Gönderen Konu: yeni başlıyorum. ne yapmalıyım lütfen yardım....  (Okunma sayısı 23035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis_06

• Ziyaretçi
ben bu model trencilik e heves ettim başlamak istiyorum. ama yavaş yavaş başlıycam. fazla para yok:((( nasıl yapmalıyım ne yapmalıyım. forumdakileri okudum anlamaya çalıştım ama konular çok karışık. fazla anlayamadım. mesela ray ne marka nasıl olmalı loko yada vagonlar ne ve nasıl olmalı hangi markalar iidir. hangisi ni alayım bilmiyorum. lütfen yardım. bide bazı sitelere baktım yurtdışşı olanlarınada fiyatlar yüksek ne yapmalıyım lütfen bana yardımcı olurmusunuz??? şimdiden teşekkür ederim. saygılar.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
Ynt: yeni başlıyorum. ne yapmalıyım lütfen yardım....
« Yanıtla #1 : Ocak 01, 2007, 15:12:46 »
Arkadaşım hayırlı olsun diyeyim öncelikle. Bu iş gereçkten eğlenceli ama bir  kadar da meşakkatliymiş. Bende yen başladığım için zorlanıyorum. Raydan önce bence ilk önce kendini sorgulaman gerekiyor. Evde müsait alan varmı? en azından bir oda varmı? diorama kurarken oldukça el becerisi gerekecek kesmek biçmek yapıştırma boyama lehimleme elektirik devreler hazırlamak vb bir çok konuda becerin varmı? ve en önemlisi ne kadar para ayırabileceksin?
Tüm bunlara olumlu cevapların varsa sisteme karar vermen gerekiyor. Sistemler AC (alternatif akım) ve DC (doğru akım) diye ikiye ayrılıyor. AC nin başını Marklin çekiyor. DC de alternatif çok Hornby, Fleshmann, Roco, Liluput, Lima, Piko gibi devam ediyor.
DC rayları cok bilmiyorum ama AC (Marklin) de de 3 çeşit ray var. M (Metal tabanlıklı Eski sistem üretilmiyor) C (Plastik tabanlıklı) K (tabanı yok DC rayları andırıyor) K profosyonel olarak geçiyor.
Site kurucusu Harun bey Hornby bayisi, Yine sitede satılık bölümünde kendi satan arkadaşlarımız var. Yine sitede verilimiş olan bayi adreslerinden temin edebilirsin. Gittigidiyor da da (Oyuncak&hobi) bulabilirsin.
Benim size önerim acele etmeyin bir kaç ay bu ve yukarıda yazdığım adreslerde bakının. Ankarada toplantı yapan arkadaşlar var onlarla tanışın daha sonra almaya başlarsınız.
Kolay Gelsin.
R.Mehmet UYGUN 

reis_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 01, 2007, 15:23:01 »
öncelikle mehmet abi çok saolasın. şimdi ben baktım hobyshop a da baktım. hornby diye marka var raylar falan diaroma için mazlemeler falzn hoş. baktım biraz kendi kafamda tasarladım. ama öncelkikle ben lokomotif + vagon alayım sonra onları yavaş yavaş toparlarım bu diaroma yıda odamda yapıcam orta boy bir masa ayıdrım. uğraşırım yaparımda becerikliyimdir. ama bilmediğim bu vagon ve loko lar ne ile çalışır. elek. dizel felan var onalrı bilmiyorum. onları nasıl öğrenebilirim. yani yapmayı düşünüyorum. aydan aya da bikaç parça alırım diaromamı tamamlarım. uzun ama eğlenceli bir serüven olur benim için.

Çevrimdışı uygun

• R.Mehmet UYGUN
  • Forum Üyesi
  • Yer: SAMSUN
« Yanıtla #3 : Ocak 01, 2007, 15:32:06 »
Bunların hepsi Elektirikle çalışıyor. Bir önceki mesajında yazdığım gibi (AC veya DC) adaptör ile. Dizel buharlı elektirikli hangi lokomotifin modeli ise isim sadece oradan geliyor. (Harun beyde gerçek buharlı model hariç)
Bir çok firmanın starter (Başlangıç) seti var. Ama dediğim gibi önce markaya karar ver.   

