Gönderen Konu: araba nasıl yapılır  (Okunma sayısı 13959 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halil

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
araba nasıl yapılır
« : Ağustos 29, 2007, 19:55:19 »
merhabalar,

aşağıdaki videoda 1/87 ölçek arabaların nasıl üretildiği gösteriliyor. Sizinle paylaşmak istedim.

https://shop.bmwgroup.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/de/-/EUR/BMWFrameSet-Start%3b?CategoryName=LIFE

selamlar

Halil

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
1/87 araba türkiyede nasıl yapılır
« Yanıtla #1 : Ağustos 29, 2007, 20:53:54 »
bu arada ben mimari maketlerde değişik ölçeklerde araba koymak durumndayım. bu sayı bazı maketlerde 8-10 bazı maketlerde ise 20-30 adedi buluyor. dolayısıyla, benim için kolleksiyon veya kurguda kullanılacak emtia değil,resmen tüketim malzemesi...
eeee,benim de mis gibi orjinalleri kullanacak halim yok...
Ben de elimdeki orjinallerden silikon kalıplar cıkarıyorum,sonra resin veya beyaz pigmentli polyesterden döküyor, sonra selülozik oto boyası ile govdeyi boyuyor daha sonra camları ve tekerlekleri boyuyorum..
aşağıdaki resimde kendi üretimim olan 1/87 otolar var
sevgilerimle
mimar haldun bağbakan
www.konturmaket.com

Çevrimdışı halil

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: araba nasıl yapılır
« Yanıtla #2 : Ağustos 29, 2007, 22:08:35 »
haldun abi merhaba,

yardımın için teşekkürler.
Senin yöntemin epey emek ve vakit isteyen bir yöntem.
eğer yurt dışında (avrupa/Amerika) tanıdığın varsa ebay de bazen çöpe atacaklarına cok ucuza (mesela 10 euro ya 30-50 adet) araba satanlar var (gördüklerimde bozuk araba falan yok, sadece bu konuyla ilgilenmeyip yere ihtiyacı olanlar yapıyor). ama devamlı takip etmek lazım. bunları alırsan çok ucuza mal etmiş olursun. ama postayla gelirse gümrükte kesin problem yaşarsın. onun için yurt dışında birinin adresine  göndertip onun Türkiyeye getirmesi lazım.
1/87 de şansını denemeni tavsiye ederim. ama senin herhalde daha çok 1/160 ölçeğine ihtiyacın var. ben bakarken bir şey görürsen sana haber veririm.

selamlar

Halil

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 29, 2007, 22:42:23 »
sevgili halil,önce ilgine ve tavsiyelerine teşekkür ederim.
acıklama manasında ilave edeceğim bizim ölçeklerimiz çok değişken. yani 1/50,1/100(yani 1/87),
1/200(yani1/160) veya 1/500 olabiliyor. senin anlayacağın ölçek scalamız bir tuhaf ve zengin..
dolayısıyla bizi ilgilenderen ölçeklerde kendi üretim yapmam biraz daha meşekkatli gibi olmakla beraber,daha pratik geliyor..
zaten araba,ağaç,mobilya,yol direği gibi aksesuvarları ofiste işlerin nanay olduğu zamana yüklüyorum...
tekrar teşekkürler. bir fırsatında görüşebilmek dileği ile.. kolay gelsin
sevgiler.
haldun bağbakan
www.konturmaket.com
« Son Düzenleme: Eylül 07, 2007, 00:52:45 Gönderen: Harun Yamanlar »

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 16, 2007, 05:47:19 »
bu videoyu direk youtube attım izleyebilirsiniz

enver

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ekim 09, 2007, 12:17:18 »
sevgili eray ve diğer arkadaşlar,
ben hem araba,hem mimari maketteki diğer coğaltmalı figurler için silikon kalıp kullanıyorum.
döküm mazlemesi olarak ta,eskiden sert dişçi alçısı kullanıyordum.
amma genede kırılgan oluyordu.
şimdi ise ya polyester,yada resine denen bir malzeme kullanıyorum.
benim adres dediğim internetten bir adres değil. silikon ve resine'yi aldığım istanbuldaki bir adresti..
bu silikon sadece istanbul'da değil ankara izmir vs de de bulunabilir.
amma gene de isterseniz istanbulda temin ettiğim adresi öğrenip paylaşabilirim.
sevgiyle
haldunabi

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ekim 10, 2007, 09:48:48 »

Günaydın Haldun Ağabey,

Silikon kalıplar cıkarmak için resin ve beyaz pigmentli polyester malzemeler ile kalıp içine dökülen malzemeleri nasıl ve nereden temin edebilirim ? Piyasada hangi isimler altında bulabilirim. ?

