Gönderen Konu: TCDD DH 6501-6540 V-60 Modeli Roco 1/87  (Okunma sayısı 21989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
Ynt: TCDD DH 6501-6540 V-60 Modeli Roco 1/87
« Yanıtla #40 : Haziran 04, 2018, 11:40:20 »
Teoman Bey,

Son dönüşüm ve eskitme çalışmalarınız her zamanki gibi harika, sizi imrenerek izliyorum. Elinize, emeğinize, sabrınıza ve cesaretinize sağlık. Her zamanki gibi harika bir çalışma olmuş, bizleri bilgilendiren, cesaretlendiren keyif verici  çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.

Selamlar, sevgiler.

Metin TOKMEN

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Haziran 04, 2018, 21:38:08 »
Teoman bey ellerinize sağlık

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #42 : Haziran 04, 2018, 22:21:23 »
Değerli hocam yine mükemmel iş çıktı elinden tebrikler ama biz üyelerin derdi ve istekleri bitmez , hani bu lokonun makinisti , böyle olunca hayaletler kullanıyomuş gibi oluyo , ben hepsine makinist koymaya çalışıyorum.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #43 : Haziran 05, 2018, 07:00:11 »

Sevgili Metin Bey, yaptığım çalışmalardan dolay sizlere bir faydam dokunabiliyorsa ne mutlu bana.

Çalışmalarıma yönelik açıkladığınız duygu ve düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Sevgili İsmail Hakkı Bey, konuya gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler.

Sevgili Kemâl Bey, çalışmalarım ile ilgili övgü dolu sözlerinize çok teşekkür ederim.

Sizinle birlikte çok değerli forum üyelerimizin görüşleri benim için çok önemlidir.

Bu ortamdaki çalışmalarımıza gerekli olan tenkitlerinizi yapmanız, çalışmalarımızın daha iyi sonuçlanmasına yol açar.

Bu bakımdan istekleriniz ve görüşleriniz, bizlerin modelcilik konusunda olumlu olarak gelişmemize yarar.

Bu lokonun makinistini bilerek takmadım. V-60 dizel lokolar manevra makineleri olarak üretilmiş olup, buna bağlı
ileri geri sıkça hareket halindedirler.

Roco V-60 modelindeki Makinist figürünün tek yöne bakar konumda olması geri geri gitmelerde pek gerçeğe uymuyor.
Bu nedenle figürü takmak istemedim.

Ancak görüşünüze katılıyorum. Figürsüz modellerde sizin de belirttiğiniz gibi lokoları hayaletler kullanıyormuş gibi oluyor.

Roco hemen hemen tüm lokomotif modellerine makinist figürü kullanıyor.

Uyarınızı dikkâte alarak modelimize makinist figürünü tekrar takacağım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Lenz üretimi HO ölçek V-60 modelde makinist figürü manevra çalışmasında ileri geri pozisyonuna göre tasarlanmış.

Aşağıdaki videoda bu gerçekçiliği nasıl verdiklerini ve model trenciliğin sınır tanımaz gelişmelerinde güzel bir örneğini
görmüş olacağız.

[youtube=425,350]9AD-nY3I-lM[/youtube]

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #44 : Haziran 05, 2018, 11:16:30 »
 Mükemmel olmuş Teoman Bey elinize emeğinize sağlık. Gerçekten çok hoş bir lokomotif.Güle güle kullanın.

Selamlar sevgiler Sedat NİŞANCI

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Haziran 05, 2018, 14:59:47 »
Sayın Hocam

Emeğinize sağlık

Markiz yan camının bu kanadını açmak mümkünmü?

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Haziran 05, 2018, 21:14:36 »
Vay vay , iki tarafa da dönen makinistli lokoyu sayende  gördüm hocam , gerçekten iyi bir fikirmiş...
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Haziran 05, 2018, 23:52:59 »

Sevgili Sedat Bey, iyi dileklerinize ve çalışmamızla ilgili olumlu görüşlerinize çok teşekkürler.

Sevgili İhsan Bey, görüş ve önerilerinize çok teşekkür ederim.

Markiz yan camının makinist figürü olan tarafında önerinizi dikkâte alarak, gerekli çalışmayı yapmaya çalışacağım.

