Gönderen Konu: izmir bayındır tren istasyonu  (Okunma sayısı 23648 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı smiyrna

• Forum Üyesi
Ynt: izmir bayındır tren istasyonu
« Yanıtla #40 : Mayıs 04, 2012, 09:48:42 »
evet ozanın da dediği gibi belediye tccd' ye ait iki karşılıklı ikiz evi bakım ve daha sonrasında kullanmak için (yani ticari olarak) istiyormuş umarım belediyeye geçmez ve tcdd' de kalır. bire bir restorasyonu yapılır ve sahip çıkılır. ozan paylaştığında göreceksiniz çok eski ve bakıma ihtiyacı var. ve bahçesinde antika değerindeki objeler gözden hiç kaçmıyor hayran kaldım.

sadece tren istasyonu değil tüm tarihi yapıların bakımı onarımı yapılması ve artık eskiye saygı, kıymet bilme anlamında yapılanlar duygulandırıyor beni.

teşekkürler ...

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #41 : Mayıs 05, 2012, 13:00:35 »
bayındır tren istasyonunun su deposunun çok güzel bir taş isçiliği var

buda içinde musluğu

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #42 : Mayıs 05, 2012, 13:15:57 »
eski depo binası

tcdd ye ait lojman

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #43 : Mayıs 05, 2012, 13:17:58 »
bu binada herhalde drezin koydukları bina çünkü içine raylar giriyor

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #44 : Mayıs 05, 2012, 19:18:48 »
Paylaşım için teşekkürler. Umarım İzmir gezimizde görme fırsatımız olur.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #45 : Mayıs 08, 2012, 21:29:34 »
tren garının biaz çaprazında demiryolu üzerinde tcddye ait karşılıklı ikiz lojman bulunuyor. bizim ilgimizi çeken iki lojmanın kapladığı alan tren istasyonundan daha büyük.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #46 : Mayıs 08, 2012, 21:35:08 »

evde oturan tccd memurundan izin alıp bahçeye girdik. tabiki biraz bakımsız. ama tcdd yakında restore çalışmalarına başlayacakmış. aynı zamanda bayındır belediyesi de restore çalışmasına talip taibki 17 yıllığına kiramış olacak.benim gnlümden geçen tamir çalışmalarını tcddnin yapması. çünkü binaların ticari amaçla kullanımasından yana değilim.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #47 : Mayıs 08, 2012, 21:38:57 »
binanın arka duvaı. ve duvar üzrinde değişik figürler var.

« Son Düzenleme: Mayıs 01, 2013, 23:47:52 Gönderen: Ozan Dik »

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #48 : Mayıs 08, 2012, 21:41:29 »

bu da ingilizlerden kalan döküm soba. tabi bilgisizlikten daha önce kalanlar sobayı temizleek adına boyamışlar. ve tarihi değerini yitirmiş.

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #49 : Nisan 17, 2013, 07:29:52 »
gecen hafta pınarla yaptımız tire turundan dönerken bayındır istasyonundan gectik eski hangar binası restore edilmiş olduğunu fark ettim diyer istasyonlara yetismek için acelemiz vardı durup fotaraf cekemedim ama konu hakkında internetten bilgi aldım.

hangar binasının eski hali

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #50 : Nisan 17, 2013, 07:31:51 »
yeni hali

yeni getirdikleri buharlı

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #51 : Nisan 17, 2013, 07:37:52 »
Bayındır Tren İstasyonuna Tarihi Lokomotifli Hangar Kafeterya
Bayındır, yeni bir sosyal donatı alanına kavuşuyor. Mülkiyeti TCDD’ye ait Bayındır Tren İstasyonu’nun güneyinde kalan tarihi hangarda yapılan restorasyon çalışmaları bitme noktasına geldi.

1881 yılında yapılarak hizmete giren Bayındır Tren İstasyonu idari bina ve yanındaki hangarda, 2012 yılında Belediye Başkanı Mehmet Kertiş’in Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD 3. Bölge Müdürlüğü nezdindeki girişimleri sonucunda restorasyon çalışması başlamıştı.

