Gönderen Konu: Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya  (Okunma sayısı 12103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya
« : Şubat 26, 2012, 20:16:32 »
Gecen senede gitmistim bu senede 18-22 Nisan ayinda Dortmundda yapilacak fuara gidecegim. Gelen olacak olursa Sunexpress ten uygun fiyata ucak bileti Booking.com dan otel bakabilirler. Birbirinden degisik bir suru kurgunun yanisira son kullanicilara satisinda yapildigi gorulmesi gereken oldukca buyuk bir alana yayilmis fuar.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
Ynt: Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2012, 01:11:51 »
Bizi de götürsene Ferdi abi yav.  :P
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Şubat 27, 2012, 11:42:10 »
Ufuk gizliden gizliye organizasyonu yapmış bile :)
Bu arada, bildiğim kadarıyla fuarın son günü özel bir boylerli ayarlıyorlar ve onunla Dahlhausen diye bir yere gidiyorlar. Açık hava tren müzesi. Anladığım kadarıyla büyük bir ikinci el pazarıda kuruluyor alışveriş mümkün. Bu seferde yaparlarmı bilemiyorum. Bilginize. Dortmund'un içinde merkezde güzel bir Conrad mağazası var.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #3 : Mart 01, 2012, 15:14:18 »
bende gidiyorum rezervasyon işlemlerini yapacagım bir organizasyon yapılıyorsa bende dahil olmak isterim bilet ve konaklama için haber bekleyecegim
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #4 : Mart 02, 2012, 15:42:50 »
Serkan selam, www.ekobilet.com ada bakabilirsin. Süper fiyatlar düşüyor. Otelide www.trivago.de ye bakıver.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #5 : Mart 05, 2012, 13:46:40 »
ikinci el pazarı ayın 15 inde kuruluyormuş ben bu pazara gidecegim ayın 15 inde dortmund ordan kramm,a

selamlar

serkan
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #6 : Mart 05, 2012, 15:03:29 »
Serkan Kramm 123 Km. Lippe 53 Km. Lippe daha ucuz. Tabii en ucuzu Dahlhausen. Fuardada fiyatlar ehven. Bilgine.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #7 : Mart 17, 2012, 10:04:44 »
herkese merhaba

fuara kaç kişi ve hangi tarihte gidiyor buradan mesajlaşırsak görüşme imkanımız olur

ben 14   nisan gidiş

16   nisan  dönüş

selamlar

serkan

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #8 : Mart 18, 2012, 17:29:54 »
serkancığım.
bir yanlışın olmasın sakın.
fuarı ıska geçersin maazallah...
fuar 18-22 nisanda....

http://www.eventseye.com/fairs/f-intermodellbau-5412-1.html

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2012, 00:10:29 »
Haldun abicim , aynen dediğin gibi , Serkan kardeşimiz fuarı ıskalıyacak ama bilinçli olarak.

Fuarın son günü olan 22 nisan da Bochum-Dallhausen tren müzesinde büyük bir 2.el tren pazarı kurulacağını düşünüyorduk ve hepimiz planları ona göre yapmıştık amma velakin pazar , fuara denk gelmiyormuş ne yazık ki.

Serkan'ın esas olarak bu pazarı gezmek istediğini bildiğim için onu uyardım ve programını değiştirdi.

Gitsin istediklerini alsın , ben de olmayan bişey alırsa sıkarım topuğuna 2 tane alırım elinden ,         noooolucak ki................ ;D     ::)
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • bende varım
« Yanıtla #10 : Mart 20, 2012, 14:56:24 »
kemal abi senin mesajını okurken telefonum çaldı açtım bil bakalım kim

aynen mesajı ona okudum şaka şaka demeye kalmadan telefonu kapattı aman kendine dikkat et

