Gönderen Konu: Yeni loksound lar ne zaman gelecek?  (Okunma sayısı 8339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Yeni loksound lar ne zaman gelecek?
« : Mayıs 26, 2008, 12:52:18 »
Merhabalar....

Son zamanlarda MRC ninde ortaya çıkmasıyla pabucu nerdeyse dama atılan,ancak ben gibi bazı kitleninde beklediği ve prosesinde bayii olduğu ESU dan hiç ses-seda yok.Elimdeki malzemeler/format gereği ESU düşünmeme rağmen son zamanlarda sanırım fiyatı nedeniyle birçok arkadaşın MRC ye doğru kayması herhalde Harun abiyi ESU yu rafa kaldırmaya doğru yönlendirdi.Her ne kadar son zamanlarda digital kumanda,princ plaket gibi benzer konularda forum üyeleri ben gibi çeşitli nedenlerden dolayı sessiz kaldığı için gerçek arz/talep belli tespit edilemese de benim arkadaşlardan ricam ESU düşünen varsa belirtsin.En azından siparişlerimiz toplanabilirse Harun abide ona göre bize yardımcı olmaya çalışır diye düşünüyorum.

Selamlar

Jimmy Cem
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Yeni loksound lar ne zaman gelecek?
« Yanıtla #1 : Mayıs 26, 2008, 13:54:26 »
Cem kardeşim , bence bir müddet hepimiz MRC ile idare edelim.
En az 6 dizel'e , 4 buharlıya ve 2 adet elektrikliye takıp kullanma imkanı var .( ses farklılıklar nedeni ile )
Biz Bunlarla oynarken biraz daha vakit geçer ( 1 yıl kadar ) ve ESU loksound kardeşimiz anormal fiyatlarını biraz düzeltir ve bizler de Harun' a getirtir ve alırız.
ESU gerçekten çok aşırı pahalı ,bence makul fiyatlı  MRC ile biraz devam etmeliyiz.Selamlar........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 26, 2008, 13:59:47 »
Abi iyi söylüyorsunda ben tereddütteyim.Ben biliyorsun genelde Roco,Trix gibi markalarla uğraşıyorum Türk lokosu yapmak için.Bachmann v.b. ile işim olmuyor.Elimde bildiğin üzere bir Trix var ve sene içerisinde almayı düşündüğüm Fleischmann da var.Bunlar bana problem çıkartacak gibi geliyor.En basid örneği.Liliputum ve Rocom Hornby kumanda ile çalışıyor ama Trix çalışmıyor.Gerçi peşin hükümlü olmak doğru değil ama göz göre göre de probleme çanak tutmanın anlamı yok.Ne dersin?

Selamlar...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 26, 2008, 15:17:23 »
Cem kardeşim, problem ne yazık ki Trix te .Diğer tüm markaların herşeyi birbirine uyuyor ve sorunsuz çalışıyor.
Trixleri analog alırsan yine herşeyini uydurabilirsin.
Öperim yanaklarından..........
Umarım sağlığın iyidir........
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 26, 2008, 16:03:38 »
Sağol Kemal abim..

Dökülüyorum.Ama bu hafta biraz olsun toparlanmış olmayı ümit ediyorum.Evet haklısın.Trix ve Fleischmann tekelci zihniyete sahip problem aslına bakarsan onlardan çıkıyor.Ama ne derece başarılı oluruz bilemiyorum.Loko analog.Ama daha önce uydurulamadığına şahit oldum.Bakalım.Zaman gösterecek neyin ne olacağını...

Selamlar...

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Mayıs 26, 2008, 20:15:34 »
Jimmy selam, geçmiş olsun.

Trix konusunda bendeki bilgi farklı, Hornby Select ile bizim kulupteki kurguda bir buharlı Trix lokomotif modelini denemiştik, lokomotif çılgınca hareketler yapmıştı. Hatta o gün eski kurgu vardı, uçmasın diye herkes bir köşeyi tutmuştuk. O zaman elimizdeki bilgilere göre Trix içindeki decoderda sorun olabileceği düşüncesindeydik, sonrasında ise Harun Hornby Elite ile deneme yaptı ve sorunsuz olduğunu görmüştü. http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2087.0 ve http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=1851.0

Herhalde başlangıç düzeyi olan Hornby Select kumanda ile Trix içindeki dekoderin bir uyum sorunu var. Ben kendi denemelerimde Hornby Select ile ESU ve Uhlenbrock decoderı kumanda etmiştim ama Trix şansım olmadı. Select kumandanın geldiği aylarda sanırım Ocak, Şubat 2007 idi, eski üyelerimizden Erkut Baykal'ın ESU dekoderli Roco buharlı lokomotifimizi de kulup deki kurguda denemiştik ve sorunsuz kumanda edebilmiştik, daha sonra ben de Mart 2007'de aldığım Roco buharlı lokomotifimi, ses ve buhar çıkartarak Select ile kumanda etmiştim kulupte.

