Gönderen Konu: Dijital bir set kurmak  (Okunma sayısı 9851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
  • Yer: KKTC
Dijital bir set kurmak
« : Haziran 03, 2014, 20:02:50 »
Oncelikle herkeze KKTC'den sevgiler ve saygilar...
Kucuklugumde sahip oldugum analog Lima setimle bu ise basladigimdan aslinda bu hobinin fazla yabancisi degilim...
Fakat aradan gecen 25 yilda olay fazlasi ile gelismis ve dijital platforma gecmis.
Ozellikle bu hobimin ogluma gecmesi icin tozlu raflardan elimdeki analog seti indirdim ve onun daha fazla ilgisini cekmesi bakimindan da elimden geldigince ve butcem elverdikce dijitale yatirim yapma karari aldim...
Bunun akabinde ise cesitli ho ve oo vagonlar alarak basladim... Sira dijital kumandaya geldiginde e-bay dan Hornby R 8213 kumanda aldim, fakat uygun fiyata aldigim bu kumandayi Amerikali satici, bunu ana kumanda olarak kullanamazsin, sadece ana kumanda uzerinden kumanda gelistirici olarak kullana bilirsin dedi ve parami iade etti.
Bu durumda kafam karisti... siz tecrubeli abilerim ve kardeslerimden bu konudaki fikirlerini alirsam sevinirim..
Saygilar
Burak Kodak
« Son Düzenleme: Haziran 04, 2014, 10:32:17 Gönderen: Burak KODAK »
Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir. Seneca

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Dijital bir set kurmak
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2014, 07:38:10 »
Burak Bey, tekrar hoşgeldiniz. Öncelikle yeni başlıyanlar kısmından pekçok gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Sorunuza gelince pek çok firmanın dijital ana kontrol ürünleri var. Seçim yaparken gereksinimlerinizi ve ileride neler istediğinizi planlayarak almanızda yarar var. Her firmanın başlangıç tipi dijital ünitelerinden daha gelişmiş tiplere kadar ürün yelpazeleri var. Hornby hem ekonomik olması hemde ülkemizde bulanabilirliği açısından tercih edilebilir. Normalde 2 adet ürünü var select ve elit modelleri. Bu ürünler arasında fonsiyon sayısı(sesli dekoderli bir loko alırsanız ve tüm sesleri kullanmak isterseniz fonsiyon sayısı önemli oluyor düdük fren buhar atma v.s gibi), aynı anda çalıştırabilecekleri lokomotif sayısı (içindeki güç kaynağıyla ilgili Amper cinsinden) , cv dediğimiz lokomotiflerin içindeki dijital chiplere extra kendi tanımladığınız özellikleri belirlemek ( hız sınırlaması mesela oğlunuz hızını tamamen maksimuma getirdiğinde olası kazaları engellemek gibi) , bilgisyara bağlanma kapasitesi ve bunun gibi özellikler. Birde bu kumandalara extra kumandalar alarak aynı anda gerçek zamanlı tren kontrolü için basit yan kumanda ürünleri sizin almaya çalıştığınız gibi . Bunlar sayesinde bir treni ana kumanda üzerinden siz yürütürken oğlunuzda ikinci yan kumanda ile başka bir treni yürütebilir. Yani bir biligsyara oyununu iki kişi tek bir kumandadan oynaması yerine 2 kumandadan oynaması gibi. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolay gelsin.
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Haziran 04, 2014, 12:30:22 »
Koray bey öncelikle verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Sizin gibi tecrübeli abilerimizden öğreneceğim çok şey var.
Benim en büyük dezavantajım KKTC'de yaşamam. Bu durum beni e-bay'a bir nebze mahkum ediyor. En çok kahrolduğum ise aldığım malzeme kadar kargo parası vermem. Aslında senede iki kez ya İstanbul ya da Ankara'ya gidiyorum ve bu forum sayesinde bu şehirlerde bulunan bir kaç adres gördüm.
Forumda bulunan "yeni başlayanlar için" konulu küçük videolardan da merak ettiğim çoğu şeyi öğrendim.
Ben aslında öyle çokta profesyonel bir setten çok iki lokolu (birini dizel ve yük katarı, diğerini ise elektrikli yolcu treni yapacağım) dijital bir set kurmaya çalışıyorum.
Ekte gönderdiğim ve resimde sağda bulunan Hornby R 8213 kumandası alarak işe başladım.
şimdi iki lokoyuda alırsam geri kalan çevre düzenlemelerini de (evler tüneller vb.) zamanla geliştiririm. Malumunuz biraz pahallı bir hobi.
Bu kodunu yazmış olduğum kumanda hakkında bana bilgi verebilirmisiniz??
Saygılar
Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir. Seneca

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Haziran 04, 2014, 16:28:26 »
Merhabalar tekrardan elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız. Sağdaki kumanda başlangıç için oldukça ideal bir kumanda. Bu kumandayla bahsettiğinizi çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Genel olarak bu kumanda 8 adet fonkiyon destekleyen aynı anda 10 adet treni rahatca yürütebileceğiz bir kumada. Bu kumanda ile hız ayarlarını yapmak mümkün. Tek sıkınıtısı fonsiyon tuşlarını kullanmak için aynı anda iki tuşa birden basmak bence. Onun dışında başlangıçta benimde kullandığım ve çok memnun kaldığım bir kumanda. Aynı zamanda ilerde soldakini alırsanız ikisini birbirine bağlamak mümkün bu sayde hız ayarlarıyla aynı anda 3 lokoyu kontrol edebilirsiniz. Ranfor ( aynı aynı iki lokoyu bağlayıp tek bir loko gibi hareket ettirmek) yapabilirisiz. Bir başka avantajlı yönü 1 adet analog lokoyuda '0' kodu secerek hareket ettirebilmeniz. Bazı firmaların kumandaları buna izin vermiyor. Bu arada istanbuldan prosesle iletişe gecerseniz herşeyi alabilmeniz mümkün. Tabi kargo ne kadar tutar bilemiyorum. Aklınıza takılan olursa seve seve yardımcımolmaya çalışırım. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Haziran 05, 2014, 14:21:06 »
Ranfor ( aynı aynı iki lokoyu bağlayıp tek bir loko gibi hareket ettirmek) yapabilirisiz. Bir başka avantajlı yönü 1 adet analog lokoyuda '0' kodu secerek hareket ettirebilmeniz. Bazı firmaların kumandaları buna izin vermiyor.