6 ay gibi kısa bir süre içinde biten restorasyonun ardından 2012 Kasım ayında istasyon altında kalan hangarda da restorasyon çalışmaları başlatıldı. 800 kişilik düğün, toplantı salonu ve kafeterya olarak hizmet verecek hangarın bahçe peyzaj düzenlemeleri yapılırken, bahçe içerisine özel olarak yapılan demiryolu üzerine buharlı lokomotif ve kömür vagonu yerleştirildi.

KÜÇÜK MENDERES’E HİTAP EDECEK
Her iki cephesi camla kaplanan hangarın tüm teknik işleri bitti. TCDD 3. Bölge Müdürlüğü ile yapılan protokolle kullanım hakkı Bayındır Belediyesine geçen hangar’ın bahçe peyzaj işleri Belediye Park Bahçeler birimince yapılıyor.

Hangar bahçesinde sergilenmek üzere TCDD 3. Bölge Müdürlüğü’nden talep edilen buharlı lokomotif, 5 Nisan günü Bayındır’a getirildi. Buharlı lokomotif, bir saatlik bir çalışma sonucunda hangar bahçesinde özel olarak yapılan demiryolu üzerine kömür vagonuyla birlikte konuldu. Restore edilmesi gereken 1929 yılı yapımı buharlı lokomotif ve kömür vagonu, TCDD ekiplerince yerinde restore edilecek.

Bayındır Belediye Başkanı Mehmet Kertiş, hangar restorasyonu hakkında yaptığı açıklamada, “Tarihi tren istasyonumuza ve 2 adet hangarımızı sosyal donatı alanı olarak Bayındır’a kazandırmak adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım’dan destek istedik. Kendileri duble yol ve bir çok projeye verdiği destekte olduğu gibi bu projeye de destek verdi. Bakanımız Binali Yıldırım ve TCDD 3.Bölge Müdürlüğümüze teşekkür ederim. Tren istasyonu yanındaki hangarımız festivalde Bayındır’a ve Küçük Menderes’e hizmet vermeye başlayacak. Diğer hangarımızı da tarihi buharlı lokomotifiyle beraber en kısa zamanda halkımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Çevrimdışı mahmutzey

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #52 : Nisan 17, 2013, 09:19:55 »

Ozan Bey,

İzlenimlerinizi ilgi ile izliyorum, çok güzel ve ilginç bir çalışma olmuş., elinize, objektifinize sağlık ...
2008 yılında özellikle Ege bölgesi istasyonlarını konu alan bir seyehatim olmuştu, o dönemde çektiğim
resimleri bulunca farkı görmek ilginç olacak.

Yerleştirilen lokomotifin numarasını öğrenebildiniz mi ? Görebildiğim kadarı ile 34051-34060 arası 1930 model
Nohab'lardan biri, ama nımarasını öğrenirseniz merakımızı gidermiş olursunuz.

Bir de konu ile ilgili, eğer daha önce okumadıysanız İzmir Büyükşehir Belediyesi yayınlarından
A.Nedim Atilla'nın yazdığı "İzmir Demiryolları" kitabını öneririm (yayın tarihi 2002).

Başarılı çalışmalarınızın devamı dileği ile,

Mahmut Zeytinoğlu

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #53 : Nisan 17, 2013, 18:35:55 »
Mahmut bey
Önümüzdeki haftarda uğrayabilirsem bol bol fotoraflarını çekip burada yayınlarım.
sizde eski fotorafları burada yayınlarsanız sevinirim kitabı okumadım edinmeye çalısaçağım

Çevrimdışı ismailozerbay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #54 : Mayıs 01, 2013, 19:45:47 »
bu tarihi buharlıyı nereden getirdikleri konusunda bilginiz var mı? ödemişe giden arkadaşlarımız buharlının fotoğrafını çekmişler. yeni boyanmış olmalı ve plakasının 34067 olduğunu söylediler. her nekekadar fotoğraftan anlaşılmasa da.

Yalnız Pazusu ile Çalışan İŞÇİDİR!
Elleri ve Kafası ile Çalışan USTADIR!!
Elleri,Kafası ve KALBİ ile Çalışan SANATKARDIR!!!

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #55 : Mayıs 28, 2013, 08:00:04 »
sizlere gidersem fotorafını çekeçeğimi söylemiştim iste yeni fotoraflar

depo binası restore edilmiş hali

Çevrimdışı Ozan Dik

• Ozan
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #56 : Mayıs 28, 2013, 08:03:30 »