Gönderen Konu: Başlarken Önerileriniz Lütfen  (Okunma sayısı 8984 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Başlarken Önerileriniz Lütfen
« : Ekim 22, 2009, 19:12:01 »
Kıymetli Forum Üyeleri Ben bir seti kendim yardımlarınızla oluşturmak istiyorum örneğin önce beğendiğim lokomotifi alıp daha sonra rayları,dijital sistemi gibi bu kararımı forumun tecrübeli üyelerine danışarak yapmak istiyorum şüphesiz biz yeni başlayanların şansı forum üyelerinin ve forum yöneticisinin, kulüp üyelerinin tecrübeli oluşu;
Öncelikle benim çok beğendiğim forumda kampanyalar bölümünde gördüğüm dijital dizel lokolardan sipariş vererek başlamak istiyorum (Eğer Harun Beyin elinde bu lokolardan varsa) örnek olarak
1.DCC-Equipped EMD GP40 Western
2.DCC-Equipped EMD GP40  Maryland Chessie
3.DCC-Equipped EMD GP35 Cp Multi Mark 5003 
4.DCC-Equipped EMD GP30 Nickel Plate 903 gibi 
sizlerden bu düşüncemle ilgili önerilerinizi bekliyorum Saygılar  Hasan AKIN
« Son Düzenleme: Ekim 22, 2009, 20:17:38 Gönderen: akin26 »

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Başlarken Önerileriniz Lütfen
« Yanıtla #1 : Ekim 22, 2009, 21:08:14 »
Hasan Bey ben forumda ve model trencilik dünyasında çok da tecrübeli olmasam da size tavsiyem bir başlangıç seti edinmeniz. Niye diye soracak olursanız bu setlerin içinde ray, kumanda, lokomotif ve vagonların hepsi var. ve mutlaka dijital bir setle başlayın. bu size çok kolaylık sağlayacaktır. örneğin ben yurt dışından 2 adet starter set getirdim. bunlar beni bir süre idare etti ve temel bilgileri kazanmamı sağladı.

Çevrimdışı container

• container
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ekim 22, 2009, 23:01:35 »
benim kisa arastirmalarima gore baslangic setlerindeki tren ve vagonlar cogunlukla kotu. Dizel ve DCC bir set en az 200 dolar civarlarinda, kargo ve vergi vs ile toplama bir set parasini harcatiyor. O yuzden gonlunce toplamak ilerisi icin de bir yatirim olur.

Yoksa DCC bir starter set almaktansa normal bir starter set almak onerilebilir, ucuz olacagi icin
ama devam etmeyi dusunuyorsa, o da bosuna bir harcama olacakter.

Bu arada bu uc loko da var proseste. (yanlis animsamiyorsam)
sadece 300-350 dolar civarina bir kumanda seti ve 60-100 TLye bir ray kurgusu yapmaniz gerekiyor.
(Ben de su anda set toplamaya calisiyorum, oradan biliyorum)

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2009, 23:43:55 »
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler arkadaşlar

Çevrimdışı Osman Yalçınkaya

• Osman Yalç?nkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - Suadiye
« Yanıtla #4 : Ekim 23, 2009, 00:06:51 »
Yukarıdaki lokolar için bizim birşey söylememiz pek iyi olmaz sanırım, çünkü hepsi güzel lokolar, tamamen zevk seçimi yapacaksınız amma illa bir şık gerekiyorsa ben 2 diyorum :)
Set mi toplama mı derseniz benim tavsiyem de toplama yönünde olacaktır. İstediğiniz modellere, döneme, sisteme, tarza uzun uzun araştırıp karar verdikten sonra bunları temin etmeniz çok kolay olacaktır. Proses te size oldukça yardımcı olacaklardır bu konuda, yeter ki "zevk seçimi" başta olmak üzere nelerden hoşlandığınoza ve neler yapmak istediğinize karar verin, sonra farklı markalardan loko, kumanda, vagon bulmak kolaydır.
Gönlünüze göre bir diorama kurmanız dileğiyle..

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 23, 2009, 00:11:36 »
teşekkürler Osman Kardeş

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ekim 23, 2009, 11:43:53 »
Hasan Bey;

Eskişehir'de bir üyemiz daha oldu...  İlyas hoca, Uğur abi ve diğer modelcilerle buluşma düşüncemiz var. Umarım en kısa zamanda toplanır sizinle de tanışma fırsatı buluruz...

Ben bu konuda çok tecrübeli değilim. Hatta yeni başlamış bile sayılabilirim. Ancak kurgunuzu parça parça oluşturmanız sizi daha özgür  kılacaktır. Sizde benim gibi dizel loko hastasısınız sanırım. Seçimlerinizin hepsi çok güzel modeller. SAygılar   Kerem Türker....

