Gönderen Konu: TCDD 27000 ???  (Okunma sayısı 14232 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
TCDD 27000 ???
« : Mart 21, 2016, 01:13:56 »
Sevgili dostlar,

Bu fotoğraf yeni elime geçti. Krauss-Maffei firmasına ait. Lokonun üzerinde 27003 plakası var. Bilen varsa bilgi aktarsın lütfen.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
Ynt: TCDD 27000 ???
« Yanıtla #1 : Mart 21, 2016, 09:21:10 »
Merhaba;

Biraz araştırma yaptım. TCDD bu lokomotiften 1961 tarihinde 3 adet satın almış ve ortalama 20 yıl kullanılmış. Daha sonra fiyatı pahalı geldiği için alınmamış. Zamanında Almanya'da kullanılan v200 disel lokomotif'in 6 aks'lı özel bir versiyonu yapılmış Krauss Maffei firması tarafından..

Not: Birkaç fotoğraf buldum, Fotoğrafları paylaşırken orjinal boyutlarında oynama yapmak istemedim.
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #2 : Mart 21, 2016, 09:31:06 »
Diğer fotoğrafları;

Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
« Yanıtla #3 : Mart 21, 2016, 09:35:42 »
Ek olarak formumuzda böyle bir konu var;

http://modeltrenciler.com/forum/index.php?topic=351.0;

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #4 : Mart 21, 2016, 11:40:34 »
Bu çok görkemli bir loko ama asla hiç bir firma modelini yapmayacaktır , umarım Şafak öbür lokoları bitirince bunu da yapar.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Mart 21, 2016, 14:57:21 »
Bu çok görkemli bir loko ama asla hiç bir firma modelini yapmayacaktır , umarım Şafak öbür lokoları bitirince bunu da yapar.

Ah abi ne kadar çok isterim bir bilsen. Fakat bu lokoyu modellemek için plan, çizim, fotoğrafı bırak gören binen bile yok denecek kadar az.  :-\ Belki ilerde 3D modelini yaparsam, farklı yöntemlerle HO ölçek modelini de yapabiliriz. Ama eldeki 3-4 tane fotoğraf ve yarım yamalak ölçüler ile çok zor bir proje olur.
Şafak Aktaş

Anadolu Model Demiryolları

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mart 21, 2016, 15:55:36 »
3d sini bulursam basarım :) yada benzer bir lokonun 3d si olursa modifiye edilebilir... Ho tabiki... :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 21, 2016, 18:10:33 »
Bu lokoların nerede olduğu TCDD den öğrenilebilinir Büyük ihtimalle Ankara da olabilir

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Mart 21, 2016, 19:29:13 »
Bu lokoların nerede olduğu TCDD den öğrenilebilinir Büyük ihtimalle Ankara da olabilir

Hepsi mezardalar üstadım. Tıpkı de20000, DE21500 ve nice ıskat edilen lokomotif gibi. :(
Şafak Aktaş

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 21, 2016, 20:01:15 »
Belki demiryolcu dostlarımız plan , çizim vs bulurlar yav.

Krauss-Maffei den istesek planları hemen para ister bu Alaman kısmısı.....:)
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2016, 22:50:39 »
Sevgili Uğur,

Çok teşekkürler bilgi için. 1950 doğumlu ve trenlerle çok haşır neşir olduğum bir dönem olmasına rağmen bunu hiç görmedim.

Sağol.

Can

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #11 : Mart 21, 2016, 23:43:48 »
Merhaba;

Buda benden.

http://www.trainsofturkey.com/w/pmwiki.php/Traction/DH27000

Sevgi Saygılarımla.

Ali Nedim ULUS

Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Mart 22, 2016, 12:28:26 »
DH27000, yani Krauss Maffei ML2700cc'lerin az bilinen fotoğraflarından birisi de şudur, en detaylı görüntülerinden birisidir ayrıca:

Almanya'da bir firma, çok güzel bir yağlı boya resmini yapmış DH27000'in. Aynı zamanda DE24000'le olan da var ellerinde. Ücret karşılığı gönderiyorlar:

Bu arada konudan bağımsız ama Krauss Maffei'nin tam Kemal abime göre bir lokovagon karışımı modeli var ki, bunu görürse gidip o fabrikayı basıp alır diye düşünüyorum:  ;D