Bu söylediğinizi benim aldığım R 8213 için mi söylediniz? Eğer öyleyse çok sevinirim çünkü elimde bulunan iki adet analog loko için kara kara düşünüyordum. Ayrıca bu cihazla makasları ve diğer sinyalizasyon aparatlarını da kontrol edebilir miyim acaba?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #5 : Haziran 05, 2014, 14:24:33 »
evet ama dijitall olması lazım lokoların. hornbynin makas dekoderlerini alırsanız 1 tanesi ile 4 adet makas kontrol edebilirsiniz bağlıyabilirsiniz.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #6 : Haziran 05, 2014, 15:21:45 »
bu hornby makas dekoderinin bana linkini veya seri numarasını atarsanız bir bakıp fiyat araştırması yapmak istiyorum

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #7 : Haziran 05, 2014, 17:38:59 »
Bizde Hornby makas dekoderi var fiyatı Hornby'nin resmi fiyatı olan 40 Pound.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Haziran 06, 2014, 07:53:40 »
R8247 dekoderi kullanmalısınız. Hornby.com da bulabilirsiniz özelliklerini

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Haziran 09, 2014, 10:37:01 »
Malum KKTC'de olduğumdan (yüksek ihtimal elinizde vardır) bir fiyat kataloğu vardır, gönderirseniz bende size kolaylıkla sipariş verebilirim.
saygılar

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Haziran 09, 2014, 23:17:00 »
Harun bey, hornby makas motoru kaça acaba ? Dörtlü takım var mı?

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Haziran 10, 2014, 07:41:45 »
Tekin Bey, bu dekoderler tekli olarak satılıyor. 4 lü derken dört makas için istiyorsanız 1adeti işinizi görür. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Haziran 10, 2014, 13:45:17 »
Harun bey 1 docoder için 4 adet motor demek istedim.2 decoder için 8, 3 dekoder için 12,4 decoder için 16.Bende şu anda 16 makas var da. İleride ne olur bilemiyorum ?

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Haziran 11, 2014, 07:27:54 »
Okan bey yanlış yazmışım. 14 makas olacak.Fotoğraf koyma becerim yok.Çocuklardan yardım alıp bir ara koymaya çalışırım.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Haziran 11, 2014, 07:43:46 »
Emin Bey, 14 makas için 14 tane makas motoru selenoid yapısında ve 4 tanede dekoder ihtiyacınız var.  Ve birbirine bağlamak için 4 adet jacke ithiyacınız olacak kolay gelsin.

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Haziran 11, 2014, 07:48:27 »
Bu arada bilginiz olsun diye söylüyorum yukarıda forumun başında fotoğraf ekle diye bir kısım var bu kısımdan fotograf ekleyebilirsiniz. Kullanıcı adı ve şifre mevcut model trenciler forum şifresiyle aynıdır. Tek dikkat etmeniz gereken fotograflarınız pixel boyutu bunu 800 yada 600 pixele indirgemeniz gerekiyor. Gözat secenekleriyle istediğiniz fotografları secip yükle dediğinizde yüklemeden hemen sonra sayfanın en altında [img] ile başlayan forum kodları çıkıyor onları kopyalayıp direk yapıştırırsanız fotoğraf paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Haziran 11, 2014, 14:15:48 »
Koray bey selamlar;
Harun beye mesaj attım ama bir haftadır ulaşamıyorum, Hornby'nin hazır model kitabından bir kaç model beğendim.Sadece raylarını almak istiyorum, acaba Proses'den temin edebilirmiyiz?
saygılar

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Haziran 11, 2014, 14:37:06 »
Burak Bey Harun abinin elinde raylar var ama hepsi var mı onu bilemiyorum. Ama bayağı bir ray vardı. Telefonla ulaşmaya çalışsanız daha kolay olur Harun Abi çoğu zaman msj bakamayabiliyor daha sağlıklı olur.

Çevrimdışı Burak KODAK

• Burak KODAK
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Haziran 11, 2014, 14:55:53 »
Tamam teşekkür ederim
« Son Düzenleme: Eylül 06, 2014, 11:32:45 Gönderen: Burak KODAK »

Çevrimdışı Tekin Aşkun

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Haziran 11, 2014, 20:18:46 »
Koray bey adım Tekin. Kayıt olurken öyle istendi diye emin devrim yazdım. Tekin'in anlamı güvenilir,emin demek.Aşkun ise Atatürk zamanından. Devrim demek. Decoderlere gelince. Hepsini bir defada almayacağım. Alırsam hobyy'ciliğin koleksiyonculuğun ne anlamı kalır.Decoderler arttıkça da birbirine bağlarım tabii ki. Harun bey taksit yapmadığı için ben de böyle bir taksit şekli buldum.