selamlar

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #11 : Nisan 23, 2012, 13:30:04 »
Cumartesi günü Istanbula öğlen indim eve gelip yattım Pazar akşamı uyandım :) Ortalama günde 8 km. yürüdük. (Merakımdan adım ölçer taktım belime ordan biliyorum).
Fuar geçen seneki gibiydi. Model trencinin umresi gibi bir yer. Yok yok. Tabiiki bizim için en büyük özellik Abdurrahman Usta'nın Selçuk kurgusunun fuarda bulunmasıydı.
Hala bize üç karınmı beş karınmı var diye soru soran Avrupalılara, yok bizde buda var detirten güzellikteki kurgusuyla Abdurrahman beyi vede ekibinide kutlarım. Can'la bir ara soluklanmak için dışarı çıktığımızda yanımıza bir Hollandalı amca geldi. Adam Türk olduğumuzu anlayınca Selçuk kurgusu muhteşem dedi. Sonuçta bir Türk'ün yaptığı eserin meyveleri bizlerede nasip olmuş oldu. Tahmin ederimki çoğu fuar ziyaretçisi bir Türk bunu nasıl yapmış yahu diye çok şaşırmıştır. Bunlar güzel şeyler. Bu sayede Abdurrahman bey ve ekibiylede tanışma fırsatı buldum. Gösterdikleri iligiden dolayıda tüm Selçuk ekibine çok teşekkürler. Aykut bey her ne kadar sende illa bir gün Marklinci olacaksın demesine rağmen :) ben gidip ESU Ecos2 Commanderimi alıp azimle çizgimden sapmadım. (Marklin CS2 Kramm'da kampanyada olduğundan tükenmişti yoksa onu alacaktım yalan yok :)
Çok keyifli neşeli bol dönerli agrasif Barbaroslu, sigara molalı Can'lı, ne alacam alacam heyecanlısı Kemal'li vede tabiiki sorumsuzluklar sorumsuzu Ufuk'lu bir seyahat oldu. Can'la beraber Cumartesi günü bayrağı Ferda ve Bradley'e devir edip faturlarımızı gümrükten vergi iadesi için kaşeletip posta kutusuna attıktan sonra mutluluk içinde Istanbulun kaosuna geri döndük.
Gelecek sene daha çok arkadaş bir arada olmak üzere.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Nisan 23, 2012, 19:57:22 »
seyahatname gibi betimlemelerin için çok teşekkürler ferdi...
sanırım diğerleri de kendilerine gelince resimlerle desteklerler....
istanbul kaosuna biz şerbetliyiz zati...
CÜMBÜR CEMAAT HOŞGELDİNİZ...
C.TESİ GUNU KLÜBE GELİN DE ,  SESLİ VE ESPRİLİ PAYLAŞIMLARIMIZI DA YAPALIM...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Nisan 24, 2012, 15:31:18 »
Değerli arkadaşlar , dün biz de döndük , fuar gerçekten muhteşem , son gece sol kolum çok fena tutuldu , resimler ve yazılar gecikirse kızmayın......

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya İlk resimler
« Yanıtla #14 : Nisan 25, 2012, 00:28:38 »
Değerli dostlar
Dortmund fuarı için 18 nisan sabahı , Barbaros , Can , Ufuk , Ferdi ve ben erkenden uçtuk ve saat 11 de vardık , otele yerleşme vs  derken saat 12.30 da fuara girdik , burası gerçekten her trencinin görmesi gereken bir yer.

8 tane salonda gemiler , arabalar , uçaklar , trenler ve her türlü model maket malzemesi var.Trenlere 3  hol ayrılmış ve en kalabalık yerler bunlar , bizim hobimiz diğer hobilerin yanında gerçekten çok farklı duruyor , her şey var tren diaromalarında , evler ,arabalar ,gemiler , uçaklar , ağaçlar , insanlar , gerçek hayatta ne varsa.

Yani gerçekten canlı , göz alıcı ve çekici , böyle muhteşem bir hobiye sahip olduğumuz için çok şanslıyız.Bu kadar insanı bir araya getiren ve çok eğlenceli geziler yapmamıza vesile olan Harun dostumuzu sık sık andık , seneye kesinlikle burada olması gerekiyor.
Dortmund ufak ve turistik olmayan bir şehir , nüfus 500 bin , turistik olmadığı için fiyatlar çok makul ( yol , otel , yemek vs vs )

Dortmund dan tramway resmi , bazı yerde  tramway şehrin merkezinde  ise yeraltına inip metro oluyor , kullanışlı ve sık seferleri olan bir metro sistemi.

