Gönderen Konu: Tesadüfün böylesi.............  (Okunma sayısı 12035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Tesadüfün böylesi.............
« : Şubat 08, 2012, 22:30:12 »
Arkadaşlar , değerli dostumuz Mahmut Zeytinoğlu yaklaşık 9-10 yıl önce çektiği bazı resimleri bana gönderdi , ben de onun izni ile sizlerle paylaşıyorum.İlk  resimler  Karamürsel – Gölcük arası bir hurdacıdan.

Mahmut bey tesadüfen yol kenarında görüp resmini çekmiş.Biraz önce hem izin isteme hem de hatırını sormak için aradım.

Hurdacının lokoyu tamir ettikten sonra deneme çalıştırması yapmak için takoza aldığını söyledi  , sonunda da “ loko kimbilir nereye satılmıştır “ dedi .

Lokonun nereye satıldığını Sururi bey bulmuş , resimlerden sonraki  linke bakın.

Linke bakarsanız lokoyu görürsünüz.

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=4907.0

Bu resimlerde aynı yıllardan 9-10 yıl önce yani ,  3600 lük lokoların mezarlığı , İzmit / Köseköy istasyonundan. Muhtemelen yukarıdaki lokoyu hurdacı buradan almıştır.Resimdeki vagon da harika.

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Tesadüfün böylesi....Köseköy istasyonundan
« Yanıtla #1 : Şubat 18, 2012, 12:51:12 »
Bu yazıdan sonra Sururi bey sağolsun , Köseköyde son durumu merak etmiş ve gitmiş.
Bol bol da resim getirmiş tabi. Zaman ne kadar acımasız resimlerde göreceksiniz.
Önce 7000 serisinden bir loko , çok sevdiğim ama hiçbir markanın modellemediği bir loko.
Tülömsaş ta üretilmiş , MAK’ların küçüğü gibi görünüyor  , bilgisi olan varsa yazsın.

Çalışır durumda bir mazot pompası

3600 lüklerden kalan bir tanesi , zaman canına okumuş ,

Eskiden hepimizin bindiği “ karnıyarık “ tabir edilen kısa mesafe yolcu vagonları

Bu resimde vagonun altında bir ip var , Sururi bey çocukken istasyonda yatan vagonların bu ipini çektiklerini ve kompresör içindeki havanın güçlü bir “ pıs “  sesi ile boşaldığını söyledi.

Bu kol ne işe yarıyor acaba , fren gücü ile ilgili mi ? ?

Karnıyarıklara devam

Mahmut bey’in 10 yıl önce çektiği vagon , 10 yıl vagonu bitirmiş.

Gördüğünüz gibi grafiti konusunda Avrupayı yakalamışız , ben böyle 1-2 vagon yapıp yatıracağım kurguda……………

YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
Ynt: Tesadüfün böylesi.............
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2012, 14:15:18 »
TCDD kayıtlarında "3601 ile 3602" faal durumdadır.

DH7000'lik tipi dizel lokonun 3D modellemesini yapmıştım bir aralar. Modeli HO Scale oranlarına göre ayarlayıp CNC'den kestirmek isteyen arkadaşlar olursa onlara modeli gönderebilirim.

TCDD 3.Bölge Müdürlüğü Balıkesir

Çevrimdışı Toraman Terzi

• Forum Üyesi
  • Etlik-Ankara
« Yanıtla #3 : Şubat 19, 2012, 18:30:46 »
Sayın Mertcan Doğan Bey,
Modellemeniz çok güzel,ellerinize sağlık.Ben mütevazi denecek düzeyde Solidworks kullanıyorum.Çiziminiz bu proğrama uygun ise kesimleri denemek isterim.
İyi akşamlar dilerim.

Toraman Terzi

Çevrimdışı modifiyemre

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Şubat 21, 2012, 23:53:17 »
Mertcan bey ben de alabilirim. Rhino programına uyar değil mi?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2012, 14:23:33 »
Tamam bu lokonun kasasından ilk kim yaparsa bir tane de bana yapcak artık , alt tarafı için de hani Allah kerim , derler ya bulurum bir yürüyen şase.............................

Arkadaşlar gerçekten yapan olursa lütfen siteye de koysun resimlerini....

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2012, 18:33:54 »
3D'si benden maketi sizden :D

"midifiyemre"

Modeli 3DS Max programından 3 Boyutlu olarak çizdim. CNC sistemler için model üzerinde uğraşılması lazım. Yani modelin alt, üst, sağ, sol... açıdan görüntüleri tek bir pencerede olacak.(2D MAP)

Çevrimdışı Toraman Terzi

• Forum Üyesi
  • Etlik-Ankara
« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2012, 08:53:30 »
Sayın Mertcan Doğan Bey,
Bizim fabrikada lazer ve  büküm tezgahlarında bu tür parçaları işleyebilmek için çizimleri makinaların kendi kullanım dillerine çeviriyoruz.Bunun içinde Solid works'den dxf formatında  çizimler yeterli olabiliyor.Sizin 3DS Max proğramınızdan hangi tür uzantıda çizim almak mümkün  olabildiğini belirtebilirseniz ben de çizim için çalışacağım.Eğer dosyalarda sorun çıkmaz ise Kemal Bey'de alt şasesi dahil bir model üretebiliriz.
Görüşmek üzere , iyi çalışmalar dilerim.

Toraman Terzi

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #8 : Şubat 23, 2012, 10:24:20 »
Toroman Bey modeli size gönderdim. Modeli dwg, dxf... gibi formatlara çevirdim. Umarım modeli solidworks'te açabilirsiniz.

