Gönderen Konu: ESU 52498 ses dekoderi ICE 3 için  (Okunma sayısı 6940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
ESU 52498 ses dekoderi ICE 3 için
« : Mayıs 16, 2016, 18:45:51 »
Arkadaşlar elimde ilk aldığım PİKO 57195 ICE 3 DCC dijital tren setim var, yalnız sesi mevcut değil.(Dijital deyince sesi de var diye düşünerek aldım acemilik işte)sonradan aldığım lokoları sesliye dönüştürebildim .Sessiz trenler pek tat vermediği için bu setime ses dekoderi takmak için araştırma yaptım ,fakat PİKO nun ICE 3 için dekoder üretimi yok(şimdi sesli üretimine başladılar) interface si 8 pin ,internetten ESU 52498 in (8 pin) bu sette kullanıldığını duydum ve internette videosunu da izledim. Bunun da üzerinde AC yazıyor DC de kullanılabilirmi, dekoder den iki ucu açık kablo çıkıyor bu ne işe yarar, üzerindeki dekoderi çıkarıp bunu aynı yere taksam hem dijital hemde sesli olarak görev yaparmı. Firmaya (PİKO) sordum bu set sesli olarak kullanıma hazırlanmamıştır diye bir cevap verdiler. Yardımcı olursanız sevinirim.

Çevrimdışı CAN

• Can Becan
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: ESU 52498 ses dekoderi ICE 3 için
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2016, 23:12:15 »
Merhaba,

Bahsettiğiniz decoder ESU V 3.5 Loksound decoder olup ICE 3 sesi yüklüdür. Ancak V 3.5 Loksound decoderler artık imal edilmemektedir. Elinizde varsa bunu kullanabilirsiniz. Bu dekoder AC, DC, DCC, ve Motorola sistemlerine otomatik uyumludur.

Buna alternatif olarak ESU Loksound V 4.0 8 Pin dekoder alarak buna ICE 3 sesi yüklemekte mümkün.

Dekoderdeki boşta olan kablolar muhtemelen yardımcı fonksiyon kablolarıdır. Eğer buraya dekoderin renkli resmini yükleyebilirseniz size daha fazla yardımcı olabilirim.

Piko nun dediği, setin sesli kullanıma hazır olmadığı bir şey ifade etmez. Eğer setin içinde dekoderi ve hoparlörü uygun bir biçimde barındıracak yer varsa gerisi sorun değil.

Umarım yardımcı olmuşumdur, daha fazla bilgi isterseniz tekrar yazın veya özelden mesaj atın.

Saygı ve sevgilerimle,

Can

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Mayıs 17, 2016, 18:23:13 »
Can bey öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler.
Bu seti ESU 52498 ile seslendirmişler, videosunu izledim. Ancak firma fazla konuyu açmıyor, birde ICE 3 ün (smart kontrollü set) seslisini yapmışlar 8 pin değil tabi ki. Bu set 8 pin ,setin üzerindeki 8 pin dekoderi alıp ESU 52498 i taksam çıkardığım dekoderin de görevini yapar mı onu anlamak istiyorum, elektriği de üzerinden geçeceğine göre açık uçlu  iki adet kablo ne olacak.
PİKO nun multiprotcol dekoderi var onları iki adet PİKO loko da (analog) HOBBYTİME da İbrahim bey uyguladı ve ses modülünü nün soketini   dekoder  üzerindeki yerine taktı bu kadar basit.
ESU V3,5 8 pin üretimden kalkmış benim bahsettiğim ESU V4,0 8pin olanı fakat resmin üstünde AC yazınca kafam karıştı, bu işte yeniyim ama lokoları söküp takmaya başladım, benim sistem, raylar makas dekoderleri vs 4 loko dahil DC PİKO. Aslen  Bolulu yum ama Ankara da yaşadım uzun süre bir kısmı Ankara daki evimde duruyor.
Tekrar teşekkürler selamlar, saygılar.

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mayıs 17, 2016, 18:56:32 »
setin üstündeki decoderi sökün esu yu takın kodunu verin.işleminiz tamam olacaktır.boşta kalan iki uç extra ısık ve buhar jeneratörü gibi aksesuarları çalıştırır.dc ve ac yazan kısım analog çalıştırmalar içindir.takın çalışsın.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mayıs 18, 2016, 10:02:03 »
Barbaros bey selamlar,
PİKO da dekoder ve ses modülü ayrı ayrı satılır, dekoderi (8pin) takarsınız ses modülünü de dekoder üzerindeki sokete takarsınız. ESU da ikisi bir arada mı oluyor onu anlamak istiyorum ,birde  DC AC farketmiyor mu.
Teşekkürler, sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Mayıs 18, 2016, 15:12:49 »
Elinizdeki decoder compact bir decoder.takım makinaya kodlayin çalışsın.

Çevrimdışı Barbaros

• barbaros a??rbaş
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Mayıs 18, 2016, 15:15:35 »
Aç ve DC vede dcc yi decoder kendisi çözümler.ses kartı ve decoder aynı gövde ustundedir.

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mayıs 18, 2016, 18:28:32 »
Teşekkürler barboros bey, (dekoder+sound modül) ESU 52498 v4,0 ı bu gün İsveç ten sipariş ettim. Takınca bilgi vereceğim inşallah.
Saygılar ,selamar.
Metin TOKMEN

Çevrimdışı TRAINMAN

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Haziran 12, 2016, 18:17:39 »
Arkadaşlar ESU 52498 V4,0 ses decoder ini PİKO ICE 3 e taktım çalışıyor, ancak F1 tuşunda anons değil de sanki appromis der gibi anlayamadığım bir  ikaz sesi çıkıyor. Bu tuşta tren çok yüksek hızda ve sessiz çalışıyor kumandası bile zorlaşıyor. F2 tuşunda sesli ve normal çalışıyor. Birde açık uçlu bir kablo var ne işe yaradığını bilmiyorum onu da bantladım. Boşu boşuna dijital almışım analog da daha ucuz ve aynen sesli ve dijitale dönüştürülebilir. Sessiz dijital dekoder boşa çıktı.
Herkese iyi günler.