Hornby Elite ise 1.2 Firmware seviyesiyle NMRA sertifikalı. Bu ne demek ? Bu tip elektronik aletler üzerindeki yazılımla çalışıyor, bunlara firmware deniliyor. Zaman geçtikçe bulunan hatalar düzeltilip yeni yazılım seviyeleri(firmware upgrade) çıkıyor. Elite kumanda ben aldığımda 1.0 seviye yazılım yüklü idi, Hornby sitesinde 1.1 çıkmıştı, yükledim, sonra 1.2 çıktı yükledim. Hornby 1.2 seviyesinde NMRA sertifikasyonu almış. Daha sonra 1.3 seviyesi çıktı, henüz 1.3 için NMRA sertifikasyonu yok. Ancak dediğim gibi bunlar yazılım konusu, genelde bir sonraki versiyon geriye doğru desteklenebilirlik ilkesiyle bir önceki versiyonun özelliklerini barındıyor. Yok ben illa sertifikalı çalışacam diyorsanız 1.2 yüklüyorsunuz. NMRA Bu sertifikalarını onlar Warrant diyor http://www.nmra.org/standards/candi/warrants.html adresinde listeliyor.

Bizim soruna gelirsek, anlaşılan iki ürün arasında(Select/Elite) fark var ve Select'in en azından Trix ile görülen uyum sorununu Elite yaşatmıyor. Gündemde yeni olan MRC Prodigy kumandalar ile Trix ne durumda konusu ise şu an belirsiz. Bu arada bizim http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=2371.0 tabloyu da artık güncelleme zamanı gelmiş.

Bu arada eğer merak ederseniz, yurtdışında bu konularda çok daha detaylı tartışmalar yürütülüyor. Fransa ve İsviçre'de yaşadıklarını belirten iki İngiliz'in kurduğu www.modelrail.com forum(ve portalinde) Hornby Elite ile ilgili bilgileri de içeren DCC kumanda değerlendirmelerini http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=2399 linkinde bulabilirsiniz. Bu arada Hornby için iyi eleştiriler de mevcut bunlardan bir örneğini de http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=5110 başlığında Richard Jonhson tarafından yazılanlarda bulabilirsiniz.

Benim kişisel deneyimim ise(her ne kadar kurgum olmasa da denediklerimle) kendi beklentilerime göre olumlu. Kumandadaki bir kaç bug için Şubat ayından bu yana yazışıyorum, bu arada iki firmware seviyesi geçti ve her defasında benim iletmediklerim de dahil sorunların çözümlendiğini gözlemledim, sürekli yazıştığım bir kişi, bu konuya gerçekten önem verdiklerini iletti, deneyip paylaşıyoruz, başka ne yapabilir ki bir ticari firma, müşterisini dinler, yapması gerekeni yapar.

Ama en çok golü dekoderlardan yiyorlar, kırmızı noktalılardan sonra(bu kırmızı işi hep sorun ;) )sarı noktalılarına geçtiler, CVV okuyup yazmada sanırım halen devam eden bazı sorunları var aşmaya çalışıyorlar. CVVler konusunda detay programlamaya ihtiyaç duymuyorsanız, yani DCC'de başlangıç düzeyindeyseniz sizi fazla etkilemeyecektir. Ya okuyan da şimdi bu adam Hornby'ci diyecek, elimdeki kumanda ile yaşadığım deneyimleri paylaşıyorum, tıpkı bir İngiliz forumunda olduğu gibi, sadece benimkiler biraz daha basit düzeyde. Bu arada bu forumda R8215 için çokça eleştiri de mevcut, ne eleştiriyi ne de içeriğini inkar etmek mümkün değil ama http://www.nmra.org/standards/candi/warrants.html adresindeki ilk satır da bu decodera ait. Bakın birisi ne demiş http://www.modelrailforum.com/forums/index.php?showtopic=5351&st=15 Belki hala çözülmemiş sorunları vardır, tabii ki deneyip paylaşanlar haklıdır, ama dediğim gibi denemek gerekli, denediğini paylaşabilirsin.