Kullanılan kalıp malzemeleri sıvı mı? döküldükten sonra kuruyan ya da önce eritilip sonra dökülünce  soğuyan cinsten mi? Kullanılan malzemeler hakkında detaylı bilgi verebilirseniz, bu kalıp konusunda bir şeyler yapmaya başlayabileceğim.

Aşağıda kalıp konusuyla ilgili bazı fotoğrafları daha önce ki mesajlarımda göndermiştim.

Serhat PAPİLA

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ekim 10, 2007, 12:21:27 »
sevgili serhat,
sen zaten işi çözmüşsün..
sen döküm malzemesi olarak ne kullandın?
biz iki tür malzeme kullanıyoruz.
1- klasik polyester:bu da 4 malzemeden oluşuyor.
    a) seffaf polyester
    b) kobalt (hafif morumsu renkte)
    c) beyaz pigment
    d) dondurucu
polyester ve kobalt sutten daha kıvamlı sıvılar.pigment ise biraz daha koyu kıvamda.zaten kaşığın ucu kadar kullanıyorsun..

2- resine : bu ise 3 malzemeden oluşuyor
    a) ana sıvı
    b) dolgu tozu
    c) dondurucu
resinenin de sıvısı polyester gibi.. dolgu tozu ise,hem malzemeye zımpara gevrekliği veriyor, hem   sıvısı pahalı olduğu icin, malzeme tasarrufu yapıyor.
senin dökümlerin bana sanki resine gibi geldi...

piyasa adları da aynı. yani polyester ve resin
istanbulda bunları satan özel yerler var.diğer şehirlerde de vardır sanırım.
ihtiyacın olursa,ne miktarlarda satıyorlar ise ve fiyatlarını öğrenip, sana gönderebilirim.
modellemelerinde kolay gelsin.
iyi bayramlar dileğiyle
haldunabi

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ekim 10, 2007, 13:24:47 »

Merhabalar,

Haldun Ağabey ve Ferda Bey, Fotoğraflardaki kalıp çalışmaları bana ait değil, sadece konuyla ilgili görsel bilgi vermek için ve de kalıp malzemeleriyle olan problemimi anlatmak için örnek olarak yayınladım.

Ama haklısınız kalıp işini çözdüm ( teknik olarak nasıl yapılır kısmı). Malzeme kısmını da çözebilirsem sorun kalmayacak . İleri de asıl hedefim ( T.C.D.D' de çalışan lokomotif ve diesellerin ve de yük ve yolcu vagonlarının  kalıplarını çıkarmak).

Çok zor gibi görünse de imkansız değil, benim için sadece zaman meselesi. Sonuçta bu kalıp işine başlamak için tek eksiğim kullanılacak malzemeler, gerisi benim için çok zor değil.

Haldun Ağabey, hem temini açısından, hem de fiyat açısından, bana bilgi verebilirsen çok sevinirim, çünkü  bu işe başlamak için sabırsızlanıyorum. yardımlarınız için teşekkürler.

Bu arada sizin  ve sizin nezdiniz de tüm forumdaki dostlarımın da şeker bayramını kutlarım.

Serhat PAPİLA

Not : Kalıp konusundaki fotoğraflar benim değilse de bu diaroma örtü malzemeleri için Mutfak rondosuyla hazırlanan bitki dokusu çalışmalar benimdir.

