Gönderen Konu: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi ve Modifiyesi  (Okunma sayısı 32171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi Ve Modifiyesi
« Yanıtla #40 : Mayıs 01, 2017, 20:36:07 »

S-160 Roco modelde kazan kapağı dışında farlar bulunmamaktadır. TCDD’nin kullandığı tüm S-160 makinelerde kazan kapağı
üstünde bulunan farların haricinde tamponların üstünde 2 adet tenderin arkasında 2 adet olmak üzere eski adları ve
kullanımları gereği lambalar bulunmaktadır.

Bu lambalar ilk yıllarda gazlı lamba olarak kullanılmış daha sonra elektrik ampulü konularak makinenin dinamosundan elektrik
alarak elektrikli lambaya dönüştürülmüştür.

Weinert model aksesuarları üreticisi, bu tip lamba modelleri üretmektedir. TCDD 45172’nin tenderinin arka tarafında bulunan
lambalar daha küçük boyutlu olduğundan buna uygun Weinert 9031 , ön tarafta bulunan lambalar ise daha iri türden olup,
Weinert 9032 kodlu parçalardır.

Bu lamba modellerini modelimize takmak için gerekli hazırlıkları yapıyoruz.

Weinerr lamba modellerini pirinç metal döküm olarak üretmiş ve siyaha boyamış. Taşıyıcı şasiden keski ile parçaları alıyoruz.
Gerekli tesviyelerinin yaptıktan sonra iç kısımlarını boyayacağız.

Lambaların iç kısımlarını aslına uygun olarak beyaza boyadık. Dış kısımlarda siyah boya ile tekrar boyama yaparak lambaları
yerlerine takmaya uygun konuma getirdik.

TCDD 45172 makinesine uygun bir model olarak dönüştürmeye çalıştığımız Roco modelde en son lambaları yerlerine takarak
olabildiğince TCDD modeline benzetmeye çalışmamızın sonuna gelmiş olduk.

Ön tarafta, kazanın ön kısmında tamponların bulunduğu bölümde büyük boy olan lambaları taktık. Arka tarafta  ise tenderin
arka tamponlarının diplerinde üst kısımlara gerçeğinin aslına uygun olacak şekilde küçük boyutlu lambaları yerlerine yapıştırdık.

.

Modelimizin büyük çoğunluğunu topladık. Tenderin alt şasi ile kömür bölümünü takıp, kazan –markiz bölümü ile elektrik
bağlantısını sağlayan kablo soketini de tenderdeki yerine taktık.

Lokomotiv modelimizin iki bölümünü birleştirerek bütünlüğü sağlamış olduk.

Modelimizin iki gövdesi birleştirildikten sonra son kontrolleri yapıldı. Kablo bağlantılarının dönüşlerde sıkışıp olumsuz bir
durumun olmasına dikkat edilerek markiz tender arası bağlantılar gözden geçirildi.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Mayıs 01, 2017, 22:24:47 »

Roco S-160 FS( İtalyan demiryolları) HO ölçek model lokomotifin TCDD 45172 dönüşüm çalışmalarımızın sonuna gelmiş
bulunuyoruz.

Aşağıdaki fotoğraflarda TCDD modelimizin çeşitli açılardan görünümleri ile Roco FS modeli ile arasındaki farklarını yansıtan
görüntülerini izlenimlerinize sunuyorum.

« Son Düzenleme: Mayıs 03, 2017, 14:51:56 Gönderen: Okan »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: TCDD 45171-45220 Serisi S-160 Roco Model İncelemesi ve Modifiyesi
« Yanıtla #42 : Mayıs 02, 2017, 11:57:40 »
Hocam emeğinize sağlık....teşekkür ederiz

Tabii bu trecih meselesidir.......

Acaba bu işaretlediğim yerlerde bu resme uygun renklendirilseydi hatta kazan ön kapaktaki punto başları
Ben  açıkça düşünürdüm ''acaba modeli boğarmı'' birde burdan bakmak gerekir
Saygılarımla

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Mayıs 02, 2017, 13:50:16 »

Sevgili İhsan bey, merhaba.

