Gönderen Konu: Kadee Speedi Lokomotif Tekerleği Temizleme Aksesuarı  (Okunma sayısı 10193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Merhaba,

Kadee'den gelenler arasında lokomotif tekerleklerini temizlemek için küçük bir aparat var. Oyuncak gibi, şirin bir şey açıkçası ama işe yarıyor. :)

Kablolardan 2 tanesini raya veya 12-15 V arası bir kaynağa bağlıyorsunuz.

Fırçaları tekerleklere değdirdiğinizde fırçalara kablolardan gelmiş olan akım tekerlekleri döndürüyor ve fırçalar da onları temizliyor.

Basit ve akıllı bir oyuncak yani.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Ynt: Kadee Speedi Lokomotif Tekerleği Temizleme Aksesuarı
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2008, 01:12:43 »
Tam benilk, tembel işi... harun Bey bundan isterim bilginize... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2008, 01:28:29 »
Bu elektrikli temizliyicilerde bir sorun DCC uyumu. Bende de bir tane Gaugemaster'ın yüksek frekanslı temizliyicisi var, üzerine kocaman yazmışlar DCC hatta bağlamayın diye.

Bu cihaz ise tekerlekleri döndürerek fiziksel olarak temizlik sağlıyor, eğer lokomotifte var ve decoder analog çalışmayı da destekliyorsa(ki şimdiye kadar tersini görmedim) sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Yine de kutusunda/klavuzunda bir uyarı var mı diye merak ettim.

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2008, 01:57:30 »
İlyas bey,

Bu oyuncağın fiyatı 25 YTL. Ama herhalde 2-3 YTL ye aşağıdaki gibi birşey de yapılabilir. Üstelik daha çok fırçası var.

Yerli Speedi (Zadee marka)

Önce bir tel fırça alınır.

Orta bölüme plastik bir parça konulup sağ ve sol fırçalar olarak ayrılır.

Fırça öbekleri birbirlerine resimdeki gibi alt taraflarından bir tel ile lehimlenerek birleştirilir.

İki grubu birbirine değdirirseniz çok kısa devre olur. Trafonuza zarar verebilir.

Uçlar (+) ve (-) ye bağlanır.

Lokomotif tekerlekleri ortadaki plastik parçanın iki yanına değdirilir.

Tekerlekler döner, fırça onları temizler.

Bu kopya icat da Türk model trencilik tarihinde bir milattır.

Harun 

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2008, 02:02:16 »
Bu elektrikli temizliyicilerde bir sorun DCC uyumu. Bende de bir tane Gaugemaster'ın yüksek frekanslı temizliyicisi var, üzerine kocaman yazmışlar DCC hatta bağlamayın diye.

Bu cihaz ise tekerlekleri döndürerek fiziksel olarak temizlik sağlıyor, eğer lokomotifte var ve decoder analog çalışmayı da destekliyorsa(ki şimdiye kadar tersini görmedim) sorun olmayacaktır diye düşünüyorum. Yine de kutusunda/klavuzunda bir uyarı var mı diye merak ettim.

Okan beycim,

Bu cihaz ve taklidi olan Zadee, her ikisi de DCC uyumludur hatta zaten DCC dir de diyebiliriz. Krokodilleri raya bağlayıp 3 numaralı lokonuzun tekerleklerini temizleyecekseniz DCC kumandanızdan 3 numarayı seçip çalıştırıyorsunuz.  Mesela 5 numaralı lokoyu da bu arada temizlemeden yürütebiliyorsunuz. Müthiş bir olay!

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2008, 02:02:35 »
Ohooo bunla kim uğraşacak, sora 10 dakka çalışır bozulur bu eminim. Baksanıza plastik bile değil ana aksam tahta, ille de metal olmalı bence. Bizi böyle Zadee'lerle falan uğraştırmayın Harun Bey. Yoksa depoları bununla mı doldurdunuz? Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2008, 02:15:08 »
Okan bey,

Ayrıca isterseniz lamba bağlayıp DCC kumandadan açıp kapatabilirsiniz de.

Aşağıda uygulamayı görebilirsiniz. Ancak ben LED'i bağlarken araya direnç koymayı unuttuğum için LED'i yaktım, artık yanmıyor (resimdeki gibi).

Yaparsanız aklınızda olsun.

Bir ara MRC dekoderle "sesli" hale de getirmeye çalışacağım.

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2008, 02:26:40 »
Alıntı
Baksanıza plastik bile değil ana aksam tahta, ille de metal olmalı bence

İlyas bey,

Herhalde haberiniz yok. Önde gelen model tren üreticilerinden biri plastik ve metali bırakıp tahtadan lokomotif yapmaya başlamış.

Daha çevreci diye. Malum plastik doğada zor kayboluyor. Metal de yere düşerse kendi kırılmıyor ama ayağa düşerse ayağa acı veriyormuş.

Gerçi bu acı duyduğum kadarıyla çok zevk veriyormuş.

Hay Allah nereye geldi konu.  Neyse, gerçekten elimizde çok fırça kaldı %40 şok kampanya mı yapsak nedir?

Selamlar,

Harun

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2008, 02:29:24 »
Hah işte bak bozuk mal işte ledi bile ledlemiyor, yani yanmıyor bu nasıl iş yahu. üstelik direnç hesabı da yapmamışsınız ledi yakmışsınız, şimdi bir de kullanıcı hatası dersiniz, oysa gönderin bunların hepsini maçine küçük adamlar tekrar ledlesin gelsin geri.

Merak ettiğim bir kaç konu var;

1- DCC Nem 651 mi 652 mi yoksa 21 bacaklı mı ?

2- Fırça hangi yöne sürtülürken LED yanacak ? kumanda edilebiliyor mu ?

3- Hoparlörü fırçanın neresine sıkıştıracaksınız kendi yeri var mı , hem temizleme sesi var mı ? yoksa loksound takalım, lokprogrammerdan yükleriz şık olur  ;D ;D ;D

4- Soru iptal, olsun sağlam olsun yinede sorayım, bunun full metali yok mu ?

Lütfen bizleri aydınlatırmısınız...