Ancak, DCC olan mavi renkli DB V-60’ ın şasi kısmını  TCDD versiyonu olarak değerlendirmiştim.

Üst gövde yedek parça niteliğinde  elde kaldığından bu parça üzerinde cam açama denemesi yapacağım.

İstenilen olumlu sonuca ulaşabilirsem bu durumu TCDD versiyonu kırmızı renkli lokoda uygulayabilirim.

Sevgili Kemâl Bey, ileri geri konuma göre dönen figür konusunda çözümü bu şekilde bulmuşlar.

Ancak Lenz üeretimi bu loko ‘’0’’ ölçek yani avrupa model tren ölçülendirmesine göre 1/45 ölçek!

Sevgili ihsan Beyin önerisi doğrultusunda yaptığım markiz yan camı kanadının açık pozisyonda görünümünü içeren
deneme çalışmasını sizlere aktarıyorum.

Kullanmayacağımız V-60 modelin üst bölümünün markiz kısmını içindeki pencerelerin cam parçalarını çıkarıyoruz.

Figürün bulunduğu pencereye ait yan camların açılır konuma getirilmesi için kesme işlemini fotoda görüldüğü gibi ince
yapılı maket bıçağı ile ileri hareketle acele etmeden çizerek kesim öncesi yatak açıyoruz.

Eğer hızlı bir şekilde kesmeye kalkarsak cam mika çatlayıp, kırılabilir.

Kıl testeresi ile maket bıçağı ile açtığımız kesim yatağının içinde hareket ettirerek kesimi tamamlıyoruz.

Burada keski ile işlem yapmaya kalksaydık mutlaka kırılma riski karşımıza çıkardı!!!

Kesip çıkardığımız pencere kanadını zımpara ile kenarlarındaki çapaklarını alarak düzgün bir şekle getirip, yapıştırma
öncesi yerinde deniyoruz.

Kesilen parçayı içerinden yapıştırıcı ile sabitliyoruz.

V-60 modelimizdeki Figürün bulunduğu pencerelerin kanadının açılmış şeklini gösterir deneme çalışmamızı tamamlıyoruz.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Haziran 06, 2018, 01:46:24 »
Sevgili Teoman Bey,

Epey zamandır ilk defa tekrar forumdayım.

Sizinle gerek telefonda ve gerekse İzmirde bu lokoyu epey paylaşdık. Bu akşam bu yazı dizinizi tekrar baştan sona okudum.
Öncelikle elllerinize ve emeklerinize sağlık. Bu loko ile haşır neşir olan birisi olarak ne kadar ince, detaylı ve çalışması zor bir loko olduğunu biliyorum. Sadece söküp takması bile cesaret isteyen bir lokodur. Bence Roco nun en karmaşık dizaynlı lokosu olup, diğer marka V 60 lar ile mukayese götürmez bir detay inceliğine sahip bir modeldir.

Bunu bir Türk lokosuna çevirmek başarısı ise ancak size ait olabilirdi. Kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum. Seyretmesi bile ayrı bir zevk.

Bu hobi dünyamızda sizinle beraber olmak çok güzel, devamı dileğiyle,

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Haziran 06, 2018, 10:58:39 »
Sayın hocam

Yukarıdaki resimde işaretlediğim gibi markiz camının arka kanadı'nı demiştim
Siz ön kanat üzerinde denemişsiniz
Bir yanlış anlaşılma oldu galiba

Şu yüzden sormuştum
Acaba markize bir TCDD makinisti konumlandırılabilimi?
Resimlerden anladığım kadarı ile kırmızı lokonun  markizinde 1/87 bir figürü konumlandıracak bir dernlik ve yükseklik yok gibi

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Haziran 06, 2018, 21:16:36 »
Tek camı açma fikri çok gerçekçi bir görünüm sağlamış ama acaba gerçekte ön cam mı yoksa arka cam mı sürgülüdür.Belki de ikisi birden , V60 kullanan birini bulsak keşke.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Haziran 07, 2018, 12:44:12 »

Sevgili Can Bey,

Gösterdiğiniz yakın ilgiye ve modeltrenlerile ilgili birçok kez model ve yedek parça teminindeki yardımlarınız çalışmalarımıza
yönelik nazik görüşleriniz ve bilgi paylaşımlarınız için ben de size çok teşekkür ederim.