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #4 : Ocak 01, 2007, 17:20:13 »
Bence kesinlikle DC seçin.Mesela ben bu işe marklin ile başladım yani AC ile.Fakat şimdi DC ye geçmeyi düşünüyorum ve starter set ler araştırıyorum.Vallahi pişman olabilirsiniz yada siz bilirsiniz  :)Ama DC y seçin derim ben

reis_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ocak 01, 2007, 17:39:35 »
anladım. DC olsun ozaman starte değilde ben diyorumki loko yu ayrı vagonlarını ayrı ben alayım diyorum. birde diaroma yı masa üstünde yapıcam onun için ne kullanayım yani platform gibi bişey altına koymak için ne alayım. kartonpiyerfalanmı

reis_06

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 01, 2007, 17:44:52 »
birde hangi markayı kullanayım onu bilgilendirirmisiniz lütfen. yani her yönüyle bilmek istiyorum bu hobiyi raylar nasıl olsun hangi marka uygundur nedir ne değildir. bilmiyorum ki bişey. lütfen. raylar hangi marka olsun vagonlar loko hangi marka olsun bana bunun bilgisini verebilirmisiniz?

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Ocak 01, 2007, 19:00:26 »
Eğer tercihinizi DC den yana kullanacaksanız (ki bende AC den DC ye transfer olanlardanım) ray konusunda başa iki marka koşuyor.Birisi Fleischmann diğeride Hornby.Fleischmann ın kalitesi bariz belli olsa da fiyatları (her ne kadar lokomotif fiyatları kadar uçmasada) çokta makul değil.TR de Fleischmann tedarik etmek biraz can yakıyor.Hornby rayları gayet güzel Harun abide makul bir fiyattan temin ediyor.Bence Harun abi ile görüşün Hornby inceleyin derim.Loko vagon konusunda ise bana göre Fleischmann,Roco,Liliput ve Trix başta geliyor.Bu tabii Buharlı,Dizel,Elektrikli nasıl bir bir lokomotifle kurgu hazırlamak istediğinizede bağlı.

Saygılar

Jimmy Cem
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2007, 19:10:13 Gönderen: iceman »
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #8 : Ocak 01, 2007, 19:22:42 »
DC yi bende tavsiye ederim. hem fiyat olarak uygun hemde seçenek bin kat daha fazla. ray sisteminize karar verin ve tek markadan toplayın. mesela hornby. ondan sonra gittigidiyor veya herhangir bir dükkandan 1 loko ve birkaç vagonla başlayabilirsiniz.

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ocak 01, 2007, 22:48:47 »
DC yi bende tavsiye ederim. hem fiyat olarak uygun hemde seçenek bin kat daha fazla. ray sisteminize karar verin ve tek markadan toplayın. mesela hornby. ondan sonra gittigidiyor veya herhangir bir dükkandan 1 loko ve birkaç vagonla başlayabilirsiniz.

herkese selamlar,

forumda kaç kez yazdığımı bilmiyorum ama bu tür şeyler söylendikçe yazmaya devam edeceğim. niyetim yine bir AC/DC tartışması açmak değil sadece hobiye yeni adım atan arkadaşların seçeneklerini doğru bir şekilde görmelerini sağlamaktır.

1) AC veya DC malzemeler fiyat olarak farklı değildir. her tür sistem için de çeşit çeşit üretici ve yine çeşitli fiyatlar vardır. kalitesini sizin bütçeniz belirler. örneğin bir Marks loko 1.500.- euro'dan başlar ve DC'dir. AC için Marklin en pahalı ürün değildir, bunun için örneğin Brawa fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca her markanın ister AC ister DC çok özel ve çok pahalı lokoları vardır.

