Gönderen Konu: TCDD Sağlık Hizmetleri (Sıhhiye) Vagonu ve Benzeri Modeli  (Okunma sayısı 30642 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aqualung

• aqualung
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Üsküdar
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri (Sıhhiye) Vagonu ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #20 : Aralık 02, 2017, 00:02:00 »
Anılar Tire'den. 1958 - 1970.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Aralık 12, 2017, 00:42:28 »
Sevgili Teoman bey,

Öncelikle belirtmek isterimki ortada özür dilenecek bir durum yok. Üçümüzde aynı bilgilendirmeyle yola çıktık ve Oturak istasyonuna gitmeden konuyu aydınlatmaya olanak yoktu. Ben bu seyahatimizi boşuna yapılmış olarak görmüyorum. Çok kısada olsa beraber olup, aynı heyecanı yaşadık, ben gelemesemde günün sonunda amacımıza ulaşdık, vagon bulundu, incelendi ve resimlendi. Bu hafta sonu bu seyahat yapılmamış olsaydı, belkide bu vagonu görme şansımız olmayacaktı.

Bugün Sevgili Mahmut beyle uzun bir telefon görüşmesi yaptık. Kendisi sağolsun beni uzun uzun bilgilendirdi. Sonuç olarak, Mahmut beyin görüşlerine tamamen katıldığımı burada belirtmek isterim. Özet olarak, TCDD bu vagonun birebir restorasyonunun finansmanını karşılayamaz değil, karşılamayı düşünmez bile, yazık ama gerçek. Vagon Manisada sizin gördüğünüz yerde durduğu ve korumasız olduğu müddetçe dahada yıpranacaktır. Mahmut beyin de belirttiği üzere şu anda bile üzerindeki kimlik plakaları yok olmuş durumda. Hani Oturak İstasyonunda yerinde, gözlerden uzak çürüseydi daha iyiydi diyeceğim geliyor.

Sonuç olarak, bence iyi bir şey yaptık, evet zahmetli oldu ama 1926 imalatı, Genç Türkiye Cumhuriyetinin örnek bir kamu hizmeti olarak yaptırdığı bir vagonu bulmak ve incelemek bizlere nasip oldu. Buda beni mutlu ediyor. Bu konudan çok kişinin bihaber olduğunuda belirtmeliyim. Anlattığımda resmen hepsinin duygu yüklü olduğunu ve kurucularımıza olan saygının arttığını hissediyorum.

Hem size hemde Mahmut beye, beni kırmayıp bu seyahati organize ettiğiniz için çok teşekkür ederim.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri '' Doktor Vagonu '' Ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #22 : Aralık 12, 2017, 01:05:46 »

Saygıdeğer modeltrenciler,

Bildiğiniz üzere bu konu içinde, TCDD’nin Sağlık hizmetleri kapsamında ‘’Doktor Vagonu’’ tespitimiz olmuştu.

Vagonun bulunduğu yer ile ilgili olarak, Uşak ili Banaz ilçesine bağlı Büyük Oturak beldesinin Oturak istasyonu
olarak bilgi edinmiştik.

Can Bey’in konumuza dayalı olarak yazdığı yazıdan aşağıdaki alıntıda belirttiği gibi vagonu görme ve detaylı görüntü alma
istenci ile en kısa zamanda vagonun bulunduğu yere giderek, modellememize ışık tutacak araştırma ve inceleme yapmak
üzere Mahmut  Bey ile birlikte10 Aralık 2017 Pazar günü Oturak istasyona gitmeye karar verdik.

Sevgili Teoman bey,

Çok güzel bir çalışma oldu, telefonda bahsettiğim gibi bayağı hüzünlendim. Aynı duyguları birkaç sene önce Çivrilde de yaşadım. Kültürel mirasımıza sahip çıkamayışımız benim için hala kanayan bir yara. Eğer bu vagon hala bahsettiğiniz yerde duruyorsa gidip görmek isterim, hemde en kısa zamanda. Yazınızda bu konuda bir açıklama göremedim. Eğer hala aynı yerdeyse yeni yıldan önce gideceğim.

