Gönderen Konu: dioramam :)  (Okunma sayısı 10054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?zmir
    • ksk 156 model evi
dioramam :)
« : Ocak 28, 2007, 21:48:48 »
Malum tatilin gelişiyle 2-3 günlüğünede olsa diorama kurma fırsatım oldu.tabi örtü üzerinde nekadar olursa. arasıra bu şekilde kurmak hem eksiklerimi görmemi hemde gidermem gereken hataları belirgin bir şekilde ortaya koyuyor.

yaklaşık olarak 2,75 X 1,50 boyutunda. temel olarak 4 adet tren çalıştırıyordum ancak efor testlerinde yaşanan bir olay üzerine bir dizelimi kaybettim :) o yüzden patlıcan tip yolcu vagonları öksüz kaldı.

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2007, 21:54:51 Gönderen: ksk156 »

mali87

• Ziyaretçi
Ynt: dioramam :)
« Yanıtla #1 : Ocak 28, 2007, 22:03:08 »
  Onur çok güzel eline sağlık biraz faller ev ilave etsen iyi olur,hoşçakal.

mali...

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ocak 28, 2007, 22:12:26 »
çok güzel onur bey valla kıskanmamak elde değil acaba kurgunun kapladığı alan nekadar bende kendime ev içinde bir alan ayarlayabilirsem başlayacağım çalışmalara

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #3 : Ocak 28, 2007, 22:24:03 »
Onurcuğum,

Çok güzel, inşallah diaromanıda görürüz.Sistem DCC mi ?

Sevgiler
Erkut

evet Erkut abi dcc kullanıyorum

herkeze iyi dilekleri için teşekkürler,sök tak bir diorama oldugu için çok çevre malzemesi edinemiyorum. 1 yıl içinde hazırlayacagım masa yaklaşık bu boyutta olacak ama 2 katlı yakmayı planlıyorum. makaslar ve tren sayısı daha fazla olacagı için dijital sistemi biraz daha arttırmam gerekicek

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #4 : Ocak 28, 2007, 22:28:30 »
çok güzel onur bey valla kıskanmamak elde değil acaba kurgunun kapladığı alan nekadar bende kendime ev içinde bir alan ayarlayabilirsem başlayacağım çalışmalara

yaklaşık olarak 2,75 X 1,50 boyutunda

şimdi 2 makası elektrikli yapmaya çakışıyorum ama dijital kontrol ünitesine baglamayı hala beceremedim :)

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #5 : Ocak 28, 2007, 22:50:31 »
Sevgili Onur, tatil nedeniyle derslerden biraz nefes alıp hemen trenlerle ilgili çalışmaya koyulmuşsun. Bu tür sök tak çalışmaları daimi diaroma için ön hazırlık olarak çok faydalı.
İstasyon ve otobüs terminalin kendi üretimlerin olduğundan onların değeri daha bir başka oluyor.
Dizel lokona ne oldu. Teknik bir arıza ise bir ara ona bakalım. Belki tekrar bu lokoyu kazanmaya çalışırız.
Ellerine sağlık iyi çalışmalar.
Sevgiler

teoman

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ocak 28, 2007, 23:00:27 »
benim DCC set gelsin bende kurayım bari salona gerçi daha istasyon ve benzeri yapılar henüz yok ama marklin AC ve DCC setleri aynı kurguya yerleştireceğim ayrı hatlarda nakalım nasıl duracak

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #7 : Ocak 28, 2007, 23:06:36 »
Sevgili Onur, tatil nedeniyle derslerden biraz nefes alıp hemen trenlerle ilgili çalışmaya koyulmuşsun. Bu tür sök tak çalışmaları daimi diaroma için ön hazırlık olarak çok faydalı.
İstasyon ve otobüs terminalin kendi üretimlerin olduğundan onların değeri daha bir başka oluyor.
Dizel lokona ne oldu. Teknik bir arıza ise bir ara ona bakalım. Belki tekrar bu lokoyu kazanmaya çalışırız.
Ellerine sağlık iyi çalışmalar.
Sevgiler

teoman

teşekkürler abi, lokoya sanırım fazla yükle hız için zorlarken yaktım motoru. ilk yaptıgım salon dioramam uzun düzlüklerden oluşuyordu,hadi ice i bir deneyeyim derken birde ona yükleneyim dedim, bir koku hafif duman ,dijital sistemin kısa devre uyarısı ile durdurdum, ama sonra loko bir daha çalışmadı. yarın burda bir elektronikle ugraşan arkadaş var ona götürücem,oda beceremezse getiririm beraber bir açarız

Çevrimdışı kamyoncu-itulu1

• okan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul - bahçeşehir
    • rc kamyon t?r ve iş makineleri
« Yanıtla #8 : Ocak 29, 2007, 00:20:12 »
onur senın örtü-romada güzelmiş   

elıne saglık
BOSTANCI INSAAT RC Construction Channel

CAT: 345D LME Wedico  Liebherr: LR 634 Carson-Leimbach  Mercedes Benz: Arocs3342AK 6x6 Premacon//SK3544AK 8x8 Premacon//NG2638AS 6x6 Wedico//2624LAK6x6 MAN: F90 35.422VFAK 8x8 Wedico-Prem

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #9 : Ocak 29, 2007, 00:44:26 »
sağol valla seninki kadar dolanmıyor ama salonun 3 te birini kapladı :D

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ocak 29, 2007, 09:10:59 »
Onur kurgun güzel duruyor, en kısa sürede görmek isterim.

