Gönderen Konu: Kurgu Hazırlıkları  (Okunma sayısı 80364 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Kurgu Hazırlıkları
« Yanıtla #20 : Kasım 09, 2010, 00:04:14 »
Yorumlar için teşekkür ederim.
Halil  Kemalin yazdığı gibi binalara bir çok detayı kurgu aşamasında eklemeyi düşünüyorum. Hatta belki bina resimlerinde fark etmişsinizdir bir çoğunda sokak kapılarında eşik yok, olan eşikleride sonradan ekledim. Bunun sebebi binaların hemen hemen hiç birinde kitten çıkan orjinal tabanı  (bilirsiniz eşikler bu tabanda oluyor genelde) kullanmadım. Orjinal tabanlarda çoğunlukla binanın önünde kaldırımda oluyor. Şehir binalarında yapıları yan yana dizdinizmi her kitten çıkan bina önü kaldırımı veya zemini farklı olduğu için tuhaf ve göze hoş görünmeyen bir görüntü çıkıyor.
Doğan teşekkürler, air brush edindiğim zaman eminim yardımına ve tecrübene ihtiyacım olacaktır.

Selamlar, sevgiler

Ferda   
« Son Düzenleme: Kasım 09, 2010, 01:24:53 Gönderen: Ferda »
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #21 : Kasım 09, 2010, 17:47:15 »
Bina resimleri devamı

Faller 130447

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 11:58:34 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #22 : Kasım 09, 2010, 17:52:34 »
Bina resimleri devamı

F-130447-6.jpg" border="0

F-130447-1.jpg" border="0

F-130447-8.jpg" border="0
« Son Düzenleme: Temmuz 16, 2021, 12:33:38 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #23 : Kasım 09, 2010, 20:17:52 »
ferdacığım.
en klasik bir laf ile yaptıkların ,yapacaklarının her zaman teminatı oldu...
ayrıca ben senle yaptıklarının yakın şahidi olduğum için ,çok fazla övmeden,ellerine emeğine sağlık diyeceğim..
yanlızzzzzzzzzzzzzzzz..
gene onlarca figür kullanmışssın ama,
gülçin kardeşimden, tek kelime etmemişssin. seni kınıyorum :)

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #24 : Kasım 09, 2010, 23:18:39 »
Haldun abi haklısın. Resimleri çekmek , bilgisayarda nereye yüklediğimi bulmak, bulabildiklerimi  tasnif etmek, bunları foruma aktarmak gibi  konular teknoloji kapasitemi fazlasıyla zorladığı için melek eşim Gülçin'e  teşekkürü unuttum. Desteğin ve yardımların için teşekkürler hayat arkadaşım.
Bu arada yukarıda bahsettiğim işler arasında boğuşurken bir kere daha düşündüğüm, bizlere her zaman muntazam bir şekilde hazırlanmış gerek bilgiler ve resimler dolu bir çok konuyu gerekse yaptıkları çalışmaları paylaşan sevgili Teoman'a, Okan'a ve diğer tüm dostlara sabırlı ve itinalı sunumlarından, dolayı bir kere daha teşekkürler.

Bina resimleri devamı

Pola 191

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 12:00:15 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #25 : Kasım 10, 2010, 01:07:45 »
Bina resimleri devamı

Pola 122-Pola 120

1-EVLER33.jpg" border="0

2-EVLER-032.jpg" border="0

3-Imbis-3.jpg" border="0

4-Imb-6-5.jpg" border="0

5-evler-yeni-013.jpg" border="0

6-Imbis-4.jpg" border="0

7-Imb-6.jpg" border="0

8-Imb-6-3.jpg" border="0
« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 12:03:18 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #26 : Kasım 10, 2010, 21:41:58 »
Sevgili dostlar bunlarda  bitirdiğim son gurup binanın resimleri. Değerli yorumlarınız ve sabrınız için tekrardan çok teşekkür ederim.

Sevgiler, selamlar

Ferda

Vollmer 3771 - Auhagen 11392 - 11398

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 12:08:28 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #27 : Kasım 10, 2010, 22:01:45 »
Değerli Ferda bey kardeşim , yaptıklarınızı hayranlıkla izliyor ve sizi bir kez daha tebrik ediyorum,ellerinize sağlık , hiç imrenmiyorum ve hiç kıskanmıyorum.

yalaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaan , yeter be yahu , çatladım artık orta yerimden
 yeteeeer , hııııır roaaaar .

