma sayısı 14332 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Aşağıdaki şemada ve videoda MRC'nin DCC ve armut hatlar için yapmış olduğu AD520 modülünün uygulamasını görebilirsiniz.

Amerika Fiyatı: 40 USD (KDV yok)
KDV Dahil Proses Liste Fiyatı:  47 USD
MTK Üye Fiyatı:  43 USD

[youtube=340,280]9TtLZ21Qu24[/youtube]

Bu linkteki video daha kaliteli: http://www.veoh.com/videos/v6552425hSC674ym

Selamlar,

Harun

« Son Düzenleme: Mart 31, 2008, 21:55:17 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Merhaba Harun Bey,

Şu an Prosess'te satış amaçlı AD520 modülü var  mı? Fiyatı ve hangi akım aralığında kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Selamlar,

Sermet ERAY

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba Harun Bey,

Şu an Prosess'te satış amaçlı AD520 modülü var  mı? Fiyatı ve hangi akım aralığında kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Selamlar,

Sermet ERAY

Sermet bey,

Evet var. Fiyatı ilk mesaja ilave ettim.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Harun abi izledim videosunu.Gerçekten çok güzel.Sanırım 2 rail sistemde armut hat kabus olmaktan tamamıyle %100 kurtulmuş.Üstelik durmadan transit geçebiliyor.Pekii bu müselleslerde nasıl bir performans gösterir?Etkisini nasıl olur?Birde o şekilde test etme imkanın varmı?

Sevgiler

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Olmaz Jimmy. Bu alet kapalı devrede çalışıyor, adı her ne kadar üçgen olsa da( bu arada sen niye müselles takıntısındasın, hadi tri-angle desen anlayacağım  :D ) rayla yapılan üçgenin üç tane açık ucu oluyor. Adam nereden rölelesin nerden çevirsin.

Bu arada bunlara armut diyeceksek iyisini kim döşeyecek, hattın yani ? :D transit dedin aklıma geldi, armut gözünün sağ tarafına düz rayın ucuna bir göz ray ve bir reverser daha koyarak sürekli dönüp sürekli yön değiştiren loko elde edebiliriz. Buna da gözlük hat diyebiliriz ;) neden olmasın.

Dur bakalım yahu olmaz dedim ama belki de vardır üç röleli bir sistem, neydi bunun sizin adadaki adı ?

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ne kadar dahiyane fikirlerin var hayran kaldım.Dolap beygiri gibi birde uzun dizi ekle arkasına tam kuyruğunu kovalayan kedi gibi olsun   ;D  Aslında düşünceydi benimki sadeceçAma sende hak verirsinki müselleste daha az yer işgali var.Ama yine armuttan şaşmamak gerek  ;)

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Jimmy bak kalbin temizmiş oluyor. ;D

Önce bir giriş yapalım.

Jimmy'nin müselles dediği, Cumhuriyet Türkçem'le üçgen hat denilen dönüş yolları. İki manevra ile lokomotifin yönü değişiyor. Üçgenin uzunluğuna göre tren olarak da yön değiştirmek mümkün.

Ankara, batıda sanırım halen kullanılan(Yusuf ve Cafer beylerden bilgi beklerim), Çamlık civarında da atıl kalan bir üçgen var. Nasıl bir şey olduğunu http://en.wikipedia.org/wiki/Wye_(railroad) adresinden bakabilirsiniz.

İngilizler, Triangle, Amerikalılar wye demiş.

Yön değiştirmek için Armut hat(reversing loop) alternatifi yapılan bir uygulama, üçgen hatlar.

Elimde Atlas firmasının The Complete Atlas Wiring Book başlıklı kitabının 41. sayfasında(bilahare taranacak) wye için şematik gösterim verilmiş. Üçgenin iki kenarında izolasyonlu ray kullanarak, bu kenarların dışındaki (makastan sonra) düz hatta switch bağlanıyor. Armuttaki gibi 4lü bağlantı ile dönüştürmek teoride mümkün görünüyor. Zealot forumda bir arkadaş tek bir AD520 ile hem armut hem de üçgeni kontrol edebildiğini yazmış, 2006 yılında.