2) DC'de seçenek bin kat fazla değildir. aşağı yukarı tüm üreticiler öyle yada böyle AC için de loko üretirler.

3) Altyapınız (raylar vs.) oluştuktan sonra o altyapı ile uyumlu olan istediğiniz lokoyu kullanabilirsiniz. Bu hobidir yani keyif işidir, hangi markanın hangi modeli size daha fazla keyif verecekse onu yürütürsünüz. Yani "işin doğrusu tek markadan toplamaktır" gibi birşey yoktur hobimizde.

AC veya DC kullanmaya karar vermek sadece bütçe işi değildir. AC ve DC akım ile yapabilecekleriniz birbirinden farklıdır. Bilenler yeni arkadaşımıza DC sistemler için makas mekanizmalarını anlatabilirler örneğin.

reis_06 arkadaşım, Ankara'da olman nedeni ile forumumuz üyelerinden uluözgür (diğer Ankara'lı üye tanımıyorum onun için uluözgür adını verdim) sana oldukça detaylı olarak her iki sistemi de anlatabilir. kendisi de Ankara'da, bir şekilde temasa geçin.

yeni başlıyor olanız nedeniyle hemen kendi tercihimi ve zevkimi belirteyim: ben AC sistemde Marklin kullanıyorum. paramın karşılığını Marklin'in verdiğini düşünüyorum. eğer isterseniz AC ve Marklin tercih sebeplerimi ayrıntılı olarak yazabilirim.

Herkese bol modelli bir yıl diliyorum.

Cem.
« Son Düzenleme: Ocak 01, 2007, 23:32:46 Gönderen: ctekin »

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : Ocak 01, 2007, 23:24:37 »
Bence kesinlikle DC seçin.Mesela ben bu işe marklin ile başladım yani AC ile

Arkadaşlar,

Lütfen yeni başlayanlara tavsiyede bulunurken yanlış bilgi vermemeye özen gösterin. Ve lütfen tavsiyelerinizin sebeplerini de ekleyin ki yeni başlayacak arkadaşlar seçimlerini lafa değil bilgiye dayandırarak yapabilsinler.

Model trencilik dünyasında Marklin = AC diye birşey yoktur!

Cem.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 02, 2007, 00:08:31 »
Ok o zaman ben daha detaylı anlatayım....

Sn. reis_06 arkadaşlar sanırım Maerkline aşırı bağlılıklarından rahatsız oldular açıklamalarımızdan haklı olarak.Aslında DC kullanan arkadaşlar (en başta ben kendi adıma konuşmak durumundayım) Maerklinin üretim kalitesini beğenmiyor eleştiriyorlar değil.1. lig de olduğu muhakkak.Geçmiş mesajları ilgili konuları kurcalar araştırırsanız daha önce sık sık otomotiv sektöründe Mercedes,BMW,Audi,Jaguar hangi klasmanı temsil ediyorsa Maerklin,Fleischmann,Roco ve Liliput un da aynı ligi temsil ettiğini belirttim.Yakın tarihe kadar kendimi tek sanıyordum ama benim arkamdan jazzista gibi AC den DC ye transfer olan arkadaşları görmeye başladım.Ama tersini yapan DC yi bırakıp AC ye geçene hiç rastlamadım.Cem beyin dediği gibi Maerklin=AC diye keskin bir sınır yok.Ama buna benzer bir durumun olmadığıda pek söylenemez.Çünkü AC pazarının büyük bir çoğunluğunu elinde tutuyor Maerklin.Roco ve Fleischmann başta olmak üzere bir kaç üretici Maerklin kurgulara yönelik AC üretimi yapmaya başladılar bu doğru.Ancak her modelin AC versiyonunu bulamayabilirsiniz.Satış yapan mağazaların web sayfalarını incelerseniz bunu göreceksiniz biraz fikriniz olur.Sonuçta DC de seçeneğin çok daha fazla olduğu da (bin kat değil belki ama hiç küçümsenecek bir rakamda değil) bir gerçek.Forumun şu anki durumuna bakılırsa Ankara Maerklin kalesi gibi (Ama tabii Kamil abi gibi DC den yana tercihte bulunan bir abimiz var diğerlerini bilmiyorum) ancak İstanbul ve İzmir de de DC ler ağır basıyor.Sonuçta en iyi yol sizin bu markaları bire bir görerek tercihinizi kullanmanız.Aslında çok temkinli bir uslup kullanmaya baktım bu yazıda.Elbette yeni bir çıngar konusu (hemde tekrardan) çıksın istemeyiz hiçbirimiz.Maerklinci arkadaşlar alınmasınlar bizim zaten kötülemek gibi bir derdimiz yok en başta da ben kabul ediyoırum Maerklin kalitesini.Nerede kaldı ki sonuçta DC sistemli Maerklin veya Trix e karşıda kapalı değiliz.Ancak ezici çoğunluk tarafından kabul görüldüğü gerçeğide var.Her zaman söylediğim gibi bizzat görerek, ben ve Yarkın gibi AC den DC ye transfer olanların da olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak seçim yapmanızı tavsiye ederim.

