Gönderen Konu: NOHAB dizel lokomotifin 1955 yılında tanıtım amaçlı Türkiye ziyareti  (Okunma sayısı 5483 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

İşveç  NOHAB lokomotif fabrikası, 1950 yılı başlarında ABD General Motors Fabrikası’nın yan kuruluşu EMD ‘nin F tipi dizel lokomotiflerini lisans altında üretmeye başlamıştır.

NOHAB “aa16” sınıfı lokomotifler,  Belçika,  Danimarka, Norveç, Avusturya  ve Macaristan’da da kullanılmıştır.

1955 yılında ise İstanbul’a tanıtım amaçlı gelen lokomotifinin Türkiye’deki programı hakkında detaylı bilgi bulunmamaktadır.

24 Nisan-15 Mayıs 1955 tarihleri arasında ise Krauss Maffei üretimi çift kabinli DB V200 sınıfı 005 numaralı dizel lokomotif de Türkiye’de tanıtım amaçlı bulunmuş, TCDD yetkililerinin merkezi  kabin tercihi nedeniyle TCDD DH 27001-03 lokomotifleri satın alınmıştı.

Sözü edilen NOHAB lokomotifin de çift kabinli olması nedeniyle tercih edilmediği, değerlendirilmektedir.

NOHAB tanıtım broşürü.

NOHAB dizel lokomotif Haydarpaşa Garı’nda.

İstanbul Boğazı’ndan Haydarpaşa’ya geçişi sırasında yanında TCDD yük vagonu ile.

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Alp Bey, araştırmalarınızla bu güne kadar pek çok kişinin bilmediği, TCDD' nin kullanmayı düşündüğü fakat gerçekleşmeyen
lokomotif siparişlerinin ülkemizdeki tanıtımlarını içeren belgelerini yayınlıyorsunuz.

Bu konuyla ilgili özverili çalışmalarınıza ve paylaşımlarınıza çok teşekkürler.

NOHAB üretimi bu lokomotifin birçok modeli de bulunmaktadır. Bu modelleri de içeren paylaşımlarda bulunursanız seviniriz.

Sevgiler, saygılar.
Teoman Kardaşlar

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

Teoman Bey, içten görüş ve düşünceleriniz için ben de teşekkür ederim. Bizler de yıllardır sizin paylaşımlarınızdan çok şey öğreniyoruz. Ülkemizdeki model trenciliğe katkılarınızı her zaman takdirle izliyorum.

NOHAB üretimi dizel lokomotifin modellerini paylaşıyorum.

Sevgi  ve saygılarımla.

NMJ

Roco

Marklin

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

NMJ’nin yeni çıkarttığı modeli

Çevrimdışı Kerem Türker

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
O dönemde çift kafa lokoları neden uygun bulmamışlar acaba?

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

NOHAB  Türkiye’ye gelmeden evvel  1954 yılında İsveç’te

Yolda

1955 yılında Danimarka’da

1955 yılında Ankara Garı’nda

Çizimleri

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

Fabrika çıkışı

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

Marklin modeli

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

Makinist kabini

Çevrimdışı Teoman Kardaşlar

• Teoman Kardaşlar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: izmir

Alp Bey, merhaba.

NOHAB aa 16sınıfı çift kabinli  dizel lokomotifin bilgilendirmenize çok teşekkürler.

TCD'nin  Türkiye'ye getirtip, Ankara Gar'a kadar getirtip, deneme amaçlı kullanması çok ilginç.

O dönemin yetkilileri NOHAB firması ile herhalde uzlaşma sağlayamayınca alımı gerçekleşmemiş bir durum olmuş.

Paylaşımınızla geçmişte yaşanmış bu olayı gün ışığına çıkardığınız iççin emeklerinize sağlık.

Sevgiler, saygılar.

Teoman Kardaşlar

Konuya katkımın olacağını düşünerek aşağıdaki linklerde bulunan bu lokomotifin gerçeği ve modelleri ile ilgili
görselleri paylaşmak istedim.

https://www.google.com.tr/search?hl=tr&tbm=isch&source=hp&biw=1243&bih=884&ei=hK1NXND8BoOia7XojNAL&q=Nohab+aa16&oq=Nohab+aa16&gs_l=img.3..0i19.2826.8554..9116...0.0..0.100.947.8j2......0....1..gws-wiz-img.....0..0j0i10j0i30j0i30i19.R9O3vsNFxoY

http://www.lolkebijlsma.com/nohabmodel.html

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
Teoman Bey merhaba.

Düşünceleriniz, görüşleriniz, ilginiz ve paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Kim bilir, o tarihteki TCDD yetkilileri ne düşündüler. Benim bulabildiğim, merkezi kabin olması tercih nedeni idi. Bilemediğimiz başka faktörlerde etkili olmuş olabilir.

Bazı ülkelerde "buldog burun/bulldog nose"  olarak da anılan bu heybetli lokomotifin paylaştığınız görüntüleri ve modelleri ise birbirinden güzel ve şık.

Ayrıca, yeni derleyebildiğim bilgi ve fotoğrafları da ayrıca paylaşacağım.

Sevgi ve saygılarımla.

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi

Konusunu ettiğimiz İsveç NOHAB  üretimi lokomotif, 2246 fabrika numarası ile 15 Eylül 1954 tarihinde faaliyete geçmiş,  13 Ekim 1954 tarihinde kış şartları da dahil  test edilmek üzere Norveç Demiryolları (NSB)’na  yedi ay süreyle gönderilmiştir.

01 Mayıs-17 Ağustos 1955 tarihleri arasında Avrupa ve Türkiye’ye tanıtım/pazarlama turuna çıkan NOHAB  2246, tekrar İsveç'e dönmüş,  1957 yılında Norveç Demiryolları’na satılmış, 11 Ekim 1995 tarihine kadar  NSB  Di3a sınıf 602 plaket numarası ile kullanılmıştır.

Fabrika çıkışından, hizmetten ayrılışına kadar 7.000.000 kilometre yapan bu lokomotif, hizmetten ayrıldıktan sonra orijinal fabrika rengi de dahil olmak üzere restorasyona tabi tutulmuş, Norveç Demiryolları’nın 150.Yılı anısına Eylül 2004 tarihinde Ängelholm’daki  Demiryolu Müzesi’nde yerini almıştır.

Norveç Demiryolları’nda

Ängelholm’daki  Demiryolu Müzesi’nde

Müzeden bir görüntü

« Son Düzenleme: Ocak 28, 2019, 00:39:35 Gönderen: Alp ÖNEY »

Çevrimdışı Alp ÖNEY

• Forum Üyesi
1955 yılında Türkiye’ye tanıtım amaçlı gelen NOHAB aa16 ve DB V200 sınıfı lokomotiflerin kardeşleri yan yana.

Solda NOHAB MY1155 (Altmark Rail) ve V200 077 Almanya Ruhr’da (18.03.2018)

NOHAB MY1155'in 1/87 ölçekli modelleri

NMJ

B Model