Gönderen Konu: Altyapı yapım aşamaları...  (Okunma sayısı 17904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Altyapı yapım aşamaları...
« : Ağustos 30, 2007, 15:01:39 »
Strafor zemin plana uygun biçimde kesilerek yapıştırıldı. Toplam dört blokdan oluşuyor. Raylar yerde monte edilerek plan zemine çizildi. Bu mantar trackbedlerin plana uygun biçimde yapıştırılabilmesi için zorunlu. Daha sonra rayların tam orta noktalarından geçen çizgiler oluşturuldu.... Bu aşamaya ilişkin birkaç foto ekte...

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Altyapı yapım aşamaları...
« Yanıtla #1 : Ağustos 30, 2007, 15:09:58 »
Zemin gerekli miktarda ayak ilave edilerek masa haline getirildi...(not, deneyim sonucu strafor zeminle çalışmanız önerilmez, hanımdan hala fırça yemekteyim). Daha önce rayların tam ortalarından geçecek şekilde çizilen çizgilere göre trackbed'lerin yapıştırılmasına başlandı. Yapıştırma için woodland'in foam tack glue isimli adhesive'i önerilir. Hem çabuk kuruyor hem de çok iyi yapıştırıyor. Bu aşamaya ilişkin birkaç fotoda ekte....

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 30, 2007, 15:14:17 »
Nihayet raylarını döşenmesine sıra geldi....

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 30, 2007, 15:18:14 »
Eğimli köprü inşa edildi... Güzel olmadı farkındayım. Daha sonraki üstyapı aşamasında bu köprüyü woodland'in incline ve riser'ları ile tepe haline getireceğim....

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2007, 15:25:49 »
sevgili hobidaş dostum ilyas bey,
öncelik ile kolay gelsin.. öyle yada böyle bir şekilde başlamış olmak bile önemli..
strafor konusunu hatırlar iseniz size başlarda hatırlatmış idim.. ayrıca bir önlem daha almanız gerekmekte kırılmalara karşı neticede en uzak bir olay strafor kırılmasına yada hasar görmesine neden olacaktır. birde sanırım siz sıkıştırılmış strafor değilde sanki normal strafor kullanmışsınız biraz da onun etkisi olmalı hanımefendiden yenilen fırçaların sebebi.. ben nacizane size en kısa sürede hiç değil ise yan kenarları ve ayakların geldiği tabanları çok ince kontra ile kaplayın derim..
maliyetininde çok tutacağı kanaatinde değilim.. fotografları şöyle bir incelediğimde kurgu/diaroma alanınızın hiçte fena olmadığını görmekteyim. tekraren çalışmalarınızda başarılar dilerim..
şimdiden emeğinize ellerinize sağlık.. gelişmelere ait fotoğraflarıda beklemekteyiz.
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 30, 2007, 15:26:29 »
Ve ilk loko raya konularak elektrik verildi... ama o da ne loko 2cm gittikten sonra zınk dedi ve durdu... Hemen "eee niye yürümüyor bu lokomotif" diyerek model trenci üstadlardan yardım istendi. Harun Bey'in yardımlarıyla planda iki yerde kısa devre olduğu anlaşıldı. (Deneyim: demekki planın hatalı olup olmadığı önceden iyice test edilmeli, testten sonra da planda değişiklik yapılmamalıymış, öğrendim). Hemen bir revizyonla kısa devreler kaldırıldı. Tabi zorunlu olarak boşa çıkan hatların bir şeklide değerlendirilmesi için ilave trackbed'ler döşendi...  

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 30, 2007, 15:35:38 »
Veee lokolar dönüyor (fotodan pek anlaşılmıyor ama çok da iyi gidiyorlar inanın)... Hemen rayların sabitlenmesi aşamasına geçildi. Bu arada görüldü ki plaktornanın ve arkasındaki loko shed'in de inşa edilmesi bir zorunluluk....

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ağustos 30, 2007, 15:42:03 »
Sıra balast işine geldi bir örneği aşağıda görüşlerinize sunuyorum. Denemek amacıyla yapıldı... rengi uygun mudur? Döşenmesi uygun mudur? Bir de üstadlara soru: Bu balastlar yapışmıyor, dağılıyor. Woodland'in scenic cement'ini kullandım ve instructions'da yazılanları harfiyen yerine getirdim. Önce deterjanlı su sprayer ile ıslattım, sonra da damla damla cement'i döktüm. Kuruması için baya uzun bir süre bekledim ama elle yokladığımda dağılıyorlar... Sizce ne yapmalıyım?

