Gönderen Konu: Yeni ama geç başladım. Yardımlarınızı rica ederim.  (Okunma sayısı 4166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atarey

• Forum Üyesi
Tüm forum üyelerine selamlarımı sunarak ve bu hobiye yeni başlayan birisi olarak sizlerin yardım ve desteklerine ihtiyacım olacak.

1- Öncelikle elimde 1 adet Marklin - Primex 1977 yapımı DHG500 ve 1 adet Marklin 3090 KLMN Buharlı lokomotifler var. (Ekte resimleri mevcuttur). Bu lokomotifler için hazırlamayı planladığım Dioramada ekte resmi bulunan Primex marka Transformatör yerine hangi kumanda ve güç kaynaklarını kullanabilirim.
2- Treni çalıştırdığımda lokomotif raylara değdiğinde küçük ateşler çıkıyor, sanırım kısa devre var ancak neden olduğunu tespit edemedim. Transformatör arızalı olabilir mi? bu transformatör yerine hangi transformatörlerden kullanabişlirim? ( Her iki lokoyu da ayrı ayrı kontrol edebileceğim bir model ve nereden temin edebileceğimi yazarsanız sevinirim.)
3- Diorama çalışmasında yapmayı planladığım dağ içi tünel, köprü, maket istasyon ve ev gibi objeler için hangi malzemelere ihtiyacım olur?
4- Vagon olarak resimdeki raylarda başka hangi marka vagonlar kullanabilirm?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Saygılarımla,

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
Ynt: Yeni ama geç başladım. Yardımlarınızı rica ederim.
« Yanıtla #1 : Eylül 04, 2015, 15:01:20 »
Merhaba Ata Bey;

Aramıza hoşgeldiniz. Yeni bir kurguya başlarken kesinlikle acele etmeyin derim. Eğer vaktiniz varsa İstanbulda ikamet ediyorsanız Model Trenciler Kulübü dükkanına uğrayıp hem bilgi alabilirsiniz hem istediğiniz hemen hemen herşeyi bulabilirsiniz yoksada yurt dışından sipariş edebilirsiniz.

Keyifli paylaşımlar diliyorum..
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı atarey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Eylül 04, 2015, 15:28:24 »
Uğur Bey

Adres konusunda yardımcı olabilir misiniz? İstanbul'da yaşıyorum ve ziyaret etmek isterim. Teşekkürler.

Çevrimdışı Ugur

• Uğur Kadıköylü
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Türkiye / Manisa
  • Manisaspor
    • Siber Savaş
Millî olmayan bir hükûmet milleti her vasıta ile felâkete götürdüğü zaman, bu milletin her ferdinin millî duygulara kapılarak isyan etmesi hak değil, millî bir görev olur.

Çevrimdışı Re460

• Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Eylül 04, 2015, 16:43:54 »
Merhaba Ata Bey,
elinizdeki lokomotifler analog olarak elinizdeki trafoyla çalıştırılabilir. Ancak analog olarak lokomotiflere ayrı ayrı kumanda edemezsiniz. İstediğinizi ancak digital sistemlerle karşılayabilirsiniz. Bunun için Marklin digital kumandaya ve elinizdeki lokomotiflerin de uygun bir decoder ile digital'e dönüştürmeniz gerekir.
Treni çalıştırdığınızdaki kıvılcımlar trafoyla ilgili değildir. Lokomotifin raya temas noktalarını kontrol edebilirsiniz.
Vagon olarak her vagon Marklin sistemlerde kullanılabilir. Elinizdeki lokomotiflerin çalıştığı yıllarda kullanılan vagonların modellerini tercih etmelisiniz.

İyi eğlenceler.

Çevrimdışı GOKHAN OZKAN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Eylül 09, 2015, 20:11:41 »
Ata Bey

Hoş Geldiniz.

Tavsiyem lokomotifiniz dijitale çevirip,

Marklin Mobil Station 1 veya Mobil Statıon 2 edinmenizdir.

Saygılar
G. ÖZKAN