Gönderen Konu: güç eklemesi  (Okunma sayısı 3165 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
güç eklemesi
« : Temmuz 30, 2009, 23:45:39 »
Herkese merhaba,
Forum'u taradım ama sorumla ilgili bir yanıt bulamadım, tekrar yaratıyorsam şimdiden kusura bakmayın.
Yeni oluşturmaya çalıştığım kurgumun içindeki cini henüz çıkaramadım :) Dümdüz rayın belirli bir noktasından sonrasına enerji gitmiyor ! Garip... Neyse merak ettiğim konu şu:
Hornby'nin küçük DCC kumandasını kullanıyorum. Doğal olarak sistem bu kumandadan besleniyor. Acaba ek güce mi ihtiyacım var ? Var olduğunu varsayarsak bu model tren aleminde raylara ek güç nasıl veriliyor ? 12 V (ya da 15 ?) bir DC (doğru akım) kaynağını raylara doğru kutuplarla bağlarsam oluyor mu ? Bu ek yükleme DCC'nin çalışmasını engellemiyor mu ?

:)

Ahmet.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: güç eklemesi
« Yanıtla #1 : Temmuz 31, 2009, 00:47:37 »
Ahmet bey,

Resmini gösterdiğiniz kurguda gücün yetmemesi diye bir durumun olacağını düşünmüyorum, bu ancak çok daha uzun kurgular için düşünülebilir.

Güç yetmemesi ise kurgunuzun üzerinde Select kumandanızın trafosuyla beslenebilecekten daha fazla lokomotifi aynı anda hareket ettirmeniz durumunda sözkonusu olabilir. Select kumanda ile kulüp kurgusunda, Nautilus aktivitilerinde 3 veya 4 lokomotifi aynı anda hareket ettirdiğimizi de hatırlıyorum, Select kumanda klavuzunda 3 loko olarak belirtilmiş.

Ayrıca güç eksikliği bir sorun ise Select'İn arkasında bulunan 15V aksesuar çıkışını kullanmamanız, lambalarınızı/makas motorlarınızı başka bir kaynaktan beslemeniz öneriliyor.

Yine de ek güç gerekirse DCC sistemlerde Booster adı verilen ek güç üniteleriyle kurgunun farklı yerlerinden besleme yapıyorsunuz. Ancak Select için gücü arttırmak için ilk seçenek daha yüksek güçte bir transformatör kullanılması olarak verilmiş. Kendi adaptörünün 1amp olduğu Elite ile kullanılan 4amplik(R8113/C7024) adaptörün kullanılabileceği belirtiliyor.

Eğer bundan daha güce ihtiyaç duyarsanız Booster bağlanmak doğru olacaktır. Bu durumda kumandanın arkasındaki XpressNet çıkışına bağlanan bir Booster cihazı almanız gerekiyor. R8239 Hornby'nin güç ve sinyal yükseltici cihazı(booster), bununla beraber yine C7024 güç ünitelerinden kullanarak, gücü yükseltebilirsiniz. Select için başka marka bir booster uygun olurmu bilemiyorum, Hornby bu cihazları yeni çıkartmış.

Sizin bu ray cini ilginç olmaya başladı, anladığım makası geçtiniz, düz rayın bir ucundan diğer ucuna iletim görmüyorsunuz ?

Aklıma gelen seçenek, düz yol birden fazla düz raydan oluşuyorsa ek yerlerinde metal olmayan fishplate(Hornby'ninkiler Siyah, Fleischmann'ınkiler açık/uçuk kahve, Roco'nunkiler gri) olması idi ki böyle bir şey de olmadığını söylüyorsunuz. O düz raya tek başına elektrik verdiğinizde de bir yerden sonra vagon ışıkları sönüyor mu ?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 01, 2009, 00:13:09 »
Ahmet bey ,bu işte bazen insana gerçekten " cinler mi karıştı acaba " dedirtecek olaylar olur.
O bölümden 3-5 ray söküp başka taraftaki rayları oraya kurmayı da deneyin.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı ahmet sönmez

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 02, 2009, 13:16:43 »
Okan bey detaylı yanıtınız için teşekkürler.

Çok mantıksız olduğu için rayı değiştirmeye son ana kadar direnmiştim :) Rayı değiştirdim ve durum düzeldi. Ortasında enerji kesilen düz rayı da cezalı olarak kaldırdım :)

Select'in adaptörü 500mA. Aslında normal bir adaptör, tek farkı 15V olması. Rahatlıkla daha güçlü bir adaptörle değiştirilebilir diye düşünmüştüm de olur mu (yani select'e bir zarar verir mi ?) bilemedim.

Şimdilik inşa halinde olan kurgumda asayiş berkemal görünüyor... Baklım gelecek günler ne gösterecek...

A.