Diğer taraftan şu veya bu kurumun sertifikasyonu bence sadece belirli düzeyde kaliteyi yeter şart olarak baştan sağlamayı hedefler, ülkemizde nedense bunlar sanki çıta gibi. Yani bir şirketin ISO bilmemne sertifikası alması sadece o seviyede hizmeti verdiğini/mal ürettiğini söyler, iyisini kötüsünü anlatmaz, sizin %70 bile memnun kalacağınızı garanti edemez. Elbette sertifikaların ve sertifikasyon kurumlarının önemi yüksektir, onlar olmasa üreticilerin serbestliklerini frenlemek zor olur, çizgiyi tutturmak neredeyse imkansız olur. Ancak sırf sertifikası var, şusu böyle adı böye diye tercih yapmak hatalı olur, her zaman ihtiyaçlar doğrultusunda ve geleceği düşünerek karar vermek gerekir. Tabii bazı üreticiler ise standartları kendileri belirler, asıl çizgiyi ileri taşıyan onlardır. Yanılıyorsam eminim daha doğrusunu bilen gösterecektir, öğrenmekten de zevk duyarım, verdiğim NMRA sayfasında ESU'nun muhteşem ötesi EcOS kumandasının NMRA Warrant'ını bulamadım, Loksound'un da ? bu neyi gösterir ? ESU'nun bu tip sertifikasyonlara gerek duymadığını bizim bile ESU şöyledir dediğimize göre iyi bir ürün yaptığını, ürününün iyi olduğunu müşterilerinin söylediğinden başka hiç bir şeyi.

Son olarak neden Elite aldığımı da söyleyerek bu Hornby işini kapatayım, daha önce elimde uzaktan kumandalı Piko Digi1 vardı, bir hızlı trenin içine ESU Loksound taktık ve raylarda giderken Digi1 kendini kaybetmeye başladı, sonrasında uzaktan kumandadan vazgeçtim ama çift kadranlı Elite aldığım dönem için ve benim ihtiyaçlarım doğrultusunda iyi bir seçenek olmuştu.

Tabii bunların bir güzel tarafı, Türkiye'de yerleşik, resmi olarak satış yapan, vergisini veren dükkanlardan alınmış olmaları, kullanım hatası olmayan bozukluk mu var, değiştirme hakkınız her zaman var, zaten deneyerek alma şansınız her zaman elinizde. Evet reklamlarımızı da yapalım, tabii ki bunda da bir gariplik yok, hani eskiden bir söz vardı, şikayetinizi bize memnuniyetinizi herkese diye. Eğer var ise ayıplı bir malı değiştirebilmek, tüketicilerin elinde olan çok ciddi bir hak, bunu unutmamak gerekli.

Trix'e dönersek, Kemal ağabey, her ne kadar Select-Roco ESU ile sorun görmemiş olsak da bu Select-Trix'de sorununu Trix'e yüklemek bence doğru değil. Trix de tüm markaların uyumuna katılmayı kendisine hedef yapmış, en azından ABD pazarına girmek için bile olsa. Neyse modelcilerin satış ve pazarlama teknikleri benim ilgi alanımın dışında, satıcı olanlar tartışabilir veya çok daha iyi açıklayabilir. Bana kalırsa Trix, DC/2Ray sistemde iyi, güzel bir alternatif. Her ne kadar marklinist (illegal bir şey değil yahu Marklin ist) bir firma olarak nitelendirilebilir olsa da espri bir yana sunduğu seçenekler güzel. Zaten Marklin ( Maerklin ) de lokomotif dışında neredeyse tüm diğer vagonlar için DC/2R tekerleklerini de kendi veriyor, şimdi yine marrka işine girmeyelim, güzele, güzel demek yeterli.

Benim beklediğim 22184 ( http://www.trixshop.de/index.php?sid=fb571d3bb1fe633c6feadf81f0e849d4&cl=details&anid=T22184&searchparam=22184&&searchgauge=&searchgroup=&searchsubgroup=&searchfeatures=&searchseries=&searchcrossselling= ) için ise DCC/SX sembolünü kullanmışlar, her nedense bu sembolün açıklaması hiç bir web sayfalarında/sembol açıklamalarının bulunduğu sayfada bulunmuyor, belki ziyaretçilerimizden bir bilen vardır, paylaşır, ancak kataloga göre her iki modu da desteklediğini belirtiyor.

