Gönderen Konu: Herşey Güzel Fakat neden bu kadar pahalı bu hobi yaa?  (Okunma sayısı 7519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis_06

• Ziyaretçi
evet neden bu kadar pahalı ülkemizde bu hobi bu çok kötü bişey bi hobimiz var onuda pahalı buldugumuzdan doğru düzgün yapamıycaz?

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: Herşey Güzel Fakat neden bu kadar pahalı bu hobi yaa?
« Yanıtla #1 : Ocak 14, 2007, 17:51:22 »
  Sevgili arkadaşım Reis bu pahalı bir hobi nedeni TR şartlarında merakı az olan bir hobi ve ülkemizin gelir düzeyinide hesaba katarsak durum vahimliği ortaya çıkıyor.Burada asıl iş bizlere düşüyor çevremizde anlatalım ve insanların merakını trenlere çekelim hatta kulüp olarak ireriye dönük projeler ve etkinlikler yapmayı düşünüyoruz.
Yaptıgımız bu organizasyonları bir şekilde daha öncede yazmıştım yazılı ve görsel basında yer alması lazım diye düşünüyorum.Sonuç olarak hobi merakının her geçen gün artacağına eminim ben kendi adıma yazıyorum.Sayı artınca talep oluşacak ve bir sektör oluşacak şu an 3-4 yer satıyor ileride sayı artacak ve fiatlarda dışarı ile aynı olacak.Umudunu hiçbir zaman yitirme zamanla hepsi olur inşallah görüşmek üzere.

mali...

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 14, 2007, 18:14:16 »
selamlar. evet malesef bu hobi türkiyede pahalı nedenlerinide mehmetali bey gayet iyi açıklamış aslında trenler raylar ve güç kaynaklarının dışında diğer ekipmanları kendi el becerimizle temin etmemiz maliyeti düşürüyor.mesela HO bir sokak lambasının çifti 3o ytl cicarında bazıları bu fiyatıda aşıyor aksesurlar bölümünde anlatıldıği şekliyle daha ucuza imal etme şansımız oluyor keza istaşyon ve ev olgularınıda harun beyden temiz ettiğimiz pvc plakalarla imal edip maliyeti düşürebiliyoruz. tabi bunlarla bitiyormu diyeceksiniz.bitmiyor elbette.detay hastalığınız da varsa bu hobi inadına pahali bir hal alıyor. dediğim gibi biraz el becerisi ve teknik bilgiyle ucuzlatma şansımız var makas decoderi ne kadar yapımlar mevcut :) bu forumdaki konular iyi takip edildiğinde maliyeti düşürecek ekipman yapımı mümkün. saygılar.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ocak 14, 2007, 18:16:15 »
reis selamlar,

sana katılmamak elde değil! ancak sorunun hobi'de değil "memlekette" olduğunu düşünüyorum :)

elin adamı (kızmayın çünkü başka yabancı forum izlemiyorum) Marklin'den sene başında siparişle loko alıyor tanesi 600 - 700 euro'ya -arkasından da "bu seneki 3 hakkımdan birini kullandım" diyo-, biz burda hangi malzemeden ne üretsek diye debelenip duruyoruz!

tabi forumda bir de memleket meselelerini tartışmayacağız.

bir de olaya şu açıdan bakmak lazım: bu hobiye zaman içinde yaptığım "yatırım" diğer gelir geçer hobilere harcadığım paradan çok daha az. bunu yıllık maliyet olarak söylüyorum. bir de şu anki değer olarak bakarsak tren hobisinden neredeyse para bile kazanılır - örneğin babam 1965'de birkaç SK800 almış olsaydı köşe olmuştum; bu yüzden ben elimden geldiğince değer kazanacak modeller edinmeye çalışıyorum.

yani olay baktığın yere göre değişiyor. bana sorarsan işir sırrı sabırlı olmak ve bütçeni iyi değerlendirmekle ilgili; "damlaya damlaya göl olur".

bol ve "uygun fiyatlı" modelli günler :)

cem.

reis_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ocak 14, 2007, 18:30:52 »
Anladım çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. saolun

