Gönderen Konu: Merhabalar  (Okunma sayısı 5604 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı huseyinozsut

• Forum Üyesi
Merhabalar
« : Ağustos 08, 2014, 11:25:36 »
Merhabalar,

Ben çocukluğumdan beri takribi 30 yıldır model trenlerle ilgileniyorum. Aslen takribi 25 yıl önce abime alınmış bir tren seti benim yaşım yetince benim kullanımıma açıldı ve bu hobiye böylece giriş yapmış oldum. İlk işim dev dolma pillerle çalışan kontrolcümü 220V'a çevirmek olmuştu. Bir sürü ek ray, makas, köprü vs. vs. aldım. Zamanla makaslarım yetmemeye başladı, elektrikli makas gördüm. Hemen aldım. Kırmızı-Yeşil ışıklı lambalı durdurma devresi gördüm, üstüne atladım. Ray aydınlatma lambaları aldım. Derken tüm aksesuarlar için ayrı bir adaptöre ihtiyaç duydum. Onu da aldım... Büyüttükçe büyüttüm. Ancak insan çocukken işe oyun olarak bakıyor. O kadar yılda ne kadar nadide lokomotifler, ne güzel vagonlar hacamat etmişim düşününce.

Uzun zamandır hobi ile ilgilenmiyordum. Geçenlerde aklıma geldi ve tekrar araştırmaya başladım. gördüklerim aklımı çıkardı diyebilirim. Decoder olayını yeni gördüm desem güler misiniz?  ;D Amma eskide kalmışım.

Elimdeki herşey Lima. O yüzden şimdilik Lima ile devam etmeyi düşünüyorum.

Şimdi hedefim elimdeki parçalarda eksiklerimi gidermek, ikiye bölünse bile gayet büyük ve yeterli bir koleksiyon / oyuncağa sahip olmak. Çünkü benim kadar abimin de bu hobide payı var. Elimde oyuncak gibi kullanılacak 2 lokomotif ve vagonları mevcut. Ben nasıl özgürce oynadıysam, kırıp döktüysem, gelecekte çocuğum da yapabilsin istiyorum. Aynı şekilde abimin çocuğu da yapsın istiyorum. Oyuncak mahiyetinde 2 lokomotif ve vagon grubu daha alabilirim. Maksat özgürce oynayabilsinler.

Kendime saklayacağım bir adet limited edition lokomotifim var. Ona maket tren anlayışına uygun vagon ekleyerek ve bir de dizel lokomotif ve yük vagonları alarak işin hobi ayağını geliştirmek istiyorum.

Bu arada elektronik ilgim fazladır. Arduino ile basit düzenekler yapmışlığım vardır. Model tren setine DIY sistem kurmayı, bir ilerki aşama olarak, kontrol kumandası yerine tablet kullanmayı sağlayacak bir android arayüzü oluşturmayı düşünebilirim. Belki de zaten yapılmıştır. Hobiye 10 yıl aradan sonra geri döndüm!  ;D Biraz geriden geliyor olabilirim.

Yıllar yıllar evvel tren seti ile okulda bilim şenliğine katılmış bir genç var karşınızda. İkincilik almıştım. Yaptığım ise tren otomasyon sistemi idi. 4 ayrı tren 4'ü de ayrı hızda aynı rayda birbirlerine çarpmadan hareket ediyordu. Yöntem ise basit: tüm trenlerin boyu eşit. raylar üzerinde tren geçtiğinde temas sağlayan switchler var. Bu switchler arası mesafe özel olarak belirlenmiş ve tren boyundan uzun. Böylece birbirine yakın iki switche aynı anda basılırsa bir tren diğerine yaklaşmış olduğu için, otomatik olarak makas devreye giriyor. Arkadaki tren makasa alınıyor. Işıkta bekletiliyor. Sonra ana hatta geri veriliyor. Bunun gibi 4 makasla işi çözmüştüm. Manyetik switchlerden o zaman haberim olsaydı, işim çok daha kolay olurdu.  ;D Elektronik desteği olmadan, sırf elektrikle otomasyon yapmak çok sıkıntılı. Bu kadar basit bir sistemde bile her ihitmali düşünmek, onlarca test sürüşü yapmak gerekiyor. Neyse. Geri döndüm! Ve hemen işe koyulacağım. İşin modelcilik ayağı ile ilgili bilmediğim, kafamı karıştıran çok konu var. Sizlere danışacağım.  :)
« Son Düzenleme: Ağustos 08, 2014, 11:31:59 Gönderen: huseyinozsut »

Çevrimdışı LIMATRAIN

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Merhabalar
« Yanıtla #1 : Ağustos 08, 2014, 14:57:00 »
Hoşgeldiniz

Demek ki bu zararlı merak yine kanınıza karışmış :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #2 : Ağustos 08, 2014, 19:45:33 »
Hüseyin kardeşim , dönüp dolaşıp tekrar başladığın tren hobin hayırlı olsun.

Bu işin en eski halini bilenler yenilikleri daha kolay algılıyor , sen o zamanlar yukarıda yazdıklarını yaptığına göre son durumları kavradığında kim bilir neler yaparsın.

Hoş geldin aramıza.
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ağustos 09, 2014, 12:42:56 »
Aramıza hoş geldiniz

Çevrimdışı utkan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ağustos 10, 2014, 11:37:34 »
Hoşgeldiniz, Hüseyin Bey....

m.utkan

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Ağustos 10, 2014, 13:27:28 »
Hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #6 : Ağustos 11, 2014, 16:01:04 »
Hüseyin bey hoşgeldiniz.

Sevgiler

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ali Nedim

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Üye No: 172
« Yanıtla #7 : Ağustos 26, 2014, 23:46:08 »

Merhaba

Aramıza hoş geldiniz. keyifli paylaşımlar dilerim.

Sevgi Saygılarımla.

Ali Nedim ULUS
Üye No: 172 - TCDD olan ne varsa...

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
  • Yer: KKTC
« Yanıtla #8 : Ekim 10, 2014, 12:52:31 »
Hoşgeldiniz
B.K.
Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir. Seneca