Yani düşüncende bir gariplik yok ve hatta benim düşüncemde de ekstra bir dahiyanelik yok. Ben kitapta gördüğümde hoşuma gitmişti. Amerikalılar Gözlük Hat yerine "DogBone" diyor, iki armut birbirine seri bağlı. Kitaptaki çizime göre 8 bile yapmak mümkün, ve hatta üçgenlerin kenarlarının birbirini eliptik kesmesi bile mümkün. Benim elimdeki kitap 1992 baskısı, yarın taramaya fırsat bulursam paylaşacağım.

"Don't give up. Reversing sections are the coolest!

I still think mine would work best.... did you ever try it?

Now, when you add that second set of turnouts you are indeed creating a second reversing section.

I have a dogbone myself, at one end is a reversing loop, and at the other end is a yard with a reversing wye. One MRC module handles the loop and the wye for me quite nicely. The only thing is, if I am running two locos and they are both entering reversing sections at the same time, there is a 50/50 chance I will get a short. This is a real rarity because 1.0 I've got a lot of mainline track bw tween the loop and the wye and b.) I'm on the lookout for that circumstance.

I think what you've playing around with is a flawed concept of what part of your track is the mainline and what parts are the reversing section.

I think what you've got is that little section in the middle you're calling the reversing section, THAT'S the mainline, the giant loops on either side of it are two huge reversing sections.

http://www.the-gauge.com/attachment....5&d=1162172470

First, consider the entire "top" of the sketch. That track, which I've gapped at 1 is nothing more that a long passing siding, and will not, by itself reverse the direction of the train.

Now, if it were my layout, I'd put my gaps at 1,2,3 and 4. 3 is kinda hard to see because the lines that represnt your turnouts are a little tight there. It doesn't really matter if the blue track is the "mainline A" and the red is the "reversing section B" or vice versa. Those are labels and nothing more.

The module C goes in where I've shown. Yellow wires don't show too well on a white background, so I used blue.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Merak ettim yarın scan et görelim.Ama şunuda belirtmeden geçmeyeyim.Müselles bildiğin üzere arapçadan geliyor (Arapçada üçgen demek).Birazda TR ye mahsus gibi.Sadece bahsettiğin Behiçbey de değil,Eskişehir,Arifiye,Alayunt,Balıkesir,Yenice,Boğazköprü, Malatya,Toprakkale gibi bir çok kavşak istasyonunda var ve hatta Soma,Dinar,Karabük gibi bir çok teşkilat garında da sırf loko tornası için bulunuyor.Daha da ilginci Samsun-Sivas hattındaki bir çok ara istasyonda da var sırf loko tornası için ve çoğunda da 2 ucu kör yol.

(Dogbone dan ne bekliyorsun halen anlamadım   ;D   )

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi

Bu kadar çok üçgen olduğunu bilmiyordum, sağol, bunları Google Maps veya Earth ile görebildin mi ?

Çizimler için mecburen yarını bekleyeceksin....

Dogbone'dan ne mi bekliyorsun ? bir köpek kemikten ne bekler ? Bizim de tren dönüp dursun, ovalden çok daha eğlenceli, bir sağ geçiyor bir sol geçiyor, eğlencelik. Bence senin kurguya bir düşün böylece sahne arkası, helix derdi olmadan treni bir yerde bekletebilirsin, kolayca da farklı yöne gönderebilirsin.

Dogbone içine bir de ara hat koyarsan üç tren rahatça sürekli farklı yöne gidebilir. Daha ne olsun ?