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Ağustos 30, 2007, 15:46:20 »
sevgili ilyas bey,
öncelik ile raylarınızı paslandırmanızı önerecegim. bunun çok mükemmel örnekleri
derya ferendeci beyin kurgu/diaroma yapımlarında var..
öncelik ile raylara paslandırma ve eskitme efektleri vermeniz tavsiye olunur.
balast rengi bence gayet iyi ancak bir miktarda koyu renkler karısmıs olsa daha da iyi olur sanki..
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

SERHATPA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Ağustos 30, 2007, 15:48:02 »

İlyas Bey,

Hayırlı olsun, çalışmalarınızı gururla sergiler hale getirmişsiniz.Tebrikler.

İşin en zor kısmı bana göre kurgunun ana hatlarını oluşturmak ve de bunun teknik ( bağlantılar, aydınlatmalar) alt yapısı, sonrası ise keyif verici düzenlemeler.

Serhat Papila

Not : Büyük diaromalarda kısa devrelerin nedenlerinden ilk sırada armut hat dediğimiz tek hattan makasla ayrılıp tekrar aynı hatta gelen kurgu biçimidir. raylardaki - ve + kutupların ters yönlenmesi.
Sağolsunlar forumdaki dostlarımız bu konuda çok yazdılar ve de uyardılar.ama buna dikkat edin diye.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ağustos 30, 2007, 15:59:04 »
Bundan sonraki aşamada balast işini, digital sistemin kurulmasını ve elektrifikasyon işini hedeflemekteyim.

Sevgili Nedim Bey, bu sefer inat yüzünden straforla çalıştım ama anladım ki iyi bir tercih değil. Dedeiğniz gibi yanda açık kalan yerleri kaplama malzemesi ile kapatacağım ve o çirkin görüntüyü yok etmeye çalışacağım. Aslında kullandığım strafor en yüksek densitede ama sonuçta strafor işte... Kırılmaması için ek yerlerinde destekler var... Umarım böyle birşey başıma gelmez...

Balastlar konusunda ise fotoları cep tel ile çektiğim için pek net çıkmamış ama aslında aralarda koyu renkli (koyu gri-Woodland Coarse Gray-B89) balast var görülmüyor. İlginiz iin teşekkürler ediyorum...

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 30, 2007, 16:08:24 »
ilyas abi hayırlı olsun hızlı bir başlangıç çokda güzel.
ama bir tavsiyem bizim için bir fotoraf makinesi almanız. biz detaylarıda görmek istiyoruz  :D
bu guzel çalışmanın detylarını kaçırmayalım.

enver

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ağustos 30, 2007, 16:14:16 »
Sevgili Haldun Bey ve Enver, bunları ceptelle çektim bluetooth ile aktarmak kolay oluyor diye, şu anda bağlantım dial-up ile ve çok yavaş, makinanın çektiği fotolar ise baya büyük upload etmek çok uzun sürüyor. Detay fotolar da var... ben de Amerikalı'yı kutusundan çıkarttım, hep Harun Bey hava atacak değil ya... ADSL kullandığım eve geçtiğimde bunları da paylaşacağım. İlgileriniz ve önerileriniz için çok çok teşekkürler...İlyas

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : Ağustos 30, 2007, 17:49:50 »
sevgili ilyas bey,
gel yol yakın iken.. daha işin başındasınız çünkü... şu kurgu/diaroma altına 8 mm kontra kestir..
üzerine straforları yapıştır. üstad muhakki sıkıntı yaşarsın emeklerin heba olmasın diye söylerim..
hiç degil ise alt koruyucu bir tabaka oluşturmuş olursunuz.. hatta plaka halınde alıp kontraplak siz bile kesebilirsiniz hemde kıl destere ile olmadı hemen adres gönderin size el dekopaj göndereyim.
işiniz bitince geri yollarsınız.. ben yinede son bir teklif yapayım dedim..
saygı ve sevgilerimle.
nedim kuş..

jedi

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Ağustos 30, 2007, 23:42:11 »
İlyas abi hayırlı olsun...