Gerek siz ve gerekse Sn. Mahmut beyin kayıp değerlerimiz için verdiği çaba benim için paha biçilmez. İkinizede saygıyla teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Can

10 Aralık 2017 Yağmurlu bir Pazar sabahı İzmir’den Mahmut Bey ile birlikte Uşak- Banaz oturak istasyonuna doğru yola
çıktık. Aynı zamanda Can Bey Ankara’dan yola çıkarak 13.00 sularından Oturak istasyonda bir araya geldik.

Bizi çok kötü bir sürpriz karşıladı. Ne yazık ki vagon ortada yoktu. İstasyon şefi ile yaptığımız görüşme sonucunda vagonun
Manisa depo’da olduğu bilgisine ulaştık.

Ben Mahmut Bey ile Manisa’ya doğru tekrar yola koyulduk. Ancak Can Bey yolun uzaması ve zamanın elvermemesi nedeni
ile  Ankara’ya dönmek zorunda olduğundan Manisa’ya gelemedi.

Can Bey’in yanlış bilgilendirmeden ötürü böylesi bir durumla karşılaşmasından dolayı, vagonu görememesine çok üzüldük.
Kendisinden huzurlarınızda özür diliyorum.

Maceralı bir yolculuk sonrası Manisa Gar’a ulaştıktan sonra TCDD Manisa Depo’yu bulup, Doktor Vagonunu depo önünde
bulduk. Akşam üzeri saat 16.45 olmuştu. Hiç vakit kaybetmeden fotoğraflamaya başladık.

Tarihi bir değerde olan bu vagonun orijinal renkleri ile fotoğraflamayı amaçladığımızdan vagon üzerinde ayrıntılı görüntü
almaya başladık. Ne yazık ki vagon çok perişan bir görüntü içindeydi.

Büyük üzüntü duyarak ve içimiz parçalanarak vagonu fotoğraflamaya çalıştık. Bu görüntüleri sizler ile paylaşıp, daha sonra
modelleme çalışmaları için gerekli ön hazırlıkları yaparak model çalışmasına yönelik paylaşımlarda da bulunmaya çalışacağım.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #23 : Aralık 12, 2017, 01:07:04 »

Doktor Vagonu her iki taraftan fotoğraflayarak, pencere yapıları, sayısı ve pencere aralarındaki boşlukları dikkate almamız,
yapılacak model üzerinde referans olması bakımından önem taşımaktadır.

Bir bakıma yok olmakta olan bu tarihi vagonu son hali ile görüntülemeyi de önemsiyoruz. Ümit ederiz ki aslına uygun restore
edilsin. bu kültürel miras daha uzun yıllar yaşatılsın. Gerekli ilginin gösterilmemesi durumunda kesilmesi ve yok edilmesi
kaçınılmaz bir son olacaktır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri '' Doktor Vagonu'' Ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #24 : Aralık 12, 2017, 01:14:06 »

Bu bölümdeki fotoğraflar vagonun iç yapısındaki görüntülerden oluşmaktadır. Vagonun balkon kısmı olarak adlandırdığımız
kısımdan iki tampon arasından rayların arasına indirilen merdiven aracılığı ile hastalar yukarı çıkarılıp ilk muayeneye
alınıyorlarmış.

Bizde buradan fotoğraflamaya başlayıp, sırası ile muayene odası (Aynı zamanda burası acil durumlarda ameliyathane olarak
kullanılıyormuş. Eczane, Yatakhane, Doktor odası, Hastabakıcı odası ve yemekhane buna bağlı mutfak bölümlerinden
oluşmaktadır.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Aralık 12, 2017, 01:15:38 »

Vagon gövdesi üzerinde önemli bir bulguya rastlıyoruz. Sağlık simgesi olarak, beyaz zemin üzerine Kızılay olarak logosunu
tespit ediyoruz.

Doktor vagonu orijinal yazılarını inceleyip, bunların yakın çekimlerini de yaparak, model üzerine yansıtmak için belgeliyoruz.

