Markalar, üreticiler > Hornby

TCDD 45161 (Stanier 8F Class) Model İncelemesi

(1/30) > >>

Teoman Kardaşlar:

Saygıdeğer modeltrenciler.

Proses Firması sahibi Sevgili Harun Yamanlar’ın katkıları ve uğraşıları ile Hornby üretimi MTK üyelerinin hasretle beklediği ve
ilk kez Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait İngiliz yapımı Stanier 8F sınıfı buharlı lokomotifinin modeli dağıtımına
başlandı.

Prosess firması tarafından tarafıma gönderilen ilk Türk buharlı lokomotif modeli, 4 Ocak 2012 Çarşamba günü elime ulaştı.

Özenle paketlenip kargo ile gönderilen modeli iş dönüşü akşam evde büyük bir heyecan ile açtım. Bizlere bu mutlu anı
yaşatan Sevgili Harun Yamanlar’a  sonsuz teşekkürlerimi iletirim.

Modelin bana ulaşmasından sonraki incelemelerimi sizler ile paylaşmaya çalışacağım.

Kargo ile gönderilen model zarar görmeyecek şekilde kutulanmış.Sipariş verip, benim gibi İstanbul dışında bulunan diğer
modelcilerin beklediği 8F modeli Proses tarafından itina ile paketlenip, kargo ile gönderilmektedir.

İlk kez bir TCDD modelinin kutu düzenlemesini yapan grafiker Melih Aktop’ a da teşekkürlerimi bildiririm.

Kutun iç kısmında modelin bulunduğu köpük malzemenin üstündeki kartonda barkot numarasının üzerindeki TCDD vurgusu
çok güzel olmuş.

Köpük koruyucudan modelin kolay çıkarılması ve model üzerindeki küçük parça hasarını önleyici malzeme iyi düşünülmüş.

Modelin üzerindeki koruyucu malzemeyi aralayınca ilk Türk (TCDD) amblemli buharlı lokomotif modelinin görüntüsü çok
duygulandırıcı bir görünüm vermektedir.
Böyle bir model sahip olmaktan dolayı çok gururlandım.

Modelimizi köpük malzemeden dikkâtli bir şekilde alıyoruz. Üzerinde ince malzemelerin hasar görmemesi açısından bu
yöntem çok uygun oluyor.

Modelimizi kutusundan çıkarıp, önceden hazırladığımız altlığa yerleştiriyoruz. Bu tür altlıklar modellerin gösterimlerinde
ve incelenmesinde çok yararlı oluyor.

Aşağıdaki fotoğraflarda modelimizi çeşitli açılardan inceliyoruz.

Bu akşam (4 Ocak 2012 Çarşamba) ancak bu kadar fotoğraflama yapabildim. Gece çekimleri pek iyi olmasa da en
azından model ile ilgili biraz fikir verebilmiştir.

Zaman buldukça daha başka açılardan model incelememizi sürdürüp, burada paylaşacağım.

Bu modeli İstanbul dışından bekleyenlere umarım görüntü olarak biraz da olsa meraklarını gidermişimdir.

Türk Demiryolu Modelciliğine gönül vermiş, bu foruma katılan modelci arkadaşlara TCDD 45161 Stanier 8F Class
modeline sahip olmalarını içtenlikle tavsiye ederim.

Saygılar,sevgiler.
Teoman Kardaşlar

kemalomay:
Yav hocam sen anlatınca ders gibi oluyor vallahi , klavyene sağlık , biz tren görmemiş garipler olarak  :D daha ayrıntılı incelemeni de bekliyoruz........

msu:
Teoman Bey

Detaylı paylaşımlar için teşekkürler.

Ambalajdan çıkarılma fotosundan goruyorum ki paketten pakete farkılıklar varmış. Bendeki pakette kopuk içi ambalaj kağıttan yapılmış, sizinkindeki gibi  değil. Çıkarırken de niye bunları kağıt yaparlar da sizdeki gibi yapmazlar diye dusunmustum, demek ki bazılarında yapmışlar.

Bir de altlık dikkatimi çekti, bunu kendiniz mi yaptınız?

Saygılarımla.

fvefa:
Kutu dizaynı çok güzel. Adamlar klasik bir Hornby kutusuna koyup gönderebilecekleri yerde özen göstermişler.Üstünde basit yapışkanlı değilde orjinal baskı kulübün logosu, Proses amblemi ve arkadaki açıklama çok güzel düşünülmüş. Siyah ağırlıklı dizayn hemen kendini belli eden standart kutuların yanında ortaya çıkan bir görünüme sahip.   

Teoman Kardaşlar:

Serdar Bey, merhaba.

Lokomotif modelinin kutusundan çıkarmak olayını çok fazla sorun etmeyin. Modeli kutusunda hapsetmemek gerekir.

TCDD lokomotif modelinin kutu içinde değilde göz önünde olacak şekilde olması ve mümkün olduğunca seyretmek daha
doğru olacaktır.

O yüzden bir altlıkla sergilemek çok yerinde olur. Tabi belli aralıklarla da raylarda  yürütmek gerekir.

Dikkâtinizi çeken altlığın ahşap kısmını bir mobilya atölyesinde yaptırdım. Üst kısmına hazır çim yapıştırıp onun üzerine
ray ve balast yaparak lokomotif modeli sergilemeye hazır duruma getirdim.

Fotoğraflardan örnek alarak siz de bir altlık yapabilirsiniz.

2. Bölüm

TCDD 45161 Stanier 8F lokomotifin incelnmesine devam ediyoruz.

Görüldüğü gibi modelin ön kısmında kazan kapağının detayları ve plaket gerçeğine uygun olarak yapılmış.

Tenderin arka kısmındaki görüntü ve tutamaç kolları detay açısından tatminkâr görülmektedir.

Markiz kısmının iç görüntüsündeki kumanda panelinin görünümüne önem verilerek işleme gayet güzel olmuş.

Tender içinde kumanda panelinin parçaları kabartma olarak yapılmış boya takviyesi ile görüntü çok güzel konuma
getirilmiş.

Kazanın gövde yapısında perçin ve tutamaç kolları ile biyellerin işçiliği gerçeğe yakın olarak çalışılmış göze son
derece hoş görülmektedir.

Gerçek lokomotiflerde tekerleklerin patinaj yapmasını önleyici kum dökme boru detayları unutulmamış ve uygun olan
yerlerine yerleştirilmiş.

Piston kutusunun arkasında yer alan ilk büyük tekerlek ile 3. tekerleğin altına dikkâtli baktığımızda kum dökme
borularını görebiliriz.

Kum dökme boruların daha yakından inceliyoruz. Piston kutusu ve biyel yapılarının detayları görüldüğü gibi gayet
güzel işlenmiştir.

Tekerlek dizilimlerinin alt kısmındaki detaya önem verilmiş. Markiz dış kenarlarında yer alan Ay-Yıldız, TCDD, 45161
plâket çalışmaları gayet başarı bir şekilde gövde üzerine işlenmiş.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git