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 23, 2009, 11:54:02 »
Teşekkürler Kerem Kardeş

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 23, 2009, 13:32:15 »
Akın Bey hoşgeldiniz;
Size naçizane tavsiyem benim düştüğüm hatya düşüp başlangıç setleriyle kesinlikle başlamamnız.Başlangıç setinin olabilecek en iyi yanı bir miktar ray edinmiş olmanız onun dışında içinden çıkacak ne kumanda nede diğer materyaller kesinlikle 1 adım ileri gidince ne işe yarıyor ne de tatmin ediyor ve paranız nerede ise boşa gitmiş oluyor.Ayrıca şunuda unutmaınki teknoloji çok hızlı ilerliyor yeni bir kumanda alıyorsunuz kısa süre sonra daha kapsamlısı çıkıyor ve ne yapmalı diye insan kıvranıyor:).
Ben de sizin gibi düşünerek başladım ama sonuçta geriye baktığımda malesef harcanmış para kısmı zarar hanesine yazıldı.
Yapılacak en doğru ve güzel hareket tabi bence beğendiğiniz lokoları ve vagon gibi ekipmanları tek tek almanız ve en önemlisi dcc üzerinde yoğunlaştığınıza göre ki zaten artık dcc şart kesinlikle sizi tatmin edecek iyi bir kumanda almanız.Raylara gelince başlangıç setinden çıkan raylar zaten ne olursa olsun yetersiz kaldığı için bir sürü ray almanız gerekecek ayrıca makas bunun için asla ve asla bir başlangıç seti düşünmeyiniz.Gördüğüm kadar lokolara karar vermişsiniz şimdi öncelik kumanda ve raylarda.Lokolar dijital ama bu da yetmeyecekki tecrübeyle sahiptir ses decoder istenecek , hele bir kez sesliyi görüp izledikten sonra şeytan yakanızı asla bırakmayacak bunun içinde mrc decoder kullanılacak büyük ihtimalle ve bunun içinde mrc nin tüm fonksiyonlarını bence tabi destekleyecek kumandayı alcaksınız burada müracat yine Harun Bey e.Başlangıçta yaptığım tüm yanılgılara düşmeyerek hobinizle sağlıklı mutlu günler geçirmeniz dileğiyle.

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ekim 23, 2009, 15:10:01 »
Cenk Bey Çok Teşekkür ederim size Bana Yol gösterici oldunuz

Çevrimdışı Makinist Gürdal

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 23, 2009, 23:50:05 »

Akın bey merhaba,

Ben bu güzel hobiyle ilgilenmeye başlayalı yaklaşık 3,5 ay oldu. Tecrübeli model trencilerden
öğrendiğim en önemli bilgi sabırlı davranmam gerektiği oldu.
İlk önce kurgu masanı yapman gerekli. Kurgu masanda malzeme olarak
kavak kontrasını seçebilirsin. Sonrasında yapmak istediğin tren ray planını oluşturmalısın.
Acele etme. Çünkü sürekli tren ray planı değişebiliyor. Şu an ben buraya kadar gelebildim.
Kurgunda kullanacağın malzemeler, diğer uygulamalar ve detaylar forumu inceledikçe
karşına çıkacak. Sana model trencilik hobinde mutlu günler dilerim.

Gürdal

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 24, 2009, 14:25:35 »
Sağolasın Gürdal Bey Önerileriniz bana Yol gösterici oluyor

cenk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ekim 24, 2009, 16:20:22 »
rica ederim benim düştüğüm aslında yeni başlayanların çoğunun düştüğü yanılgılara düşerek he m maddi hemde manevi yıpranmamanız tabi bu arada yaşanan hayal kırıklıkları moral bozukluklarıda cabası,Her ne zaman isterseniz özelden yada msn den yazışabilirizi isterseniz telefunumuda seve seve veririm.