Vagonun dış ve iç yapısından görüntüler ile model yapımına yönelik çalışmalarda önce görsel olarak belgelemeyi amaçladık.
Önümüzdeki günlerde Doktor vagonuna uygun vagon modelleri üzerinde inceleme ile konumuza devam edeceğiz.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #26 : Aralık 12, 2017, 17:51:37 »
Yuh be ya , bu kadar ilginç bir vagonu nasıl bu hale getirmiş adamlar anlamak mümkün değil.

Hadi bu vagonun kullanımdan kaldırıldığı yıllarda ( muhtemelen 60 lar ) eskileri korumak gibi bir bilinç yoktu ama son yirmi senedir birileri bu vagonun değerini anlayıp bu duruma gelmesine engel olabilirdi.

Çok yazık olmuş...............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
« Yanıtla #27 : Aralık 12, 2017, 20:13:33 »
Teoman Bey,
Çoğumuzun bilmediği, Cumhuriyetin gençlik yıllarında kırsal alanlardaki vatandaşlarımıza sağlık hizmeti götüren bu vagonun içler acısı olsa da son halini bilmek bile bir kazanç günümüzde.

Mahmut Bey'e de fotoğrafını bulduğu Sağlık Vagonu tespitleri için ayrıca teşekkür etmek boynumuzun borcu.

Mahmut Bey tespit etti, siz araştırdınız, detaylandırdınız, farklı bir vagona ulaştınız ve paylaştınız.

Ayrıca, günümüz şartları düşünüldüğünde böyle bir seyahate karar vererek gösterdiğiniz özveri ve fedakarlık için size, Mahmut ve Can Beylere teşekkürler.

Bir tarihi daha bilmemize sebep oldunuz. Emeklerinize sağlık.

Saygılarımla.
Alp

« Son Düzenleme: Aralık 12, 2017, 20:17:35 Gönderen: Alp ÖNEY »

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri (Sıhhiye) Vagonu Ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #28 : Aralık 12, 2017, 22:30:51 »

Kemal Bey merhaba.

Olabildiğince umutlarımızı sıcak tutmaya çalışıyoruz. Tabi gönül isterdi ki bu vagonun bu hale gelmeden daha iyi bir şekilde
korunması ve bugünlere anı vagonu olarak müzecilik anlayışı ile getirilmesidir.

Bu gün gelişen bir duruma göre vagon sabah saatlerinde Çiğli istasyondan geçerken görülmüş ve tahminime göre Alsancak
Depo  vagon revizyon atölyelerine götürülüyor.

Burada olanaklar ölçüsünde bakıma alınıp, güzel bir düzenleme ile tekrar geri kazanılabilinir.

Alp Bey, merhaba.

Doktor vagonu konusundaki duyarlılığınıza ve bizlere yönelik,  özellikle Can Bey ve Mahmut Beyile ilgili güzel sözlerinize
çok teşekkür ederim. Yüreğinize sağlık.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

12 Aralık 2017 Salı günü sabah saatlerinde,Doktor Vagonu  iş makinesi  ile Çiğli istasyondan, İzmir Alsancak  yönüne
doğru yol alırken bir TCDD görevlisi tarafından fotoğraflanmış.

Tahminime göre Manisa Depo’dan alınıp, Alsancak Depo vagon revizyon atölyesine götürülüyor.
Bu fotoğraf bu gün bana Mahmut Bey  tarafından gönderilmiştir. Mahmut Bey’in bağlantı kurduğu TCDD görevlisi birinin
girişimleri ile bu görüntüye ulaştık.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #29 : Aralık 12, 2017, 23:45:11 »
Teoman bey merhaba,

Mahmut beyin önsezileri doğrultusunda hareket ettiğimiz için sevinçliyim. Herhalde vagonu bu haliyle son görüntüleyen bizler olduk. Artık vagon İzmirde, yani evinizde. Gelişmeleri sizden bekliyoruz. Sanırım Naci bey dostumuzda bizleri habersiz bırakmaz.

Bizi destekleyen dostlarımızada ayrıca çok teşekkür ederim. Bu forum sayesinde trenciliğe duyduğumuz heyecanı ayakta tutabiliyoruz.

Saygılar, sevgiler hepinize,

Can

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri ''Doktor Vagonu'' Vagonu Ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #30 : Aralık 13, 2017, 22:12:55 »

Sevgili Can Bey, merhaba.

