Gönderen Konu: Intermodellbau 2011 Dortmund  (Okunma sayısı 10725 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
Intermodellbau 2011 Dortmund
« : Mart 27, 2011, 16:21:30 »
Bu fuarı görmüş olan varmı ? Gitmeye değermi ? Halka açıkmı yoksa buda satıcılar içinmi ?

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
Ynt: Intermodellbau 2011 Dortmund
« Yanıtla #1 : Mart 27, 2011, 16:50:23 »
Bu fuarı görmüş olan varmı ? Gitmeye değermi ? Halka açıkmı yoksa buda satıcılar içinmi ?

Halka açık değil, hatta kimseyi almıyorlar, girebilenler de yanlarında en fazla 30 EU sokabiliyorlar, MTK üyeleri özellikle giremiyor, bu sene iptal edilecekmiş. :)

Tabii ki gitmeye değer.

Harun

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #2 : Mart 27, 2011, 17:08:33 »
Alıntı
Halka açık değil, hatta kimseyi almıyorlar, girebilenler de yanlarında en fazla 30 EU sokabiliyorlar, MTK üyeleri özellikle giremiyor, bu sene iptal edilecekmiş.

Tabii ki gitmeye değer

Soruyla gırgır geçtiğin belli ama yanıtmı mesajmı onu anlayamadım. İnşallah sende yazdıklarını silmezsin.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #3 : Mart 27, 2011, 22:40:31 »
Ferdicim hem cevap var hem mesaj var burada.
Cevap şu evet iyi ve alışveriş yapılabilen bir halk fuarıdır ....
Mesaj da şu , benden mal almak yerine Dortmund da para harcayanın bacaklarını kırdırtırım......
« Son Düzenleme: Mart 27, 2011, 22:45:54 Gönderen: kemalomay »
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Mart 28, 2011, 14:14:36 »
İhsan abicim , dükkanların içinden resim yok mu , biraz tren görseydik ya...
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #5 : Mart 29, 2011, 11:08:38 »
Pek ilgilenen yok ama ben 13-16 arası Dortmund 'dayım. Olmadı Dortmund şehrini görmüş olurum :)

Çevrimdışı Harun

• Administrator
  • Forum Üyesi
  • herşey MTK yüzünden...
« Yanıtla #6 : Mart 30, 2011, 19:28:38 »
Şaka bir yana Dortmund çok iyi bir fuardır. Aslında bu sene ben de gidecektim ama vizemin bittiğini fark etmemişim.

Seneye inşallah bir grup yapıp gideriz.

Çevrimdışı muratuguralp

• murat uguralp
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Mart 30, 2011, 21:47:36 »
Bu sene Dortmund da çok kişi olacaktır memleketten. Barbaros Açan ile 13 ün den itibaren ordayız. Tanışmak umuduyla... 

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #8 : Nisan 16, 2011, 23:36:57 »