S-160 FS modelin, TCDD ‘ye dönüşüm çalışması ile ilgili görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Birçok ülkede kullanılan S-160 gerçek lokomotifin yabancı bir demiryolu lokomotif modelinden TCDD modeline
dönüşümünde yaptığım çalışmalardaki aşamaları sizlere aktarıp, paylaşmaktan ben de çok mutlu oldum.

Kullanım dışı kalmış lokomotifler, sergilendikleri alanlarda izleyenler tarafından temiz ve güzel görülsünler diye elden
geçirilip, eksik parçaları tamamlanarak yeniden  boya işlemleri gerçekleştirilir.

Bunun en güzel örneği;i İstanbul Rahmi Koç Sanayi müzesinde sergilenen ve Sevgili Mahmut Zeytinoğlu Bey tarafından
müzeye kazandırılan Br 57 serisi TCDD 55022 plaketli lokomotiftir.

Ancak bazı sergilenen lokomotiflerde ne yazık ki boyama çalışmalarında lokomotifin orijinal  boya düzenine  bakılmadan
bilinçsizce fanteziye  kaçılır.

Çamlık Müze’de sergilenen S-160 TCDD 45172 plaketli lokomotif üzerinde yapılan boyama çalışmasında, , sizin değindiğiniz
tender ve  kazan kapağında yapılan renklendirmelerde, yaldız ve kırmızı renklerde esasında biraz abartıya kaçılmış.

Model üzerinde bu çalışmaları yansıtmak, belirttiğiniz gibi görüntüyü boğar, aslına da uygun olmadığı için pek güzel gözükmez.

Her zaman paylaşımlarda bulunmak dileği ile sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #44 : Mayıs 02, 2017, 18:33:23 »
Teoman bey elinize ve emeğinize sağlık, çok güzel oldu sabırlı , titiz çalışmalarınız ve paylaşımlarınız için teşekkürler.
Sevgiler, selamlar.

Metin TOKMEN

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Mayıs 02, 2017, 20:15:15 »
Sevgili hocam , bu lokomotif , yakında çıkacak ibaresi ile üretilmeden en az  4 sene Roco kataloğundan bana baktı ve ben her seferinde " öf çok sevimsiz bunu almayacağım " dedim durdum.

Sonra  Mahmut beyin evinde görünce beğendim , Roco gerçekten çok mükemmel işçilik yapmış.Alsam iyi olacak diye düşünmeye başlamıştım.

Senin yaptığını gördükten sonra alete hayran oldum , kesinlikle alacağım.

Tekrar eline sağlık.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı sedat nişancı

• Forum Üyesi
  • Yer: İZMİR
« Yanıtla #46 : Mayıs 03, 2017, 09:01:35 »
 Teoman Bey  harika oldu ellerinize sağlık. Selamlar, sevgiler.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Mayıs 03, 2017, 10:13:36 »
Teoman Bey, tekrar ellerinize ve emeklerinize sağlık.

Bilindiği üzere, Teoman Bey geçmiş yıllarda statik uçak modelleri ile de ilgilenmiş, F-16 Solo Türk ve TAI üretimi Hürkuş uçaklarının modellerini forumda yapım aşamaları ile paylaşmıştı.

Teoman Bey, 6-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen Türk Hava Kurumu'nun düzenlediği 1.Plastik Yarışması'na katılmış, "En İyi Türk Uçağı" kategorisinde Polis helikopterine dönüştürdüğü 1/32 ölçekli Cougar marka helikopteri  ile 2'ncilik ödülü almıştır. Bana göre 1'nciliği kıl payı kaçırmıştır.

Bizlerle yapım aşamaları ve tekniklerini kendisine saklamadan paylaştığı Roco firması üretimi İtalyan Demiryolları'na ait S-160 lokomotifinin TCDD 45171-45220 Serisi'ne dönüştürme çalışması ise yılların birikimi, tecrübesi, araştırması, kendine has tekniği ve titiz çalışmasının bir sonucudur.