Sizin de belirttiğiniz gibi Doktor Vagonu (Sıhhiye veya Sağlık Vagonu) artık İzmir’ de Alsancak Depo vagon revizyon
sahası içerisinde.

Uşak- Banaz-Oturak İstasyon’ dan başlayan adeta soluksuz bir takipten sonra Vagonu Manisa Depo ve en son İzmir’de
yakaladık.

Sağlık Vagonu için orijinal görüntüsü ile çok harapta olsa artık son nokta burası Alsancak Depo.

Bu gün 13 Aralık 2017 Çarşamba günü Sevgili makinist Naci Akdağ Bey ile yaptığımız görüşme sonucunda vagonun tam
yerini saptadıktan sonra okuldaki derslerimizin bitiminde saat 15.30 da doğru Alsancak Gar’a koştum.

Okulumuza yakınlığı 2 km kadar bir mesafede olan Alsancak Gar yanında bulunan Depo kısmında (burada ‘’Sundurma’’
diye anılır) vagon revizyon alanında Doktor vagonunu buldum.

Yağmursuz bir günde ve açık havada yine bol bol her açıdan fotoğraf almaya başladım.

Ancak vagonun bu görünen yüzünden görüş açısı oldukça dar olduğundan, tam cepheden görüntü almak, yan hatlarda
vagonların olması nedeniyle bir hayli zor olmaktadır. Yine de pencere yapılarını belirleyici detay görüntüler aldım.

Vagonun balkonlu kısmı diye adlandırdığımız alan hasta muayene ve acil durumlarda ameliyathane olarak kullanılan
kısmında ilginç bir detay bulunmaktadır.

Burada tavan kısmında aydınlatıcı etken olarak cam bir bölüm bulunmaktadır.

Kapıları sıkıca bağlı olan vagonun içine giremediğim için pencerenin dışından muayene odasını görüntülüyorum.

İşte bu odanın tavanında ışıklandırma bulunmaktadır.

Vagonun diğer tarafından yine pencerelerinin dışından tavanın birkaç görüntüsünü alarak, yapılacak model çalışmasında
önemli bir ayrıntıyı yakalamış oluyoruz.

Vagonun 1926 yılında çekilmiş fotoğrafında muayene ve ameliyathane odasının yapısını gözlemlediğimiz de, şu an
inceleme yaptığımız vagonun aynısı olduğunu tespit ediyoruz. Özellikle tavan ışıklandırma düzeneğinin tamamen aynı
olduğunu tespit ediyoruz.

Burada bulunan yetkili TCDD görevlileri ile yaptığımız görüşmede vagonun restorasyonu için Ankara TCDD Genel
Müdürlüğü’nden gerekli izin ve ödeneklerin gelmesini beklediklerini buna bağlı bürokratik işlemlerin tamamlanmasının
ardından kapalı alana alınıp, vagonunun aslına uygun sil baştan sökülüp, yeniden yapılacağını bildirdiler.

Şimdilik geldiğimiz en son nokta, vagonun artık koruma altında çeşitli dış etmenlerden ( Kontrolsüz bir alanda çeşitli
kişilerin zarar vermesi vb.) korunabilir bir konumda olmasıdır.

Temennimiz vagon tadilatında orijinal yapısına uygun çalışmaların yapılması ve güzel bir şekilde ortaya çıkarılarak halkın
izlenimine sunulmasıdır.

Böylece TCDD görevlilerinin kültürel değerlerimizin yok olmasını önleyip, tekrar kazanımla bu değerlerin hayata
döndürülmesindeki çalışmaları hepimizi çok sevindirecektir.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #31 : Aralık 14, 2017, 01:04:08 »
Hikaye mutlu sonla bitecek gibi oldu bir anda , hem vagonun restorasyon ihtimali güçlenmiş hem de sen modelini yapacaksın. Haydi hayırlısı............
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
Ynt: TCDD Sağlık Hizmetleri (Doktor) Vagonu ve Benzeri Modeli
« Yanıtla #32 : Aralık 14, 2017, 19:11:23 »
Maceralı bir takipten sonra, "Doktor Vagonu" artık İzmir'de.