Gittim gördüm geldim. Tabiiki çok güzeldi üç günün nasıl geçtiğini anlamadım. Çoğunuz görmüşsünüzdür ben yinede elimden geldiğince anlatayim.
Önce sergilenen kurgular hakkında birşey demek isterim. Bir sürü klüp davet edilmiş. Tüm nakliye konaklama bilimum  masrafları fuar tarafından karşılanmış. Atraksiyon olsun diye. Tabiiki çok güzeller dağlar böcekler çiçekler göller göletler limanlar sanayiler v.s ama Hasan abinin ve Nedim 'in kurgularını görmüş biri olarak vaybe dedirtecek cinsinden olanı yoktu. Hollandalı dedelerın çok güzel bir liman konteyner kurguları vardı o başka
Hornby, Nürnberge katıldığı gibi bu fuara katılmamış. Alman distribütörü ufak bir stand açmış. Belliki Almanyadan beklentileri yok.Ama Rivarossi Electrotrende fazla sergilenmemiş. Amerikan yada İngiliz üretici zaten yoktu. Liliput ve Bachmann grup Avrupa bölgesi olarak Nürnbergdeki kurguyu getirmiş. Marklinde keza aynısı.
Liliput un FLIRT leri çok yakışıklı. Fuarda Eurobahn modeli vardı harika. Birde yeni bir Posta Konteyner vagon seti çıkarmışlar süper.
Fuarda bir salon sırf satışa ayrılmış. Ama fiyatlar hiçde öyle vaybe dedirtecek cinsden değil. Piyasadan pahalı olanlar bile var. Kim kime geçirirse mantığı. Alanda yok zaten herkes bakıyor. Fuar sonrası açık pazar varmış ama onada yürek ister mal ne kadar kaliteli diye. Yeni başlayan biri olarak bozuk döküğe para harcamak yazık olur.Bana göre değildi beklemeden döndüm zaten.
Şu an Harunun elindeki tren stoğu yenilik ve güncellik açısı bakımından fuarda yoktu. Var olanlarda Harun'dan pahalı. Mesela son aldığımız Liliput FLIRT. Perişan kutuda 289 Euro. Diyerekten Harun abimizin gazını verip hemen Roco 'ya geçelim.
Roco Alman modelleri çok güzel. Kaldığım otel odasıda istasyon yanındaydı. Üç gün boyunca ICE aşağı Regio yukarı vızır vızır işledi. Eh artık Almanlarıda sisteme katmak elzem oldu.Zaten Nürnberg sonrası Liliput Seehas FLIRT ümüz olmuştu. Bende Roco sipariş listemi hazırladım Haruna ileteceğim.
Prosesin fuara katılmayışı çok yazık olmuş. Çok sükse yapardı. Hemde gururumuz olurdu.
Benim fuar favorilerim Roco, Liliput, katenar sisteleriyle Sommerfeld ve tabiiki Viessmann oldu.
Gelecek vadeden bir konuda Lazer kesim kartonlardan yapılan maketler. Faller Kibri Auhagen ve Busch'un işleri çok zor. (Zaten fiyatları çok düşmüş) Harun bu konuyu ele zaten aldı ama hali hazırdaki bu tip üretimlerini hızlandırmalı. Millet ufacık evlere 25 Euro istiyor. Boyasız ham.
Bir firmada (www.langmesser-modellwelt.de) silikon kalıplar yapmış.Duvarlar kaldırımlar v.s. adedini 20 Euro ya sebil gibi satıyor. Yanındada pigment eskitme tozları veriyor (Vallejo marka) 12.50 Euro 'ya 4 tanesi.
30 Euroya teleskopik her yere girebilen kullanışlı gibi görülen ray temizleme aparatları enteresandı.
Sinyal ve ray kenarı aksesurları üreten Erbert (www.erbert.de) firmasının ürünleride çok güzel ama Viessmann dan pahalı. Farkı direklerin elastik oluşları.
Görünüş olarak iki firma varki çok güzel lokomotifleri ve trenleri var. Biri HAG diğeri Brawa. Çok güzel ama çok pahalılar.
TILLIG pek ilgi çemeyen standlar arasında. Raylar güzel ama yükseklik sorunları var. Display için yapılmışlar sanki. Ayrıca MyGleis diye bir ray üretiliyormuş ve yakında piyasaya çıkacakmış adamlar TILLIG'i yerden yere vuruyor. Ve çok açıkça TILLIG e çamur atıyorlar. Bence hiç yakışı kalmadı başkasını bu şekilde kötüleyerek malını tanıtmak. Biz elimizdeki Hornby 100 kod rayların fiyat performans açısından değerini bilelim derim.
Fuarda herşey parayla. Harunun bizlere verdiği kataloglar bile 5 Euro. En büyük pazaralık Viessmann daydı. Kredi kartı ve fatura yok. Herşey nakit vede kayıt dışı mı ne onu anlayamadım.
Birde son olarak; GUNCAM (www.guncam.de) diye anahtarlık büyüklüğünde bir mini kamera vardı. 20 Euro. Her amaçla kullanılabilen. İster gizli çekim yap ister lokonun üstüne yapıştır yolu çek. Micro SD kartla çalışıyor ve USB den PC ye bağlanıyor. Kalitesi ?? bir ürün.

Fuarda Electrotren, Rivarossi ve Bachmann Branch Line 'lar yok denecek kadar azdı. Ürün gamlarında Alman loko ve vagonları olmamasından kaynaklanıyor herhalde. Ama Heljan ve Kombi Modell hiçmi hiç yoktu.