Şey kusura bakmayın sevgili üyeler , büronun içindeki malzemeleri ve özellikle dolapta duran ve üzerinde posta etiketi olan mukavva kutunun gerçekçiliğini  görünce kendimi kaybettim bir an.

Tamam artık sakinleştim , bu konuyu bir daha okumam olur biter....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #28 : Kasım 10, 2010, 23:48:49 »
Şey kusura bakmayın sevgili üyeler , büronun içindeki malzemeleri ve özellikle dolapta duran ve üzerinde posta etiketi olan mukavva kutunun gerçekçiliğini  görünce kendimi kaybettim bir an.

;D o kutunun içinde, büroda çalışan model trenciye gelmiş olan sipariş ettiği lokomotif ve vagonlar var. Gümrüğe takılmadan doğrudan büroda teslim etmişler.

Karşı sandalyede oturan arkadaşına setin özelliklerinden bahsediyor. Sanırım set 1.dönem tarih aralığında, kıta avrupasına ait tahta/turba yakan bir lokomotif ve onun dönemine uygun K.Bay.Sts.B. vagonlarından oluşuyor. 

Hernekadar ebayden çok ucuza alabildiğini anlatsada, arkadaşı yine de dükkandan görerek, yakından inceleyerek ve hatta ray üzerinde deneyerek almak daha iyi fikrinde. Tabii her ikisinin de artıları eksileri var diyorlar ancak patron kapıyı açıp "bu ne kardeşim, işinizin başına" dediğinde konu o an için kapanıyor.

İki kafadar sohbetlerine iş çıkışı uğradıkları kafe de devam ediyorlar, daha sonra yeni gelenleri raylar üzerinde görmek üzere evlerine gitmeye karar veriyorlar.

Evde yiyecek olmadığından, kafe çıkışında hala açık olan kasaba uğrayıp, sosislerden kapıyorlar. Yemek sonrası, kurgu başında geçen keyifli saatlerden sonra iki kafadar, bir sonraki güne hazırlanmak için dinlenmek üzere evlerine gidiyorlar.

Sevgili Ferda ve Gülçin tekrar tebrikler

Çevrimdışı Necati

• Necati
  • Forum Üyesi
  • Forum Üyesi
  • *
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #29 : Kasım 10, 2010, 23:56:29 »
;D o kutunun içinde, büroda çalışan model trenciye gelmiş olan sipariş ettiği lokomotif ve vagonlar var. Gümrüğe takılmadan doğrudan büroda teslim etmişler.

Karşı sandalyede oturan arkadaşına setin özelliklerinden bahsediyor. Sanırım set 1.dönem tarih aralığında, kıta avrupasına ait tahta/turba yakan bir lokomotif ve onun dönemine uygun K.Bay.Sts.B. vagonlarından oluşuyor. 

Hernekadar ebayden çok ucuza alabildiğini anlatsada, arkadaşı yine de dükkandan görerek, yakından inceleyerek ve hatta ray üzerinde deneyerek almak daha iyi fikrinde. Tabii her ikisinin de artıları eksileri var diyorlar ancak patron kapıyı açıp "bu ne kardeşim, işinizin başına" dediğinde konu o an için kapanıyor.

İki kafadar sohbetlerine iş çıkışı uğradıkları kafe de devam ediyorlar, daha sonra yeni gelenleri raylar üzerinde görmek üzere evlerine gitmeye karar veriyorlar.

Evde yiyecek olmadığından, kafe çıkışında hala açık olan kasaba uğrayıp, sosislerden kapıyorlar. Yemek sonrası, kurgu başında geçen keyifli saatlerden sonra iki kafadar, bir sonraki güne hazırlanmak için dinlenmek üzere evlerine gidiyorlar.

Güzel Öykü  :)

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #30 : Kasım 11, 2010, 00:43:19 »
Necaticiğim , bu anlatılan öykü değil ne yazık ki acı bir gerçek , sizin  bu  masum bir adam zannettiğiniz hain üye Okan Bekatlı ,bende olmayan , sesli ve tenderinde kömür yerine turba taşıyan Trix lokosunu bana hatırlatmaya çalışıyor.Adamınızı iyi tanıyın yani ........
İz üzerindeyim, her an ulaşabilirim o lokoya Okancım.Öptüm yanaklardan.....
YAŞLANDIĞIMIZ İÇİN OYUN OYNAMAYI BIRAKMAYIZ , OYUN OYNAMAYI BIRAKTIĞIMIZ İÇİN YAŞLANIRIZ.   G.BERNARD SHAW.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Ynt: Kurgu Hazırlıkları-Hastane
« Yanıtla #31 : Ocak 02, 2011, 18:00:17 »
Değerli dostlar,