Şafak Aktaş

Çevrimdışı ismail Hakkı GÖRCÜN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Mart 22, 2016, 15:30:57 »
Bu gün İşyerinden Türkiyede 6 bölgedeki lokoların tümünün listesini aldım fakat türkiyenin hiç bir yerinde 27000 lik loko yoktur
Bunu bir de Eskişehir TÜLOMSAŞ ve ANKARA ADF  fabrikalarına sormak gerekir büyük ihtimalle buraların hurdalığındadır Eğer kesip satmadılarsa

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Mart 22, 2016, 17:13:42 »
Bu gün İşyerinden Türkiyede 6 bölgedeki lokoların tümünün listesini aldım fakat türkiyenin hiç bir yerinde 27000 lik loko yoktur
Bunu bir de Eskişehir TÜLOMSAŞ ve ANKARA ADF  fabrikalarına sormak gerekir büyük ihtimalle buraların hurdalığındadır Eğer kesip satmadılarsa

Hocam net belirtemedim galiba. Tüm DE20000, DE21500 ve DH27000'ler TCDD tarafından ıskat edildi ve parçalanıp satıldılar. Bu yeni de değil uzun süre önce oldu, en son seferden çekili halde dayanan 3 adet DE21500'lük de yakın zamanda ıskat edildiler. Yıllar önce TCDD envanterden düşürdü bu lokomotifleri malesef. :'(
Şafak Aktaş

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD 27000 ??? Şafak'a cevap.
« Yanıtla #15 : Mart 22, 2016, 21:09:39 »
Şafakcım , lokovagona bittim resmen , böyle uçuk şeylere bayılıyorum , ben ebay da bunun tek katlı olanını buldum , adam kendi yapmış ve sadece 40 euroya satıyordu , ne yaptıysam Türkiye ye göndermem dedi alçak.

Resmi bende duruyor , belki Ufuk ve Doğan'ı kandırıp aynısını yaptırabilirim.

Şu fabrikanın adresi var mı sende........ ;D

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Mart 23, 2016, 10:09:31 »
Kemal abi

Bu zevkini bildiğim için yazdım zaten. Malesef gönderdiğim lokovagon veya orijinal adıyla krauss doppelstockwagen ya da dampfomnibus krauss modelinin Almanya'da müzedeki örneği. Bildiğim kadarıyla modelini üreten yok. Ha ben gider müzeye musallat olur lokoyu ellerinden alırım dersen o başka :)
Gönderdiğin lokovagon çok şekermiş, elle yaptıysa bayağı işçilik kasmış eleman. Kes biç ile yapılır gibi duruyor. Feda edeceğin bir lokon ve vagonun varsa bi ara testeremle girişebilirim belki  ;D
Şafak Aktaş

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #17 : Mart 23, 2016, 17:25:47 »

Bu konu ile ilgili benzer bir  çalışma yapılmak istenir ise aşağıdaki fotolardaki açıklamalar ile sonuca gidilebilinir.
Yapılmış olan çalışmada 1/87 ölçekli V100 model alt şasisi kullanıldığından elimizde bulunan V 100 modellerden
birinin üst bölümü alınır.

Fotoğraftaki Roco model V 100’dür. Yine kısa yolcu vagonlarından biri tespit edilir. Bu vagonun üst tarfı alınıp,
V 100’ün şasisi üzerine oturtulur. Fotoğraftaki Piko yolcu vagonudur.

Üçüncü model buharlı lokomotif ise Br 80 model olup bu düzeneğin tamamlanması için kesililip, vagonun önüne
montajlanır. Bu lokomotifte Fleischmann Br 80 model olabilir.

« Son Düzenleme: Mart 23, 2016, 17:49:53 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Mart 23, 2016, 18:07:08 »
Bu işe uygun loko da var vagon da , şunları ortaya çıkarayım , ya Ankara'ya Şafak'a göndereyim , ya da elime alıp İhsan abime gideyim....

Her durumda mutluluk diz boyu............. ;D

Çevrimdışı Şafak Aktaş

• ?afak Aktaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Mart 23, 2016, 19:33:54 »
Teoman abi

Ben de tam olarak sizin verdiğiniz örneklerle kafamda aynı lokovagonu yapmıştım. Tam olarak uydu sizinki ile. Eğer bu lokomotifler ve vagon feda edilebilirse aynı lokomotifi yapabilirim. Çalışması vs. arkadaki V100 dizel lokonun sistemi ile olur ve ilginç bir proje haline gelir.

Kemal abi, yoğun bir tempodayım ama sen kaledilecek lokoları hazırlarsan senin için bu işe gönüllü olarak girebilirim. Lokolar ve vagon metal olmadığı sürece problem değil.
Şafak Aktaş