Gönderen Konu: Ankara Toplantisinda gecen konu Turkcedeki ı-i harfleri ile ilgili  (Okunma sayısı 2411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Mayis ayi Ankara Toplantisinda Anitkabirdeki resmi alfabede siralamanin g ğ h i ı j diye gittiğinden bahsetmiştim.
Bugun gezinirken bununla ilgili bilgiyi gordum..

"* Kanun’da önce “i” sonra “ı” belirtilmişse de yaygın ve yerleşmiş olan sıraya göre önce “ı” sonra “i” gelmektedir."
Kaynak: http://tdk.gov.tr/TR/Genel/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFFAAF6AA849816B2EF972A041C6D30ED2E
Herkese selam

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
Ynt: Ankara Toplantisinda gecen konu Turkcedeki ı-i harfleri ile ilgili
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2010, 16:43:24 »
Kahraman abi tam olarak toplantınızda nasıl bir konu geçti bilmiyorum ama
gönderdiğiniz linkteki harflerin kod tablosu yanlış yazılmış.
Kodlama Ahmet, Behçet, Cevat, Davut diye yapılıyor.

Çevrimdışı Kahraman

• Kahraman
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
    • Tekno Kurgu Mimarl?k
Ynt: Ankara Toplantisinda Gecen Konu Turkcedeki ı-i Harfleri Ile Ilgili
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2010, 21:35:22 »
** Türk Kodlama Sistemi, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak TDK İmla Kılavuzu Çalışma Grubu tarafından 8 Ocak 2004 günü belirlenmiş ve TSE tarafından Nisan 2005/TS 13148 numaralı belge ile ölçünlü (standart) hâle getirilmiştir.

Bu sayfalar TDK ya ait. Istersen uyarilari oraya gonder ben bu konuda ehil degilim.. Belki bir cevap yada duzeltme olur..
Ilgine tesekkurler.

.---- -  -
   (   ,----- - -     \_/        ___  c--U---^--'o  [_  |--------------'_| /_(o)(o)--(o)(o)
 ====================================================================================================================================================================