Gönderen Konu: Kesit Kurgu  (Okunma sayısı 30872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Eskişehir
Kesit Kurgu
« : Ocak 25, 2010, 18:00:47 »
Değerli arkadaşlar, uzunca bir süre önce satın aldığım üç parçalık bir maketi oluşturmaya çalıştığım 1/87 ölçek kesit kurguda kullanmak üzere monte etmeye başlayacağım. Sizlerle paylaşmak istediğim bu kesit kurguda kullanılacak üç parçadan oluşan set lokomotif söküm-bakım alanı olarak adlandırılabilir. İlk parçada bir tamir binası, ikinci parçada bir kaldırma taşıma vinci üçüncü parçada ise hurdalık yer alıyor. İsterseniz kutu kapaklarının fotoğraflarından bu setleri görebiliriz:

Piko marka olan setimizin montajı tamamlandığında ve yan yana getirildiklerinde aşağıdaki gibi bir kurgunun ortaya çıkması bekleniyor (yani, ben montajı becerebilirsem):

Bu maketin montajı tamamlandıktan sonra aşağıdaki plan çerçevesinde kesit kurguda yer alan “tamir söküm tesisi” isimli bölgeye yerleştirilecek. Planı hemen sizlerle paylaşabilmek adına paint ile çizdim, bu nedenle ilkel görünümü için sizlerden özür dilerim. Planda yer alan istasyon ve ambar modüllerinin montajı daha önce tamamlanmıştı. Onlar da yerine monte edilecek. Yakıt depoları ve bekçi kulübesi de monte edilecek. Köprü, dolum tesisi ve taş duvar kaplamaları ise yolda. Hemen belirteyim kesit kurgu 1m x 0,5 m boyutunda sert strafor üzerine monte edilecek. Taşıma kolaylığı açısından böyle düşündüm.

Önerilerinize açığım. Saygı ve sevgilerimle… İlyas Şıklar

Çevrimdışı Kerem CUMALI

• Kerem CUMALI
  • Forum Üyesi
Ynt: Kesit Kurgu
« Yanıtla #1 : Ocak 25, 2010, 23:36:04 »
İlyas bey, bu güzel setlerin birde kapağını açıp fotoğraf çekerseniz sevinirim.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Ocak 25, 2010, 23:51:02 »
Buyrun Kerem Bey fotoğraflar aşağıda ve yukarıdaki veriliş sırası ile aynı sırada. Biraz karmaşık görnüyor ama yaparım diye düşünüyorum... Saygılar... İlyas Şıklar

« Son Düzenleme: Ocak 27, 2010, 01:50:47 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #3 : Ocak 26, 2010, 01:23:35 »
İlyas Bey gerçekten çok harika bir set edinmişsiniz. Kolay gelsin. Merak ettim lokomotif kutu içeriğinde mi var siz mi koydunuz?

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #4 : Ocak 26, 2010, 01:31:22 »
Cihan selam, o lokomotif kutu içeriğinde var ama sadece kaporta olarak. Loko ve tenderin alt ve üst plastik aksamlarını parça parça koymuşlar. Torbanın içinde de bol miktarda tekerlek ve motor, biyel parçaları var. Foto güzel çıkmadığı için farkedilmiyor sanırım ama dikkat edersen kit tamamlandığında sökülmekte olan bir loko hatta yer alacak. Sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı muratcopur

• murat çopur
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Taksim/?stanbul
  • http://muratcopur.deviantart.com/
    • muratcopur
« Yanıtla #5 : Ocak 26, 2010, 06:13:11 »
Merhaba İlyas Hocam! şimdiden ellerinize sağlık diyorum kesit kurgunuz için. hemen Nedim abinin de kulağını çınlatarak gelin kurgunuzu strafor yerine, kontranın üzerine yapın derim. hem kullanacağınız ölçüler (100cmX50cm) bizim modüler kurgumuzun ebatlarıyla aynı. böylelikle kurgunuz bittiğinde bizim modüler kurgumuza bir ucundan ekleyebiliriz bile. selam ederim.
murat çopur.

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #6 : Ocak 26, 2010, 09:52:46 »
İlyas Bey Merhaba

Tamir ve Söküm tesisi alanındaki gri yerler demir yolu hattımı?

SYGLR

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Ocak 26, 2010, 11:46:20 »
ilyas bey çok güzel bir kit. kolaylılar diliyorum.

Çevrimdışı snapshot

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Ocak 26, 2010, 12:37:28 »
Set ve plan çok heyecan verici görünüyor, şimdiden kolay gelsin ve bol keyifler.

Setten çıkan sökülmüş veya sökülmekte olan lokomotifte eskitme (paslanmış görüntü için) boyama yapmayı düşünüyor musunuz?

Not: Neredeyse tüm fotoğraflara renk katan o güzel bardak altlığı da ayrı bir hoş durmuş gerçekten  ::)

Çevrimdışı MEHMET erdoğan

• MEHMET erdo?an
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: erzurum
  • Mehmet erdo?an
« Yanıtla #9 : Ocak 26, 2010, 18:46:07 »
İlyas bey bu kit bana hiç yabancı gelmedi.nette dolaşırken yabancı bir forumda gördüm.neşeli çalışmalar.hayırlı olsun.

Çevrimdışı Ferda

• Ferda Genç
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #10 : Ocak 26, 2010, 20:25:14 »
İlyas bey kitler harika, özellikle hurdalık ve vinç süper. Kolay gelsin.