Sevgi ve saygılarımla.

Alp

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Mayıs 03, 2017, 21:59:31 »

Sevgili dostlar,

Metin Bey, Kemal Bey, Sedat Bey, Alp Bey içtenlikle dile getirdiğiniz güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

Hep birlikte modeltrenciler formunda daha nice güzel paylaşımlara devam etmek dileği ile sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Mayıs 05, 2017, 02:27:47 »
Sevgili Teoman bey,

Ellerinize ve emeğinize sağlık demekle yetineceğim, zira böyle bir çalışmanın karşılığı olan övgü sözleri kelime dağarcığımda yok. Her zaman yanınızda, ve size yardıma hazır olduğumu bilmenizi isterim. İyiki varsınız.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Mayıs 05, 2017, 12:19:39 »

Sevgili Can Bey, gösterdiğiniz ilgiye, nazik sözlerinize ve modelin temin edilmesindeki katkılarınıza çok teşekkür ederim.

Siz de iyi ki varsınız.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

S-160 Roco HO ölçek modelin TCDD’ye dönüşümünde ikinci bir çalışmamız olacak. Bu kez aşağıdaki fotoğrafta görülen çok
eskimiş ve yıpranmış ancak halâ çalışır konumdaki bir görüntüye benzer bir şekilde modele yansıtmaya çalışacağım.

İkinci çalışacağım model TCDD 45181 plaketli S-160 olacak. Bu model ,sevgili  Mahmut Zeytinoğlu Bey’e ait bir modeldir.
Önce gerekli parçaların yerleri değiştirildikten sonra TCDD renklerine uygun konuma getirilip, üzerinde eskitme çalışmaları
yapılacak.

S-160 Roco modelin ikinci dönüşüm çalışmasında modelin görüntüsü aşağıdaki fotoğrafta yer alan çalışır konumda ancak çok
yıpranmış  bir görüntü vermeye çalışacağım.

Mahmut Bey ile yaptığımız görüşmelerde; Kazan üzerinde fotoğrafta görüldüğü gibi belli yerlere metal saçtan  yama yapılmış
olan parçaları da, modelin eskitmesine yansıtmayı  kararlaştırdık.

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Mayıs 08, 2017, 10:45:40 »
Teoman Bey,

Bir arkadaşımzın da dediği gibi sizin modifikasyon anlatımlarınız roman gibi bağımlılık yapıyor. Bırakamıyorum.
Ellerinize sağlık. Müthiş bir paylaşımdı. Çok tebrik ediyorum.

İzlerken de, doğrusunu söylemek gerekirse insan ikilemde kalıyor. Bir yanda 'İşte bunu yapmalıyım!' diyen bir ses. Hemen bu lokodan bir adet edineyim, başlayayım. Diğer yanda bunun ne kadar zorluklar içerdiğini söyleyen rakip ses. Dağıtıp toplayamama, boya bulaştırma, bozma endişesi. Bir de bana özgü 3 raya dönüşüm problemleri ;)

Herşey bir yana. Bu uğraşımızın en sevdiğim özelliklerinden biri de, hergün yeni bir şeyler öğrenmek. TCDD ve lokoları, model trencilik, modifikasyon teknikleri, hepsi müthiş keyifli.

Eskitmenizi de dört gözle bekliyor olacağım.   

Özcan Ertem

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Mayıs 08, 2017, 11:44:14 »

Özcan Bey, merhaba.

Çalışmalarımıza gösterdiğiniz ilgiye ve nazik düşüncelerinize çok teşekkürler.

Eskitme çalışmalarına bu akşam itibari ile başlıyor olacağım. Gelişmeleri sizlere aktarmaya çalışacağım.

Modeltrencilikte bir lokomotifi dağıtmak ve toplamak gerçekten risk taşıyan bir durumdur. Bu durum ile ilgili
endişelerinizde haklısınız.

