Gönderen Konu: Yolcu vagonlarına aydınlatma nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 4291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
  • Yer: ANTALYA
Yolcu vagonlarına aydınlatma nasıl yapılır?
« : Şubat 11, 2007, 15:57:04 »
Yolcu vagonlarına aydınlatma yapma konusunda bu güne kadar kimse bir açıklama yapmadı.Orijinal vagon aydınlatma aparatlarını saymazsak vagonlara nasıl bir aydınlatma tesisatı döşeyebiliriz,vagonlar bu elektriği haliyle raylardaki akımlardan alacağı için vagon tekerleklerine nasıl bir bağlantı yapılabilir,trenler durduğu zaman vagon aydınlatmalarıda nasıl yanar vaziyette kalır,ayrıca ilave bir trafo gerekirmi? Selamlar

Bülent

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
Ynt: Yolcu vagonlarına aydınlatma nasıl yapılır?
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2007, 10:08:15 »
Erkut bey benimde tüm yolcu vagonlarım Fleischmann ,daha doğrusu tüm sistemim Fleischmann yani DC.Peki Fleischmann ın kendi orijinal vagon aydınlatma aparatlarınıda taksak durum yine aynımı olacak?İkinci olarak DCC ye geçersek bu sorun kati olarak kalkıyormu?Kusura bakma bu dijital işini tam olarak çözemedim ondan soruyorum.Selamlar

Bülent

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Şubat 12, 2007, 11:54:08 »
Erkut bey, yeni nesil beyaz led kullanıp, direnç ayarını iyi yapabilirseniz düşük hızlarda da ışıkları yaktırabilirsiniz.

Selamlar,

Çevrimdışı Haksan

• Bülent Uzunkaya
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Şubat 12, 2007, 12:16:14 »
Kamil bey merhabalar.Neredeyse bir haftadır forumda sesiniz soluğunuz çıkmıyor.Okulda çok yoğunsunuz galiba.Yazılarınızı özledik doğrusu.Selamlar

Bülent

ktuzunalp

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Şubat 12, 2007, 18:54:36 »
.
« Son Düzenleme: Ağustos 09, 2007, 13:36:08 Gönderen: ktuzunalp »

Çevrimdışı ilker Kurtoğlu

• ?lker Kurto?lu
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Şubat 13, 2007, 13:30:27 »
Arkadaşlar merhaba,

Aydınlatma konusu ile ilgili yakında benimde ufak bir önerim olacak. Şu anda yapım ve test aşamadındayım.
Sistemi 6-14 volt arası AC ve DC akımla test ettim, sorunsuz çalışıyor. 20 ye kadar da sorun çıkaracağını sanmam.
Tamamen smd led, diyot vs parçalar kullanılarak hazırladığım bir sistem. Maliyet olarakta çok yüksek değil ve bulunabilir parçalar.
Bahsettiğim gibi bir kaç noktada geliştirip test etmem gerekli.
Daha önce ebayde gördüğüm bir sistem hoşuma gitti ve çok benzer birşey hazırladım.

Bu aralar vaktim kısıtlı ama tamamlayınca burada yapımını kısaca anlatacağım.