Gönderen Konu: Yurtdışı alışveriş ile ilgili  (Okunma sayısı 13139 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
Yurtdışı alışveriş ile ilgili
« : Kasım 16, 2009, 14:00:25 »
Merhabalar,

Bundan yaklaşık 1 ay önce e-bay dan ürün almıştım. Tutarı yaklaşık 50 dolar filan. Ancak ürünler hala ortada yok. Satıcı ya ulaşıp kargo kodunu istedim sorgulama yapmak için. Ancak satıcı aradan bir ay geçtiğini kargo kodunu bulmasının mümkün olmadığını söyledi. Aynı satıcıdan yakın zamanlarda ayrı iki kargo gönderildi. İki pakette yok ortalıkta. Paketlerin gönderim tarihleri biri Ekim 8, Diğeride Ekim 13 te gönderildi. Önceden aynı satıcıdan başka ürünlerde almıştım bir sorun olmadan gelmişti.

1.E-bay satıcılar ebay hesabımızdaki adresemi yoksa paypal hesabındaki adrese mi yolluyor?
2.Gelmeyen kargo için fazla mı acele ediyorum? :)
3.Bu konuda neler yapabilirim?

Bana akıl, fikir ve yol gösterecek herkese şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
Ynt: Yurtdışı alışveriş ile ilgili
« Yanıtla #1 : Kasım 16, 2009, 15:44:54 »
Bildiğim kadarıyla,

1. Gördükleri ödeme yapanın Paypal adresine yolluyorlar,
2. Gönderinin yapıldığı yere göre: Amerikadan ise bu hafta veya haftaya gelebilir, Almanya, Fransa ise daha erken, İngiltere, İspanya, Belçika ise geç kalmış diyebiliriz. Bu ara Kurban bayramı öncesi yoğunluk oluşmuş olabilir.
3. Davutpaşa dağıtım merkezine telefon açabilirsiniz ancak telefonda sanırım sadece barcode/takip numarası ile yanıt veriyorlar, oraya gidip isim soyad ile gönderileri sorabilirsiniz, eğer paketler havaalanından giriş yapmış ise söyleyebilirler.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #2 : Kasım 16, 2009, 16:30:53 »
Okan abi aldığım malzeme Çin den geliyor. Birde bu Davutpaşa daki yerin tarifini yapabilirmisin? Yarın bir gidip sorayım.

Çevrimdışı msu

• M. Serdar Uslu
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: Istanbul
« Yanıtla #3 : Kasım 16, 2009, 16:34:32 »
1. Paypal'da bir kac adresiniz kayıtlıysa siz belirliyorsunuz nereye postalanmasını istediğinizi, "default" olarak paypal'a kayıtlı oldugunuz adrestir bu. Size paypal'dan gelen odeme teyit mesajında nereye postalanacağı yazar muhtemelen.
2. İngiltere'den geliyorsa bugunlerde grev var Royal Mail'de çok gecikmeler olabiliyor.
3. Telefonda isimle de sorgulama yapabiliyorlar, ama biraz aksice bir hanımla muhatab oluyorsunuz, bunu bilerek arayın.

Eger kayıp olduğuna kesin kanaat getirir ve satıcı ile çozemezseniz  durumu, paypal'ı devreye sokarsınız.
Serdar

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: istanbul-kadıköy
« Yanıtla #4 : Kasım 16, 2009, 17:36:50 »
emre kardeşim aşağıdaki link işini görcekemi bilmiyorum.
http://forum.donanimhaber.com/m_11094739/mpage_1/key_//tm.htm#11096728

Çevrimdışı Okan

• Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
« Yanıtla #5 : Kasım 16, 2009, 17:41:30 »
Çin'den gelen küçük paketler hızlı geliyordu ama herhalde bu dönemin yoğunluğu olabilir.

Yer, Topkapı, Davutpaşa'da, Ülker fabrikasının karşısında, Fortis şubesinin yanında büyük bir alanda bir yerleşim yeri. İçeri girince sağı takip ederek gidiliyor.

Galiba otoyolda orada Metrobüs durağı vardı.

Orada kiminle konuşursan, ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
Ynt: Yurtdışı Alışveriş Ile Ilgili
« Yanıtla #6 : Kasım 16, 2009, 19:05:59 »
çinden sigortasız kargoyla gönderildiyse gelmeye bilir. onlar ya çinde yada türkiyeye girdigind el altına gidebiyor. gidip araştırmanızda fayda var
ama sgiortalıysa 20 gün ile 45 gün arası geliyor.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #7 : Kasım 16, 2009, 19:16:13 »
okan kardeşim genc toprak ya... ya gene teknolojiyi konuşturdu. sağol okan.
ama bende araştırdım emek verdim emre kardeşim için....
bu arada ben ebaydan insan ve araba getirttim. 100 küsur doları ve direk ofise geldi ve de gümrüksüz.(ferda kardeşim aracı olmuştu sağolsun...)

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #8 : Kasım 16, 2009, 19:19:57 »
Haldun abi, Okan abi, Serdar Abi ve Enver kardeşim yardımlarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Haldun Abi bende önceden aynı satıcıdan alışveriş yaptım. Şimdiye kadar hiç sıkıntı çıkmadı. Hani adam yollamadı diye düşünemiyorum. Diğerlerinde hiçbir sorun olmadı çünkü. Eve kadar getirdi PTT sağolsun.

Kargo FreeShiping olarak gelmiyor. Kargo ücretini ben kendim ödedim. Bu durumda sigorta var mı yok mu bilemiyorum Enver kardeşim.

Artık yarın bir Davutpaşa yapacağım başka yolu yok. İnşallah orada bulurumda.