Saygılar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #12 : Ocak 02, 2007, 00:39:51 »

herkese selamlar,

forumda kaç kez yazdığımı bilmiyorum ama bu tür şeyler söylendikçe yazmaya devam edeceğim. niyetim yine bir AC/DC tartışması açmak değil sadece hobiye yeni adım atan arkadaşların seçeneklerini doğru bir şekilde görmelerini sağlamaktır.

1) AC veya DC malzemeler fiyat olarak farklı değildir. her tür sistem için de çeşit çeşit üretici ve yine çeşitli fiyatlar vardır. kalitesini sizin bütçeniz belirler. örneğin bir Marks loko 1.500.- euro'dan başlar ve DC'dir. AC için Marklin en pahalı ürün değildir, bunun için örneğin Brawa fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca her markanın ister AC ister DC çok özel ve çok pahalı lokoları vardır.

2) DC'de seçenek bin kat fazla değildir. aşağı yukarı tüm üreticiler öyle yada böyle AC için de loko üretirler.

3) Altyapınız (raylar vs.) oluştuktan sonra o altyapı ile uyumlu olan istediğiniz lokoyu kullanabilirsiniz. Bu hobidir yani keyif işidir, hangi markanın hangi modeli size daha fazla keyif verecekse onu yürütürsünüz. Yani "işin doğrusu tek markadan toplamaktır" gibi birşey yoktur hobimizde.

AC veya DC kullanmaya karar vermek sadece bütçe işi değildir. AC ve DC akım ile yapabilecekleriniz birbirinden farklıdır. Bilenler yeni arkadaşımıza DC sistemler için makas mekanizmalarını anlatabilirler örneğin.

reis_06 arkadaşım, Ankara'da olman nedeni ile forumumuz üyelerinden uluözgür (diğer Ankara'lı üye tanımıyorum onun için uluözgür adını verdim) sana oldukça detaylı olarak her iki sistemi de anlatabilir. kendisi de Ankara'da, bir şekilde temasa geçin.

yeni başlıyor olanız nedeniyle hemen kendi tercihimi ve zevkimi belirteyim: ben AC sistemde Marklin kullanıyorum. paramın karşılığını Marklin'in verdiğini düşünüyorum. eğer isterseniz AC ve Marklin tercih sebeplerimi ayrıntılı olarak yazabilirim.

Herkese bol modelli bir yıl diliyorum.

Cem.

bence daha önce yaptıgınız gibi en uç örnekleri vererek konuyu yine saptırıyorsunuz.
üreticileri dikkatli incelerseniz roco/lima/hornby/fless./piko gibi birçok büyük üretici ağırlıklı olarak DC üretmektedirler. Ürün yelpazelerinin ya tamamı DC dir yada yüzde 10 kadarı AC dir. Bu yüzden DC de seçenek çok çok daha fazladır.

