Gönderen Konu: Bachman Peter Witt Streetcar  (Okunma sayısı 7779 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Bachman Peter Witt Streetcar
« : Nisan 26, 2008, 00:28:34 »
Değerli model trenciler, Sevgili Harun Bey'in yardımıyla edindiğim ve kısa birsüre önce elime ulaşan Bachman firması üretimi olan HO ölçek Peter Witt Streetcar, Chicago Surface Lines (DCC) modelinin fotograflarını sizlerle paylaşmak istedim. Bu arada modelimizle ilgili kısa bir bilgiyi de sizler için derledim.

Modelimizin ismi, Cleveland Street Railway Company’de çalışan Peter Witt’den gelmektedir. Peter Witt, kendi ismi ile anılan bir streetcar modeli geliştirmiş ve bu model bir çok Kuzey Amerika kentinde (özellikle Toronto ve Cleveland) ve aynı zamanda İtalya’nın Milano kentinde kullanılmıştır. İtalya’ya ilk kez 1928 yılında Ventotto adıyla giren bu araçlardan günümüzde halen 200 adeti kullanılmaktadır.

Peter Witt tarafından geliştirilen bu streetcar dizaynının o dönem kullanılan streetcar’lardan farkı ortadaki kapının sadece çıkış amacıyla kullanılması idi. Bu iniş kapısının önünde bir adet kondüktör bulunmakta ve yolcular beklemeksizin ön kapıdan araca binmekteydiler. Binen yolcular kondüktöre bilet parasını ödeyerek aracın arka tarafında oturabilmekte yada streetcar’ın ön tarafında bekleyerek inmeden önce bilet parasını ödeyebilmekteydiler. Böylece aracın durakta bekleme süresi azaltılmakta ve tarifedeki gecikmelerin önüne geçilmekteydi. Öte yandan yolcu taşıma kapasitesinde de bir artış sağlanmıştı. Daha sonraları birçok araçta, personelden tasarrufta bulunabilmek için, öde-geç sistemine geçildiyse de bu araçlar “Peter Witt cars” olarak bilinmeye devam etmiştir. İşte aşağıda gördüğünüz model ABD’nin Illinois eyaleti Chicago kentindeki 1913 – 1947 yılları arasında faaliyet gösteren Chicacoga Surface Line firması tarafından (bu firma 1947 yılında iflas etmiş ve bugünkü kamu işletmesi niteleiğinde olan Chicago Transit Authorirty tarafından devralınmıştır) çalıştırılan Peter Witt Street Car modelidir.

Bachman firması tarafından üretilen bu modelde dikkatimi çeken ilk husus, şahsen benim Amerikan modellerinde görmediğim (uzunca bir süredir ABD üretimi loko almamıştım-en son 1993 yılında idi sanıyorum) ince bir işçiliğe sahip olması ve son derece sessiz çalışması. Demekki rekabet Amerikan firmalarını da kaliteye zorlamış. Öte yandan streetcar DCC geldiği için acaba bir uyum sorunu yaşar mıyım diye de düşünmüş idim ama hiç bir sorun yaşamadan gerekli programlamayı yaparak rahatça kullandım. Sizlerle de paylaşmak istedim. Bir kaç foto aşağıda yer alıyor ve bir de orijinali için bir video linki...

Sevgi ve saygılarımla... İlyas Şıklar

Bu da orijinale ilişkin kısa bir video için link

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
Ynt: Bachman Peter Witt Streetcar
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2008, 00:38:59 »
İlyas Bey Merhaba,

Güle güle kullanın.Sesli hale getirmeyi düşünüyormusunuz?

Selamlar...

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2008, 01:07:46 »

İlyas Bey,  şirin modelinizi iyi günlerde keyifle, güle güle kullanın.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2008, 01:11:35 »
İlyas bey güle güle kullanın, hayırlı ve de uğurlu olsun.

Necati beyin sorusu üzerine ESU'ya baktım, Tramvay-Streecar-Strassenbahn için 52490 ve 53416 kodlarıyla iki ses dosyası üretmişler. Herhangi bir ESU Loksound decodara yüklenebilir.

http://www.esu.eu/index.php?id=273 adresinde 52490'ı bilgisayarınızın hoparlöründen dinleyebilirsiniz.

53416 ise LokProgrammer programı ile dinlenebiliyor, web sitelerine örnek koymamışlar. Ancak http://www.esu.eu/index.php?id=273 adresinden 9.20Mb boyutundaki LokProgrammer PC Software dosyasını indirerek kurabilirsiniz, sonra bir önceki linkden 53416yı indirerek kurduğunuz bu uygulama ile açarak yine PCden ses dosya parçalarını dinleyebilirsiniz.

LokProgrammer, ESU'nun LokProgrammer cihazı ve kendi decoderları için muhteşem yetenekli bir uygulama yazılımı. İstediğiniz kendi seslerinizi bile kaydederek koyabilirsiniz. Hani şu MTH lokomotiflerde kendinden istasyon anonsları var, onlar kadar uzun olmasa da kısa anonslarınızı kaydedebilir fonksiyon tuşuna bağlayarak çalabiliyorsunuz.

Emin olun bir lokomotifte Türkçe ve kendi sesinizle kaydettiğiniz anonsu dinlemek ilk anlarda çok keyif verici oluyor.

ESU Loksoundların yegane sorunu hoparlörlerinin kapaklı kullanılması gereği, orijinal ses dosyalarının ses şiddetinin düşük olması, son uygulama da buna da bir çözüm getirmeye çalışmışlar ancak tam yeterli değil. Ancak kendiniz ses dosyalarını da editleyebilerek sesi yükseltebiliyorsunuz. Ancak sizin tramvay içinde yer sorunu olacağını sanmıyorum, bu nedenle hoparlörü kapaklı olarak kullanarak yüksek ses elde edebilirsiniz.

ESU Loksound decoder'ı Street Car için öneririm.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #4 : Nisan 27, 2008, 00:10:03 »
Değerli dostlar teşekkür ederim, sesli decoder'a geçme zamanı geldi anlaşılan durum bunu gösteriyor... Sevgiler... İlyas Şıklar

Çevrimdışı ayranciaydin

• AYDIN
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #5 : Nisan 27, 2008, 11:06:18 »
İlyas bey, hayırlı olsun

Bence de çok güzel bir parça. Artık teknolojiyle paralel daha keyif verici bir izlenim imkanının, tam  digital sistemlerle yaşanacağı yatsınamaz bir gerçek. Yani sesli sistem düşüncenizi gayet mantıklı buluyorum. Sesli bir video çeker de paylaşabilirseniz ayrıca memnun olurum.

iyi günler dilerim.
Amatör

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Nisan 27, 2008, 16:43:25 »
İlyas Bey,tramvay sever bir modelci olarak yeni Bachmanınızı iyi günlerde kullanmanızı temenni ederim.
Saygılar
Ferda...
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı iceman

• Jimmy Cem ERSÜ
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
« Yanıtla #7 : Nisan 27, 2008, 16:45:19 »
İlyas abi hayırlı,uğurlu olsun güle güle kullan.Bakıyorum elektrikli taşıt koleksiyonun baya ilerledi.Herhalde yakında katener kurmaya da başlarsın artık  ;)

Selamlar
Loko ların ustasıyım Roco ların hastasıyım.......

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #8 : Nisan 27, 2008, 18:36:10 »
ilyas bey model harika fotoğraftaki ışık ayrı bir hava katmış.elinize sağlık.