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ekim 26, 2009, 12:15:17 »
Teşekkürler Cenk Bey

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #14 : Ekim 26, 2009, 13:23:21 »
Öncelikle bu hobiye hoşgeldiniz. Sınırları olmayan tamamen para ve hayal gücüne dayanan bu hobide hiç bir zaman bana göre kesin kurallar yok. Önemli olan ne kadarlık bir bütce ayırdığınız. En başta yapmanız gereken ise ac mi yoksa dc sistem secimi olacaktır. Tabi bütce elveriyorsa her 2 sini birden de yapabilirsiniz. Forumda bu sistemler hakkında gerekli hertürlü bilgiyi bulabilirsiniz. Daha sonra ise hangi lokomotifi isityorsanız alabilirsiniz. İlk başta elinizde ray bile olmayabilir lokomotifleri yakından incelemek ve sergilemek bile insana çok haz verebiliyor. Daha sonra gerekli ray sistemi dijital yada analog ( tabiki güncel olan dijital yine bütce meselesi) kumanda sistemi alarak yolunuza devam etmek. Ben ilk önce kurgu masası yapılması taraftarı değilim ilk önce lokomotif açlığınızın :) bir parça giderilmesi gerekiyor ki daha sonra yapacağınız kurgu için gerekli araştırmayı yapabilesiniz. Bu sıralamayla devam ederseniz en azından bu hobiden sıkılmadan ve hevesiniz geçmeden sürekli kendinize yeni bir plan yapabilirsiniz. Başlangıç setleri diğer forum üyelerininde söylediği gibi baskı kaliteleri düşük ve genelde temel ve basit parçalardan oluşuyorlar. yada istediğiniz tarzda lokomotif yada vagonları olmuyor burda yine karar size kalmış bana kalırsa toplama yapmak en mantıklısı. Dijital sistem için çok para harcamayın bence, sürekli değişiyor yıpkı bilgisayarlar gibi hızlıca demode olup fonksiyonları yetmiyebiliyor burda seçimi yaparken ne kadar kullanıcağınız önemli makul fiyata 4 fonksiyon destekleyen işinizi görebilecek bir kumanda yada 29 fonksiyon destekleyen ve şu an için güncel olan bir kumanda da alabilirsiniz. Burada önemli olan yine bütce ve ne kadar kullanacağınız eğer ben pahalı bir sesli loko alırım bunun 29 özelliğini kullanırım diyorsanız yatırımı o yöne doğru yapmak mantıklı olacaktır yok ben tren gitsin düdük çalsın ışıkları yanıp sönsün diyorsanız yine ona göre bir kumanda almak doğru olacaktır. Lokomotifler konus
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #15 : Ekim 26, 2009, 13:29:02 »
lokomotif konusuna gelince bu tamamen kişiye kalmış bir şey istediğiniz markanın istediğiniz modelini alabilirsiniz sadece mevcut sisteminize uygunmu ona bakmanız gerekir (ac-dc) onun dışında neyi beğeniyorsanız onu alabilirsiniz. Forumda bir cok farklı markanın karşılaştırmalı özelliklerini gösteren bilgi mevcut. Harun Abinin getirdiği bachmanlar kalite fiyat açısından bence oldukça cazip ve güzeller istediğiniz modeli alabilirsiniz. Dijital olanı alırsanız ilerde dijital bir sistemde özelliklerinden faydalanabilirsiniz analog alırsanız kendinizin (tecrübeyle ki bence çok zevkli oluyor) dijitale çevirebilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum aramıza tekrar hoşgelniz.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı container

• container
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Ekim 26, 2009, 14:03:20 »
Bu arada amerikan veya avrupa birlestirme (Coupler, Kupplung) meselesi var, bachmann american tipi ve bu yuzden onda cogunlukla  american trenleri bulunabiliyor, ama avrupa model ureticilerinin urunlerine de ek aparatla adaptasyon yapilabiliyor.

Ben american trenlerinin baglantisini tavsiye ediyorum, kullanimi kolay ve bazi avantajlari var.
Bunlar hakkinda yazilari ve diger yazilari yeni baslarken bolumunde bulabilirsiniz, ayrica harun bey'in uzman tv videolari da faydali.

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ekim 26, 2009, 18:13:47 »
Koray Bey Teşekkürler

Çevrimdışı Akın

• Hasan AKIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Ekim 26, 2009, 18:15:56 »
Tavsiyeleriniz Bana Yardımcı Oluyor Sağ olun Mehmet Bey

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Ekim 26, 2009, 22:03:19 »
Benin 2 tane Piko Başlangıç seti ile, 4 tane Marklin başlangıç seti var.
Ben başlangıç seti almayı tercih ediyotum. İçindekileri parça bazlı hesaplayınca çok daha ucuza geliyor.
Ekstra olarak beğendiğim lokomotif ve vagon alıyorum.
Ray adedini artırmak için en iyisi başlangıç seti almak.
Aldığım Marklin başlangıç setlerinde kalite oldukça iyi idi. ( Aynı vagonları tek olarak alsaydımda kalitede bir fark yoktu.)
Ekstra olarak Mobil Station ve güç kaynakları yanıma kar olarak kaldı.
Saygılarımla
G. ÖZKAN