Nedim abi'ye katılıyorum. ben de sıkıştırılmış izolasyon stroforu ile başlamıştım... başlangıçta gerçekten dayanıklı görünüyordu, fakat üzerine malzemeler geldikçe problem oluyor ve esnemeye başlıyor... başlangıçta üzerinde bu kadar ağırlık olacağını düşünemiyor insan...

kolay gelsin,
Melih.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #15 : Ağustos 30, 2007, 23:54:03 »
yaw cocuklar,
zaten ben de ust yapı olarak kullandı sanmıştım..
yoksa altına,kontra sunta,vs gerçek tutucu bir platform lazım.
böyle bir kurgu ayaklar üstünde durmaz aslaa...
başından beri nedimin ikazlarını izledim amma.. şimdi sesim cıktı..
nedim dogru söyledi.. ilerde (değil hatta çok yakında heba olmasın )bunca emekler...

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ağustos 31, 2007, 00:32:09 »
sevgili ilyas bey,
isteriseniz kabloları gizlemek üzere strafor üzerinde kanal açma işinde
size büyük kolaylık sağlayacak strafor kesme ve kanal açma makinasınıda
gönderebilirim.. bilgilerinize arz..
saygı ve sevgilerimle..
nedim kuş..

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Ağustos 31, 2007, 23:24:44 »
Değerli dostlar, öğütlerinize kulak vereceğim... Sevgili Nedim Bey, yarın mobilyacı arkadaşıma gidip 8 mm'lik kontra (herhalde bu kontraplak anlamına geliyor) kestireceğim. Strafor kesmek için elektrikli bir alet vardı forumda gördüm, sanıyorum bundan söz ediyorsunuz. Ah benim o alete esas straforları keserken çok ihtiyacım oldu ama bulamadım... Nedim Bey, ben elektrik kablolarını alttan geçiriyorum ve elimde Harun Bey'in klasik hobi drill ürünü var gayet de güzel iş görüyor şimdilik. Nazik teklifiniz için teşekkürler, ihtiyaç duyduğumda biliniz ki ilk müracaat edeceğim kişi sizsiniz. Bu arada, daha önce de belirttiğim gibi, eğer decoderleri takma konusunu beceremezsem, lokoları kaptığım gibi yanınızdayım.... İlgi gösteren tüm arkadaşlara sonsuz teşekkürler... Gelişmeleri fotoğraflamaya devam edeceğim... Sevgi ve Saygılarımla... İlyas Şıklar

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ağustos 31, 2007, 23:53:46 »
SEVGİLİ İLYAS BEY,
KEŞKE STAFOR KESME KONUSUNDA BİR BAŞLIK ATSA İDİNİZ..
ÇOK BASİT BİR ŞEKİLDE KENDİNİZİNDE YAPABİLECEÐİ BİR STAFOR KESME ALETİ MÜMKÜN İDİ.
BUNU YILLAR ÖNCE YAKLASIK 14-15 YAŞLARINDA YAZ AYLARINDA FUARLARDA STAND YAPIM İŞLERİNDE ÇALIŞIR İKEN GÜZEL SANATLARDA EÐİTMEN OLAN (EÐER YAŞIYOR İSE ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİN) HOCAMDAN ÖÐRENMİŞ İDİM..
SİZE YARIN ÇOK BASİT BİR ÇİZİM YAPACAÐIM.. BELKI BAŞKA BİR YERDE VEYA BAŞKA BİR DOSTUMUZA GEREKEBİLİR. BENİM SİZE BAHSETTİÐİM STRAFOR KESME ALETİ EVET SİTE FORUMDA GÖRDÜÐÜNÜZ.. O ALETTE 3 AYRI UÇ VAR BİRİ KABLO KANAL İÇİN O NEDEN İLE SOYLEDİM.
AMA SİZE YARIN BASİTCE ÇİZİMİNİ OLUŞTURACAÐIM ALET GERÇEKTEN COK BASİT VE HARUKULADE SONUÇLAR VEREN BİR ALET..
SAYGI VE SEVGİLERİMLE.
NEDİM KUŞ..

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Eylül 01, 2007, 00:10:43 »
abi konu başlığını buldum
Köpük Malzemeler ile Çalışmak, Köpük Dolgu Sistemleri

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=157.msg6487#msg6487

enver