Sonuçta ben çok daha kalabalık kapılarda kuyrukların oluşacağı bir fuar bekliyordum ama değildi. Sektöre ilgi az.Kurgularla sağı solu doldurmuşlar bu sayede ilgi çekmeye çalışıyorlar onlara bakmakta bir süre sonra kabak tadı veriyor hepsi birbirinin aynı. Başlarında dedeler bir ileri bir geri aralarında yoğun bir tartışma gidiyor sizde kendinizi bir anda dükkanların olduğu salonda buluyorsunuz.
Dortmund güzel eğlencesi bol kompakt bir şehir.
« Son Düzenleme: Nisan 17, 2011, 10:52:12 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #9 : Nisan 17, 2011, 09:23:20 »
Elimdeki cep kamerasıyla çekebildiğim kadarıyla birkaç resim.

Sommerfeld marka SBB ye ait 1/87 trafo. Fiyatı 22 Euro. Metal.
----------------

...

...

...

...

...

...

...

...

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #10 : Nisan 17, 2011, 15:30:28 »
ferdiciğim, ayaklarına sağlık...
teoman hocanın öğretici paylaşımlarındaki akıcı üslubu,senin bu gezi anında bulduk..
paylaşımın için teşekkürler...

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Nisan 17, 2011, 18:19:51 »
Oh be çok şükür , Ferdi kardeşimizden ilk defa 2 satırdan daha uzun ve tam anlamıyla doyurucu bol resimli harika bir mesaj gelmiş .
Fuarın kalabalık olmamasına çok şaşırdım, gerçekten bu işe gönül verenlerin sayısı azalıyor galiba.
Fiyatlar için ise söyleyecek bir şey bulamıyorum , bizim ülkede bir mal az satılıyorsa fiyatları kırar daha çok satılmasını sağlarız ama bu gavurlar " satışlar sürekli azalıyor " diye ağlaşıp duruyolar fakat buldukları çözüm ilginç , fiyat kırmak yerine zam yapıyorlar.
Ya biz bu işleri bilmiyoruz ya da onlar , zaman gösterecek , zam yapmaya devam ederek nereye ulaşacaklarını bir gün göreceğiz.
Bir lokomotiften 500 adet üretip misal 40.000 euro kazanıyorlarsa 1000 adet üretip biraz fiyat indirip 55.000 euro kazanmak yoluna asla gitmiyorlar, ben bu uygulamayı kendi işimde uygulayıp başarılı sonuç alabiliyorum, neyse dediğim gibi ya biz bilmiyoz ya onlar.
Ellerine sağlık Ferdicim......

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #12 : Nisan 17, 2011, 23:42:03 »
Bir kaç fotoğrafda 1/1 ölçek
.......
Dortmund'da kaldığım otel odasının manzarası. Maksimum 60 saniyede bir trafik var
......

.......
Hamburg İstasyonunda BR440 (LIREX) Agilis firması için test sürüşüne çıkmadan önce.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #13 : Nisan 18, 2011, 11:37:54 »
Buda Hamburg istasyonunun 1/87 dönüşümü.
....

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #14 : Nisan 18, 2011, 12:19:38 »
Ferdi dolu dolu harika bir paylaşım olmuş, teşekkürler. Erbert'in web adresi http://www.erbert-signale.de/ olmalı.

Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #15 : Nisan 19, 2011, 01:18:24 »
Bu arada ray temizleme aparatininda adreside www.schienenreiniger.de

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #16 : Nisan 19, 2011, 12:14:26 »
Mein Gleis da Weinertin üretimi linkide http://www.mein-gleis.de/

ve Sommerfeldt http://www.sommerfeldt.de/

Harunu ikna edip bu Sommerfeldt leri getirtsek muhteşem olur.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2011, 12:37:58 Gönderen: fvefa »

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #17 : Nisan 19, 2011, 21:47:26 »
Birazda video Gölge istasyon alternatifi.

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2011, 22:28:18 Gönderen: Harun »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Nisan 20, 2011, 00:51:58 »
Hah işte  yine    " gavur yapmış be abiii   "    dedirtecek bir olay , ciddi ciddi yapmaya niyetlendim , uygun bir yer bulabilir miyim düşüneceğim.

Çevrimdışı fvefa

• Ferdi Vefa
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Ephesus Va
« Yanıtla #19 : Nisan 20, 2011, 16:41:10 »
Birazda tren dışı aktiviteler

http://www.modeltrenciler.com/videopaylas/video/268/Intermodellbau       

« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 00:05:24 Gönderen: Okan »