Sevgili İhsan Bey,

Markiz camı konusunda ön veya arka cam kanadının sürmeli şekilde açılabilirliğini yansıtmak amacı ile bir
deneme yaptık. Tekrar aynı yöntem ile arka pencere kanadını kesip arka tarafı açtık.

Gerçek V-60’ların fotolarını bir kez daha incelediğimde, arka pencerenin açılır konumda olduğu tespitine vardım.

Bu durma göre düzeltme yaparak, arka pencere kanatlarının açık konumda olması gerçeğine vardık.

Markizin iç yapısında ayrı bir TCDD için figür konumlandırması için gerekli  derinlik bulunmamaktadır.

Roco üretiminde V-60 modelin markizinin altında motorun şaftını geçirmiş olduğundan figürü belden aşağı kısmını
bir tabloya oturtmuş. Burada da kumanda alanı pencerelerin alt kısmından itibaren kapatılmış olarak düzenlenmiştir.

Aşağıdaki fotolarda markiz iç yapısı ve yeniden düzenlediğim pencere konumu bulunmaktadır.

Markizi içine yine ufak bir operasyon yapılıp, TCDD figürü için bir derinlik yaratılabilinir.

Bu konudaki görüş ve uyarılarınıza çok teşekkür ederim. Her zaman benzer çalışmalarda görüş ve önerilerinizi
beklerim.

Forumlarda bilgi paylaşımları ancak sizin yaptığınız gibi katılımcı anlayışla değer kazanmaktadır.

Sevgili Kemâl Bey, sürmeli camlar ile ilgili görüşlerinize gerekli açıklamaları yukarıda yaptığım açıklamalarda
bulabileceğinizi umuyorum. Her zaman gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Haziran 07, 2018, 13:11:20 »
Sayın hocam
Belirttiğim gibi figür sadece bir denemeydi
Kollarda başta belde değişik formasyonlar verebilirim
Bildiğiniz  gibi figür boyu 21 mm baştan itibaren bele kadar  figür 10-13 mm ye kadar kısaltılabilir

Bence alternatif olarak sol altta mavi çerçeve içinde küpeşteye kollarıyla dayanmış bir figürde olabilir diye düşünmüştüm

Burda önemli olan camın soldan sağa mesafesi şüpheliyim ama onuda tekrar edebilirim

Saygı ve sevgilerimle

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Haziran 08, 2018, 13:55:13 »
Sayın hocam

Bu şekilde görsel olarak sizce nasıl?

Figürün görünmeyen kısımlarıyla oynanarak formasyonda değişiklik yapılabilir

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Haziran 08, 2018, 17:58:03 »

İhsan Bey, figürün son şekli bence çok uygun.

V-60 dizel makinenin gerçeklerinin fotolarından izlediğim ve incelediğim kadarı ile pencere çerçevesinin arka kanadı açılıyor.
Bu durma göre arka pencereden sizin hazırlayıp, önerdiğiniz figür tam olarak bu konuma uyuyor.

Gösterdiğiniz hassasiyet ve uğraşılarınıza çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Haziran 08, 2018, 18:09:16 »
Deneme mahiyetinde olduğu için öylesine boyamıştım
Figürü yıkayayım ham hale getireyim
Sizin boyamanızla daha iyi sonuç ortaya çıkar

Bana adresinizi yollarmısınız

Saygılarımla

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Haziran 09, 2018, 15:28:41 »

Sevgili İhsan bey, merhaba.

Adresimi özel mesajdan bildirdim. Şimdiden katkılarınız için çok teşekkür ederim.

Saygıdeğer modeltrenciler,

Sevgili Alp Bey, her zaman çalışmalarımı destekleyici ve aynı zamanda yardımsever tutumu ile sevgi ve saygı duyduğum
forum üyelerimizden biridir.

Sevgili Alp Bey,  yine dayanamamış elindeki figürlerden bir takımı bana göndermiş. Çok teşekkürler.