Marklin (AC) kullanıcısı olarak diğer seçeneklerden  kullanabileceğiniz marka ve modeller sınırlıdır. Ancak DC akım kullanan bir insan marka model olarak size göre daha rahattır ve daha uygun fiyatlara teymin edebilir. denemesi bedava açın GG yi, muadil 2 loko. bulalım az kullanınmış AC bir loko ile (ki büyük ihtimal tek seçenek Marklindir) bir DC loko nun fiyatlarına bakın ne demek istediğimi anlarsınız..

AC de yapabilidğiniz herşeyi daha az bir bütçeyle DC dede yapabilirsiniz tabi neyi nerden tedarik edip yapacagınızı biliyorsanız

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #13 : Ocak 02, 2007, 00:51:45 »
bende DC kullanıyorum ve çokta mutluyum neden mutluyum neden DC kullanıyorum sebepleri:

1. fiyat / bulunabilirlik

ülkemizde model trencilikle ugrasan ve kendini kral sanan yada kendini rakipsiz sanan dükkanlar ve gittigidiyor uyeleri var . Ben DC seçtim çünkü raylarımı harun abiden alıyorum fiayatları türkiye şartlarında en iyi fiyatlar ve en iyi raylar . Ben DC seçtim çünkü harun abi bu distribtorlugu benım bıldıgım bı 10 senedir yapıyor yanı bulunabilirlik acısından guvenılır. Gelelim AC ye AC Türkiyede nerde bulunur ben 3 yer biliyorum ana kaynaklar taksım dekı dukkan , pera hobi , ve gittgidiyor. taksımdekı yer ıcın fıyatları cok yuksek dıyorlar , pera hobi içinde benzer seyler duyuyorum elimizde gittigidiyor seçenegi kalıyor. Gittidiyorda çeşitli insanlar marklin satıyor ama onlarında sürekliligi tartışılır çünkü GEÇEN SENE BU ZAMANLARA GİTTİGİDİYORDA MODEL TREN DİYE BİR OLAY YOKTU oyuncak trenler vardı.

2. bagımlılık / secme ozgurlugu

ÖNCELIKLE NERDE YAŞADIGIMIZI UNUTMAYALIM . TÜRKİYEDE YAŞIYORUZ .AC kuracagım dıyorsanız tek bır secenıgınız var evet 1 oda Marklın dıger fırmalarında AC ürünleri var ama türkiye şartlarında marklınden baskası hayal  başlangıç seviyesi için. Zaten ulkemıze zorla bu tıp seyler gelıyor bır de tutupta uç urunler almak ısınızı cok daha zorlastıracaktır. Zaten farkındaysanız ne diyoruz DC ÜRETEN FİRMALAR AC MÜSTERİLERİ İÇİN DE ÜRÜN ÜRETİYOR. Yani şöyle diyim araba galarısınde araba satarsınız ya amacınız araba satmaktır fakat ek gelır getırsın dıye arabanın yanına koltuk kılıfı , paspas , motor yagı , gıbı seylerde koyarsınız ek gelır olsun dıye . İşin özeti siz araba galerisinde araba mı arıyorsunu yoksa arabanın arka planındakı diger urunelerımı ? Ciddi olarak Ac üreten yegane firma MARKLİN dir ve sizde AC kurgu kurarsanız kı uzuncaaa seneler marklıne baglı yasayacaksınız .Olaya AC acısından bakasanız bı dunya AC uretıcısı fırma turkıyede (hornby lima rivarossi mehano piko etc.) var aynı lokonun farklı fırma uretımlerını 60 ytl ye de 100 ytl yede 200 ytl yede bulabılırsınız istedıgınızı kolayca secersınız.