Mutfakta biri mi var ? Hanım görmesin ! ;D ;D

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #9 : Ekim 10, 2007, 13:53:13 »
Selamlar,
Serhat beyin verdiği örnekteki kalıplama işlemleri gerçekten çok başarılı. Bu sıralar ben de bu konuyla ilgileniyorum özellikle tünel girişleri ile ilgili hazır modellerin duplikalarını elde etmek için. Ben bir sıra bizim diş hekimliğinde kullandığımız silikon ölçü materyallerini kullandım fakat köpük malzemede ve büyük modellerde pek başarılı olamadım.
Şu sıra woodland scenix marka latex rubber kullanıyorum. Kullanımı biraz zahmetli ve distorsiyona uğrama problemi var yani vagon gibi hassas çalışmalar için pek uygun değil.
Kokusuna dayanmak da biraz zor :) ama kayalık, tünel girişi, taş-tuğla yüzey vs gibi yüzeylerin kalıplanmasında başarılı sayılır.
kalıplama işleminin fotografları bu akşam yükleyebilirim.
Doğrusu örnek fotograflardaki silikon materyal daha kullanışlı gibi geldi bana. Acaba bu malzeme nedir, nereden bulunur? Bilgisi olan var mı?
istanbul
Diş Hekimi-Periodontoloji Uzmanı

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ekim 10, 2007, 23:57:54 »
Merhabalar Haldun ağabey ve hobidaş dostlar,
Tünel girişleri için uyguladığım işlemi fotografladım.Son aşama biraz aceleye geldi ama sonuç nasıl olmuş siz daha iyi değerlendirisiniz. Kolay gelsin...

iki kat latex rubber uyguluyoruz

üçüncü katla birlikte gazlıbez ilave ediyoruz

sonra kalıba destek olması için alçı ile kalıplama işlemini bitiriyoruz

eskitme için sulandırılmış sıvı  boya kullandım
istanbul

Çevrimdışı metehanzade

• Mete Hanzade
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ekim 12, 2007, 00:52:20 »
Selamlar Nedim bey,
Teşekkür ederim. Doğrusu konunun etik boyutu da var yani mevcut patentli bir ürünü koplalamak ne kadar doğru...Ben de biraz tedirginim bu konuda açıkçası. Fakat ticari amaç gütmeden elimizdeki malzemeyi gerçeği kadar iyi olmasa da çoğaltmaktan başka çaremiz yok .Çünkü para olsa da  böyle şeyleri Türkiyede istediğimiz sayıda bulmak da pek mümkün olmuyor .

Burda kalıpladığım parça isviçreden aldığım Noch marka bir tünel portalı. Kopyalamak için de harun beyden aldığım woodland scenics marka latex rubber. Geçen bir göz attım pek satılmamış bunlardan henüz, belki Latex rubber satışları artar ve tam tersine harun beyin yüzünü güldürebilir :) 

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=1218.0
Doğrusu vakit buldukça uyguladığım için bekleme sürelerini tam olarak bilemiyorum, ama esas olarak ilk katı uyguladıktan sonra tamamen kuruması ve şeffaflaşması için ortam sıcaklığına göre 4- 5 saat gerekir. Belki bu havalarda daha da uzun beklemek gerekebilir. Sonuç olarak bekleme süresinin uzun olması daha iyi zaten bakınca renk değişikliğinden ve kıvamından kalıbın deforme olmayacağı anlaşılıyor 

ikinci kattan sonra gazlıbez ilave etmek önemli ve iyice adapte etmek lazım çünkü çok dirençli değil yırtılabilir. 4 kat uygulama yeterli bence. Ama bu şekilde modeli kalıptan çıkarıp alçı dökünce alçının ağırlığıyla kalıp deforme oluyor bu yüzden  5. kat olarak alçı ile kalıbı tamamlamak daha iyi. Alçı sadece kalıba destek olması için. Sonra modelden latex kalıbı çok yavaş fazla çekiştirmeden çıkartıp tekrar alçı desteğin içine yerleştirince kalıp hazır. Kopyalamaya geçebiliriz...
Umarım açıklayıcı olmuştur.
Saygılar...

Mete

istanbul

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
lütfen yardım....!
« Yanıtla #12 : Ekim 16, 2011, 12:26:51 »
 :)
« Son Düzenleme: Ekim 16, 2011, 12:32:14 Gönderen: Ozan Dik »