Ancak! AC konusunda fazla endişelenmenize gerek yok. Roco yedek parça olarak AC için çözüm bulmuş ve
lokomotif altı elektrik alma pabucunu üretmiş.

Aşağıdaki linkte AC için yedek parça ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.görebilirsiniz. S-160 72158 kodlu modelin
yedek parça listesinde 4. Sayfa 11ve 12 parçalar AC uyumu için belirtilmiş.

11 ve 12 numaralı parçaların satın alma kod numaraları da 4. Sayfanın sonunda verilmiş bulunmaktadır.

AC pabuç: 86030 & Bağlantı alt parçası:140109

İyi çalışmalar dileklerimle sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Yedek parça listesini içeren Roco firmasının linki:
http://www.roco.cc/doc/ET/1/DE/72158_203596.pdf

Çevrimdışı Özcan

• Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Mayıs 09, 2017, 06:40:44 »
Teomn Bey,
AC bilgileri için teşekkür ederim. İşin kritik bölümlerinden biri kolaylaştı.

Resimdeki sevimli bebek size daha da neşe katmışa benziyor. Allah bağışlasın. Çok sevimli.

Selamlar saygılar,
Özcan

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Mayıs 09, 2017, 12:35:36 »

Özcan Bey, merhaba.

Roco S-160 DC modelin AC dönüşümü ile ilgili çözüme kavuşmanıza sevindim.

S-160 TCDD  modelinin modifiye çalışmasında bazı çekincelerinizi bir önceki mesajınızda belirtmiştiniz.

Buna dayalı olarak size ve diğer modeltrenci arkadaşlarımıza da benzer modifiye çalışmalarında hem biraz cesaret vermek
hem de modelin söküm parçalarında örnekleme olması bakımından aşağıdaki çalışmaları sizler ile paylaşmayı düşündüm.

Umarım yararlı olabilir.

Fotoğraftaki bebek benim torunum. Hafta sonu Cmt.ve Pazar günleri İstanbul’a oğlumu ziyarete gittim.  Torunum 7 Kasım
2016 doğumlu olup, 7 Mayıs 2017 tarihi itibari ile 6 aylık oldu.

Sizin de belirttiğiniz gibi ailemizin neşesi, hepimize kattı. Görüşleriniz için çok teşekkürler.

Şimdiden modeltrenci olmaya aday. En büyük hayalim modeltren sevdasını ona da aktarmak.

Saygıdeğer modeltrenciler,

İkinci yapacağımız Roco 1/87 ölçek S-160 modifiye çalışmasındaki modelimiz, TCDD 45181 plaketli buharlı makine olacaktır.

S-160 ‘ların TCDD çalıştığı son dönemlerdeki görüntüsünü yansıtılacak şekilde model bir hayli eskitilip, kirletilecektir.

TCDD 45181 plaketli S-160’ın faal olduğu  dönemlerdeki görüntüsünü yansıtan bir fotoğraf.

Yapacağımız çalışma, lokomotifin bu görüntüsünden daha fazla yıpranmış bir görüntü verecek şekilde olacaktır.

Modelimizi öncelikle güvenli olacak şekilde bir kutu içine alıyoruz. Buradaki amacımız söküm çalışmalarında her hangi bir
parçanın kaybolmasını önlemektir.

Tenderi kazan ve markizin olduğu bölümden ayırarak söküm çalışmalarımıza başlıyoruz. Kutunun içinde beyaz bir zemin
olmasına dikkat ediyoruz. Kutumuz eğer beyaz değil ise benim yaptığım gibi beyaz kağıt yapıştırarak böyle bir zemin
hazırlıyoruz.

Model siyah olduğundan dolayı parçaların rahat görülebilmesinde beyaz zeminin olmasında çok yarar vardır.

Tenderin bir bölümünü söktükten sonra kazan kapağını ele alıp buradaki parçaları söküyoruz. Kutu içinde yine ayrı bir küçük
kaba vida ve modelin küçük parçalarını koyuyoruz.