(Farkındaysan ben ilk gözlük dedim, daha iyi görmek için ! bir sağdan geçişi bir soldan geçişi  ;D )

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Yok abi kalsın...Ben şimdi modül üzerinde durayım.Sahne arkasına ihtiyaç duyacak kadar ilerlersem o zaman düşünürüz.Fena değil aslında nerden kafama soktun (ama gerçekçi olmalı mutlaka saklanmalı göz önünde olmamalı huyumu biliyorsun). Müselleslerden bazılrını görebildim bazılarını ise göremedim.Dediğim gibi Samsun-Sivas hattında çok ara istasyonda var.Subaşı,Amasya ve Ladik te var kesinlikle eminim (Amasyanınkini görebilirsin).Diğerleri dağbaşı olduğu için bulman zor olur doğal olarak (O hatta sanırım Artova veya Yeşilyurt o taraflarda 1-2 tane daha olabilir).Aslında sana ilk aklıma gelenleri saydım.Yoksa daha Erzurum,Horasan,Sarıkamış, Kars,Akyaka,Gölbaşı,Çetinkaya,Ortaklar,Torbalı,Şenyurt oralarda da var

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Atlas firmasının The Complete Atlas Wiring Book adlı kitabından bir kaç örnek çizim paylaşıyorum. Kitap 55 sayfa ve aklınıza gelebilecek pek çok tasarım için elektrik kablolamasının nasıl yapılabileceğini çizimlerle ve açıklamalarla veren, halen de satışta olan bir kitap, tavsiye ederim. Benim elimde 1992 baskısı ve tümüyle DC için hazırlanmış.

MRC AD520 Autoreverser sonuçta akım yönünü otomatik değiştirmek için hazırlanmış 4 bacaklı bir elektronik parça. Bu çizimlerde ise bu amaç için manuel olarak kullanılabilecek Atlas anahtar kullanılmış, bu anahtar aslında Karaköy ve Yazıcıoğlu pasajlarında bulabileceğiniz 6 bacaklı DPDT anahtarlar benzeri. Bu anahtarın yapısını ilk veriyorum. AD 520nin bunun yerine kullanılabileceğini düşünüyorum, Benim henüz deneme fırsatım olmadı, denemek gerekli.

AD520 Auto Reverser olarak kullanılabilecek pek çok modülden bir tanesi, bu modüllerin hepsi temelde aynı mantıkla ve röleli olarak yapılmış. Bu linkte başka bir marka ile bir Wye yapan arkadaşın çizimini ve güzel kurgu fotograflarını bulabilirsiniz
http://maritime.dns.ca/mgerrits/trains/Wye,%20ME.html

Diğer çizimleri ekte veriyorum, tabii hiç birisi Harun beyin AutoReverserlı Armut hat çizimi kadar basit değil. Bu çizimleri 520 ile basitleştirmeli, denemeli

« Son Düzenleme: Nisan 01, 2008, 17:23:11 Gönderen: Obiwan »

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Diğer çizimler

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba Harun Bey,

Selamlar,

Sermet ERAY

Sermet bey,

Akımı söylemeyi unutmuşum.
Üzerinde SMD bir chip, devre ve bir röle var. Röle 5A 30VDC.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı cafer

• cafer çiftçi
  • Forum Üyesi
  • Yer: eskişehir
 Sevgili Okan,
 Cem konu hakkında çok detaylı açıklamalarda bulundu. Eskişehir girişindeki ve diğer müsellesler için Yusuf kardeşim de (kullanan olarak) daha detaylı sunum yapacaktır muhakkak.
 Ben de şunu belirteyim; evet müselles üçgenin arapçası. Hala günlük konuşma dilimizde ve teknik terimlerimizde (malesef) böyle yabancı kökenli kelimeler kol geziyor. Çocukluğumuzda 'müselles' dediğimiz, bir üçgen çizip içine eşit sayıda misketler koyarak oynadığımız misket oyunumuzda vardı.
 Sevgiler, cafer

Çevrimdışı Aynur&Sermet

• Aynur&Sermet ERAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANKARA
Merhaba Harun Bey,

Açıklamanız için teşekkürler. AD520 modül ve ROCO loko ile birlikte yeni bir sipariş listesi hazırlıyorum.  Bu konu ile ilgili bir sorum daha olacak. Ara ara sol taraflta reklamlar kısmında görünen trenler için 3 lü trafik lambasını ürünler arasında bulamıyorum. Bu ürünlerden elinizde var mı ve fiyatları ne olacak? Bilgilendirirseniz sevinirim.

selam ve sevgiler

Aynur&Sermet ERAY
« Son Düzenleme: Nisan 01, 2008, 23:34:28 Gönderen: Sermeteray »