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #5 : Ocak 14, 2007, 19:01:58 »
bence cok gereksiz bir konu kusura bakmayın ama madem bu hobi bütçenizi yoruyor pul toplayın mantıgındayım

herkes ferrari sahibi olmaz oyle olsaydı ferrarının anlamı kalmazdı . Herkesın dıaroması yada 10larca lokomotıfı olmaması dogal  , oyle olsaydı toplanan lokomotıflerın anlamı kalmazdı . Pek cok kısı beklıyorkı hemen tusa basayım 10 tane loko 100 tane vagonum olsun. Bence boyle hayaller pesınde kosmaktansa ıkı satır yabancı dıl ogrenın ebayda gezın ve ucuz buldugunuzu alın bence bu ıs bu kadar basıt. Eger size bı lokoya 100lerce mılyon vermek zor gelıyorsa baska alanlara yonelın.

kımsede kızıp gucenmesın bu yazıma
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2007, 19:21:29 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 14, 2007, 19:10:11 »
Okan selam,

Valla "kızıp gücenmeyin" demişsin ama 15.000 liraya 2. el Porsche var. Bence önemli olan "başka hobi edinin" demekten ziyade bu hobinin nasıl daha ucuz olabileceğini anlatmak.

Tabi seninki de geçerli bir görüş; arkadaşlarımız diyebilir ki "0" Ferrari'ye binmeyeceksem "0" Şahin'e binerim.

Sen de kızma ve gücenme lütfen :)

Sevgiler,

Cem.

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 14, 2007, 19:16:54 »
Okan selam,

Valla "kızıp gücenmeyin" demişsin ama 15.000 liraya 2. el Porsche var. Bence önemli olan "başka hobi edinin" demekten ziyade bu hobinin nasıl daha ucuz olabileceğini anlatmak.

bu bolum gozunuzden kacmıs galıba

Bence boyle hayaller pesınde kosmaktansa ıkı satır yabancı dıl ogrenın ebayda gezın ve ucuz buldugunuzu alın bence bu ıs bu kadar basıt.

« Son Düzenleme: Ocak 14, 2007, 19:19:42 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ocak 14, 2007, 19:23:04 »
Eger size bı lokoya 100lerce mılyon vermek zor gelıyorsa baska alanlara yonelın.

o halde bu yazdığın beni yanılttı, yani ben "model trencilik yerine yabancı dil öğrenin" dedin gibi anlamışım. ok, özür.

cem.

Çevrimdışı Emre B. ÇAKIR

• Emre
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
« Yanıtla #9 : Ocak 14, 2007, 19:25:03 »
e-bay demişken. Ordan aldığım ürüne gümrükte vergi yükü biner mi? Bilen var mı?

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #10 : Ocak 14, 2007, 19:31:48 »
kusura bakmayın ama Okankiler  hariç çogu yazılana katılmıyorum. 6 senedir sanal ortamda iyi veya kötü bu hobinin hem fiyat hem kalite olarak takibini yapıyorum ve kim nederse desin bu pahalı bir hobi.Özellikle de benim gibi detaylara önem veren benim gibi kişiler için.

zaten maksat görüntü olsun amacıyla yola çıkanlar bir süre bu işten sıkılacaktır,çünkü her ne kadar iyi bir dioramaya sahip olasanız onu bitirseniz bile ,sıkılıp yeni şeyler eklemek isteyeceksiniz. Ayrıca GG a bir bakın, afedersiniz ama ortalık çöpçü kaynıyor. 2-3 eleman çeşitli yerlerden toplayıp toplayıp birde onlara kutu uydurup 1o lirandan vagonları satışa sunuyor. yani sizin için çok önemli değilse bugunun fiyatları ile birazda çevreniz varsa ve GG dışından alım yapabilirseniz 3oo ytl ye ofak çaplı ama en az 2 lokosu ve 10 vagonu olan bir diorama kurarsınız. bu sizce fazla bir rakam mı?
Ama detaylı ve yeni ürünler almaya gayret edip iyi ve elle tutulur bişey kurmak istiyorsanuz bu tabiki maliyetli olacaktır. Almanya fuarında 3oo euroya satılan bir urunu burda 8oo ytl ye GG de satılıyor görürseniz satana insafsız demeyin, olaya yeni olanlar için fahiş fiyatçılık olabilir ama bunun gelirken ödenen kargosu var  %16 dan %19 a çıkan kdv (VAT) var GG komisyonu var, derken istemeden fiyat artıyor. ee heralde adam babasının hayrına getirmiyor 3-5 te kendi için koyacaktır.

