Gönderen Konu: analog sistemin digital sisteme karşı dezavantajları neler  (Okunma sayısı 12236 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı countrue

• Murat Kesen
  • Forum Üyesi
 MERHABALAR. Ben sistemde analog ve digital olarak kararsız kaldım.Bir de analogta her bir sistem için ayrı devreler mi kurmam gerekiyor.ışıklar lokomotifler makaslar vs..elektrik akımıyla alakalı olarak her komut için ayrı paneller kumandalarmı gerekiyor.ve digitalde herşey tek bir merkezdemi toplanıyor..
MK

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Analog Sistemin Digital Sisteme Karşı Dezavantajları Neler
« Yanıtla #1 : Mayıs 29, 2014, 14:48:35 »
Murat bey merhaba analog veya dijital derseniz dijital sistem derim artik lokomotifler fabrika cikisi dijital yada dijitale hazir uretiliyor dijital de ayni anda birden fazla lokoyu tek tek kontrol edebilirsiniz analogda bu cok zor eski Marklin sistem analoglarda var ama oda cok karmasik gelir dijital kumandadan lokolari makaslari vs kontrol edebilirsiniz hatta programlayarak otomatik bir sekilde kullanabilirsiniz

Selamlar
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı countrue

• Murat Kesen
  • Forum Üyesi
Ynt: analog sistemin digital sisteme karşı dezavantajları neler
« Yanıtla #2 : Mayıs 29, 2014, 15:11:38 »
SERKAN BEY merhaba kısa ve öz bir şekilde cevabımı aldım diyebilirim.peki digital ürünleri alırken neye dikkat etmeliyim.yani üzerinde digital yazmasada bunu belirleyen bir kısaltma yada kod varmı?
MK

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Mayıs 29, 2014, 15:28:45 »
Murat Bey,

İsterseniz bir gün sizi kurgumda misafir edeyim....analog ve digital in avantaj ve dezavantajlarını görsel ve de pratikte anlatmaya çalışayım... :)

Saygılar,

m.utkan

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #4 : Mayıs 29, 2014, 15:48:45 »
Mehmet  utkan hocam bu konuda size yardimci olabilecek en bilgili kisilerden biridir

Selamlar
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı countrue

• Murat Kesen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 29, 2014, 16:00:48 »
mehmet bey çok teşekkür ederim bu gerçekten süper olur.çünkü kafam çok karıştı. athearn, bachmann, öncelikli markalarım onlarıda kullanıp hangi sistemde (analog/digital) kurgulasam diye çok düşünüyorum.tek hat  üzerinden planlıyorum ama makaslarla istasyon ve fabrika benzeri yerlerede çıkışlar olacak hangi sistem beni zorlamaz diye araştırmadayım.
MK

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 29, 2014, 23:32:46 »
Mehmet  utkan hocam bu konuda size yardimci olabilecek en bilgili kisilerden biridir

Selamlar

Sadece bildiklerimi her zaman siz gençlere vermek bu hobideki en büyük isteğim.....zaten MTK'nin asıl işlevi de bu olduğuna inandığım için sizlerin aranızdayım, Serkan Bey.....

Saygılar,

m.utkan

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 29, 2014, 23:36:24 »
mehmet bey çok teşekkür ederim bu gerçekten süper olur.çünkü kafam çok karıştı. athearn, bachmann, öncelikli markalarım onlarıda kullanıp hangi sistemde (analog/digital) kurgulasam diye çok düşünüyorum.tek hat  üzerinden planlıyorum ama makaslarla istasyon ve fabrika benzeri yerlerede çıkışlar olacak hangi sistem beni zorlamaz diye araştırmadayım.

Murat Bey,

Bu C.tesi öğlen 1 veya 2 gibi Proses'de olacağım....isterseniz daha detaylı olarak da görüşebiliriz.....

selamlar,

m.utkan

Çevrimdışı SULZER

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2014, 10:45:13 »

Murat Bey,

Bu C.tesi öğlen 1 veya 2 gibi Proses'de olacağım....isterseniz daha detaylı olarak da görüşebiliriz.....

selamlar,

m.utkan

Nasip olursa bende gelmek istiyorum Mehmet bey hem tanışır hemde birşeyler öğreniriz  :)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #9 : Mayıs 30, 2014, 11:21:35 »
Analogla dijitali şöyle tasvir edebiliriz. Cevirmeli telefonmu yoksa akıllı telefonmu. İşte aynen durum bu. Sonuçta elinizdeki analogları dijitale cevirebilirsiniz. Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mayıs 30, 2014, 11:32:41 »

Murat Bey,

selamlar,

m.utkan

Nasip olursa bende gelmek istiyorum Mehmet bey hem tanışır hemde birşeyler öğreniriz  :)

Ne zaman isterseniz, başım üstüne... ;)

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Mayıs 30, 2014, 11:35:17 »
Analogla dijitali şöyle tasvir edebiliriz. Cevirmeli telefonmu yoksa akıllı telefonmu. İşte aynen durum bu. Sonuçta elinizdeki analogları dijitale cevirebilirsiniz. Kolay gelsin.