Bu arada Jimmy, ESU ile ilgili görüşlerine katılmıyorum diyemem, ama MRC Sounderlarındaki esneklik ve kolaylık da inkar edilemez.

Uzun olmuş biraz yaz yaz, sıkılmadan okudunuz umarım, demişsin ki yeni loksoundlar ne zaman gelecek, eski gelenlerin hepsi istekte bulunanlar tarafından alındı ve tükendi mi ? Böyleyse gerçekten almaya niyetliler olarak sipariş oluştururuz, gelebilir sonrasında.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Mayıs 26, 2008, 22:18:43 »
Merhaba,

Okan'a katılıyorum. Hornby distribütörü olarak da şunu söyleyebilirim.

Select kumanda giriş seviyesinde bir kumanda. Genel anlamda NMRA uyumlu ama onaylı değil. Ama buna rağmen Trix dışında denediğimiz her markayla sorunsuz çalıştı.

Trix ve Hornby Select arasındaki uyumsuzluk sorunu Trix'ten değil Hornby Select'ten kaynaklanıyor. Okan'ın dediği gibi.

Digital dünya çok seçenekli ve yeni. Hiç bir firma yok ki her sene yeni bir ürün çıkartmasın veya aynı ürünü upgrade etmesin.

Ayrıca NMRA onayı konusuna da çok takılmayın. Bir sürü firma bu onayı almak için uğraşmıyor bile.

Siz ne yapmak istediğiniz ve kumandanızın neler yapabileceğine bakın. Bu konuda da Okan doğru ve tarafsız adrestir.

Bu arada Okancım sen nasıl Trix beklersin? Bu nasıl bir ihanet. Yıkıldım mahvoldum. Neyse aldığın Zornby'lere sayıyorum.
(aman yeni gelenler yanlış anlayıp ciddiye almasın, şakalaşıyoruz)

Selamlar,

Harun

Harun

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 27, 2008, 02:38:15 »
Okan cım çok teşekkür ederim....

Biliyorsun ben mekanikim.Benim gibi elektrik ile ilişkisi lamba şalterini açıp/kapamaktan öteye gidemeyen birisi sende hak verirsinki bu mesajın altında ezilir  ;D  Ama yine de inanki sıkılmadan okudum.Sağol varol.Madem konu bu kadar uzadı öncelikle şunu belirteyim.Hornby kumanda falan düşünmüyorum.Benim bu olayı örnek vermeme sebep daha önce bahsettiğimiz bu Hornby kumanda-Trix loko uyumsuzluğunun bir benzerini MRC kumanda ile yaşamamak.Her ne kadar peşin hükümlü olmak doğru değilsede bana yaşamam son derece olası gibi geliyor.Ha kumanda olarak ne düşünüyorsun diye soracak olursan gönlümden tabii ki ECOS geçiyor.Ancak şu aşamada bana lüx kaçacak gibi görünyor.Dolayısıyla Trix mobile station veya Roco MultiMaus gibi alternatifler daha cazip görünüyor.(Ama muhtemelen Roco dan yana yapacam seçimimi).Pekii ya decoderlar?Zaten buharlıdan vız vız ses çıkması sevmediğim birşey.Dolayısıyla sesli decoder düşünüyorum.Üstelik (Tarık anlatmıştı bana kendiside teyid edebilir) Viyana da bugün Roco decoderı arasan bulamazsın.Çünkü herkes ESU kullanıyor.Tabii ESU yu istememdeki bir sebepte Türk lokolarının sesini kaydetme imkanı olabilmesi.Ha neden böyle bir konu açtım?Çünkü prosesteki sesli decoderlar tamamen tükenmiş.Şimdi düşünyorum.Farz edelimki ben Harun abiyi tanımadım o da beni.Forumdan klüptende haberim yok.Ama canım ESU istedi.Yazsam adamlara desem ben ESU istiyorum adamlar bana ne diyecek?Benim orda bayiim var.E iyi ama bayii napıyor?  ;D  Yani toplasak şunları iyi olur değil mi?  ;)

Selamlar

Jimmy Cem