Gönderen Konu: röleler  (Okunma sayısı 3527 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı agulday

• Ali U?u® GÜLDAY
  • Kulüp Üyesi
  • Forum Üyesi
  • Yer: ?stanbul
röleler
« : Aralık 21, 2006, 12:35:50 »
eski forumdan kalan konular...

BU KONU ÖNCEKİ HALİ İLE   [1] 2  SAYFADAN OLUŞUYORDU. (BEN TERSTEN SIRALATIYORDUM). ASIL KONU BAŞLANGICI OLAN METİN ELİMDE YOK HATIRLAYAN VARSA EKLEYEBİLİRİZ.

uluozgur
Özgür ULUPINAR
--------------------------------------------------------------------------------
Alıntı sahibi: abdusta üzerinde Aralık 08, 2006, 09:59:30 pm
batıda elektro mıknatıs ve kontakt reed vardı ya simdi onu degistiriyorum...oradan resimlemeye baslarım..

Sizin elinizdeki bir elektromıknatıs ve manyetik kontak (reed contact) ile yapmış olduğunuz aslında bir röle idi. Dün de konuşmuştuk.

Rölelerin en önemli uygulaması sizin de yaşadığınız elektriksel sistemlerin birbirinden ayrılması. Yani bir elektriksel sinyal ile başka bir elektriksel sinyali kontrol etmek. Örneğin 12V kumanda ettiğiniz bir elektromıknatıs ile 220V ile çalışan bir cihazı açıp kapatabilirsiniz. Veya sizin yaşadığınız problem gibi raydan alacağınız elektrik sinyali ile başka bir trafodan aldığınız elektrik akımını anahtarlayarak makas-sinyal vb. cihazları çalıştırabilirsiniz.

Son olarak bistabil röle olarak bilen kimseyi ben Ankara Konya Sokak'ta bulamadım. Bir firmanın sahibi Elektronik Mühendisi idi ve o ne istediğimi anladı, Türkçe'de kullanılan adının akıllı röle olduğunu söyledi ama onun da sattığı (yanlışlıkla mı, kasıtlı mı bilmiyorum) normal röle oldu. İlk fırsatta geri gidip değiştireceğim 

Not: Haftasonu Ankara dışındayım, Pazartesiyi iple çekiyorum sonuçları görmek için.
Not2: Salı gününe İstanbul'da bir toplantı daha çıktı. Bu sefer Anadolu yakasında. Pazartesi duruma göre sizi ararım, müsait olursanız diaromayı fotoğraflarız. Arabayla gelmeyi düşünüyorum.

--------------------------------------------------------------------------------

abdusta
a.usta
selamlar

karakoyden aldım akıllıyı..kullanma kılavuzu    http://www.fceu.fujitsu.com/pdf/a.pdf sayfadan alabilirsini bizimki ALDI2W-K bu arada bunu getiren adamlar
ne yazikki senin komşun http://www.nel.com.tr  ben Karakoy pasajı girisinde Çıgır eşeltronikde buldum tanesi 1 ytl.
tabi bunda 8 bacak var sanırım çizgi cekilen yerdeki bacaklara akımı veriyoruz calıssın diye cıkıslarda dene yanıl yapıcagım..
Bu arada teknik destekde sizden gelir umarım..

saygılar a.usta

RESİM GELECEK

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Merhabalar Hocam,

Öncelikle doğru röleyi bulmuşsunuz. Aşağıda rölenin alttan bakıldığında bağlantı şeması var. Numaralar bacak numaralarını ifade ediyor. Yukarıda anlattıklarımı özetlersek;

* P yazan "Primary" bobine (elektromıknatısa) 1-5 nolu bacaklara 12V voltajı uyguladığımızda 3-2 bacakları ve 8-9 bacakları birbirine bağlanıyor (elektriksel olarak kısadevre),  3-4 bacakları ve 8-7 bacakları birbirinden ayrılıyor (elektriksel açıkdevre).

* S yazan "Secondary" bobine (elektromıknatısa) 10-6 nolu bacaklara 12V voltajı uyguladığımızda 3-4 bacakları ve 8-7 bacakları birbirine bağlanıyor (elektriksel olarak kısadevre),  3-2 bacakları ve 8-9 bacakları birbirinden ayrılıyor (elektriksel açıkdevre).

Burada önemli olan ve dikkat edilecek 2 nokta var.

1. Aynı anda hem P bobinine (1-5 bacaklar) hem de S bobinine (10-6) elektrik verilmemelidir.

2. P veya S bobinine çok uzun süreli elektrik vermekten kaçınılmalıdır. Bu durumda bobinlerde ısınma olup yanma riski bulunabilir. Bu nedenle manyetik kontak (reed contact) kullanımı daha uygundur. Elle kumanda da ise yaylı anahtar kullanımı tercih edilmelidir.

Yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa sorularınızı bekliyorum.