Geçen C.tesi İstanbul'da da hissedilen depremin hemen sonrasında çevremdeki bütün akıllı telefonlar kaput durumdayken ben benim çevirmeli telefonla bir seferde evdekilerle konuştum..... ;D

Çevrimdışı countrue

• Murat Kesen
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mayıs 30, 2014, 14:45:38 »
Gelmeye çalışacağım.Şu An 1:1 ölçekte bir kurgu ile uğraşıyorum :)çünkü  21 haziranda evleniyorum  yoğun bir tempodayım bakalım bi fırsat olursa güzel olur.
MK

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mayıs 31, 2014, 00:05:05 »

Geçen C.tesi İstanbul'da da hissedilen depremin hemen sonrasında çevremdeki bütün akıllı telefonlar kaput durumdayken ben benim çevirmeli telefonla bir seferde evdekilerle konuştum..... ;D

10 puan 10 puan 10 puan ( Barış Manço ya da selam )
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mayıs 31, 2014, 07:54:45 »
Şunuda unutmayalım deprem 30-40 yılda birkez oluyor  ;D aynı hat üzerinde hiçbir ekleme yapmadan 2 nin üstünde lokomotif yürütmekte ayrı bir keyif hemde gerçekçi kalkış ve duruşlarla . Zınk diye durup birbirine çarpan vagonlarda analogda yanında hediye  ;D o zaman örneği değiştiriyorum hoplaya zıplaya giden reno 12 mi yoksa modern bir esp,abs,yol bilgisayarı, otomatik vitesi olan bir arabamı  :D
« Son Düzenleme: Mayıs 31, 2014, 07:59:08 Gönderen: koraycenan »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Mayıs 31, 2014, 22:39:40 »
Koraycım , Mehmet bu örneğe de bir antitez geliştirir valla , çünkü taş devri trenlerini uzay çağı elektroniği ile çalıştıran bir adam. :D

Bir ara seninle gidelim gözlerinle gör.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mayıs 31, 2014, 23:22:07 »

Sevgili dostlar, güzel seyirler dileklerimle.....tabi ne zaman isterseniz kapı ardına kadar açık.... ;)

Selamlar.... ;D

m.utkan
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2014, 00:17:52 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Mayıs 31, 2014, 23:33:50 »
Murat Bey,

Bu arada konunuzu bir miktar konu dışı off topic kıldığım için özürü borç bilirim.... :(

m.utkan

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Haziran 01, 2014, 09:59:55 »
Mehmet Bey, vidonuzu izledim gerçekten çok güzel. Emeğinize sağlık.Murat bey, bu gördüğünüz analog sistem şimdi kısaca ikisinin avantaj ve dezavantajlarını maddeler halinde açıklayayım:
Mehmet bey yanlışlarım varsa lütfen düzeltin.

Analog sistem avantajları:
1- sistem izoleli raylarla segmentlere ayrılıp blok denetleyicisiyle bağlı.bilgisayara yani bir bilgisayar programına ihtiyaç yok.(yada sinyal bloklarıyla geçiktirici röleler kullanarak)
2- sistem maliyetleri dijitale göre düşük.
3- lokomotiflere dijital dekoder takmaya gerek yok.
4- karmaşık dijital ayarlar yapmaya gerek yok.
5- basit elektrik devreleriyle işi halletmek mümkün.
6- stabil çalışma

Dezavantajları.

1- lokomotiflerde senkronize sesler kullanmak mümkün değil ( giderken düdük çalmak yada ışıklarını yakıp sökmek gibi diğer fonsiyonlarda)

2- kurgu üzerinde istediğiniz bir lokomotifi segmentlerden bağımsız olarak kullanmanız mümkün değil.
3- gerçekçi duruş ve kalkışları programlamanız mümkün değil. ( yani belli bir sürede hızlanma yavaşllama ve durma gibi elle yapabilmek mümkün)
4- makasları otomatik olarak belli bir senaryoya göre ( tekrarlayan tarzda değil) dekoderler yardımıyla açıp kapatmanız mümkün değil
5- kurgu üzerinde hangi lokomotifi isterseniz seçip onu durdurmak hızlandırmak için ayrı ayrı trafolara ihtiyacınız var yani yer kirliliği söz konusu.

Dijitalin dezavantajları
1- her lokomotife dekoder zornluluğu
2- makaslar için ayrı dekoder zorunluluğu
3- yüksek maliyet
4- karmaşık bilgisayar ve dekoder kodlaması
5- öğrenene kadar stabil olmaması ve olası problemler

Dijitalin avantajları:
1- tek bir kumanda üzerinden veya bilgisayar üzerinden kontrol imkanı derlitoplu sistem
2- bilgisayar prpgramıyla istediğiniz senaryoyu hazırlayabilmek ve senaryodan bağımsız loko kumanda edebilmek
3- tüm lokomotiflere tiplerine göre hız sınırlandırması koyarak gerçekçiliği arttırmak (bir manevra lokomotifinin bir ana hat lokomotifi gibi gitmesi gibi bakınız video  ;D sataşmadan olmaz tabikide işin şakası)
4- tek kumanda üzerinden isteğiniz lokomotifi (düdük,ışık,varsa kuplör açıp kapatabilmeniz) makasları isteğiniz gibi kontrol edebilmeniz
5- esnek programlama yapısı dilediğiniz an değişiklik yapabilmeniz
6- gerçekçi yavaşlama hızlanma ara hızlanma belli mesafe belli duruş ayarlama yapabilmeniz

Eksiklerim yada yanlışlarım varsa dostlar düzeltir. Klübe gelmeniz ve bu işin ustalarıyla tanışmanız ve bilgi almanız yararınıza olacaktır.

Saygılarımla.

Mehmet bey kurgunuzu görmeyi çok isterim hat yapısına bayıldım.

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Haziran 01, 2014, 11:36:12 »
Koray Bey günaydınlar..... :)

Ellerinize sağlık açıklamalarınız için... ;D

Bazen müziğin en güzel iletişim yolu olduğuna inanırım... ;)

....let's make music together...I'll play the old.... while you sing me the new.... ;D

Sizi misafir etmekten büyük gurur duyarım... ;D

m.utkan