Sevgili Mehmet Utkan Bey’in videosunu bir kez daha incelediğimizde görüyoruz ki makinist markizin sağında pencere
çerçevesinin açık olan arka kanadından dışarı bakarak lokomotifi kullanıyor, aynı zamanda manevra esnasında ileri bakar
konumda geri geri gidebiliyor.

[youtube=425,350]w3uOyrvGgVs[/youtube]

Sevgili Alp Bey'in gönderdiği Faller makinist figürleri takımı

Ayakta olan bu figürü markiz içine yerleştirmek için belinden kesmek zorunda kalıyoruz.

Makinist figürünü, camdan dışarı doğru sarkmış bir pozisyonda vermek için  markizin iç kısmından yapıştırarak sonuca
ulaşmaya çalışacağız.

Kırmız renkli TCDD V-60 dizel lokomotifine düşündüğümüz, camı açık  ve makinistin dışarı sarkarak lokomotifi bu şekilde
kullanır vaziyetteki görüntüsünü vermek adına yaptığımız deneme çalışmalarından bir kesit.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #57 : Haziran 11, 2018, 16:43:27 »
Teoman Bey merhaba,

Şahsım ile ilgili paylaştığınız düşünceleriniz için teşekkür ederim.

MTK'da yaklaşık iki yıldır Forum Üyesi olmama rağmen, bu forumu kuruluşundan beri hep takip ettim, sizinle birlikte sanatçı tabir ettiğim büyük ve küçüklerimin çalışmalarına tanık oldum. Hayranlıkla okudum, izledim, yakınlarıma tavsiye ettim. Yani, ülkemizde de böyle şeyler oluyormuş dedirttim, anlamayanlar da çıktı. 

Bu sebeple, her kim emek veriyor, MTK'ya ve ülkemize katkıda bulunuyorsa elimden gelen yardımı imkanlarım dahilinde yapmaya  hazırım.

Konu açılmışken şunu da ifade etmeliyim ki, benim için en acı örnek ise burada paylaşılmayanların, MTK'nın Facebook sitesinde yer almasıdır. Ne hazindir ki, MTK kurulduğunda, yani Facebook yok iken revaçta olan MTK, şimdi kolay yolu paylaştığımız, ancak anlık bilgiler dışında bana göre hiç bir faydası olmayan bu sosyal medya hesabına yenik düşmüştür.

Sevgi ve saygılarımla.

« Son Düzenleme: Haziran 11, 2018, 17:00:26 Gönderen: Alp ÖNEY »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Haziran 12, 2018, 21:12:55 »

Sevgili İhsan Bey, gönderdiğiniz figürler için çok teşekkür ederim.

Bu figürler üzerinde boyama ve modele uyum ilgili gerekli çalışmaları yapacağım.

Saygıdeğer modelciler, İhsan Bey ''Preiser'' marka 2 figür üzerinde kollar ve baş ve şapka üzerinde modifiye çalışması
yaparak figürleri TCDD personeline uygun bir görünüme getirmiştir.

Kendisine bu övverli çalışması için huzurlarınızda bir kez daha teşekkürü bir borç bilirim.

Sevgiler, Saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Haziran 13, 2018, 18:34:46 »
Teoman bey merhaba,
İhsan Bey'in figürleri tam yerinde olmuş. Sizin, TCDD makinistlerine uygun boyamanızla her şey tamamlanacak. Yine günümüzde aslı olmasa bile bu model kalıcı bir eser kalacak.

İhsan Bey'e, ise benden ellerine sağlık demek düşer.
İhsan Bey'in kendine has ince teknikleri ile çok başarılı bir çalışma ortaya çıkmış. Keşke aşamalarını bizlerle paylaşsa.

Bu arada, bir kaç ay evvel önce gittiğim Ankara Koç Müzesi'nde İhsan Bey'in 1/87 ölçekli konser temalı çalışmasının sergilendiğini gördüm, mutlu oldum, fotoğraflarını çektim ve arşivimde saklıyorum.

Sn. Kardaşlar ve Sn. Günder, tekrar sabrınıza, araştırmanıza, bilginize, paylaşımınıza ve  dayanışmanıza sağlık.

Sevgi ve saygılarımla.