Selamlar,sevgiler
Ferda
İYİ YAPILMIŞ BİR İŞİN ÖDÜLÜ, ONU YAPMIŞ OLMAKTIR.

Çevrimdışı chntez

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Ocak 27, 2010, 00:37:20 »
Kolay gelsin İlyas Hocam, gerçekten harika bir set edinmişsiniz.

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Ocak 27, 2010, 01:38:15 »
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim, inşallah bittiği zaman da kutunun üzerindekiler kadar güzel olur. Aslına bakarsanız Piko marka bir seti ilk kez monte edeceğim, umarım memnun kalırız...

Murat kardeşim, Nedim Bey ekolünün etkileri hemen belli oluyor (!). Ben özelliklle Nedim Beyi kızdırayım diye strafor üzerine yapacağım dedim ama tepki senden geldi... Aslında ilk yazdığımda parantez içinde "hem de pembe köpük-strafor" yazıyordu sonra sildim. Benim de planım 100x50 cm 9 mm su kontrası üzerine modülü kurmak. Sizin o muhteşem kurguda yer bulursa bundan büyük mutluluk ve gurur duyarım tabiki. Gelişmeleri paylaşacağım.

İhsan Bey, evet dediğiniz gibi o üç gri düz çizgilerle görülen gri bölge demiryolu hattı. En üstteki hat repair shop'a bağlanıyor (plana göre öyle). İlkel çizim için tekrar özür dilerim. Plan da değil aslında karalama diyelim daha doğru olacak galiba...

Yalın Bey, kutu içindekilere bakarsanız hepsi pırıl pırıl. Loko parçaları, tekerlekler, görünen o loko kaportası vs. Doğal olarak bunların ciddi biçimde eskitilmesi gerekiyor. Deneyeceğiz bakalım...

Sevgili Cihan sana mesaj atıcam...

Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar
« Son Düzenleme: Ocak 27, 2010, 01:56:00 Gönderen: İlyas Şıklar »

Çevrimdışı ihsan

• Ihsan Günder
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul
« Yanıtla #13 : Ocak 27, 2010, 08:53:31 »
İlyas Bey Merhaba

Ortadaki hat eğer fonksiyonel değilse o hattın yerine kulube yakıt dolum tesisi ve depolar konulursa görüntü nasıl olur acaba?

SYGLR

Çevrimdışı serkan kaçar

• Serkan Kaçar
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: yak?nda maltepe
  • bende varım
« Yanıtla #14 : Ocak 31, 2010, 13:30:42 »
ihsan abi kolay gelsin

gercekten cok güzel tama analamıyla bir gar olacak

paşa
Serkan kacar yaşlanarak degil, yaşayarak tecrube kazanilir. Zaman insanlari degil,armutlari olgunlastirir.

Çevrimdışı ysunbul.1

• Yusuf
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ESKİŞEHİR
  • Dostluklar Cam gibidir,çabuk k?r?l?r,zor onar?l?r.
    • Emekli Makinist
« Yanıtla #15 : Şubat 01, 2010, 11:43:14 »
   Hocam Ellerinize sağlık,yaz gelmesini dörtgözle bekliyoruz,malum kurgularınızı gözlerimizle görmek istiyoruz,Tabii Bardak altlığını(!)da  ;)

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Şubat 01, 2010, 12:14:36 »
İlk modülü tamamladım, akşama fotoğraflayıp siteye aktarayım... İhsan Bey, Tam ortadaki alana vinç yerleşiyor, kutu üzerindeki fotoğraflardan bu anlaşılıyor. Henüz ikinci modülü birleştirmeye başlamadım. Tamamladıktan sonra sabitlemeden bakıp ona göre karar vermek lazım herhalde. Tamamlayınca fotoğraflayıp görüşünüzü alacağım. İlginiz için teşekkür ediyorum.

Sevgili Serkan ve Yusuf Bey ilginize teşekkür ediyorum. Yusuf Bey yaza kadar daha çok vakit var, bu yaz yoğun geçecek gibi görünüyor. Nihale herkesin dikkatini çekti herhalde, ama üstündeki mug da kızımın belirtmeliyim... Anlaşıldı ben yazlık evden "trenlerin en hası" dediğim diziyi alayım da fotoğraflayayım... Saygı ve sevgilerimle... İlyas Şıklar

Çevrimdışı İlyas Şıklar

• ?lyas ??klar
  • Kurul Üyesi
  • Forum Üyesi
Kesit Kurgu-Keyfim yerinde idi iki modül tamamladım :)
« Yanıtla #17 : Şubat 05, 2010, 00:36:35 »
Aşağıdaki ilk fotodan göreceğiniz gibi bu gece keyfim yerinde idi (sebebini polemiğe girmemek için yazmıyorum!) ikinci modülü de tamamladım. Hatta bitirdikten sonra altına beyaz karton koyup fotoğraf çektim vallahi. Galiba yavaş yavaş bu işi öğreneceğim... Zemin henüz yapıştırılmadı yerinde monte edilecek. Parçalar sabit değil. İhsan Bey'in önerisine göre düzenleme yapacağım. Üçüncü modülü de tamamlayınca daha düzgün fotoğraflar çekeceğim... Saygılarımla... İlyas Şıklar

Çevrimdışı Atilla Sülün

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Şubat 05, 2010, 14:46:10 »
elinize sağlık çok güzel olmuş.

Çevrimdışı oruc

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Şubat 05, 2010, 18:34:40 »

İlyas Bey,