Fuar yolcusu kalmasııııııın

Fuar ‘a gidiş görüntüsü salon ismi westfallenhallen.

Fuardan şimdilik bir resim

Yarım gün fuarı gezdikten sonra ertesi gün ver elini Düsseldorf yakınlarındaki küçük kasaba Hilden ve Kramm mağazası.Ufacık kasabada kocamaaaaan bir dükkan , yine Harun’u andık ,çünkü ,  2 saat orda kaldık en az 10 kişi alışveriş yaptı , bizim gibi boş raflara alışkın trenciler için dükkan sarhoş edici.

Bir buçuk saatlik tren yolculuğu yaptık.

Yol boyunca en güzel yorumu Barbaros yaptı ,  “ bizde arabayla yolda giderken arada bir tren görüp seviniriz , burada ise trenle giderken arada bir araba yolu görüp seviniyoruz “ dedi.Aklımıza çok rahmetli !!!  Özal geldi , tren gominist işidir demişti , yan yana 6-7 hat tren yolu var bu gomonis ülkede , nerdeyse her evin kapısının önünden raylı bişey geçiyor.

Yoldan tren görüntüleri

Hilden de Ferdi bize yerdeki bu plaketleri gösterdi , 2. Dünya savaşı sırasında Naziler tarafından öldürülmüş Yahudilerin isimleri yazıyor , evleri buradaymış ve yıkılmış ama isimleri sonsuz kadar burada kalacak ( bu sonsuza kadar klişesi bana hep , laf ola beri gele , hissi vermiştir , insan uygarlığının son 100  senesine girdiğini düşünüyorum )

Bir de bu var , tam anlamını soramadım , Almanca bilenler yazsın

Ve dükkandan birkaç resim

Buyrun bakalım çok müşteri olduğuna inanmayanlar için kasada para ödeme kuyruğu , yer minicik bir kasaba , günlerden Çarşamba , saat öğlen 11-12 civarı

Ertesi gün ben , Ufuk ve Barbaros yine 1,5 saatlik bir tren yolculuğunu göze aldık ve bu sefer Detmold’a gittik , burası da ufak fakat çok şık ve temiz bir kasaba.
Yoldan bir ICE 2 resmi ,  bunların çoğunu artık eskidi diye ( 10 - 15 yıllık oldular tabi , çok eskimişlerdir muhakkak ) galiba Meksikaya satmışlar , daha çok ICE 3 görülüyor yollarda.

Veeee elimizde Liliput modeli olan Flirt , hem gerçeği güzel hem de Liliput’un yaptığı model , buna da bindik , gidişi çok sessiz , kocaman ve çok lüks bir tuvaleti var , çok ivmeli hızlanıyor.

Trenden inince taksiye bindik ve hafiften kasabadan ayrılıp , orman içinden geçip , bize göre dağ başı diye nitelendirilecek yerdeki dükkana geldik , şaşkınlık içinde içeri girdik , buranın, konumu yüzünden sadece internetten satış yaptığını düşündük ama bizden 15 dakka sonra bir Fransız geldi , daha sonraki bir saat içinde 4-5 kişi daha gelip sabırla bizim işimizin bitmesini bekledi , tabi daha çok şaşırdık.
Dükkan çok şık ve satıcılar çok ilgiliydi , en ilginç olanı aldığımız her lokoyu beyaz eldiven takarak tuttular ve denediler.

Arkası yarın filan……………….