Not: Haftasonu şehir dışında olduğumdan cevap veremedim. Kusura bakmayın.

abdusta
a.usta
özgür bey

yardımlar icin tesekkurler
bilgiler tazeyken  1 makası ve 2 sinyal lambasını kontrol edecek
bir kit (klemens,2 role biri  akıllı ve direnc(bizim yaptıgımız sinyal lambaları 4 voltluk ledler icin)
kart üzerine lehimleyip hazır hale getiriyorum..yarın resimlemek üzere

bu arada arabayla geleceginizden bahsetmişsiniz..sizden kesin tarih teyidi bekliyorum

saygılar a.usta

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Salı günü iptal oldu ama şu anda Çarşamba gözüküyor. Geleceğim gün sizi de haberdar ederim.

Saygılar.

uygun
Özgür bey;
reed kontak kaç volta kadar dayanır? Bu akıllı röle için 12 volt yazmışsınız sanırım reed kontak dayanır. Birde ben bir demo yaptım ama sanki mıknatıs reed kontağı 2 kez açıyor.(çok yavaş geçerken) Mıknatısın kutuplarından olduğunu düşünüyorum. kontak ve mıknatısın duruşu ile ilgili bilgide verirseniz sevirim.
R.Mehmet UYGUN

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Alıntı sahibi: uygun üzerinde Aralık 11, 2006, 06:06:50 pm
Özgür bey;
reed kontak kaç volta kadar dayanır? Bu akıllı röle için 12 volt yazmışsınız sanırım reed kontak dayanır. Birde ben bir demo yaptım ama sanki mıknatıs reed kontağı 2 kez açıyor.(çok yavaş geçerken) Mıknatısın kutuplarından olduğunu düşünüyorum. kontak ve mıknatısın duruşu ile ilgili bilgide verirseniz sevirim.
R.Mehmet UYGUN

Mehmet Bey,

Reed contact 12V'a kadar problemsiz dayanır hatta eminim ki 24V bile dayanır. Asıl önemli olan çok fazla akım geçmemesi. Ama bizim ihtiyaçlarımız için böyle bir problem olacağını zannetmiyorum.

Mıknatıs kutupları konusunu hiç farketmedim. Henüz bir kurgum olmadığı için bu konularda uygulama yapan Abdurrahman Bey'den yardım isteyelim. 

uygun
Çok teşekkür ederim.
Mehmet UYGUN

RESİM GELECEK

abdusta
a.usta
Özgür bey,
harun bey,

kart uzerine işlenmiş halde en az 2 takım sinyal  ve 1 adet makası dışarıdan beslemeli devre
ile çalıstıracak mekanizma protip resim bunu baskılı devre ile cogalttırabiliriz..
burada biraz karmasık olsada neler yapılacagını bu isi size fason yapacak
elektronikciye izah edebilirim..saygılar a.usta

NEDIM
NEDIM KUS
USTADIM,
SU DIOROMA ICIN BIR YER KONUSUNU HALLEDEYIM SENIN BASINI COK AGRITACAGIM..
ELLERIN DERT GORMESIN.. FIKIRLERINE VE BULUSLARINA HAYRANLIK DUYMAMAK ELDE DEGIL..
SEVGI VE SAYGI ILE..
NEDIM KUS..

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Abdurrahman Hocam,

Yaptığım açıklamaların sizin tarafınızdan hayata geçirilmesi çok güzel, çok hoşuma gidiyor. Ben bir şey yapamıyorum ama bildiklerim bir işe yarıyor.

Baskılı devre konusunda bir araştırma yapalım, sayı ne kadar çok olursa o kadar ucuza gelir.

Yarın görüşmek üzere. (Evdeki ışıkları hazırlayın çekim var)

uygun
Özgür Bey;
Kafama bir konu takılıyor yardımcı olursanız sevinirim. Şimdi bu akıllı röle ile bir devre yaptık ve ikinci bir uyaran gelene kadar akım verecek. Peki makas selenoidi sürekli akıma dayanabilecekmi? Yoksa makas selenoidin üzerine bir kontakmı yapacağız hareketini tamamlayınca durduracak. (Makas selenoidim yok o yüzden deneme ve çalışma prensibini ögrenme şansım olmadı.)
Şimdiden teşekkür ederim.
Mehmet UYGUN

abdusta
a.usta
sinyal icin akıllı,makas motoru icin normal role kullanıyoruz..yani akımı verip kestigimizde normal role cekip bırakacak makas yon degistirecek
akıllı role ise cekecek ve bırakmayacaktır taki 2ci kez akım yollayana kadar..mantık bu bununla ilgili bir kiti dun hazırladım..ancak harun bey
bizim icin tasarlayacak saygılar a.usta

uluozgur
Özgür ULUPINAR
Mehmet Bey,

Abdurrahman bey yukarıdaki mesajında açıklamış, sinyal lambaları için akıllı röle, solenoid ile çalışan makas motorları için normal röle kullanıyoruz. Kaygılarınızda haklısınız, solenoide sürekli akım verirseniz ve dizaynı buna uygun değilse yakarsınız.

uygun
Özgür bey ve Abdurrahman bey;
Her ikinizede teşekkür ederim.  İyi ki varsınız.
Mehmet UYGUN

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2006, 16:39:19 Gönderen: agulday »
Uğu®