Gönderen Konu: SIFIR bilen için  (Okunma sayısı 5721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abedir

• Ziyaretçi
SIFIR bilen için
« : Nisan 11, 2007, 18:06:31 »
Selam Arkadaşlar,

Bügünlerde ben de maket tren işine merak sardım ve "N" 1:160 ölcekli bir maket yapmaya karar verdim. DCC bir set yapmayı düşünüyorum. Elektronik konusunda fazla zorlanacağımı zannetmiyorum ama, hemen söylemem gereken, Maket konusu hakkında SIFIR bilgim var.

Yabancı sitelerde konu hakkında çok araştırdım, ama bu siteyi keşfetiğim de anlatamam ne kadar sevindim, bilemezsiniz. Hiç değilse bu hobinin Türkiye de paylaşan arkadaşlara danışmak kadar güzel bir şey olamaz.

Sizlere çok şey sormak istiyorum ama aklıma takılan en temel sorular şunlar.

1m X 2m zemin üzerine kurmayı düşünüyorum,
  • Bu malzeme ne olmalı, Makas kumandası, dekoder vs zeminin altına döşiyeceğim. MDF gibi malzeme uygunmu?
  • Kalınlık ne olmalı?

Minitrix rayları kullanmayı düşünüyorum,
  • Bunları zemine vidalamak mı gerek?
  • Rayları birbirine lehimleme gerek var mı, yoksa kendi uçlarında bulunan aparatlar kafimi?
  • Raylara bir çok yerden elektrik akım vermek gerek mi?

Raylarda balast malzemesi yok,
  • Balast için ne kullanmam gerek, ne önerirsiniz?
  • Türkiye de bulabilir miyim?
  • Balast zemine raylardan öncemi yapıştırmalı mıyım?

Aradığım bir çok malzemeyi ebay.com da buluyorum,
  • Türkiye de malzeme bulabiliceğim “Hobi Shop” gibi bir yer varmı?

Çok soru oldu kusuruma bakmayın. Sanırım boyumdan büyük işlere soyundum! Daha bu işin süsleme yanı var, o zamanda bir çok soru bekleyin!

Sizlerin burada yapmış olduğunuz çalışmalarınızı gıpta ile izledim ve hepinizi tebrik ederim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürlerimi sunar.

Sevgi ve Saygılarımla,

Ahmet Bedir

avsalı

• Ziyaretçi
Ynt: SIFIR bilen için
« Yanıtla #1 : Nisan 11, 2007, 18:18:10 »
Sayın Ahmet bey öncelikle aramıza hoş geldiniz.zemin olarak sert köpük yada su bazlı kontraplak kullanmanızı öneririm.rayları zemine vidala konusunda iki seçenek önerilebilir eğer sert köpük kullanacaksanız vidalamaya gerek yok kontraplak kullanırsanız vidagerekeb ilir.rayları birleştiriciler vasıtasıyla bağlamanız yeterli lehime gerek yok.ve tek toktadan besleme yapılması yeterli.balastlamatı kurgunuzun son aşamalarında düşünün raylar döşendikten sonra yapılmalı.türkiyede n ölçekli malzeme satan birkaç mağaza bulunmakta bu konu hakkında da diğer arkadaşlar yardımcı olacaktır. bildiklerim bunlar yanlış yazdığım şeyler varsa diğer arkadaşlarım düzeltir.simdiden başarılar dilerim .saygılar

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Nisan 11, 2007, 21:19:51 »
ahmet bey öncelikle aramıza hoş geldiniz. bende n scale biriktiriyorum ve çok zor oldugunu sizlere belirtmek isterim. parça olarak türkiyede bir tek fleishman bulabilrisiniz. oda ankarada .  ama set olarak bulmanız mümkün vey lokolar var ama biras tuzlu.

