Gönderen Konu: piko BR-218 dijital starter set kumanda çalışması  (Okunma sayısı 8252 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhatkayisi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
piko BR-218 dijital starter set kumanda çalışması
« : Ağustos 24, 2014, 23:27:43 »
piko br-218 dijital starter set mevcut elimde ancak ben kumanda ile treni çalıştıramadım daha doğrusu kumandaya atama yapamadım nasıl yapılmaktadır yardımcı olacak arkadaşları bekliyorum

teşekkürler

m.serhat kayısı

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: piko BR-218 dijital starter set kumanda çalışması
« Yanıtla #1 : Ağustos 25, 2014, 06:09:17 »
Serhat bey; Genelde lokolar C3 olarak kayıtlıdır.Yani lokonuzu  uzaktan kumandanın C harfine basarak çalıştırabilirsin. Tabii ki elektrik devresinin çalışır olması lazım.Yani Digi-1'in led ışığının devamlı yanıyor olması lazım.Eğer adres değiştirmek isterseniz kumandanın kırmızı düğmesinin yanında yukarı doğru iki çıkışlı makas şekli olan düğme kullanılır.Bu düğmeye iki defa basar 3 yazar tekrar aynı düğmeye basar, 10 saniye kadar hiçbir düğmeye basmadan beklerseniz loko C kanalına adreslenir.Yani makas-makas-3- makas = C kanalı, makas-makas-2 -makas=B kanalı olur.Lokoları bu durumda C veya B ye basarak kumanda edebilirsiniz.Adresleme anında ray üzerinde tek loko olmalı.Daha sonra adreslenen lokoyu indirip diğerini raya koymak gerekir.Adreslenen lokonun adresi değiştirmek istemediğiniz müddetçe aynı kalır. Lokoyu kutusuna koyup 1 ay sonra raya koysanız bile adresi sabittir. Yalnız ilave ray koyup kısa devre yaptıracak düzenlemeler yapmamış olmanız da gerekiyor. Daha fazla açıklama forumun digital sistemler konusunda var.

Çevrimdışı serhatkayisi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ağustos 25, 2014, 07:45:49 »
cevabınız için teşekkürler tekin bey ancak dediğiniz şekilde yapmama rağmen hala hareket ettiremedim. makas - makas - 3 - makas yaptım digi 1'in işığı 10 sn kadar yanıp söndükten sonra sabit kaldı c harfine bastım ancak tren yinede hareket etmedi

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 25, 2014, 10:37:55 »
Bu serinin 2 lokolu seti bende de mevcut. Lokolar piko da ve bildiğim kadarıyla diğer markalarda zaten adrese kodlama yapılarak geliyor. Sizin setteki loko nun altında büyük ihtimalle A harfi ve kod numaraları mevcuttur. Yapacağınız şey elektrik aksamında ve bağlantılarda sorun yoksa digi1 in fişini takdıktan sonra önce kumandanın alt bölümündeki A harfine bir kere basacak ve sonra hareket ettirmek için + düğmesine istediğiniz hıza erişene kadar basacaksınız. Bu şekilde hareket etmesi gerekiyor. Eğer başlangıçta olmazsa önce stopa basın sonra işlemi tekrarlayın. Bazen raylardaki ufak temazsızlıklarda akım keser unutmayın!
Bu arada C kodu ile gelenler set değil sadece loko aldığızda geçerlidir. Piko da adresleme yapmanıza(3.lokolarda)gerek yoktur.Lokoyu raya koyduğunuzda o zaten C düğmesiyle hareket edecektir-4.lokoda D ye adresleme yapmanız gerekir-. Yardımcı olduysam ne mutlu bana... :D
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2014, 10:49:08 Gönderen: garder »

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 25, 2014, 12:35:23 »
Sistemdeki elektrik akımı kesik değilse,herhangibir şekilde kısa devre yaptırmadıysanız uzaktan kumandanın loko.tek makas, çift makas tuşlarına sırayla basarak bütün adresleri silebilirsiniz..O zaman adreslemeye yeniden başlarsınız.Adresin kabul edildiği lokonun hahif hareketlerinden de anlaşilır. Esas adresleme loko tuşuyla yapılır ama o biraz daha karmaşık.

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 25, 2014, 12:46:27 »
Şimdi aklıma geldi. Kumandayı lokoya doğru değil Digi 1 e doğru tutacaksın ve kumanda ile Digi 1 arasında herhangi bir engel olmayacak.Yani tren nereye giderse gitsin kumandayı Digi 1 e tutacaksın.

Çevrimdışı serhatkayisi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Ağustos 25, 2014, 13:19:11 »
kumandayı digi1'e doğru tutuyorum akşam gidince tekrar deneyeceğim rayda akıp olup olmadığını kontrol kalemi ile kontrol edebilirmiyim biraz voltaj düşük ama.. akşama tekrar deneyeceğim bakalım tekrar kodlama yapacağım olmazsa loko arızasından şüpheleneceğim sıfır açılmamış kutuda da arıza çıkarsa artık ..;)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #7 : Ağustos 25, 2014, 15:01:05 »
kumandayı digi1'e doğru tutuyorum akşam gidince tekrar deneyeceğim rayda akıp olup olmadığını kontrol kalemi ile kontrol edebilirmiyim biraz voltaj düşük ama.. akşama tekrar deneyeceğim bakalım tekrar kodlama yapacağım olmazsa loko arızasından şüpheleneceğim sıfır açılmamış kutuda da arıza çıkarsa artık ..;)

Serhat kardeşim , 400 - 500 euroya satılan sıfır lokomotifler de bile ne arızalılar çıkıyor bir bilsen.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ağustos 25, 2014, 15:21:23 »
Şimdi aklıma geldi. Kumandayı lokoya doğru değil Digi 1 e doğru tutacaksın ve kumanda ile Digi 1 arasında herhangi bir engel olmayacak.Yani tren nereye giderse gitsin kumandayı Digi 1 e tutacaksın.
Yakınınzdaysanız digi1 e tutmasanızda algılıyor. Receiver kumandası gibi düşünün...10 m ye kadar algılıyor.Denedim !

Çevrimdışı serhatkayisi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Ağustos 25, 2014, 18:08:50 »
yok arkadaş ne yaptıysam çalışmıyor dediğiniz her şeyi yapıyorum olmuyor atladığımız birşey mi var aceba anlamadım ki
« Son Düzenleme: Ağustos 25, 2014, 20:50:07 Gönderen: serhatkayisi »

Çevrimdışı serhatkayisi

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Ağustos 25, 2014, 20:49:38 »
digi 1 den gelen teli POWER KLİPSE takmadan direk raya dokundurduğumda tren hareket ediyor. bu normal mi ayrıca yedek power klipsi taktım aynı treni hareket ettiremiyorum bi sıkıntı var çözemedim

Çevrimdışı garder

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ağustos 26, 2014, 12:04:54 »
digi 1 den gelen teli POWER KLİPSE takmadan direk raya dokundurduğumda tren hareket ediyor. bu normal mi ayrıca yedek power klipsi taktım aynı treni hareket ettiremiyorum bi sıkıntı var çözemedim
Acaba power klipsi doğru raya taktığınızdan emin misiniz? Power klips raya oturmazsa (Zor takılıyor) akım raylara aktarılmadığından hareket olmaz.