Gönderen Konu: Bilgi edinmek istiyorum  (Okunma sayısı 3124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı a36

• Forum Üyesi
  • Yer: Lüleburgaz
Bilgi edinmek istiyorum
« : Mart 26, 2007, 18:19:54 »
Arkadaşlar merhaba.Ben Lüleburgaz'dan Gökhan.Küçüklüğümden beri meraklı olduğum tren sevdama bundan sonra zaman ayırmak istiyorum.Ray sistemi  için ayrıyetten bir oda gerekli mi? Trenlerde dijital ve analog sistemler deniliyor.Arasındaki fark çok mu belirgin.Yeni başlayacak olan birisine tavsiye edeceğiniz tren modeli hangisi.Bu konularda deneyimli bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Bilgi edinmek istiyorum
« Yanıtla #1 : Mart 26, 2007, 18:32:36 »
Arkadaşlar merhaba.Ben Lüleburgaz'dan Gökhan.Küçüklüğümden beri meraklı olduğum tren sevdama bundan sonra zaman ayırmak istiyorum.Ray sistemi  için ayrıyetten bir oda gerekli mi? Trenlerde dijital ve analog sistemler deniliyor.Arasındaki fark çok mu belirgin.Yeni başlayacak olan birisine tavsiye edeceğiniz tren modeli hangisi.Bu konularda deneyimli bilgilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler.

Gökhan bey selamlar,

Öncelikle foruma hoş geldiniz. Sizden ilk ricam profilinize isim, soyad, yaş gibi bilgileri girmeniz. Bu şekilde birbirimizi daha iyi tanıyabiliriz.

Sorunuza gelince. Gene bu forumda daha önce başka bir arkadaşa verdiğim cevabı aşağıdaki linki tıklayarak okuyabilir bu konuda geniş bilgi alabilirsiniz.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=757.msg7733#msg7733

Uzun olduğu için burada tekrar etmek istemedim.

Yeni hobinizde bol çufçuflu günler dilerim.

Selamlar,

Harun

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2007, 18:32:56 »
sevgılı dostumuz oncelık ıle aramıza hosgeldınız,
bu hobı oyle bırseykı ınsanın yasamında butun umutsuzlukları gunluk yasamın streslerını alıp goturmekte.. bızlere dırekt olarak ulasabılırsınızde sıze cok yakın yıne Istanbul/Bakırkoy de ıkamet eden Ahmet bey dostumuz var Kehud34 kendısı ıle ırtıbat kurabılırsınız. gercı oda bu hobıye yenı baslayanlardan bırı.. sıze tavsıyem cok detaylı bır sekılde arastırma yaparak kararlar vermenız..
ıstersenız erkut ustadımızın dedıgı gıbı sıteyı bır ınceleyın en kucuk ayrıntısına kadar sonra vakıt ayırabılırsenız c.tesı gunlerı toplanmaktayız model trencıler olarak proses (Istanbul/Kadıkoy) te..
aramıza katılabılır her gecen gun bu konudakı bılgı dagarcıgınızı genısletırsınız..
tekraren hosgeldınız.. model trenler ıle ıyı hosca vakıtler dılerım.
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..    

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #3 : Mart 26, 2007, 18:36:23 »
Merhaba Gökhan bey.

Ray sistemi için ayrı bir odamı gerekli derken ne kast etmek istediniz tam anlayamadım.Ancak şöyle izah edebilirim.Bu işte en büyük problem yerdir.Bir çoğumuzun sıkıntısı çünkü.Özellikle apartman dairesinde yaşayan kişiler bu konuda baya muzdarip.Çeşitli diaroma örnekleri ölçüleri ile beraber mevcut.Diğer arkadaşlarda gerekli şekilde size yardımcı olmaya çalışırlar.Ancak büyük ölçüde sizin elinizdeki imkanlara bağlı olan birşey.Ne kadar yer ayırabilirsiniz?Cevaplanması gereken asıl soru o.Analog sistemler yerini yavaş yavaş digital sistemlere bırakıyor.Analog sistemlerde sadece 1 lokomotifi kumanda edebilirsiniz.Analog sistemde 1 den fazla lokomotif koymanız durumunda her tren/loko için ayrı bir hat yapıp hatları izole etmeniz ve her hat için ayrı bir trafo bağlamanız gerekir.Aksi taktirde bir trafo ile birden fazla loko kumanda etmeye kalkmanız durumunda  lokolar birbirinden bağımsız hareket edemeyeceği gibi güç kaybıda yaşanacaktır.Lokoların performansı olumsuz etkilenecektir.Digital (DCC) seçmeniz durumunda bütün lokomotifleri birbirinden bağımsız çalıştırma imkanına sahip olursunuz.Kumanda ünitesinden lokoları birbirinden bağımsız hareket ettirebildiğiniz gibi ışık,korna v.b. fonksiyonlarıda yine bağımsız kumanda etme imkanınız var.Fiyatları da daha makul hale geldi.O yüzden sizede tavsiyem digital yönünde.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......