1. mdf işlenme açısından zor olabilir birde ağırdır. ömer abinin tavsiye ettiği sert köpük, sunta, osb veya sıkıştırma plakalar hem hafif hemde işlenmesi daha kolay olur.
2.rayları vidalamak biras zor olabilri ray civileriyle sabitleyebilirsiniz. kendinden soketli olduğundan lehime gerek yok. dcc sistem kuracağınızdan tek besleme yeterli olacaktır.
3. blast malzeme n scale için bulmanız zor. ho scale alıp kalın delikli elekle eleme yaparak elde edebilrisiniz. rayları döşedikden sonra yapmanız daha iyi olur. önce yaparsanız zemini düzleştirmede  sıkıntı yaşıyabilirsiniz.malzeme olarak plastik veya gerçek taş kullana bilirsiniz.
4 malzeme bulmak sıkıntı ama kendiniz yapabilirsiniz. ölçekliyerek teoman abini ve nedim beyin öreneklerinde olduğu gibi. bunun için forumu gezmeniz yeterli olacaktır.

işallah zorlanmadan halledersiniz.

enver

abedir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2007, 02:45:44 »
Sayın Üstadlarım,
Vermiş olduğunuz bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Anladığım kadarı ile;
1. Zemin: Su Plakası öneriyorsunuz. 1cm kalınlık yeterlimidir?
2. Rayları zemine çivilemem.
3. Balast son olarak uygulamam.

Sizlere son bir, iki sorum olacak.

Zemin ve raylar arası bu mantar benzer malzeme gerek varmıdır;
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXAV46&P=7
Buna benzer malzeme Türkiye bulabileceğim söylendi, rulo halinde, (Mimarlar farklı amaç için kullanıyormuş), fark yaparmı?, gereklimidir?

Balast malzemesini ne ile yapıştırabilrim?

Saygılarımla,

Ahmet.

Nedim

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Nisan 13, 2007, 03:23:23 »
sevgılı hobıdas dostumuz a.bedır bey,
oncelık ıle aramıza hosgeldınız..
sorularınıza dılımın dondugunce, aklımın yettıgınce cevap vermeye calısayım..
** yapmayı planladıgınız dıorama/kurgu ıcın cok degısık alt zemın malzemeler kullanabılırsınız. ancak bu malzemeler detayına gecmeden once yapacagınız dıorama/kurgu tasınabılırmı, sabıtmı vede butun veya parcalımı seklınde yer ve konum durumuna gore karar vermenız gerek..
malzeme olarak metal ayaklar uzerıne ozellık ıle su kontrası denılen malzeme kullanılması tavsıye edılır.. cunku dıger ahsap malzemeler nem ve rutubet konumlarına gore zaman ıcerısınde sorunlar cıkarabılmektedır.. bır baska tarzda benım yenı yapımına ve resımlerını sıte/forum ıcerısınde gorebılecegınız ahsap ızgara uzerıne 8mm kontraplak uygulamasıdır. bır baska sıstemde ustadlardan a.usta nın dıoramada kullandıgı sert kopuk (ızopar) maddesıdır.. yıne baska bır ornek ıse tepe aktıvıte ıcın hazırlanan dıoramadır kı oda ahsap ızgara uzerıne 8mm sunta dır.. kullanacagınız zemın cok kalın olmamasına ozen gostermek gerek cunku makas motorları veya vs arac gerec dıorama/kurgu altına montaj veya gomme sıstemı dogabılır.. ama yınede bunların hepsı bırer tercıhtır.. 
** rayları zemıne vıdalama veya cıvıleme yontemı ıle sabıtlemek mumkun ancak cok ınce vıda ve mınık baslı cıvı kullanmanız gerekecektır. genelde tercıh edılen malıyet acısından bırazda cıvıleme yontemıdır. yıne tercıh sızın... rayları bırbırlerıne legımlemenıze gerek yok kendılerıne aıt ıletken bırlestırıcıler mevcuttur uzerlerınde... ayrıca yedek parca olarak ta satılmaktadır..
** raylara bırcok yerden akım vermek besleme yapmak faydalıdır.. dogabılecek baglantı kopuklukların, aksaklıkların onune basında gecılmıs olur..zaman ıle raylarda olusan oksıtlenme (yenı uretılen raylarda pek rastlanmıyor) nedenı ıle gerılım dusuklugu veya belırlı parcada akım kesıntısının onune gecılebılınır.. ancak baglantı sıstemıne cok dıkkat edılmelıdır..
**balast malzemesı olarak hazır satılan urunler mevcuttur. ornegın bunları proses te bulabılırsınız.. (fıyatların uygunlugu acısından verılmıstır) ancak baska hoby marketlerde de bulabılırsınız.. bırcok dostumuzun olusturdugu dogaclama balast malzemelerıde sozkonusudur. buda sızın tercıhınıze ve ımkanlarınıza baglıdır. ozel olceklı malzeme kullanmak ıster ısenız dedıgım gıbı paketler halınde satılmaktadır.
** balastlama ısı en son yapılacak ıslevlerden bırıdır.. raylar tamamen dosenmelı gereken yerlkerden beslemeler yapılmalı ve sonrasında balast malzemesı dosenmelıdır..
** balast malzeme doseme ıslevını cok ınce ve tok bır kıl fırca ve bıldıgımız seffaf beyaz tutkal bıraz sulandırarak akıcı maı hale getırerek (cok az akıcılık yeterlıdır) uygulayabılırsınız. ray kenarlarına fırcakalınlıgı ıle beyaz tutkal surunuz ve uzerıne balast malzemesı dokunuz.. kuruma sonrası temız kalın bır yaglıboya fırcası ıle yapısmayanları toplayarak ıslemı tekrarlayabılırsınız..