3. marklının kızagı

ben aşırı detaycıyım kurgum uzerındekı gercek dısı olan hersey benı rahatsız eder marklının kızagı gıbı. Gerçek lokolarda marklın benzerı kızak yoktur yada rayların ortasında siyah noktalar yoktur bunlar benı asırı rahatsız edıyor . Ama buna marklın ustamız ABDURAHMAN USTA nın bir çözümü var elektıgı pantograf tan alınca loko kızaga ıhtıyac duyulmuyor boylece kızak sokulebılıyor. Bunun dısındada kızagı devre dısı bırakmak ıcın cozum kımse uretemedı (en azından ben duymadım)

ve goruslerım kımseye karsı degıldır

YİNE KAVGA CIKMASIN
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2007, 01:25:30 Gönderen: kamyoncu-itulu1 »
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

ctekin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ocak 02, 2007, 04:32:28 »
Ok o zaman ben daha detaylı anlatayım....

Sn. reis_06 arkadaşlar sanırım Maerkline aşırı bağlılıklarından rahatsız oldular açıklamalarımızdan haklı olarak.

Jimmy Cem, birbirmizi yanlış anlamaktan kurtulmamız zor olacak galiba :)

Üstad, ben açıklamalardan rahatsız olmuş falan değilim. Marklin'e aşırı bağlı hiç değilim, babamın fabrikası değil Marklin. Söylediğim sadece şu; bütçeme göre en uygun kaliteyi Marklin'de buluyorum. Lütfen artık "Marklin'e aşırı bağlılık", "DC'den rahatsız olmak" gibi şeyler kullanmayalım birbirmiz için. Mesajlarıma bakarsan bu tür yakıştırmalar kullanmadım kimse için. Tüm derdim insanların eksik ve çoğu zaman yarım yamalak bilgilerle değil herşeyi tam olarak kavramış şekilde başlamaları hobiye. Aksi halde birkaç yıl sonra bu forumda katılımcı bulmakta zorlanırız.

(mini not: "açıklayayım" demişsin ama birşey açıklamamışsın, gerçekten neden DC'yi tercih ettiğin benim için hala belirsiz. Roco, Piko, vs. markaların daha ucuz olması mı tek sebep? bunu taş atmak için değil gerçekten soruyorum, yanlış anlama lütfen.)

Daha en başında polemik için değil eksik bilgileri tamamlamak için yazdığımı söylemiştim ama durumu zorlamamak gerekiyor. Örneğin:

"bence daha önce yaptıgınız gibi en uç örnekleri vererek konuyu yine saptırıyorsunuz" sizce de uygun bir üslup mu? Daha yazının başında "niyetim yine bir AC/DC tartışması açmak değil" demişken bu tür saldırgan bir üsluba gerek olmadığını sanıyorum. Ayrıca konunun saptığını da sanmıyorum: konu yeni bir arkadaşımıza bilgi vermek, verilen bilgi eksik veya yanlışsa bunu düzeltmek.

Arkadaşlar, zaten günlük hayatımızda bu tür saçma sapan gerginlikler yeteri kadar var. Ne benim -ve inanıyorum ki ne de diğer arkadaşların- AC, Marklin, vs. konularında yazdıkları egomuzu tatmin için birilerine veya birşeylere saldırmak değil, sadece kendi deneyim ve tercihlerini belirtmekten ibarettir (yazılarımızın uslubu bunu duğruluyor); bu kadarına da hakkımız vardır herhalde?

Tekrar söylemeye zorunlu hissediyorum kendimi: derdim polemik başlatmak, "şu iyidir, bu kötüdür" demek değil, yeni arkadaşların ufkunu genişletmektir. Yazılarımızı tam bilgi ile ve düzgün bir üslup ile yazarsak forumumuz çok daha neşeli bir yer olacaktır.

Tekrar herkese bol modelli bir yıl olsun, hatta herkesin bir DC bir AC seti olsun (şahsen bu yıl bir DC set hedefliyorum) :)

Cem.

