Genel Konular > Gerçek Trenler

NOHAB dizel lokomotifin 1955 yılında tanıtım amaçlı Türkiye ziyareti

(1/3) > >>

Alp ÖNEY:

İşveç  NOHAB lokomotif fabrikası, 1950 yılı başlarında ABD General Motors Fabrikası’nın yan kuruluşu EMD ‘nin F tipi dizel lokomotiflerini lisans altında üretmeye başlamıştır.

NOHAB “aa16” sınıfı lokomotifler,  Belçika,  Danimarka, Norveç, Avusturya  ve Macaristan’da da kullanılmıştır.

1955 yılında ise İstanbul’a tanıtım amaçlı gelen lokomotifinin Türkiye’deki programı hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

24 Nisan-15 Mayıs 1955 tarihleri arasında ise Krauss Maffei üretimi çift kabinli DB V200 sınıfı 005 numaralı dizel lokomotif de Türkiye’de tanıtım amaçlı bulunmuş, TCDD yetkililerinin merkezi  kabin tercihi nedeniyle TCDD DH 27001-03 lokomotifleri satın alınmıştı.

Sözü edilen NOHAB lokomotifin de çift kabinli olması nedeniyle tercih edilmediği, değerlendirilmektedir.

NOHAB tanıtım broşürü.

NOHAB dizel lokomotif Haydarpaşa Garı’nda.

İstanbul Boğazı’ndan Haydarpaşa’ya geçişi sırasında yanında TCDD yük vagonu ile.

Teoman Kardaşlar:

Alp Bey, araştırmalarınızla bu güne kadar pek çok kişinin bilmediği, TCDD' nin kullanmayı düşündüğü fakat gerçekleşmeyen
lokomotif siparişlerinin ülkemizdeki tanıtımlarını içeren belgelerini yayınlıyorsunuz.

Bu konuyla ilgili özverili çalışmalarınıza ve paylaşımlarınıza çok teşekkürler.

NOHAB üretimi bu lokomotifin birçok modeli de bulunmaktadır. Bu modelleri de içeren paylaşımlarda bulunursanız seviniriz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Alp ÖNEY:

Teoman Bey, içten görüş ve düşünceleriniz için ben de teşekkür ederim. Bizler de yıllardır sizin paylaşımlarınızdan çok şey öğreniyoruz. Ülkemizdeki model trenciliğe katkılarınızı her zaman takdirle izliyorum.

NOHAB üretimi dizel lokomotifin modellerini paylaşıyorum.

Sevgi  ve saygılarımla.

NMJ

Roco

Marklin

Alp ÖNEY:

NMJ’nin yeni çıkarttığı modeli

Kerem Türker:
O dönemde çift kafa lokoları neden uygun bulmamışlar acaba?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git