sızlere ıyı bır dıorama/kurgu ıcın sımdıden basarılar dıler ellerınıze saglık derım..
hos ve guzel vakıtler gecırmenız dılegı ıle..
sevgı ve saygılarımla.
nedım kus..

abedir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 14, 2007, 23:35:30 »
Sayın Nedim üstadım,

Konuyu sizin ve diğer üstadların vermiş olduğu önerilerine göre çok daha iyi kavradım.

Hocam sizin vermiş olduğunuz bilgileri aynen uyguluğucam.
  • 8mm kontraplak.
  • Rayları zemin'e civilemek.
  • Raylara Farlı yerden Ek akım vermek.
  • Ballast malzemesi, en son.

Sanırım bu tarz çalışmaların diorama dışında (önce süsleme diye hitap ettiğim için özür) hat, kurgu da önemli.
Size tasarladığım kurguyu göstermek isterim.

Bu tasarımda aslında bir de tünel var ama programda beceremedim.

Burada winrail diye bir program kullandım. Programı tam kavrıyamadım ama benim gibi 0 bilen için çok yardımcı oluyor.

Program, bu kurgu da ters akım veya kısa devre oluşturacak bir durum olmadığını bildirdi, DCC için çok geçerlimi bilemem!

Vermiş olduğunuz engin bilgiler için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Ahmet Bedir

Çevrimdışı akşehir

• Forum Üyesi
  • Yer: konya/akşehir
« Yanıtla #6 : Nisan 22, 2007, 00:42:39 »
ustalarım vearkadaşlar iyi akşamlar modelcilik konusunda daha yeniyim ama lima setim var bunlara nasılbir plan yapmalıyım ilk nereden başlamalıyım yardım ederseniz sevinirim.. ???:)

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Nisan 22, 2007, 13:52:22 »
aramıza hoş geldiniz. elinizde olan setin kodunu rayların lokoların kodu ve fotoraflarını paylaşırsanız gerekli yardım yapılacaktır.bir isminizi sona eklerseniz tanışmış oluruz.

enver

abedir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Nisan 29, 2007, 04:40:14 »
Saygı değer ustadım,

Minitrix raylar için çivi ve vida buldum.

http://www.gaugemaster.co.uk/item_details.asp?pid=26262
http://www.gaugemaster.co.uk/item_details.asp?pid=26264

Ray yatakları için buna benze malzeme kullanmayı düşünüyorum; Türkiyede buldum.
http://www.gaugemaster.co.uk/item_details.asp?pid=1933

Ballast içinde Woodland Scenics den bir çok örnek aldım (ebay den). Bunları kendi zevkime göre karma yapıp deneyeceğim.
Sizlerin sayesinde olayı çok daha kavramışım.

3-4 ay içinde benden foto bekliyin.

Gaugemaster sitesi müthiş, resmen yok yok. Birde en iyi yönü, Türkiye'ye KDV oranını düşüyorlar.

http://www.gaugemaster.co.uk

Saygılar,

Ahmet Bedir.

Çevrimdışı Jazzista

• Forum Üyesi
  • Yer: İstanbul
« Yanıtla #9 : Mayıs 05, 2007, 23:40:45 »
Amerika'dan sipariş vermek sizin için zor olmayacaksa belki biliyorsunuzdur ama bu sitede de yok yok.Bilgilerinize...

http://www.tee-usa.com/

Selamlar