Lokomotifin elektroniğindeki sorunu bizimle paylaş, tamir için elektronik komponent filan lazım olursa yada ince lehim işi gerekirse benim işyerinde itina ile yaparız.
Melih Uçar
Ýzmir

avsalı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Ocak 29, 2007, 09:26:52 »
melih bey selamlar ince lehim işinden bahsettiniz. üzerinde çalıştığım sokak lambalarında ince lehim işleri var bununla ilgili olarak bana ne tür bir çalışma önerirsiniz. ne tür havya kullanmam lazım saygılar.

abdusta

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Ocak 29, 2007, 10:36:05 »
ömer burada bakırı bakıra lehimleyeeksen bu normal lehimle çok zor olur..elektronikçi bir arkadasına
danısman eger boyle biri yoksa en kısa zamanda adanın en iyi elektronikcisi ile kanka olman gerekmektedir.

saygılar a.usta

Çevrimdışı Melih

• Melih Uçar
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Ocak 29, 2007, 10:39:38 »
Ömer Bey,

Lehimleme işinde birkaç kademede zorluk olabilir. Elektronik malzemeler ana grup olarak ikiye ayrılıyor:

1) Klasik  veya bacaklı tabir edilen malzemeler, bunlar genelde bir plaket üzerindeki delikten bacakları diğer yüze geçen ve havya ie lehimlenen malzemeler.

2) Yüzey montajlı (SMD: Surface Mount Device) malzemeler, bunlar ise son 15 senede elektronikte minyatürleşmeyi sağlayan ve bacakları olmayan doğrudan plaket üzerine yapıştırma yada krem lehim ile tutturulan malzemeler.

Her iki tipte malzemenin lehimlenmesi ayrı aletlerle yapılır. Klasik malzemeler için bilhassa hobi elektroniğinde bildiğimiz kalem havya kullanılır, kalem havyanın ucunun ince ve sivri olması ince işlere uygundur. Tabanca havyayı ucunun küt ve kalın olmasından dolayı ince işlere tavsiye etmem. SMD malzemeler eğer büyük (!) ise kalem havya ve cımbız ile sökülüp yerine yenisi takılabilir, ancak daha küçükleri için ise çok daha özel aletler gerekebilir. Bu küçük SMD malzemele sıcak hava tabancaları ile 300-400C sıcaklıkta hava üfleyerek kontaklarındaki lehim eritilir ve daha sonra vakumlu cımbızlar ile yerinden sökülür, yerine yenisini takılması ise daha da zahmetlidir. Piyasadaki digital decoder devreleri gördüğüm kadarı ile ağırıklı olarak SMD malzeme ile üretiliyor.

Lehim olarak ta 0.5mm kalınlıkta yabancı kaynaklı lehim kullanmanızı tavsiye ederim. Piyasadaki bazı malum yerli markaların 1mm lehimleri maalesef ikinci kalite veya hurda hammaddenin eritilerek tel çekilmesinden üretiliyor, yaptığınız lehim çamur gibi ve mat oluyor. İyi lehim teli ile yaplan lehim parlak olur ve malzeme bacaklarına ve plakete hemen akarak yapışır.

Saygılarımla,
Melih Uçar
Ýzmir

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #14 : Ocak 29, 2007, 11:47:32 »
Onur Bey
Gayet güzel olmuş,tebrikler,umarız çift katlı diaromada kısmet olur.
Kamil Bey gibi gölge istasyonlar vs planlıyorsunuz sanırım.
O günlere dek örtüroma-parkeroma lar ile trenlerinizin tadını çıkarmanız dileğiyle.
Ayhan

teşekkürler abi uzun ömürlü olursa haftasonuna dogru sizleri davet ederim. tek problem o güne kadar validenin arkadaşlarının gelme riski:)

Ayhan bey teşekkür ederim, 2 katlı yapmaya birazda mecburum cunku sistemde 6-7 tren çalıştırıcam ve ortamala 1,1,5 metre boyundalar, birilerini biryere saklmadan bu boyutta bir dioramada dolaştırmak imkansız. o yüzden bu testlerle eksik metaryalleri belirlemeye çalışıyorum
[/quote]
Onur kurgun güzel duruyor, en kısa sürede görmek isterim.

Lokomotifin elektroniğindeki sorunu bizimle paylaş, tamir için elektronik komponent filan lazım olursa yada ince lehim işi gerekirse benim işyerinde itina ile yaparız.
« Son Düzenleme: Ocak 29, 2007, 11:49:48 Gönderen: ksk156 »

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #15 : Ocak 29, 2007, 12:29:00 »
Onur bey, kurguyu çok beğendim, geçici de olsa güzel duruyor.

Bu arada, resimdeki dizel ICE, Piko marka mıdır ?

Selamlar.

Çevrimdışı ksk156

• Onur Arslan
  • Forum Üyesi
    • ksk 156 model evi
« Yanıtla #16 : Ocak 31, 2007, 22:31:10 »
Onur bey, kurguyu çok beğendim, geçici de olsa güzel duruyor.

Bu arada, resimdeki dizel ICE, Piko marka mıdır ?

Selamlar.

Kamil bey,

dizel olan roco digerleri piko marka :)