Söküm çalışmamız ilerledikçe parçaları ayrı ayrı bölümlere göre tasarlanmış ayrı bir parça saklama kutusuna alıyoruz.

Bu şekilde parçaları ayrı bölümlere alarak, boyama ve eskitme çalışmaları tamamlandığında, modeli tekrar toplamaya
başlamış oluruz.

Bazı parçalar çok hassastır örneğin modeldeki ön far aydınlatılmasında kullanılan led lamba düzeneğinde olduğu gibi!.

Ön farın led aydınlatma düzeneğini yerinden çıkarmak için önce cımbızımızın ucunu maskeleme bantı ile sarıyoruz.

Led lambanın soket uçları metal olması ve bu parçanın yerinden çıkarılmasında metal cımbızın kullanılmasında iki metalin
bir birine sürtünmeden dolayı led lamba soketine zarar vermemesi için bu önlemi alıyoruz.

Led lambayı yerinden dikkatli bir şekilde alıyoruz. Bu parçayı ayrı bir saklama kabı olan plastik kapaklı foto film kutusunda
koruma altına alıyoruz.

Söküm çalışmalarımızda parçaların konumuna göre çeşitli araçlar kullanıyoruz. Tamponların bulunduğu bölümü küçük noktacık
halinde yapılmış plastik bağlantı yuvalarından kürdanın ucu ile iteleyip, çıkarıyoruz.

Kazan üstü ve tamponların olduğu bölümü söküp, gövdeden ayırıyoruz. Kazan üstü buhar ve kum kutusunun olduğu kısmı
çıkarıyoruz.

Bu parçanın altında kazanın içinde yer alan ve  kazana vida ile  bağlı markiz kontrol paneli ve aydınlatma düzeneğinin
bulunduğu aynı zamanda ağırlığı da sağlayan kurşun metal döküm parça bulunmaktadır. Bu parçayı da yerinden söküp alıyoruz.

Kazanın sağında ve solunda bulunan yürüme panelleri ile bunların altında bulunan boruları takıl yerlerinden küçük tornavida
yardımı ile ileri doğru ittirerek çıkarıyoruz.

Geldiğimiz nokta lokomotif modelinin kazan ve markiz bölümünde söktüğümüz parçaların bütününü görüp eksiklik olup
olmadığını kontrol ediyoruz.

Tüm söktüğümüz parçaları ayrı bölümler halinde kapaklı malzeme kutusunda toplayıp, gerekli boya ve parça tadilatlarına geçiş
için hazırlığımızı bu şekilde ilk etapta tamamlıyoruz.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Mayıs 10, 2017, 00:56:45 »

TCDD 45181 modifiye çalışmasına devam ediyoruz.

TCDD buharlı makinelerindeki özelliği yine bu çalışmamızda yansıtacağız. Kazan altı şasi tamamen siyah boya ile
boyanacağından şaside söküm çalışmasına giriştik.

Burada tereddüt yaşamama rağmen bir cesaret göstererek, biyel ve tekerlek bağlantılarını şasiden çıkarmaya yöneldim.

TCDD 45172 modelinde tekerlek arkalarından şasi boyanmasında çok zorlanmıştım. Buradaki boyama çalışmasının daha
kolay ve verimli bir şekilde yapılabilmesi için şasinin özgür olması gerekliliğine inandım.

Şasiyi tekerleklerden ayırarak boyamaya hazır konuma getirdim. İşimiz bu şekilde boyamada oldukça kolaylaşacaktır.

Tekerlekler arkasından şasiyi zorlanarak fırça ile boyamaktansa, şasiyi ele alıp sprey siyah boya ile boyamak, çok daha
kolay ve hızlı bir şekilde sonuca gitmek bakımından daha uygun olmaktadır.

Şasiyi kısa sürede tüm yerlerini siyaha boyayıp, kiremit renginden kurtardık. TCDD renklerine uygun siyah renkli şasimiz,
fotoğrafta görüldüğü gibi boyası yeni atılmış iken parlak görülmesine karşın kurudukça mat bir görünüme kavuşacaktır.