Saygılarımla.

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #9 : Kasım 16, 2009, 19:31:34 »
emreciğim delimisin. biz buarada gercek bir aile gibiyiz..
MTK nın güzelliği burada... devamından heberdar et rahat edelim.
sevgiyle

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #10 : Kasım 17, 2009, 00:02:12 »
Haldun abi hiç merak etme. Ürünlerimi aldığımda sizi haberdar edeceğim.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #11 : Kasım 18, 2009, 12:01:53 »
Selamlar,

Sevgili abilerim dün ve bugün İstanbul içinde gitmediğim postane kalmadı. Ancak adıma kayıtlı herhangi bir kargoya ulaşamadım.
Bu dakikadan sonra benim izlemem gereken yol nasıl olmalı?

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #12 : Kasım 18, 2009, 16:44:15 »
sevgili emre diğer ptt leri haybenden dolaşmışsın. bu manadaki paketler ya adrese teslim gelir ya da davutpaşa gumruk ptt sine.... oraya da gittinmi
veya ebay vs ye neler oldu diye bir mail attınmı?

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #13 : Kasım 18, 2009, 16:55:56 »
Haldun abicim ilk önce Davutpaşaya gittim. Orada ismime kayıtlı herhangi bir kargonun olmadığını öğrendim. Sonra dedim belki zaman geçmiştir. PTT gibi veri trafiği olan kamu kuruluşları sıkışma olmasın diye 1 aylık kayıt tutar. Eski kayıtları başka bir veritabanında acil bir ihtiyaç ortaya çıkarsa kullanmak için saklarlar.(Yolsuzluk vs gibi.) Oradaki bayan sorarak bu kargonun geldiğini varsayarak Üsküdar'daki PTT ana merkeze gidebileceğini söyledi. Neyse Üsküdar'a gittim. Sonra Ümraniye ana dağıtım ve en sonunda Ümraniye'deki PTT'nin kapısını çaldım ve hepsi boşa çıktı. Bende satıcıya "Gümrük ve postaneleri gezdim. Kargo ortalıkta yok. Bu konuda ne yapmayı düşünüyorsun?" gibisinden bir mesaj attım. Bakalım ne olacak?

Çevrimdışı haldunabi

• haldun bağbakan
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #14 : Kasım 18, 2009, 17:08:43 »
valla benim yeüenim gümrük komisyoncusu. ben davutpaşadan onun aracılıyla hallediyordum. ama kargo gelmemişse yapacak bir şey  yok.inşallah yakalarsın..

Çevrimdışı container

• container
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
« Yanıtla #15 : Kasım 18, 2009, 18:47:44 »
Tracking Number (takip numarasi) olmayan kargolarin gumruklerde ve tasima sirasinda kaybolmasi cok olasi. Bu durumda ebay disinda kalan siteler odemeyi iade ediyorlar (full refund) ancak ebay icin sigorta yapmak gerekiyor. insurance opsiyonu da bu anlama geliyor.

Bunlari yurtdisindan bircok urun getirtmis deneyimli biri olarak yaziyorum. 10-20 dolar kargo kari icin sakin takipsiz veya sigortasiz urun siparis etmeyin. Eger gondericinin bu opsiyonlari yoksa, baska saticilari arastirin. Zira kayitli veya sigortali kargolarimdan simdiye dek kaybolan ya da gelmeyen olmadi.

Yurtdisinda alisveris kurallari ve adabini bildigimiz surece kazancli ve eglencelidir, aksi halde kabusa donusebilir.
Bilginize...

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #16 : Kasım 18, 2009, 19:23:31 »
2 paketim vardı. Birinin kargo ücretini ben ödedim. Diğeri ise free shipingti. Satıcı ile en son görüştüğümde ürünleri yeniden gönderebileceğini yada geri ödeme yapabileceğini söylemişti. İnşallah dönmez.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #17 : Kasım 18, 2009, 21:13:20 »
bugun davutpaşadaydım.
japonyadan ayın 12 sinde karolanan paketlerim gümrüge takılmış. gelin alın dediler. gittim .
bunlar oyuncak dedim. kadın bunlar japon oyuncakları kalitelidir dedi. neyse ikna ettik oyuncak muafiyetine sokup verdiler.
ama 2 kutu her bir kutu 82" lcd kutusu kadardı. daha önce gümrüge mal takmış biri olarak nasıl geçirdim ben bile hayretler içindeyim.
ama ayın birinde honkongdan aldıgım kargo daha ortada yok. daha 2 haftası var gibi.
onun için bence acele etmeyin. gümrükler çok yogun.
japonyadan gelene ucakla ve sigortalı gelmesi için 210 dolar kargo ödedim.

Çevrimdışı Heroes

• Forum Üyesi
« Yanıtla #18 : Kasım 18, 2009, 21:24:07 »
Enver kardeşim beni aradılar diyosun.
Neye göre arıyorlar?
Gümrüğe takılan ürünleri Davutpaşadaki PTT görevlisi görebiliyormu?
Gerçi ben orada danışmada oturan kıza yönlendirildim. Sağolsun ilgilendi. Ama herhangi bir kargo bulamadı. Telini verdi. Arar sorarsın diye.

Çevrimdışı uzay

• Forum Üyesi
« Yanıtla #19 : Kasım 18, 2009, 21:33:00 »
aramıyolar postacı eger gümrüge takılırsa size bir malınız gümrükdedir gelin alın kagıdı getiriyor.
davutpaşadaki ptt görevlisi bilmiyor. orda yurtdışı gümrük bölümü var. onalr biliyor.
ama gelen postayı ptt biliyor.