Bu arada modelin ölçeğini gerçeğine göre uyarladım. CNC'den kestirmeyi başaran biri olursa bir tane de ben isterim. Eğer bu proje olursa DE21500, DE2000, TCDD Yolcu ve yük vagonlarını da aynı şekilde yapabiliriz. TCDD'nin diğer modellerine ait çizimlerim de var ;)

İyi Günler...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Şubat 24, 2012, 00:29:17 »
Haydi arkadaşlar , el birliği ile ortaya birşeyler çıksın , gözümüz gönlümüz şenlensin yeter , bu işten  bana bir loko düşmese de önemli değil yani............. ( yalan vallahi )  ;D

Çevrimdışı Toraman Terzi

• Forum Üyesi
  • Etlik-Ankara
« Yanıtla #10 : Şubat 25, 2012, 22:43:05 »
Mertcan Bey,3DS Max ve diğer çizimleri Solidworks'e çeviremedim.DXF ve DWG uzantılı olan dosyaları açabildim,ancak sadece 2 boyutlu olarak düz bir çizim şeklinde görebiliyor solid.
Tek bir çare kalıyor.Parçaların tek tek ölçülendirlerek solidworks'de oluşturulması gerekecek   :o.Neden bu  proğram konusunda ısrar ettiğime gelince ,kesim yapacağımız lazer tezgahlarında bu dil üzerinden yazılım hazırlayabiliyoruz.
Sizin ve tüm üyelerin konu ile önerilerini beklerim.

Toraman Terzi

Çevrimdışı Hakanülgenalp

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Şubat 26, 2012, 01:08:49 »
Konuyu başından beri takip ediyorum.3dmax kullanan arkadaşımız çok güzel bir modelleme yapmış..Ellerine sağlık.
Bu işlerde çok usta olduğumu iddia edemem ancak kendi çapımda biraz artcam kullanırım.3ds uzantılı dosyaları görebilirim.
    Fakat bu model tek parça olarak elbette ki üretilemez.Her parçası ayrı olarak modellenecek ve ayrı ayrı üretilecek.Parçaların her biri 3 eksen cnc üretiminden çıkamayabilir.Bazen 4. hatta 5. eksen de lazım olacaktır.
Üretilen parçalar kalıp modeli olacak,buna göre kalıpları yapılıp çoğaltılarak ,demonte parçalardan toplayarak son olarak gerçek modeli toplamak mümkün olacaktır.
    Ben basit bir router kullanıyorum,sanırım ihtiyaca çok yanıt vermez,ama model bana gelirse yine elimden geleni yapmaya hazırım.
    Aramızda mutlaka tornadan ,kalıp almaktan anlayan üstadlar vardır,sanırım onlar daha güzel cevaplar verecektir.

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #12 : Şubat 26, 2012, 16:38:41 »
 Arkadaşlar modeli İsmail Abi ile birlikte CNC'ye göre uyumlu hale getirip CNC'den kesim yapmak isteyen arkadaşlara göndereceğiz.
Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğim.

İyi Günler :)
« Son Düzenleme: Şubat 26, 2012, 16:41:52 Gönderen: Mertcan Doğan »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #13 : Şubat 26, 2012, 20:57:13 »
dwg dxf her ne olursa olsun . metrik ve cephe cizimi olsun..

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Eylül 25, 2013, 15:40:33 »
Arkadaşlar....

2 ayrı sorum olacak......

dh 3602 nin maketi varmı?

http://www.roco.cc/de/product/179551-0-0-13-1-0-0-002003/products.html

modelinden modifiye edilebilermi? (3. sıra tekeri çıkarırsak)

33100 ün maketi varmı?

http://e40003.me.metu.edu.tr/33000/

v 60 tan modifiye edilebilirmi?
« Son Düzenleme: Eylül 25, 2013, 15:50:45 Gönderen: irfantprk »

Çevrimdışı Mertcan Doğan

• Mertcan Do?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Trenlerin Dünyası
« Yanıtla #15 : Eylül 25, 2013, 17:23:41 »
Arkadaşlar DH 7000'liği hazırlamak isterseniz alternatif olarak "Marklin DHG 700" modelini elde edip TCDD renklerine boyayıp, ufak birkaç ayar çekerek DH 7000 serisine dönüştürebilirsiniz.

Çevrimdışı irfantprk

• ?RFAN TOPRAK
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Eylül 25, 2013, 19:08:25 »
Mertcan bey,,dc sisteme çevirme işi var.bu modelin trix olanı yokmu?

bunu nasıl dc ye çevireceğiz ki? (problerm bir soru oldu :) :))

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Eylül 25, 2013, 22:47:10 »
Arkadaşlar , evet Marklin'in bu lokosu bizim modele çok benziyor gerçekten , buharlıda iş çok zor ama dizeller biraz mücadele ile DC olabilir.

Bu model Trix te yok maalesef , Marklin Hamo bu modeli yapmış ( Hamo= DC olan Marklinler ) yıllar önce ebayda buldum , Ufuk " bunu kaçırma al "  dedi , o sırada başka bir şey peşindeydim sonra alırım diye düşündüm ama 4 yıl oldu bir daha görmedim aynısını.

Bulan gören rastlayan olursa özelden mesaj atsın bana.......Özelden dedim dikkat , artık başka alıcılar da var çünkü .  :D

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Eylül 25, 2013, 23:51:48 »
Sevgili Kemal,

Hepsini anladımda, lokoyu bulduğumda sana neden mesaj atacağımı bi türlü anlayamadım...

Sevgiler,

Can

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Eylül 26, 2013, 15:00:08 »
Durduk yerde bir loko için kan çıkmasın diye abicim..................... ;D

Senin evde ben de olmayan loko görürsem neler oluyor hatırlıyorsun sanırım.Öptüm...