Okan'a not: Niye kavga çıksın ki Okan'cığım, alt tarafı fikirlerimizi söylüyoruz. Bak ne güzel anlatmışsın tercih sebeplerini. Olması gereken de bu zaten, kimse kimseye kızmasın :)
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2007, 04:49:24 Gönderen: ctekin »

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Ocak 02, 2007, 10:37:30 »

Arkadaşlar, zaten günlük hayatımızda bu tür saçma sapan gerginlikler yeteri kadar var. Ne benim -ve inanıyorum ki ne de diğer arkadaşların- AC, Marklin, vs. konularında yazdıkları egomuzu tatmin için birilerine veya birşeylere saldırmak değil, sadece kendi deneyim ve tercihlerini belirtmekten ibarettir (yazılarımızın uslubu bunu duğruluyor); bu kadarına da hakkımız vardır herhalde?

Tekrar söylemeye zorunlu hissediyorum kendimi: derdim polemik başlatmak, "şu iyidir, bu kötüdür" demek değil, yeni arkadaşların ufkunu genişletmektir. Yazılarımızı tam bilgi ile ve düzgün bir üslup ile yazarsak forumumuz çok daha neşeli bir yer olacaktır.

Tekrar herkese bol modelli bir yıl olsun
Cem.

Cem Tekin bey, yukarıdaki düşüncelerinize aynen  katılıyorum.
Hepimiz bu güzel hobby'den büyük keyif alıyoruz. Çok güzel bir ortamda birçok yaş grubundan trensever modelci arkadaşlarla görüş alışverişi yapıyoruz. Bu güzellikler hep sürsün.
reis_o6 kusura bakmayın gerçek isminizi belirtmediğinizden isminizi yazamadım. Siz, Ankara'da bulunan diğer arkadaşlarla irtibata geçseniz ve  modellerini görüp, inceleseniz ona göre karar verseniz bence daha iyi olabilir.
İyi çalışmalar dileklerimle

saygılar

teoman 

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #16 : Ocak 02, 2007, 12:08:03 »
Gerginlik yaratılcak birşey yok bence zaten sorun ac dc olmamalıdır.

ama soru ufak bir  bütçeyle yeni başlıyorum oldugu için her markanın ac modelleri var ve onlarda pahalı diye örnek vermek bence konunun dışına çıkmak. yoksa bizim ac veya marklinle bir sorunumuz olacak hali yok :)

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Ocak 02, 2007, 12:42:06 »
reis

benimde kafamı karıştırdılar

saygılar a.usta

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #18 : Ocak 02, 2007, 13:06:42 »
Merhaba arkadaşlar,
Ben açıkça bu forumda yapılan AC-DC ve veya Maerklin-diğer marklar arasında yapılan tartışmaları gayet yerinde buluyorum.Böyle forumların en önemli amaçlarından biride zaten herkezin kendi düşüncelerini kendi açılarından diğer forum arkadaşlarına anlatmaya çalışmalarıdır.Şimdiye kadar tüm arkadaşların yaptığı açıklamalarda gayet seviyeli ve de gayet bilgilendirici olduğu kanaatindeyim.Eminim birçok arkadaş bu konularda yazılan bu yazılar sayesinde bir çok bilgiye sahip oldular.Önemli olan seviyeyi bozmadan her şekilde ve her şiddette tartışmayı bilmektir.

Saygılar Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Ocak 02, 2007, 14:46:21 »
sevgili Reis kardesim

AC * DC den önce karar verecegin bazı  özel konular var...sanırım bekarsınız...evilik ve çocuk kacınılmaz

ileriyi duşunuyorsunuz o zaman şu soruyu sorarak cevap aramalısınız?

"Why women hate men who love model trains?"

Cem abilerin bu soruyu cevaplarken birbirleriyle tam bir dayanışma içinde olacaklardır..

Boylece soru AC-DC degil  "How wifes judge men who love train?

saygılar
A.Usta
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2007, 14:47:59 Gönderen: abdusta »