« Son Düzenleme: Ağustos 03, 2012, 18:26:31 Gönderen: kemalomay »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya standlar ve lokolar
« Yanıtla #15 : Nisan 25, 2012, 20:32:28 »
4.gün  cumartesi , fuar çok kalabalık , insanlar akın akın geliyor.. ( yok pardon resimler Pazar sabahının resimleri , yani akın akın insan yok )  ;D

Danimarka malı ADE markasının standı ve bazı lokoları

Bachmann grubunun standı , China grubunun yeni buharlıları güzel görünüyor

Kato grubunun standı

Burası da liliput

Liliput ta 4-5 tane yeni ve mükemmel model var , keşke ülkemizde de bir Liliput bayii olsaydı ve getirseydi şunları ,biz de satın alsaydık , şans işte . ;D

Ve fuarda en çok sevdiğim görüntü , orijinal mi yoksa biri mi boyamış bilmiyorum ,satış yapan dükkanlarda rastladım ve  lokoya bittim , Hamo olsaydı kesinlikle alacaktım,  böyle manyak işlere bayılıyorum , ben de bir lokomu pembeye boyatmak istiyorum ama eli tabanca ( yani airbrush ) tutan dostlarımı ikna edemiyorum , onlara göre loko ziyan olacak diye yapmıyorlar ama sonunda ben birini elle yani fırça ile boyayacağım göreceksiniz……….. ::)

Roco ve Fleischmann , fuara çok önem vermişler , bol ürünle ve çeşitli yeniliklerle gelmişler.

Roconuza artık , Ipad’den , Iphone’dan veya bilgisayarınızdan kumanda edebiliyorsunuz , hatta isterseniz kabinden yol görüntüsü eşliğinde kullanabilirsiniz , bakalım daha neler görücez…

Faller standı

Viesmann ve Kibri ( artık ortaklar )

Veeee şok şok şok , az sonra , sayın seyirciler inanılır gibi değil ama bu sene fuarda Marklin standı bomboştu , işte olay yerinden ilk görüntüler , stand da sadece bir kişi var ( hatta yarım kişi )

O da neeeeee , kurgunun başında bile sadece bir çocuk  ( hatta bu da yarımmış yav )

Aman Tanrım , Brawa standı bile bomboş

Şok şok şok , daha inanılmaz olanı şu ki Horunby standı ise , inadına kalabalıktı

Heh he , şaka tabi ,  ama fuarda şöyle bir durum var , kalabalık saatte her yer kalabalık , boş saatte ise her yer boş .

Bu resimler özellikle çekilmedi tabi ki , çektiğim 500 den fazla resmi ayıklarken dikkatimi çekti yalnızca ve ona göre bir sırayla yayınladım.

Bu arada Hornby beni çok şaşırttı , standında 3 tane elektrotren modeli 4 tane de rivarossi vardı , koca standa boşuna para vermişler oysa  Hornby lokolar hariç , Avrupa lokosu yapan  markaları ,Jouef , Rivarossi ve Lima’nın nerdeyse 50 çeşit lokosu var.

Herkes fuar için yapılmış özel broşürler dağıtırken onlar sadece kendi kataloglarını 5 eurodan sattılar , ve lokolarının fiyatları inanılmaz uçuk.

Bütün firmalar fuara sonuna kadar asılırken , onların dünya umurunda değil.

Ya tamamen çıldırmışlar , ya da benim tahminim tüm firmalar içinde maddi durumu en rahat  olanı Hornby grubu ve  bu yüzden böyle umarsızlar.

Weinert standı , hem çok güzel metal aksesuarları hem de çok güzel metal lokoları var.

Kendime solda gördüğünüz eski raybüs’ü aldım , kit şeklinde tabi , şöyle aslan gibi bir erkek köle bulursam ne iyi olacak , olmazsa ben uhu ile yapıştırıp sulu boya ile boyarım , nooolucakki çok zor değil yani. ( böyle tehdit edince kıyamıyorlar malzemeye ve  “ abi sana zahmet olmasın biz yaparız “ diyolar kibarca.  ;D  )

Veeee fuarın en kelek yeri , ilk bakışta micro-metakit olduğunu düşündük ama içine girince micro-bişey olduğunu fark ettik ( ne yapayım stand da başka şey yazıyo , bendeki kartlarında başka isim ) her neyse , lokoların her biri sanat eseri , tamamı metal , kabin içlerinde yok , yok ve üstelik neredeyse modellerinin tamamı başka firmaların yapmadığı garip , değişik lokolar.