Şasi çalışmamızdan sonra markiz ve tenderdeki ‘’FS’’ İtalyan Devlet Demiryolları beyaz renkli gövde numaraları ve servis
yazılarını makine yağı ve ince zımpara kullanarak çıkardıktan sonra ince bir kat siyah sprey boya ile boyadık.

Şasiden ayırdığımız, tekerlekler ve biyellerin oluşturduğu yürüyen aksamı, koruma altına almayı ihmal etmiyoruz.

Çalışmamız devam edecektir.

« Son Düzenleme: Mayıs 10, 2017, 01:11:52 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Mayıs 11, 2017, 01:01:40 »

Modelimizde aşırı bir şekilde yıpranmış ve metal yorgunluğu oluşmuş bir görüntü vermek üzere çalışmamızı bu duruma göre
yönlendiriyoruz.

Fotoğrafta görülen TCDD 45175’in yıpranmış gövdesini örnek alamaya çalışacağız. Burada dikkatimizi çeken bir başka özellik,
kazan üzerinde çürümüş yüzeylerin üzerine kesilip, perçinlenmiş saç levha parçaların oluşudur.

Bu görüntüye benzer bir çalışmayı modelimiz üzerinde uygulamaya çalışacağız.

Kazan üzerinde yapacağımız çalışmalarda istediğimiz sonuca ulaşabilmemiz için tüm ayrıntılı aksesuarları kazan gövdesinden
söküyoruz.

Roco firmasının en önemli özelliklerinden biri; ürettiği model buharlı lokomotiflerin üzerinde çok fazla detaya yer vermesi ve
buna bağlı olarak detay parçaların fazlalığıdır.

Modeli söktükçe söküyoruz. Ayırdığımız parçaları koruma altına almayı ihmal etmiyoruz.

Evergreen plastik levhaların en ince olanından 0.20 mm kalınlığındaki plakadan belli ölçülerde parçalar keserek gövde üzerine
yapıştırıyoruz.

Kazanın sağına ve soluna yapıştırdığımız yama niteliğindeki  parçaların kenarlarına pergel ucu ile detay açıp, gerçeğindeki
gibi perçin görüntüsünü vermeye çalışıyoruz.

Kuru pasteli toz haline getirip, fırça ile plastik parçaların üzerine pas rengine uygun renkleri sürüyoruz. Buradaki amacımız
perçinlerin izlerini daha belirgin bir görüntüye getirmektir.

Kazanın dış gövdesi üzerine uyguladığımız yama görüntüsünü, eskimiş ve yıpranmış görüntüye dönüştürmek üzere geçici
olarak kuru toz pastel ile renklendiriyoruz.

Yağlı boya yıkama ve tuzlama yöntemi ile pas görüntülerini vermek üzere kazan üzerinde ve tekrar bir çalışma yapacağız.

Yamalı olan diğer yüzeyinde de aynı işlemi yaparak kontrol amaçlı yama parçalarının kazan gövdesi üzerindeki görünümlerini
inceliyoruz.

Çevrimdışı glyond

• Önder Sönmez
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #57 : Mayıs 11, 2017, 11:19:35 »
Teoman hocam,

Yine müthiş bir emek ve göz nuru diyeceğim. Sn Derya FERENDECİ'nin dediği gibi  " her şey kutudan çıkmaz "  cümlesini nerede ise bu konuda hayata en iyi uygulayanlardan biri oldunuz. Hele üzerinde çalıştığınız son aşama da coşacağız gibi geliyor.

Fındık içini de Allah bağışlasın ....

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #58 : Mayıs 11, 2017, 14:21:57 »

Önder Bey, merhaba.

Konumuzla ilgili nazik düşüncelerinize çok teşekkür ederim.

Geleceğin modeltrencisi Torunum için iyi dileklerinize sonsuz şükranlarımı sunarım.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #59 : Mayıs 11, 2017, 18:12:26 »
Hocam maaşallah torununz çok şeker neşe ve sağlık içinde uzun ömürler dilerim