Yanlız bence dikkat etmeniz gereken uyanıklık yapan satıcılar, temiz kullanıp vitrin modelidir diye satanda var, uygun fiyattan koyupta başka kimlikle fiyat yükselttende. O yüzden biraz sabırlı ve araştırmacı olursanız gayette uygun fiyata diorama kurarsınız.
yok bu rakamlarda beni aşıyor diyorsanız yol yakınken 1:87 statik modellere (otobus tır gibi) geçin onların fiyatları daha uygun :)

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 14, 2007, 19:33:51 »
cem bey mutabıksak sorun yok ;D

ebay konusunu baska baslıklar altında tastısmıstık orlara bakarsanız sızın icin faydalı olur emre bey
« Son Düzenleme: Ocak 14, 2007, 19:40:11 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 14, 2007, 20:48:55 »
mutabıkız; olmasak da sorun yok :)

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ocak 15, 2007, 11:33:17 »
herkesin alım gücü farklıdır ve herkesin bu hobiyi yapmaya hakkı vardır... dolayısıyla "zor geliyorsa yapmayın", "başka şeyler yapın" falan demek pek doğru olmuyor...

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 15, 2007, 12:26:01 »
Bu hobinin malzemeleri sıfırdan alındığında pahalı, ancak kendiniz üreterek çok ucuza da mal edebilirsiniz. Bunun için deneyim sahibi olmak, yani çok çalışmak gerekiyor.   

Çevrimdışı umbek44

• ümit
  • Forum Üyesi
  • Yer: malatya
« Yanıtla #15 : Ocak 17, 2007, 16:18:56 »
  gittigidiyorda  fallerin  istasyon  seti  satışa  koyulmuş  ve  160  ytl  isteniyor  aynı  set almanyadan  satış  yapan sitelerde  28  euro  e-bay da  ise  20  euro  ya kadar  var. Bu  hobiyi  bu  hale  getirenler  utansınlar  başka  birşey  demiyorum. Bu  arkadaşlar  tabiki  para  kazanacak  ama 30  euro  olan  bir  mala hadi  diyelimki  20  euro  kargo  ve  vergi  binsin eder  50  euro. Bu da  90  ytl  eder. %30 da para  kazansın  diyelim 130 ytl yapar. 160 ytl  ne  oluyorki  yani. Fiyatları  abartarak  hespladığım  halde 30  ytl  yine  fazla.  Bu  insanlar  bu  hobiye  hizmet  etmiyorlar  ve  unuttukları  birşey  var kimse  parasını  sokaktan  toplamıyor  herkes  türlü  zorluklarla  para  kazanıp bişeylerden  kısarak  hobilerine  kaynak  aktarıyor. Uzun  vadede  kendilerinin  kaybettiklerini bilmiyorlar. İngilizce  biliyorum  ama  sırf bu tür  insanların  önünü  kesmek  için  almanca  öğreneceğim  ve  kendi  malımı  kendim  getirteceğim. Tüm arkadaşlara  tavsiyem  kendileri  doğrudan  internetten  yurtdışından alışveriş  yapsınlar. (Hornby  dışında çünkü Harun  Bey in  fiyatları  yurtdışı  ile  aynı)

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ocak 17, 2007, 16:30:20 »
evet ümit bey hepimiz aynı dertten şıkayetçiyiz.hatta okadar şikayetçiyizki el becerilerimizi geliştirip bazı ürünleri kendimiz üretme yoluna bile gittik .ustalarımız sağolsun çok güzel şeyler öğretiyorlar tanesi 15 YTL den sayılan sokak lambalarını artık 1-1,5 YTL ye yapabilme imkanı var bu foruma sık sık uğrayın inanıyorumki çok faydası olacak.harun bey zaten türkiye hobi sektörünün yürümesi ile ilgili tek lokomotiflik bir hat gibi. bakalım o lokomotifin arkasına vagonlar nezaman takılacak. saygılar.