Efendim , birisi fiyatlarını mı düşündü aklından ?

Düşünmeyin daha iyi ama 3 santim boyundaki lokoları ucuzdu ( 780 euro )  , büyükler 2500 ‘e doğru gidiyor……………………………………..Hıırrrr

Kimse bunalıma girmesin diye tek resim koyuyorum.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Nisan 25, 2012, 23:38:18 »
kemalim gecmiş olsun...
gene guzellikler paylaşıyorsun...
gıpta ile izliyoruz....
1- resimlerin birisinde ferda yı gördüm gibi (ferdi değil ferda...) yanlışmıyım?
2- mtk dünyanın heryerinde resmine ayrı yorum yapacağım. (ufuk ile ilgili.
3-o cok beğendiğin lokoyu getir ben sana istediğin renge boyarım
4-raybus kitini getir ben san en hassas şekilde toplayacağım..
5- özledim ..öpüyorum

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Nisan 26, 2012, 01:00:13 »
Haldun abicim , haklısın o kısmı yazmayı unuttum , geldikten 3 gün sonra Can ve Ferdi döndüler , onların döneceği uçakla ise Ferda ve Bradley geldiler.Zaten havaalanında rastlaşıp konuşmuşlar .

Dortmund havaalanı 40 yıl önceki Yeşilköy havaalanı boyutlarında bir yer.

Son 2 günü beraber geçirip 23 ünde yine beraber döndük.

Çok ama çok eğlendik , herkes mutlu döndü , sadece cüzdanlar ve kredi kartlarının boynu büküktü biraz o kadar , epeyi hırpalandılar tabi  ;D

Dortmund da sokakta yürürken , Almancadan daha çok Türkçe duyuyorsun ama maalesef fuarda sadece Türkiyeden gelen Türkler vardı.

Turistik Alman şehirlerinde yaşayan Almanlar, Türkiyeden giden turist Türklere alışkınlar , fakat buradakiler değil.

Fuarda yemek yerken yan masadaki yaşlıca bir Almanla biraz konuştuk , sonra bize " İngiliz misiniz " diye sordu , biz " hayır " diyince , İtalyan , İspanyol  diye saymaya başladı , Türk olduğumuzu söyleyince 30 saniye ağzını kapayamadı , biz masadan kalktığımızda adamcağız off olmuştu ve hala konuşamıyordu şaşkınlığından.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
Ynt: Intermodellbau 2012 Dortmund - Almanya.Bazı kurgular
« Yanıtla #18 : Mayıs 05, 2012, 19:00:42 »
Değerli dostlar ,fuarda nerdeyse her ölçekten büyük küçük 30 dan fazla  kurgu vardı.Almanyadan veya başka Avrupa ülkelerinden model tren klüpleri bizim NeBaMu kurgusu gibi modüler yani parça parça , kurgularla katılmışlardı.
Doğrusu çok özendim , adamlar bir arada bir şeyler yapma konusunda uzmanlar , kavgasız , gürültüsüz , sataşmasız , hakaretsiz ve alaysız , bir arada her şeyi yapıyorlar , gördüğüm kurgular tahminen 30-40 parçadan oluşuyordu.

Fasülyeden karlı bir kurgu , gelsinler de bizim Ferda’dan karlı kurgu nasıl yapılır ders alsınlar ,bu arada  Loxx-Bostancı kayak tesisleri yakında açılıyor zaten , resimler azzzz sonra.( yani birkaç gün sonra )

Bu resmi resimden çektim ,Almanyada bir özel tren şirketinin trenleri böyle boyalıymış , bayıldım trene……..

Devamı seneye...........

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #19 : Mayıs 05, 2012, 19:31:57 »
Kemalcim çok keyifli geçen bu gezimizi harika belgelemişsin. Emeğine sağlık. Bu arada askeri kurguyu ben görmemişim, muhteşem. Darısı Ufuk'un başına.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.