Gönderen Konu: Cevap ve öneriye ihtiyacım var :)  (Okunma sayısı 3587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ag67

• Forum Üyesi
Cevap ve öneriye ihtiyacım var :)
« : Ocak 20, 2011, 00:39:27 »
Ortaokuldan beri model trenlere karşı bir ilgim var.Harun Beyin Uzman Tv ile yapmış olduğu röportajda dediği gibi acelem yok bir yerlerdende başlamak lazım  :)
Bir kaç sorum var yardımcı olabilirsiniz umarım.Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Dioramamı 200 cm * 150 cm gibi bir alana kurmayı planlıyorum.1/87 ölçek kullanırsam hem daha rahat aksesuar bulabileceğime hem de daha çok maket ve figür sığdırabileceğime inanıyorum.Doğrumu sizce?

Harun Bey dioramalar için uzman tv de bir bilgisayar programından bahsetmişti onun adını öğrenebilirmiyim?

Dijital sistem ve Dc kullanmayı düşünüyorum.

Maket ve figür yapımından başlamayı düşünüyorum hem en çok vakit harcanan kısım onların yapımı ve kendimi bu konuda geliştirmekte istiyorum.Bu konuda sanırım çok fazla eksiğim var.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
Ynt: Cevap Ve öneriye Ihtiyacım Var :)
« Yanıtla #1 : Ocak 20, 2011, 01:12:49 »
ahmet bey merhaba

genelde kullandıgımız ölçü ho dedigimiz 1/87 ama forumda n ölcek 1/160kullanan arkadaşlar var bu ölçek daha küçük ama deigin ölçülere nerdeyse şehir sıgdırırsın n ölcek ürünler proses harun beyde mevcut bunuda dikkate al istersen  selamlar

paşa
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2011, 23:56:07 Gönderen: paşa »
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı Naci

• Naci Gürbüz
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?STANBUL
Ynt: Cevap ve öneriye ihtiyacım var :)
« Yanıtla #2 : Ocak 20, 2011, 11:15:29 »
Belirttiğiniz ölçülerde eğer N ölçek kullanacaksanız (1/160) çok büyük bir kurgu yapabilirsiniz.Ama belirtiğiniz ölçülerde HO'da çalışabilirsiniz.Vaktinizin olduğunu belirtmişsiniz.Bu sizin için bir avantaj.Her iki ölçeği iyice  inceledikten sonra bir karara varırsınız.Bence acele etmeyin derim.Her iki ölçektede Harun beyde malzeme bulabilirsiniz.Şimdiden kolay gelsin.Selamlar.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #3 : Ocak 20, 2011, 11:52:56 »
Öncelikle iyi bir araştırma ve bilgi alın ondan sonra karar verin derim. Şimdilik aceleci olmayın.
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı ag67

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 20, 2011, 13:56:30 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim. 1/87 maket yapmaya başlasam 4 metrelik yüksekliği olan müstakil bir koy evi yaklaşık 4,6 cm olacak trenlerde bu şekildemi hesaplanıyor peki orjinal bir trenin yüksekliği 3 metre ise yaklaşık 3,45 cm mi oluyor. 1/160 da ise 1,88 cm

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #5 : Ocak 20, 2011, 14:10:26 »
ahmet kardeşim aşağıdaki linkte daha önce paylaşolmış ölçek konuları var..incele istersen....
http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=3484.0
ayrıca forumun ara kısmına ölçekler yaszıp arattır. cok yorumlar bulacaksın....
« Son Düzenleme: Ocak 20, 2011, 14:13:41 Gönderen: haldunabi »

Çevrimdışı ag67

• Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2011, 14:33:47 »
Çok teşekkür ederim =)