Bu vagonu tespit edip en başından beri gönülden akıbetinin ne olduğu konusunda koşuşturan, en son yerini bulan Teoman, Mahmut ve Can Beylere, tarihi değerlerimiz adına gösterdikleri duyarlılık için tekrar teşekkürler. .

Tahmin ediyorum ki, her birinin yüzleri bu başarı, gayret ve inançtan dolayı, mutlulukla gülüyordur.

Temennimiz, bu tarih kokan Doktor Vagonu, aslına uygun restore edilir, bu arada Teoman Bey'de gelecekte kalıcı olmak üzere modelini yaparak, bizlerle paylaşır.

Dayanışma sergilenerek, emek verilen bu gayretli ve fedakarca çalışma için tekrar teşekkürler.

Saygılarımla.

Alp

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Aralık 14, 2017, 22:00:22 »

Kemal Bey , güzel temennilerin için çok teşekkürler.

Alp Bey, bizlerde size konuya gösterdiğiniz duyarlılığınızdan ve güzel sözlerinize çok teşekkür ederiz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

''Alsancak Vagon Bakım Onarım Atölye Müdürlüğü'' nde, başta en üst yetkili olmak üzere tüm görevli olan TCDD çalışanları
vagonun restorasyonu için büyük bir heyecan duygusu içindeler.

Bugün bir ara fırsat bulup, tekrar kendileri ile yapmış olduğum görüşmelerde çok cana yakın davranışlarına şahit oldum.
Hepsine huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Vagonun bir kenarından diğer hatta bulunan vagonlar nedeni ile tam olarak görüntü alamamıştım. Bu gün oradaki vagonları
fotoğraf alabilmem için özel olarak çektiler ve tam karşıdan fotoğraf almamı sağladılar.

Yine vagonun kapalı olan kapısını açarak içeriden detay fotoğraf almamı sağladılar. Bir kez daha kendilerine teşekkür ederim.

Bundan sonraki gelişmeleri bana haber vererek vagonun yenilenmesi ile ilgili gelişmeleri izledikçe ben de sizler ile paylaşmaya
devam edeceğim.

Yeni çektiğim görüntülerden iki tanesini sizlere  aktarıyorum Bu arada model çalışmamıza yönelik Roco 1/87 ölçek  vagonlardan
3 tanesinin örneklerini aktarıyorum. Bunlardan yaralanıp, Doktor Vagonu (Sıhhiye Vagonu ) çalışmalarını yürütmeye çalışacağız.

Çevrimdışı mesut kurt

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Aralık 15, 2017, 16:51:11 »
Bu harika gelişmeleri sayenizde öğrenmiş olduk,
emeği geçen herkese teşekkürler.

Saygılarımla

Mesut Kurt

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Aralık 15, 2017, 22:20:16 »

Mesut Bey, merhaba.

Sağlık vagonu üzerindeki gelişmeler gerçekten hepimizi sevindirdi.

Asıl mesele, geçmişimizdeki bu tarihi değerin çürüyüp yok olmaktan kurtarılması üzerine TCDD yetkililerinin  hassasiyet
göstermesi ve restorasyonu için girişimlerde bulunmasıdır.

Sizin de bu konu üzerinizdeki görüşlerinize biz de çok teşekkür ederiz.

Bu arada diğer mesajda verdiğimiz Roco vagonların  aynı tipinden yemekli vagonu da ilave ettik. Bu vagonun da pencere
yapılarını incelemekte yarar gördük.

Öyle görülüyor ki 2 veya 3 vagon modeli üzerinden pencereler ile ilgili parçalar alarak tek bir sağlık vagonu oluşabilecek.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Aralık 16, 2017, 10:15:40 »

Saygıdeğer modeltrenciler.

Bir önceki mesajda ( Yanıtla#35 ) diğer 3 ayrı sınıftaki yeşil vagona ilave olarak kırmızı renkli Roco model vagonu yemekli vagon diye yazmıştım. Oysa bu vagon yataklı vagondur.

Mahmut Bey'in uyarısı üzerine bu yanlışı düzeltiyorum. Kendisine uyarısı için teşekkür ediyorum.

