Gönderen Konu: mukavva boya  (Okunma sayısı 3317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çağdaş BABACANOĞLU

• çağdaş babacanoğlu
  • Forum Üyesi
  • Daima hayallerin peşinden koş....
mukavva boya
« : Şubat 04, 2015, 20:45:38 »
Arkadaşlar lütfen acil yardım konuda tecrübesi olanlar bir sorum var mukavvadan maket yapacağım  maketi fon kartonundan kaplamak istemiyorum onun için mukavvayı ne ile boyayabilirim şimdiden teşekküerler
Diorama SANATTIR....

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: mukavva boya
« Yanıtla #1 : Şubat 05, 2015, 05:13:30 »
     Kırtasiyelerde satılan akrilik boyalarla boyayabilirsin. Ancak çok sulandırma. Aynı sulu boyada olduğu gibi kartonu buruşturabilir.Alçıyı süzme yoğurt kıvamında karıştırıp kartonun üzerine fırçayla 2-3 mm kalınlğında sürüp kuruduktan sonra spatülle,bistüri ile veya maket bıçağının ucu ile şekillendirerek tuğla veya taş örme formu verebilirsin.Siyah akrilik boyayı çokça sulandırıp  taş formunda oyduğun alçı duvarın üzerine yavaşça akıtıp oyduğun oluklardan geçirip fazlasını akıtırsan kirlenir ve taş duvar formu alır. Tuğla formunda oymuşsan tuğla rengindeki akrilik boyayı parmağınla sürersen tuğlalar boyanır aralar beyaz kalır. Tuğla örgüsü belirginleşir.İstersen alçı kaplamayı  altı taş üstü tuğla gibi de oyabilirsin.
     Boyama yaparken dümdüz boyamak yerine resim gibi boyar,kirletmeler yaparsan,dökülmüş sıva gibi görüntüler,arasından görünen tuğla örgüleri çizersen daha tabii görünür.

Çevrimdışı Çağdaş BABACANOĞLU

• çağdaş babacanoğlu
  • Forum Üyesi
  • Daima hayallerin peşinden koş....
« Yanıtla #2 : Şubat 05, 2015, 18:11:52 »
verdiğiniz bilgi için teşekkürler akrilik boyayla deneyeceğim
Diorama SANATTIR....

Çevrimdışı atarey

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Eylül 07, 2015, 13:15:02 »
Ben de mukavvadan ev maketi yapmayı planlıyorum. Bununla ilgili elinizde ölçüler var mıdır? Hangi ölçüleri kullanmam gerekli HO ölçek için?