Hastaneye çevirdiğim  bu kit aslında   Ford Motor Company Dearborn Michigan merkez binasının Cornerstone (933-3074) tarafından üretilmiş modelidir. Çatıda Micro Structures’ın 570 nolu çatı kanal ve Cornerstone’nun 933-3157 klima kitlerini kullandım. Hastane ismini yazmak için gerekli harfleri Bar Mills’in ( #0802) prinçten yapılmış reklam tabela kitinden sağladım. Gerek çatı havalandırma sistemindeki ve gerekse arka kapılar ve sedye rampasındaki ikaz yazıları, zebra vs gibi detaylar TL-Decals dan.

« Son Düzenleme: Temmuz 22, 2021, 12:10:06 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #32 : Ocak 02, 2011, 18:04:45 »
 Viessmann’ın bahçe lambalarını (6160) kitten çıkan fonksiyonel olmayan lambalar yerine bazı değişiklikler yaparak ön  ve arka girişlerde  kapı kenarlarında kullandım.

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2021, 14:40:34 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #33 : Ocak 02, 2011, 18:07:27 »
Çatıda membran havası vermek için  boya maskeleme bantlarını (1 cm lik) boylamasına ek yerlerinde hafif üst üste bindirerek ( su sızıntısı olmasın diye :)) şeritler halinde yapıştırdım ve siyaha boyadım.

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2021, 14:43:02 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #34 : Ocak 02, 2011, 18:10:53 »
Ve son olarak iç detaylar.

Sevgiler, selamlar

Ferda

« Son Düzenleme: Temmuz 18, 2021, 14:44:57 Gönderen: Ferda »

Çevrimdışı halil

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #35 : Ocak 02, 2011, 22:01:04 »
Selam Ferda,

bina çok güzel, çok güzelde bir araya getirmişsin, ama!!!!

daha önce yaptığın binalar alman menşeili, barok tarzı bol oymalı kakmalı, bu bina ise klasik art deco esintili amerikan tarzı bir bina. dolayısı ile sadeliği ile ön plana çıkıyor. Kıssadan hisse, ötekiler gibi pek al benili değil. bence aksesuarlar ile biraz daha canlandırabilirsin.

Çatıya bir kaç anten, cep telefonu santrali, uydu anteni falan (eminim bunların hepsi sende vardır) çok yakışır.

sende amerikan malı gökdelenler vardı, onları ne zaman yapacaksın merakla bekliyorum

selamlar,

halil

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #36 : Ocak 02, 2011, 22:11:08 »
Çok başarılı olmuş. Birde diş kliniği olsaydı ddiye içimden geçirdim :) Nedersin İhsan Abi? :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #37 : Ocak 03, 2011, 09:39:06 »
Sevgili Halil ve Koray teşekkürler.
Halil bu binayı sadeliğinden dolayı hastane olarak yapmaya karar verdim. Mimari tarzlarda haklısın, farklılar ama senle daha önce konuşmuştuk mimari açıdan uyumsuzluğa bakmayacağım, hoşuma giden binaları kurguda kullanacağım. Gökdelenlerde kararsızım. Çatı  ve diğer aksesuarları kırılma, kaybolma vs gibi tehlikeler yüzünden kurgu aşamasında koymayı düşünüyorum.

Selamlar

Ferda

Çevrimdışı kemalomay

• Kemal Omay
  • Administrator
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #38 : Ocak 03, 2011, 14:49:20 »
Bak Ferdacım , bu binanın hastaneye benzemediğini herkes yazdı gördüğün gibi , sen bu binayı bana ver ve kendine yenisini yap.
Zaten biliyorsun ben olmasam bu binayı yapamazdın , yazmıyım diyodum ama yazıcam valla , arkadaşlar bu binayı yaparken çatıdaki klima ve havalandırma borularını hangi tarafa koymak gerektiğini bana sordu , ben de cevapladım , yaaa, sayemde yapıldı yani bu bina  , bana bi teşekkür bile etmemişin , işte ben de böyle yazarım her şeyi , oh olsun.
Binayı verirsen aramız düzelir yine ama  ::)

Çevrimdışı koraycenan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #39 : Ocak 03, 2011, 14:56:10 »
İhsan Abi, yine yapacağını yapmışsın. :)
z scale,ho scale, rc, yani model ve modelcilkle ilgili herşey...