Bu arada diğer mesajda verdiğimiz Roco vagonların  aynı tipinden yemekli vagonu da ilave ettik. Bu vagonun da pencere
yapılarını incelemekte yarar gördük.

Öyle görülüyor ki 2 veya 3 vagon modeli üzerinden pencereler ile ilgili parçalar alarak tek bir sağlık vagonu oluşabilecek.

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Aralık 18, 2017, 20:41:11 »

Saygıdeğer modeltrenciler.

Forum üyelerimizden Alp Bey, yaptığı araştırmalardan sağlık vagonu ile ilgili bazı görüntüleri tespit etmiş. Kendisine bu bilgileri paylaştığı
için çok teşekkür ederiz.

Ancak Alp Bey’in  ulaştığı fotoğrafların üzerinde ait olduğu sitenin logosu bulunduğundan ve bu fotoğrafların satış bedeli de olduğundan
her hangi bir yayın hakkını ihlâl etmemek adına, direk fotoğrafları aktarmayıp, bu fotoğraflara ulaşmak için aşağıda belirteceğimiz yolu
izlemenizi öneririz.

''google'' dan  görselleri seçip, ''necmi ayanoğlu'' yazdığınızda sağlık vagonu içinden çeşitli görüntülere rastlayacaksınız.

Bu görüntülerden sabit bir kesit

« Son Düzenleme: Aralık 18, 2017, 21:00:31 Gönderen: Teoman Kardaşlar »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Mart 04, 2018, 01:06:02 »

Saygıdeğer modeltrenciler

İzmir Tabip Odası 14 Mart Tıp Bayramı kutlama etkinlikleri düzenlemiştir.

Bu kutlamalar ile ilgili hazırladıkları programı aşağıdaki afişlerden görebilirsiniz.

Konumuzla ilgili olmasının nedeni; konumuzun başında yer alan, Sevgili Mahmut Zeytinoğlu Bey’in ‘’TCDD
Buharlı bir makinenin çektiği sağlık vagonu’’ fotoğrafını tespit etmesinden yola çıkarak, fotoğraftaki vagona
benzer ’’Piko’’ 1/87 Ölçek yolcu vagonunun  modelini  modifiye ederek oluşturduğumuz sağlık vagonu ve
sonrası yaptığımız araştırmalarda, Uşak İli Banaz ilçesine bağlı Oturak İstasyonu hattında uzun yıllar kaderine
terk edilmiş

‘’Doktor Vagonu’’ isimli sağlık vagonunun tespit etmemizle gelişen oluşumlardır.

Dikkatinizi 3.Sıradaki afişe çekmek isterim!  Burada resmedilen buharlı makine ve sağlık vagonu Mahmut Bey’in
tespit ettiği ve konumuzda yayınladığımız fotoğraftan esinlenerek yapılmıştır.

Birinci sıradaki afişte, 12Mart-23 Mart 2018 tarihleri arasındaki etkinli programları belirtilmiş.

14 Mart 2018 Çarşamba günü saat 13.30’da TCDD Basmane Gar içinde yapılacak etkinlik yer almaktadır.

Bu afişte 14-23 Mart 2018 tarihleri arası TCDD Basmane Gar etkinlikleri belirtilmiş

Basmane Gar içinde sağlık tarihi sergisinde, demiryolu hattında yer alacak Tabib Vagonu (Doktor Vagonu)
resmedilmiş.

Yukarıdaki açıklamamda belirttiğim gibi forumumuz takip edildiğinden burada yayınladığım fotoğraftan
esinlenilmiş

‘’Doktor Vagonu’’ ile ilgili Uşak yerel basınında çıkan haberlerde aşağıdaki linklerde bulunmaktadır.
Basında yer alan ‘’Doktor Vagonu’’ görüntüleri, modeltrenciler forumumuzda, bu konuda yayınladığımız
fotoğraflardan yararlanılmış

http://www.banazguncelhaber.com/haber/259/usak-sihhiye-vagonunu-istiyor.html

http://www.banazguncelhaber.com/haber/337/banaz-halki-doktor-vagonunu-istiyor.html